Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ozgurluk  (Okunma sayısı 13512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2007, 11:10:09 ös
  • Ziyaretçi

Sevgili form'cular.

Bugun bir yazi okudum ve cok hosuma gidti. Umarim sizinde hosunuza gider.

Ne dunyada ne dogada ve nede evrende ozgurluk vardir. Sadece normlar ve kurallar vardir. Ancak bu norm ve kurallara uyarak ozgur olabiliriz. Saygilar ve sevgiler.

Mart 02, 2007, 11:22:10 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

ben özgürüm ve gece yarısı müziğimi son ses açıp mahalleyi ayağa kaldıracağım,komşumun ödü patlasın
yaşayacağım böyle bir özgürlükse kurallarla yaşamak daha iyi olur. Yarın cumartesi ben inancımı norm ve kurallar olmadan özgürce yaşaya bileceğim.Tabiki komşumu rahatsız etmeden.

Mart 03, 2007, 06:21:39 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ozgurluk oncelikle, dusunsel, dinsel ve topluksal olmalidir.
Saygi cercevesinde, hakaret etmeden, konusma ozgurlugu olan bir kisi, yaptigi arastirmalar ve arayislarinin sonunda kendi kurallarini cizebilecektir. Kendi kurallarini cizebilmis bir kisi, yeteri olgunluga ve erdemlik derecesine ulasmis demektir.

Sizinle ayni dusunmeyen herkesin soyledikleri, yanlis olmayabilir. Onemli olan farkliliklarla bir arada  Dengeli ve ozgurce yasayabilmektir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 12, 2007, 04:26:43 öö
Yanıtla #3

Düşünceler kısıtlanmadıkca insan özgürdür.
ars longa, vita brevis...

Aralık 25, 2010, 12:35:58 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

özgürlük denem hiçbirşey yok, insanların uydurması olarak ortaya çıkmış kavram.şayet özgürlük olsaydı dünya düzeni olmazdı bu nedenle yaratanın çizdiği sınırlara uyabilirsek ve çizdiği sınırların farkına varabilirsek ancak rahatlığa ve huzura kavuşabiliriz .anlıyacağınız kafamıza göre hiçbirşey yapamayız...

Aralık 25, 2010, 02:04:44 ös
Yanıtla #5

Kimine gore ozgurluk (!) neye gore ozgurluk ? Ozgurlugun tam olarak tanimi yapilamadigindan, anlami itibariyle net olarak bilinemediginden cogunlukla kisilerce yanlis anlasilmis olup, kendilerince hakli gerekcelerle kati norm ve kurallarin da olusmasina sebebiyet vermislerdir ( bunu her acidan dusunebilirsiniz ).

Ozgurluk, belki de baskalarinin hak ve ozgurluklerine saygi duymayi gerektirme biciminde de anlasilabilinemez mi acaba ? Boyle durumlarda salt kendimizi mi dusunmemiz gerekiyor yani ozgurlukten bahsedildiginde akla hemen kendimiz mi gelmelidir ? Genel olarak mi yoksa bireysel olarak mi ele alinmasi gereklidir ? Tabi bireysel olarak ele alindiginda elbetteki durumlar degisir. Goreceli olur ve bu durumda da tam bir kaos ortaya cikar. O zaman geriye 'genel olarak ele alinma' olarak kalir ki bu da hepimizi yani dunya genelini kapsayacak bicimde dusunursek tabiattaki herseyi de icine almamiz gereklidir, dusuncesindeyim. O zaman da neye nasil davranmamiz gerektigi hususunda bircok celiskiler de ortaya cikmis olur. Konu itibariyle cok fazla detayina indigimiz zaman da kendimizi unutma gibi bir durum da ortaya cikabilir. En iyisi genel bir bakis acisiyla fazla derinine inmeden hassasiyetle en onemlisi de ilimli olarak yaklasmak ve yasamak.. belki de orta yolu bulmak lazim :)

Saygilar,
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2010, 02:07:33 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 26, 2011, 12:39:49 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Selamlar,
Türkiye"de kac kisi istedigi alanda egitim alip istedigi meslekte calisabiliyor?

Saygilar

Eylül 26, 2011, 04:08:40 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık forumun felsefe bölümünde açılmış.

