Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnternette Anlatmak mı ? Anlamak mı ? Daha Zor  (Okunma sayısı 2094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2013, 09:34:40 öö
  • Ziyaretçi

Özellikle internet hayatımıza girdikten sonra en büyük sıkıntılarımızdan biri karşımızdakine anlattıklarımızı yeterince vurgulayamamız.Her ne kadar kısa cümle veya kelimelerde bazı ikonları kullansakta ,yinede bir çok konuda kişilerin bazı olayları çok farklı yorumladıklarını gördüm.Gereksiz ayrılıklar kavgalar hatta korkular gördüm, buradaki önemli konu aslında güncel yaşamdan ziyade internet ortamında yayın yapan sitelerde.Site yöneticileri kişilere konuyu anlatmaları, o kişinin ileride konu hakkında temellerini atmış oluyor, yani bir çocuğu büyütürken verilen bilgiler gibi.İlk alınan bilgi her zaman en altta bir yer kaplıyor daha sonra değiştirmesi ya zor yada mümkün olmuyor.Hitap bir sanattır bana kalırsa ve bunu iyi kullanabilen binlerce kişiyi ikna edebilen insanları her zaman görüşlerini beğenmesemde takdir etmişimdir.Bu siteye girdiğimde de dikkat ettiğim konu buydu acaba anlatım tarzı nasıl ? Sayın Masonun röportajından başladım ve orda noktayı koydum çok iyi diye, basit karmaşık olmayan ve konuya alakası olan herkezi aydınlatacak kısa ama dolu bir anlatım ve diğer site görevlisi arkadaşlarda bu konuda yeterli derecede bilgili.

Kısacası ben burayı sevdim (  Bunu söylemek için lafı fazla uzatmadım umarım ) :)

Ağustos 05, 2013, 03:22:28 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Bence Sayın tmyuksel,

Sorunuzun yanıtı kişiye ve kişinin kapasitesine göre değişebilir; sizinle aynı fikri paylaşmayan birine veya kişinin ilgisiz kaldığı bir konu ne kadar mütevazi bir dille anlatılırsa anlatılsın, sonuç yine negatif olacaktır, vurguların - ikonların bu negatif neticeyi değiştireceğini düşünmüyorum.

Hal böyle olunca gereksiz tümcelerin mevcudiyeti de kaçınılmaz oluyor.

'Her ne kadar kısa cümle veya kelimelerde bazı ikonları kullansakta ,yine de bir çok konuda kişilerin bazı olayları çok farklı yorumladıklarını gördüm.' diye belirtmişsiniz, onun da nedeni sanırım kişinin bireysel normlarıdır. Burada benden yaşça olgun insanlar var ve her biri farklı düşünüyor, bu düşünceleri elbette ki değişmeyecek yalnızca form değiştirecektir. ( Dogma başlığı altında belirttiğim üzere) Ancak bunlar belki dogma, belki de normlardan ibarettir.

Site yöneticilerinin konuyu anlatmalarını gerekli görüyorsunuz anladığım kadarıyla.. Ben Değerli Masonların sabrına ve gösterdikleri toleransa hayran olduğumu eklemek isterim. Kaldı ki buradaki üyeler okuduklarını anlayabilecek olgunluğa sahip kişiler.

Selamlar
Adequatio intellectus et rei