Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KARAHANIN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA SORUSU VE GELEN CEVAP  (Okunma sayısı 16018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 27, 2012, 08:41:00 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

benim muhatabına gönderilen soru ve ondan gelen yanıtta en çok dikkatimi çeken şey, türkçe ibadet taraftarı sayın karahan'ın türkçe yazım kurallarına dikkat etmeyip, türkçe ibadet caiz değildir diyen ilgili kurumun yetkilisinin ise yazım ve imla kurallarına harfiyen uyması. bana bu biraz ironik geldi. kaldı ki şahsi fikrim olarak şunu söyleyebilirim, yaradan ile kurulan manevi ilişkide usulü belirleyici olan, bir kurumun görevlisi değil o ilişkinin tarafıdır. bunun adına ister türkçe ibadet, ister farklı bir isim verelim.

sn.denge

Benim imlama değilde konunun özüne odaklansanız daha iyti olur kim ne kusur işlemiş yazıyı imlaya uygunmu yazmış gibi yaklaşımlar hoş değil kaldıki bu konuda bu forumda yeterli kavgayı itişip kakışmayı yaptık,buda bende dolayısı ile bir hassasiyet oluşturdu sizde şansınızı denediniz galiba ama sanırım önceki konu ile alakalı atışmalarımızı bilse idiniz böyle yazmazdınız.
Benim imla ile alakalı yazılarımı tenkit etmezssiniz sanırım artık,bu konudan usandığımı dolayısı ile cevaplarımında biraz farklı olacağını şimdiden söyliyeyim.

Ben bir konu başlığı açtım ve özelliklede türkçe ibadet konusu benim özel merakım ve taraftarı olduğum bir konu bana verilen cevapların içeriğindeki dogmatik söylemler var nedense oraya dikkat edeceğinize 3 satırlık  sorumdaki imlaya takılmışınız hoş olmadı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 27, 2012, 08:57:12 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bilindiği üzere Kur’an, Cenâb-ı Hakk’ın Hz. Muhammed (s.a.s.)’e Cebrail aracılığı ile indirdiği manaya delalet eden elfazın (nazm-ı münzel’in) ismidir. Sadece mana olarak değil, Resülüllah (s.a.s.)’in kalbine elfazı ile indirilmiştir. Bu itibarla bu elfazdan anlaşılan ve başka lafızlarla (sözlerle) ifade edilen mana Kur’an değildir. Çünkü indirildiği elfazın dışında, hatta Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mana Cenâb-ı Hakk’ın kelamı değil, mütercimin ondan anladığı yorumdur. Oysa Kur’an kavramının içeriğinde, sadece mana değil, bir rüknü olarak onun elfazı da vardır.

İlk takıldığım cevap bu bölümde Kuran'ı Kerim için herkes arapça der ama bu anlatıma göre bende öyle biliyorum kuran dili özellikle arapça değil.Yani biz kuran okurken aslında herkesin bir nevi mütercim gibi olduğunu düşünürsek kuranı herkes anladığı kadar yorumlar ve o asla allahın sözü olarak kabul edilemez.Bir sözün gerçek tercümesi bu kadar zor oluyor ise müslümanların bu ibadet şekillerine ve kuranın manasına bu kadar uzak kalınmasına şaşmamalı.Allah bu kuranı hz.peygambere indirirken ona has bir lisan ile kalbini açıp peygambere bildiriyor diyor bu paragraf.

Kuranın arapçasından okumak bile şu paragrafa göre problem demektir,Masonlardaki sır sistemine benziyor biraz hakedene verilen bir öğreti,avamda bu işin dışında kalacak demektir.

Allah böyle bir şey yapmışmıdır peki sadece bir kısım insanlarmı anlasın yoksa iddia edildiği gibi evrensel olsun ve tüm dünya insanlarına hitap etsin.

Sizce hangisi?

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 27, 2012, 09:04:52 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Alıntı
Bilindiği üzere Kur’an, Cenâb-ı Hakk’ın Hz. Muhammed (s.a.s.)’e Cebrail aracılığı ile indirdiği manaya delalet eden elfazın (nazm-ı münzel’in) ismidir. Sadece mana olarak değil,
Alıntı
Resülüllah (s.a.s.)’in kalbine elfazı ile indirilmiştir. Bu itibarla bu elfazdan anlaşılan ve başka lafızlarla (sözlerle) ifade edilen mana Kur’an değildir. Çünkü indirildiği elfazın dışında, hatta Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mana Cenâb-ı Hakk’ın kelamı değil, mütercimin ondan anladığı yorumdur. Oysa Kur’an kavramının içeriğinde, sadece mana değil, bir rüknü olarak onun elfazı da vardır.
Hernekadar sayin ADAM"la ayni cekincelere sahipsemde, ben sorumu soracam.

