Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

En sevdiginizi oldurseler ne yapardiniz?

Yaptigindan cok daha beter bir intikam alirdim ve bunu zevkle yapardim.
Yaptiginin aynisini yapardim.
Hukuki yollara basvururdum
Allaha havale ederdim.
Gormezden gelirdim.
O kisiyle teke tek konusarak bu sorunu cozmeye calisirdim.

Gönderen Konu: Intikam  (Okunma sayısı 16868 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2007, 01:24:30 ös
  • Ziyaretçi

Intikam felsefesi ilginctir. Nedeni ve amaci arastirmakla bitmez. Neden intikam aliriz? Zevk ve kendimizi tatmin icin mi? ders vermek ve o kisiye faydali olmak icin mi? toplumun gelecegi ve bu tur seylerin bir daha olmamasi icin mi?

Nisan 11, 2007, 10:10:44 ös
Yanıtla #1

Ben katil değilim ancak kimse işlediği suçtan kurtulamaz. Herkes kendi yasasını uygulamaya kalkarsa toplumda parçalanma , poranoya , korku egemen olur. Adalete güvenmek gerekir yasalar yetersiz dahi olsa canı isteyen canının istediğini kendi kriterine göre yargılayamaz.

Sadistlik içimde var ancak bir canlıya zarar verecek eyleme geçemez asla...
Savaş durumunda öldürürüm oda ölmemek içindir.

Nisan 12, 2007, 12:51:50 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Benim konuyla ilgili gorusum.

Intikam olayi etki ve tepki olayiyla ilgilidir. Kotuluk yapan bir kisi karsiliginda ceza bekler(kanuni veya kisisel) ve boylelikle vicdani olarak rahatlar. Aslinda kotuluk yapan birinden intikam almanin en mantikli yolu hosgoru(tolarans)dur.

Nisan 12, 2007, 03:50:05 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

tamtam a katiliyorum. Suc isleyen kisi karsiliginda ceza bekler ve bekledigi cezayi bulamazsa simarir. Kendini hakli zanneder. Bu yuzden kisisel bir intikam bile aslinda kokeninde toplumun iyiligi icin bir adimdir.

Nisan 12, 2007, 03:53:48 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Suçlu bir kimseyi bir anda katletmek onu uzun bir ceza surecınden kurtaracagı gıbı aynı sucu bızımde ıslememızı saglayacaktır.Bunun hem dunyevi hemde ahiri yaptırımları soz konusudur.
Saygılarımla
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 26, 2007, 02:15:23 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

bence tamamen yanlis dusunuyorsun. o kisinin ucun sure cekecegi cezadan kurtulmasini saglayacakdemissin ama turkiye gibi yerlerde bir katil kac yil yatiyo, ne kadr surunuyorki gereken cezasini cekmis olsun?

yani yapilana karsilik, gerekeni devlet yeterince yapmayinca, is basa dusuyor bence.

ayrica obur taraftaki yaptirimlardan bahsetmissin, obur tarafta neler oldugnu hicbirimiz bilmiyoruz. eger senin mantiginla dusunursek, o zaman butun yanlisliklara "Allaha Havale Ediyorum" diyip goz yummak gerekir. hayir. ben buna tamamen karsiyim. bence yanlisi yapan kisi, sesini cikarmadan cezasini cekecek, ve en kisa surede cekecekki, simarmasin. yanlisi yapan kisi, yaptiktan sonra bir ceza bekliyor olacak, ve eger oyle bir durumda o kisi gereken cezayi almazsa o zaman iyice arsizlasacak ve olayi abartacaktir. yani cezanin olmamasi yada yetersiz kalmasi durumunda, ne, sucu isleyen dersini alip duzelebilir, nede sevdigi oldurulen, rahatlayabilir. o yuzden ben kessinlikle intikamdan yanayim acikcasi.

Nisan 26, 2007, 02:25:18 ös
Yanıtla #6

Aslında kimden neden intikam alınır?

Birincisi canımızın ne derece yandığı hususu önemli.

İkinci olarakta vereceğimiz cevap ne derece etkili olabilir?

Son olarak vicdanen rahat olacaksak ve bizi birbaşkası yargılamayacaksa ya da en azından o derece gözümüz döndüyse adaleti kendimizde sağlıyoruz bu devletin ve ceza hukukunun ötesinde bir vicdan hukuku yaratıyor.

Nisan 26, 2007, 02:35:41 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Yazinin ilk mesajini oku. En sevdigini oldurseler diyorum... yani ne derece caninin yandigini anlarsin... bole bir noktada turk insani neler yapar onu merak ediyorum. ben hic sanmiyorumki, polise gidipte hukuk yollarinda derdini anlatmaya calissin.

muhtemelen sucu isleyen kisi, ilk 3 gun icinde ortadan kaybolur...

Nisan 26, 2007, 02:41:00 ös
Yanıtla #8

İyi de o zaman cinayet mekanizması zincirleme reaksiyon halinde nüfusu yarı yarıya düşürür :)
Herkes diğerinin kanlısı durumuna düşer!

Nisan 26, 2007, 02:44:46 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Yazinin ilk mesajini oku. En sevdigini oldurseler diyorum... yani ne derece caninin yandigini anlarsin... bole bir noktada turk insani neler yapar onu merak ediyorum. ben hic sanmiyorumki, polise gidipte hukuk yollarinda derdini anlatmaya calissin.

muhtemelen sucu isleyen kisi, ilk 3 gun icinde ortadan kaybolur...
İnsanına göre değişir, görecelidir. Ayrıca insanın bu tarz olayları yaşamadan yorum yapması kolaydır!..