Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din ve Dinler ayrılığının nedeni?  (Okunma sayısı 27608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 17, 2011, 06:17:07 ös
Yanıtla #60
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu masonları kutlamamak elde değil.

Demişler ki: Localarda din ve politika korunularında tartışma yapılamaz.

Ne iyi etmişler.

Şimdi düşünün ki Sayın karahan ve ben mason olmuşuz ve bir locadayız. Konu "Din ve Dinler ayrılığının nedeni?" Ben konuya kesinlikle ve sült pozitivist olarak bilimsel açıdan bakıyorum,  sayın Karahan isze bilenen dinlerin dogmaları açısından.

Şimdi ben yutkunuyorum. Söylemeyi düşünebileceğim şaeylari söylemekten geri kalıyordum çünkü bunlar Sayın Karahan'a dokunacak. Bir tartışmaya girecek olursak birbirimizi kıracak inciteceğiz. Hani demiştik ya ikimiz de masonuz diye... Ne kardeşlik kalacak ne bir şey...

Masonlar akıllılık etmiş. İsterseniz gidin bu kunuları başka yerde tartışın ama locada değil demişler.

Şimdi diyeceksiniz ki, "İyi ya işte burası mason locası değil, siz de mason değilsiniz, burada tartışın."

Diyorsunuz ki başkalarına yapmayın etmeyin dediğim işi kendim yapıp edeyim. Olmaz. İşin konu boyutunu tartıştık bitti. bundan sonrası bireysel tartışmaya yönelecek. Karşılıklı suçlamalar olacak. Benr ona "bilmemne"  diyeceğim o ise bana "sen ise bilmemem nesin" diye yanıt verecek.

İyisi mi o işi yapmayalım. Değmez. Dostluğumuz yürürlükte kalsın. Nasıl olsa ben onu bir başka konu başlığında yakalarım, o da beni. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 18, 2011, 10:26:33 öö
Yanıtla #61
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.alşah

muhabbetimizin seviyesi düşüyor sanırım sorduğunuz soruyu size yakıştıramadım.kasıtlı bir şekilde beni açığa düşürmek ister bir haliniz var.ama ben saygımdan size cevap vereyim sorunuzun cevabını bilmiyorum sizden öğrenmek isterim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 18, 2011, 10:39:41 öö
Yanıtla #62
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Şu masonları kutlamamak elde değil.

Demişler ki: Localarda din ve politika korunularında tartışma yapılamaz.

Ne iyi etmişler.

Şimdi düşünün ki Sayın karahan ve ben mason olmuşuz ve bir locadayız. Konu "Din ve Dinler ayrılığının nedeni?" Ben konuya kesinlikle ve sült pozitivist olarak bilimsel açıdan bakıyorum,  sayın Karahan isze bilenen dinlerin dogmaları açısından.

Şimdi ben yutkunuyorum. Söylemeyi düşünebileceğim şaeylari söylemekten geri kalıyordum çünkü bunlar Sayın Karahan'a dokunacak. Bir tartışmaya girecek olursak birbirimizi kıracak inciteceğiz. Hani demiştik ya ikimiz de masonuz diye... Ne kardeşlik kalacak ne bir şey...

Masonlar akıllılık etmiş. İsterseniz gidin bu kunuları başka yerde tartışın ama locada değil demişler.

Şimdi diyeceksiniz ki, "İyi ya işte burası mason locası değil, siz de mason değilsiniz, burada tartışın."

Diyorsunuz ki başkalarına yapmayın etmeyin dediğim işi kendim yapıp edeyim. Olmaz. İşin konu boyutunu tartıştık bitti. bundan sonrası bireysel tartışmaya yönelecek. Karşılıklı suçlamalar olacak. Benr ona "bilmemne"  diyeceğim o ise bana "sen ise bilmemem nesin" diye yanıt verecek.