Yukardaki alintidan su sonucu cikaramazmiyiz veya cikarmamiz gerekmiyormu?
Kur"an aslinda Peygamberin kalbine ve/ veya kalbine göre indirilmistir ve buna mukavil bizlerin O´nu anlamasi mümkünmü?
Arapca dahi olsa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Saygilarimla

Aralık 27, 2012, 09:10:58 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.tij

Aynı soruyu sormuşuz hemen hemen,Bu mümkünmü Allah yarattıklarına anlayamayacakları ,anlamaları mümkün olmayan cümlelerle hitap edermi ve bundan onları nasıl sorumlu tutar yada tutarmı?

İşte diyanetin buna verdiği cevap bu şekilde yani bu iş budur diyorlar sen ister anla istersen anlama yada kıçına güveniyorsan anlama diyorlar ve cehennemin yolunu gösteriyorlar.

Bumudur yani?

EDMUND BURKE

Aralık 27, 2012, 09:17:38 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın tçorbacı'ya katılışımın ötesinde bu konu üzerinde ben de birtakım sorular sorabilirdim.
(Bu katılışım, dinin dogma olduğunun belirtilmesini içermez. Çünkü din dogma değildir; dogmalar içerebilir. Hiçbir dogması olmayan dinler de vardır.)

Fakat bu soruları artırmadan önce, sorulara kimin yanıt vereceğini bilelim. Hiç yanıt verilmeyecekse, boşuna sormayalım. Örneğin Sayın Karahan bu soruları Diyanet'e götürüp, yanıtlarını getirecekse güzel, bekleyelim. Kuşkusuz Forum'da bilen de yazabilir.

Ancak bu soruların yanıtı yoksa, o zaman din de her soruyu yanıtlayamıyor demektir; öyle değil mi?

Sn.Adam

Katkınızı bekliyorum ve sizin belirttiğiniz gibi yapacağım sorularınızı soracağım bakalım hakikaten din ve onu yorumlayan diyanet her soruya cevap veriyormu?beklentimizi karşılıyormu?lütfen ne istiyorsanız sorun devlet kurumu bu işe ne gözle bakıyor dolayısı ile insanlara neler öğretiliyor görelim hep beraber.

saygılarımla

EDMUND BURKE

Aralık 27, 2012, 09:25:30 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Neden dua edilirken,Alah'ın sözleri ona tekrar edilir,anlamış değilim.

Aslında "neden"diye başlayan sorular çok;ancak,öncelikle bu soruya rasyonel bir yanıt gelirse,diğerlerini sorgulayalım.

Sn.Ceycet

Sorduğunuz soru benimde sorduğum ve cevap aradığım konulardandır bakınız altta bir örnek vereceğim sorunaza karşılık aslında ben namazda allaha ne diyorum.

Kevser SÛRESİ

Bismillâhirrahmânirrahîm

İnnâ a’taynâkel-kevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke hüvel ebter.

Kevser Suresinin Anlamı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla

Biz sana bol nimet verdik: O halde (yalnız) Rabbine ibadet et ve (yalnız O'nun adına) kurban kes. Şu gerçek ki, senden nefret eden, (her türlü iyilik ve güzellikten) kesilmektedir!

Açıklama

Biz sana bol nimet verdik:

Kevser suresi, Mekke döneminde ve peygamberliğin ilk yıllarında indirilmiştir. Kuran’ın en kısa süresidir ve üç ayetten oluşur. Adını, ilk ayetin sonunda yer alan ve genel olarak “çok hayır” anlamına gelen “kevser” kelimesinden alır.

Hz. Muhammed’in zor durumda kaldığı ve üzüntülü olduğu bir zamanda inen bu surede, ona kevser (çok hayır ve nimet) verildiği müjdelenir. Bunun için ondan, Rabbine yönelmesi istenir. Hz. Peygamber’e kin tutan İslâm düşmanları kınanır. Böylece Hz. Peygamber’e ve onun şahsında bütün müminlere düşman olanların geleceklerinin olmadığı belirtilir.

