Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ceza ve Odul  (Okunma sayısı 11895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2007, 02:29:45 ös
  • Ziyaretçi

Ceza ve Odul konusu, hayatimizdaki hemen hemen herseyin felsefi temellerini olusturur.

Bir oturup dusunun, dinde dahi ceza ve odul var. Eger kotu olursan, cehenneme, iyi olursan cennete gideceksin. Okuldada ceza ve odul var. Ailede, Is yerinde, yolda yururken bile kotu biri olursaniz, polis sizi iceri atar, iyi olursaniz (istanbuldaysa, kapkaca kurban gidersiniz yada turistseniz tecavuze ugrarsiniz :D ) pek bisi olmaz aslinda, yolda yururken iyi olursaniz... sacmaladim biraz :D neyse ama anlatmaya calistigim suki, hayatimizin hemen hemen her yerinde odul ve ceza hakimdir.

Tamammi? konuyu acikladik mi? simdi sorulara gecelim...

1- Ceza ve Odul un nedeni ve amaci nedir?
Nedeni : Baska daha iyi bir care 0lmamasimi? Dinler oyle istedigi icin mi? Aileden hep oyle gordugumuz icin mi? yada ne?
Amaci : Cezayi veren kisilerin intikam icgudulerini tatmin etmek icin mi? Sucu isleyen kisinin ders alip bir daha yapmamasi icin mi yani egitim amaclimi? yoksa sucun islendigi kisinin icini rahatlatmak ve kotuluge karsi olan gucu, hakimiyeti gostermek icin mi? yada ne?
2- Ceza ve Odul ne derecede nerelerde ise yarar?
Ailede, hata yapildiginda atilan dayak ne derece cocuk uzerinde yararlidir? okulda caliskanlari, tembellerle ayirmak icin kullanilan notlar ne derece yararlidir? dogrumudur? DIni yonden, bu dunyada nasil olduguna gore, diger tarafta sana sunulmus iyilik ve kotulukleri dusunerek, oraya endexli bir sekilde yasamak ne kadar dogrudur? olmasi gerkenler nelerdir?

3- Odul ve Cezanin sevdiginiz ve sevmediginiz yanlari...
Hayatinizin hangi noktalarinda "Odul ve Ceza" ise yariyor? nerelerde bu felsefe dogru kullaniliyor nerelerde aciklari ve yanlislari var?

Guzel konu dimi? Buyrun oturalim konusalim :)
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2007, 02:32:51 ös Gönderen: Hamlet »

Nisan 27, 2007, 01:23:27 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Oturalim konusalim dedim, benden baska masada kimse yok :)

Bende sizi cok seviyorum arkadaslar :)

Nisan 27, 2007, 01:34:53 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Oturalim konusalim dedim, benden baska masada kimse yok :)

Bende sizi cok seviyorum arkadaslar :)
Bunlar ayrıntısıyla yazılacak şeyler. O yüzden kimse yazmamıştır. :D

Nisan 27, 2007, 01:42:55 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

:D ;D :D

Bu işe yararmı?

Ceza-ödül sistemine dikkat edin

Prof. Dr Bengi Semerci

Çocuk büyütürken ceza vermemiz gerekip gerekmediği konusunda çoğu zaman kararsız kalırız. Oysa, dengeli bir biçimde kullanılan ceza ve ödül sistemi, çocuğunuzun eğitiminde size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ailelerin bir kısmı sadece ceza vererek bunu sağlamaya çalışırken, bir kısmı hiç ceza vermemekle övünmektedir. Çocuk yürümeye başladığı andan itibaren evin içinde bir güç gösterisi başlar. İstediğini almaya ve ellemeye çalışan çocukla, ona engel olamaya çalışan büyükler arasındaki bu çatışma doğru davranılmadığında, büyük bir sorun haline gelir.

'HAYIR'IN ANLAMINI BİLMELİ

Evdeki eşyalar çocuğun ulaşamayacağı yerlere kaldırılmaya başlanır, eline aldığında kızılır, ama bazen de oynamasına izin verilir. Çocuk bir türlü büyüklerin yapmaya çalıştığını anlamaz. Yapmaması gerektiğini değil, büyükleri nasıl ikna edeceğini düşünmeye başlar. Oysa kararlı, devamlı ve doğru söylenen "Hayır!" çocuk için anlamlı olacaktır. Bir süre sonra ne yapacağını, ne yapmamasını öğrenen çocuk, yaptığı ve yapmadığı için ödeyeceği bedeli, kazanacağı değeri de öğrenmiş olmalıdır. Cezalar, çocuğun canını fiziksel olarak yakmayacak, çocuğun yaşına uygun ve bir çeşit bedel ödeme olarak kabul edilebilecek şeylerdir. Çocuk, bir kez daha aynı şeyi yaptığında aynı yaptırımla karşılaşacağı durumlardır. r mutlaka çocuğun yaşına ve gelişim dönemine uygun olmalıdır. Ayrıca çocuk o cezayı daha önce öğrendiği ve yapmaması gereken bir durum için aldığını bilmelidir. Duruma uygun, haklı bir ceza çocuğu üzmez. Ama cezalar tehdit halinde kalırsa, çocuk anne babasının ağzından çıkanların yapılmadığını, her hangi bir şekilde onları vazgeçirebildiğini öğrenirse cezanın anlamı kalmaz. Çocukla aile arasında bir oyun haline dönüşür ve genellikle bu oyunu çocuk kazanır. Ödül ise genellikle yanlış kullanılan bir kavramdır. Ödül, zaten yapması gereken bir şeyi, iyi yaptığı için, çocuğa verilen şeydir. Oysa genellikle, çocuğa zaten yapacağı bir iş için önceden önerilen şeydir ve adına ödülden çok rüşvet demek gerekir. Bunun önemli sakıncaları vardır. Öncelikle, sakıncası vardır; eğer çocuğa herhangi bir şeyi rüşvet olarak öderseniz bir dahaki sefere önerdiğiniz şey yetmeyecektir. Ayrıca çocuk, bu durumda ödev yapmanın kendi sorumluluğu olmadığını düşünecektir. Ödevini annesini ya da babasını kazanmak, herhangi bir menfaat elde etmek için yaptığını düşünecektir. Bundan sonra da bu çocuğa ödev yaptırmak çok zor hale gelecektir.