İyisi mi o işi yapmayalım. Değmez. Dostluğumuz yürürlükte kalsın. Nasıl olsa ben onu bir başka konu başlığında yakalarım, o da beni.

sn.adam

sizin dostluğunuza bu yüzden değer veriyorum.olgunluğunuz ve işi kotarır haliniz tecrübeli haliniz insana güven veriyor.

haklısınız dünyanın en zor konusu hemen herkesin bir fikrinin olduğu ve olması greken bir konudur.oyüzden dünyanın en sıkıcı ve zorda sorunu.masonlar bu işi o şekil halletmişler yada hal ettiklerini düşünüyorlar.
zor olan kışmı işin savunduğunuz bir konu varsa muhakkak önyargılı olmak ile itham edilmek en nefret ettiğim durumdur.tersininde geçerli olduğu gerçeği nedense  düşünülmez.

hem okuyup araştırın denir biraz dışarı sızıp farklı şeyler anlatabiliyorsanız ya önyargılı ya sivri olma durumu hep yaşadığım şeyler.

einstein  önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zor demiş sonra bir sözü daha var hangi deneyi yaparsanız yapın sonunda allahın varlığını görürsünü demiş.ikimizinde farklı algıladığımız bir konu olduğu kesin sonuç almamızda gerekmiyor zaten en güzeli sizin yaptığınız gibi medeni bir şekilde saygı ile bitirmek.nasılsa daha konuşacak bir dünya konu buluruz yeterki aklımıza zeval sorular ve ithamlarda bulunmadan bitirebilmek.

saygılar

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 18, 2011, 11:36:27 ös
Yanıtla #63
  • Uzman Uye

Sayın karahan,öncelikle şunu belirteyim,  bu sitede yanlız sizi değil hiç bir site mensubunu  rencide etmek aklımın kenarından bile geçmez. Seviyenin düşmemesi için ise ne gerekirse yaparım. Sonra, "açığa düşürmek" gibi bir  ifade için de size teessüflerimi bildiririm.
      Aslında burası Masonlukla ilgili bir site. Yani Masonluk hakkındaki bilgilerimizi paylaşıp, bilmediklerimizi öğrenmeyi amaçlıyor. Ne var ki, bu arada diğer konular da görüşülebiliyor. Şahsen her konuya katılmamaya özen gösteriyor, sadece ilgi alanıma giren konularda fikir belirtmeyi tercih ediyorum.
      Sizin açmış olduğunuz  konu da ilgi alanıma girdiği için dahil olmak istedim. Ben amatör olarak dinler üzerine araştırma yapan, araştırmalarında yargılayabilen diğer bir anlatımla nasıl,  neden ve niçin sorularını çokça soran biriyim. Burada da öyle yaptım. Amacım sadece biraz beyin jimnastiği yapmaktı. Siz, peygamberleri anlatırken ben size peygamberlerin ne için gönderildikleri yolunda bir soru yönelttim. Siz,  insanları Allah'ın/Tanrı'nın istediği şekilde yaşamlarını düzenlemeleri için görevlendirdiklerini yazdınız . Doğrudur. Peygamberler, insanları Allah'ın/Tanrı'nın gösterdiği yolda yaşamlarını düzenlemeleri için gönderilirler. Pekiyi kutsal kitaplara göre, Hz.Adem ilk insan olduğuna göre kendisine peygamber demek mi? yoksa insanlığın ilk atası demek mi  daha duğru olur?
       Diğer taraftan bir yazınızda , Hz. Adem'in 4000 sene önce var edildiği gibi bir ifade kullanmışsınız. Bu çok yanlış bir ifade. 4000 yıl, insanlık tarihi açısından ancak saniyelerle ifade edilebilecek bir rakkamdır.
       Aslında yazılarınızla ilgili anlatılacak çok şey var ama polimik olmaması açısından oralara girmiyorum. Ben sadece bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek  ve sorduğunuz soruya cevap vermek için bu kadar uzun bir yazı yazdım.

Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"