Üzerinde pek az şey söylenmiş.

Benim de dikkatimden kaçmış; hiçbir şey dememişim. Belki bir başka bölümde bir başka başlık altında biraz didiklemişimdir “özgürlük” konusunu. Yine de didikleyebilirim gerekirse.

Bu konuya dönüş ise Sayın Tij’in yazdığı bir satır üzerine oluyor. Kinik bir soru.

Böyle kinik soruya hiç gerek yok. Ülkemizde herkes kendi istediği alanda eğitim görebilir ve kendi istediği alanda çalışabilir.

Bu böyledir ama çağımız çok acımasız. Çağımızda dehşetli bir rekabet var.

Bir meslek seçelim örnek olarak… Diyelim ki bu “inşaat mühendisliği” olsun.

Ben eğer inşaat mühen0isliği eğitimi görmek istiyorsam bu olanağım vardır. Bunun özgürlük ile falan ilgisi yok. Hiç kimse benim bu bağlamdaki özgürlüğümü engellemiyor. Üstelik ben bu eğitimi öyle dandrikten değil en iyi ve en güçlü üniversitede görürüm İTÜ, ODTÜ gibi…  Bu bağlamda tek bir engel var. Ben! Kendim!... Ben kendi özgürlüğümü yanlış değerlendirip, kendimi bu erekten koparıyorum. Oraya bir sınav koymuşlar. Sadece benim için değil; herkes için. Bu sınavı yüksek puanla verebilmeliyim. Bunun için de öyle dersanelere falan gitmeye, çok paralar harcamaya gerek yok. Ben becerebilirim. Kimse beni engellemiyor. O dersanelere falan gidenler beceremeyenler, desteğe gereksinme duyanlar. Bu işi Batı ülkelerinde falan yapmaya kalkışacak olursam çok para harcamam gerek. Dünyanın hiçbir yerinde eğitim bedava değildir. Bizim ülkemizde ise özel üniversiteleri bir yana bırakırsak neredeyse bedava. Yüksek öğrenim zorunlu değildir. Kimse beni zorlamıyor. Özgürüm ben. Bu eğitimi almayabilirim. Almak benim tercihimdir. O zaman berdelini ödemeliyim.

Gelelim ikinci aşamaya… Ben bir inşaat mühendisi olarak istediğim yerde istediğim işte çalışırım. Yeter ki süper olayım. Yeter ki bu mesleği bileyim. Yeter ki sadece üniversitede okuyup bir diploma almış olmakla yetinmeyeyim. Yeter ki pratikte de çok iyi bir mühendis olayım, hem bilgili, hem yetenekli, hem çalışkan, hem akıllı, hem özverili, hem erdemli…

Sayın Tij'in dediği açıdan özgürlük var. Yeter ki değerlendirmesini, kullanmasını bilelim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 26, 2011, 06:47:24 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayin ADAM,

bu "edepsizce" :) :) ;) sorum bu cevabi haketmis demek, sagolun.
Örnek olarak kendinizi almaniz bir sanssizlik, bunun yerine yoksulluk sinirinda yasayan  Milyonlarca insandan birini alsaydiniz veya senelerce sabahlari simit satan ögleden sonrada okula giden beni örnek alsaydiniz daha uygun olurdu( ki ülkemizin cogunlugu bunlardan olusuyor). 8 kardes icinde ancak birtanesi mühendis olabildi ki buda ötekilerinin calisip kazandiklari parayla oldu.
Ha türkiyede egitim bedavami bilmiyorum ama bildigim " parasiz egtim istiyoruz" diye pankart acan ögrenciler hapisteler ve senelere varan cezalarla yargilaniyorlar. Ne "özgürlük ama.Acaba en demokratik hakkini dahi kullanamayan insan nekadar "özgür"dür???

Saygilarimla

Eylül 26, 2011, 10:36:25 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sevgili arkadaslar,

Tabi birde özgürlüge hangi pencereden baktigimiz önemli, özgürlük bireysel bir olgumu yoksa toplumsal bir olgumu?
Söyle bir cümle kursam nedersiniz;
Toplumsal özgürlük olmadan kisisel özgürlük( kastim bütün insanlik) olmaz.

Saygilarimla