Kaynaklarda belirtildiğine göre, Kevser suresinin inişine sebep olan şudur. Hz.Muhammed’in, Hz. Hatice’den Kasım adında bir çocuğu olmuş ama henüz bebekken ölmüştü. O dönemde Araplar erkek çocuklarına aşırı değer verirlerdi. Hz.Muhammed’in dünyada erkek çocuğunun kalmadığını gören müşrikler, Hz. Peygamber’e ebter (soyu kesik) diyerek hakaret ettiler. Özellikle Âs bin Vâil, Hz. Peygamber’in adı anıldığı zaman: “Bırakın onu, o ebterdir, onun soyunu sürdürecek erkek çocuğu yoktur, ölünce adı unutulur gider, biz de ondan kurtuluruz.” demiş, Ukbe bin Ebi Muayt ve diğerleri de benzer sözler söylemişlerdir. İşte onların bu sözleri Peygamberimizi çok üzmüştü. Yüce Allah onun geleceğe umut ve güvenle bakmasını sağlamak üzere bu sureyi indirmiştir.

Allahın insanlara söylediği sözü biz aynen allaha söylüyoruz sn.ceycet ile ortak olarak anlamlandıramadığımız nokta bu.

Namaz bir yaklarış ise eğer bu sözcüklerde yakarış nerede var?    

EDMUND BURKE

Aralık 27, 2012, 10:33:45 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayın ceycet, geçmişte bu konu ile ilgili epey tatminkar olduğuna inandığım yazılar yazmıştım. Muhtemelen o yazılarımı okumamışsınız.
       "NEDEN" sorusunu yanlız İslamiyette değil hiç bir dinde soramazsınız. Yanlız "NEDEN" sorusu da değil, "NİÇİN" sorusunu da soramazsınız. Çünkü, dinlerde yargılama  ve sorgulama yapılamaz. Esas olan kayıtsız şartsız itaat ve biat etmektir.
        Konusu açıldığında,  dinle bilim bağdaşmaz dediğim zaman bunu kastediyordum.
        Ne demek istediğimi sanırım  anlattım.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 27, 2012, 10:44:48 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sayın karahan, namaz bir yakarış değildir. Ama namaz sırasında yakarışta bulunulabilir. Bunlar karıştırılmamalıdır. Ayrıca "Kevser" suresinde yakarış göremediğiniz gibi, bir çok  Suret ve Ayette lanetlenme ve cezalandırma ile tehdit ve şiddet  içerem ifadeler de görebilirsiniz.
      Sakın "neden" ve "ne için" diye sormayın!.
      Saygılar-sevgiler.   
"Vur ama dinle beni"

Aralık 27, 2012, 10:46:45 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın ceycet, geçmişte bu konu ile ilgili epey tatminkar olduğuna inandığım yazılar yazmıştım. Muhtemelen o yazılarımı okumamışsınız.
       "NEDEN" sorusunu yanlız İslamiyette değil hiç bir dinde soramazsınız. Yanlız "NEDEN" sorusu da değil, "NİÇİN" sorusunu da soramazsınız. Çünkü, dinlerde yargılama  ve sorgulama yapılamaz. Esas olan kayıtsız şartsız itaat ve biat etmektir.
        Konusu açıldığında,  dinle bilim bağdaşmaz dediğim zaman bunu kastediyordum.
        Ne demek istediğimi sanırım  anlattım.
        Saygılar-sevgiler.

sn.alşah

Neden ve niçin sorularını sormazasınız bir bakıma haklısınız ama sormadığınızda veyahut soramadığınızda aradığınızı nasıl bulacaksınız?
Eğer hakikaten denildiği gibi allahı sadece akıl yolu ile bulabileceksek yada ona akıl ile ulaşacaksak bu elbetteki sorularla olur nedenler ve niçinlerle olur en güzel.Bunun önünde bence aslında engel yok ama ruhban sınıf buna kendisi karar veriyorsa uyup uymamak insanın kendisine kalmış.

Oyüzden aslında ben o söze pek katılmıyorum ama doğru olduğunada inanıyorum evet hakikaten dediğiniz gibidir lakin bu bizi bir yere ulaştırmaz.

Din baronlarını ayırt eder hale gelmek lazım,sn.adam'ın dediğide benzer aslında din soruların ne kadarına cevap verir?

EDMUND BURKE

Aralık 27, 2012, 10:52:22 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Namaz sadece yakarış değildir elbetteki peygamberimizin ifadesi bu konuda en neti bir yerde okumuştum namazda sünnet ve farzı soruyorlar cevaben

Anne marie shimmel isimli isveçli bir hanımın kitabında okudum kitabın adı hz.muhammed bende 4 kitabı var ve çok beğenirim orada geçiyordu ifadeler.

Sünnet dünyayı terketme hali
farz ise allahla muhabbettir diye cevap veriyor hz.muhammed

bakınız ne kadar saf yalın ve hoş bir anlatım allah ile muhabbet.

EDMUND BURKE