NE ZAMAN UYGULANMALI?

Bir çocuğu hep ödüllendirmek ya da sadece cezalandırmak birçok sorunu beraberinde getirecektir. Ceza ve ödül, mutlaka yerinde, zamanında, gerekli durumlarda ve gerektiği dozda kullanılmalıdır. Ayrıca çocuğun yaşına ve durumuna uygun olması da çok önemlidir. Öncelikle şunu unutmamak gerekir: Dövmek hiçbir biçimde bir cezalandırma yöntemi değildir. Aslında şiddet, çaresizliğin de dışa vurumudur. Bir anlamda çaresiz kalan, çocuğu doğru yolla eğitemeyen ailenin çaresizliğidir. Sonuç olarak da ruh sağlığı yerinde olan erişkinler, şiddet uyguladıktan sonra kendileri daha çok üzülür ve çaresizlikleri artar. Ama çocuk öğrenmesi gereken doğruyu öğrenmemiş olur. Çocuğa, mutlaka cezanın neden verildiği anlatılmalıdır. Çocuk neyi yanlış yaptığını, neden yanlış yaptığını ve neden ceza gördüğünü mutlaka bilmelidir. Ayrıca uygulanan cezadan vazgeçmemek gerekir. Çoğu anne baba, verdikleri cezadan kolayca vazgeçer. Ceza, bir kere söylendiğinde mutlaka sonuna kadar uygulanmalıdır. Çocuk özür dileyebilir, ama bu cezayı ortadan kaldıran bir sonuç doğurmaz. Sadece bir kez daha yapmayacağına dair bir sözdür. Ödül de aynı şekildedir. Çocuğa gereğinden fazla ödül vermek de sorun yaratacaktır. Çünkü böyle bir durumda ödülün hiçbir anlamı kalmaz. Ödüller de aynı cezalar gibi yerinde ve dengeli bir biçim Ödül sisteminin doğru kullanımı, çocuğun yaptığı şeyin ölçüsünü anlamasını sağlayacaktır.

Nisan 27, 2007, 01:55:30 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Tamam guzel ve her zamanki gibi cok politik bir yazi. yani hicbir tarafa tam gitmiyor... klasik bir doktor yorumu iste. Ama ben bin tane sorular sordum, bin tane seyler yazdim. Bu yazi sadece cocukta Odul ve Ceza nin ise yararliligini anlatiyor.

Bana kisisel gorus lazim... :)
Profesorlerle ugrasamam. Onlar bana fazla politik kaciyor.

Nisan 30, 2007, 06:29:48 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Tamam guzel ve her zamanki gibi cok politik bir yazi. yani hicbir tarafa tam gitmiyor... klasik bir doktor yorumu iste. Ama ben bin tane sorular sordum, bin tane seyler yazdim. Bu yazi sadece cocukta Odul ve Ceza nin ise yararliligini anlatiyor.

Bana kisisel gorus lazim... :)
Profesorlerle ugrasamam. Onlar bana fazla politik kaciyor.
Politik degil diplomatik ;)

Mayıs 01, 2007, 02:32:30 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Dogru. Cok diplomatik bir yazi. Ama diplomatik olan bircokseyde zaten Politiktir.

Mayıs 01, 2007, 02:53:46 ös
Yanıtla #7

sn hamlet bu konu hakkında pek bıse soyluyemıyecegım ama su aklıma geldı bence ceza ve odul ınsanın amacına gore degısmezme mesela ceza veren bır ınsanın amacı ya karsısındakı ınsanın ders alması ıcındır yada ıntıkam ıcın olamaz mı? dedıgım gıbı pek bıse dıyemıyecegım bıraz derın geldı bana bogulurum ıcınde :D saygılarımla.

Mayıs 01, 2007, 02:59:46 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Ya kacmayin ama yapmayin boyle... Bu derin konularla yanliz birakiyorsunuz beni. Yok mu yigit bir delikanli, bu konularda acik acik kocaman yorumlar yapacak.

Mayıs 01, 2007, 03:10:46 ös
Yanıtla #9

sn hamlet bıraz arastırma yapıp fıkır alsam bu konuda sonrada yorum yapsam olur mu???