Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ALEVİLER ve AKP  (Okunma sayısı 3512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 11, 2008, 10:47:23 ös

Bir yemek verildi kıyamet koptu. Düşkünlükle suçlananlar yağcılık yapılıyor diyenler...Bu gerçekten bir iyi niyet gösterisi mi yoksa yeni bir karışıklığin zemin çalışmaları mı bilemem ama hoş bir şey olduğu ortada. Ne olursa olsun davete gitmeyen alevi temsilcilerinin hatalı olduğunu düşünüyorum. Küskünlükle işler ne zamandan beri yürüdü? 

Peki o yemeğe gitmenin  düşkünlükle alakası nedir? Din siyaset ikileminde laiklikten taviz vermeyenler neden şimdi laik olamıyorlar ve siyaset devreye giriyor? Bu ne yaman çelişki...
ars longa, vita brevis...

Ocak 11, 2008, 11:04:49 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Aleviler tam detayını bilmiyorum ama kalabalık halde iftarı hoş görmüyorlarmış olabilir söyleyecek hiç birşeyimiz yok lakin bu sıradan bir yemek değil yılladır ikinci sınıfa itelenmekten zenci mualemesi görmekten yakınan Alevilere Başbakan yemek veriyor bu KABULLENMEKTİR siz de BİZDENSİNİZ demektir Sn. Erdoğan yemekte de "Buraya sizin ağtınızı paylaşmaya değil, hepimizin ağıtını paylaşmaya geldik" diyerekten de olayı özetlemiştir AKP nin niyeti ne olursa olsun ister oy ister rant olsun bence bu Aleviler tarafından kaçırılmayacak bir fırsattı hele ki Erdoğan ın "Aramıza nifak tohumu sokmayacaklar" türü sözleri gerçektende nokta atışı gibi oldu bu birleşmek birlik ve beraberlik mesajı vermek için çok önemli bir fırsattı ama eften püften sebeblerle bazılar PİŞMİŞ AŞA SU KATTI...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 11, 2008, 11:07:49 ös
Yanıtla #2

Evet bu iyi bir fırsattı. Çok farklı görüntüler olabilirdi o toplantıda fakat art niyetin ve siyasetin önünde hiç birşeyin duramadığı gerçeğini bir kez daha görmüş olduk.
ars longa, vita brevis...

Ocak 11, 2008, 11:15:14 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. Niçe Aleviler aptalmı bir yemek verdi diye gidip Ak Partiye oy verelim diyecekler bence yemeğe gitmeliydiler halk o yemeğe Ak parti ve Aleviler yemek yiyor diye değil Hükümet vve Aleviler yemek yiyor gözüyle bakacaktı ve milyonlarca kitleyi arkasında barındıran hükümet yine o kitleyi Alevilere karşı belkide  sempatik bakmalarına neden olacaktı Aleviler kime oy verirse versin...Ne garip bir ülke devlet gülmez kötü olur güler rantçı olur ee ne yapacak?Haklar tanır "Biz cumhuriyetin değeerlien dinamit koyan hükümeti sevmiyoruz" cevabı alır ak tanınmadan önce "Bu hkümet bizi düşünmüyor" derler derlerde derler...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 12, 2008, 02:13:43 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

hükümet çok güzel bir iş daha yapmıştır..alevi bir arkadaşım var,çok hoşuna gitmiş,akşam konuşmuştuk,,yıllarca chp ye oy verdik,daha bir yararını göremedik diyor..

ama sanırım tayyip erdoğan,alevilerle ilgili "cümbüş evi" gibi bir tabir kullanmış,,arkadaş buna çok bozulmuş,,nerde söylemiş nereden duydun,hürriyetten mi okudun dedim,,evet dedi,,tamam o zaman kesin yalandır işte dedim :)
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ocak 12, 2008, 05:12:41 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Muharrem Orucu'nda böyle gösteriş ihtiva eden yemekler yenmez. Ramazan Orucu'ndan farklıdır, ramazanda iftar vakti yediğimiz yemeklerle muharrem ayında tutulan bu oruçta yenilmesi gerekenler farklıdır. Genel olarak bu orucun mantığına ters bir iftar. Bu bir sebep olarak sayılabilir.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 12, 2008, 07:05:52 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Öncelikle aleviler ile uzun bir dostluğum olmuştur.Alevi olsun çamurdan olsun desem yeridir.Şovenist azınlık bir yana çoğunluğu her zaman aydın ve çağdaş yaşamayı tercih etmiştir

Türkiyenin siyasi tarihine kısaca bakacak olursak Alevilerin vatandaştan sayılmadığı zamanlar bile olmuştur.Ortada söz konusu bir davet var.
kim davet ediyor hükümet,Buda demektirki AKP bu insanları vatandaştan sayıyor.
Tabiki bazıları derlerki oy toplamak için sanmıyorum Akp`nin  sandıkta kaybetmek gibi bir korkusu yoktur.
Akp Yeri geliyor Yahudileri davet ediyor  yada bayramlarını kutluyor.Yahudilerin vereceği oyamı iktiyacı var.Davet edilmek yada kutlanmak senin insan yerine konulman demektir.

Birilerini davet etmek misafir perverliktir. daveti kabul edip gitmek ise bu daveti hoşgörü ile karşılamaktır. Bence bu olayın altında başka sebepler aranmamalıdır...

Ocak 12, 2008, 11:27:28 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Size katılıyorum sevgili shemuel... Benim herhangi bir siyasi görüşüm yok. AKP'nin son seçimlerde bu kadar büyük başarı elde etmesinin 1-nci sebebi halk içine (Türkiye'de yaşayan tüm vatandaşlara) çok iyi karışıp, birebir onlarla yüzyüze gelmesidir. 2-nci sebebi ise gençleri bir öğrenci gibi siyaset arenası için yetiştirmesidir. Yarın birgün onların kendilerinin yerine gelmelerini hedefliyorlar, bu bağlamda öğrencilerini gerçekten iyi yetiştiriyorlar. Sempati yada antisempati ile bir yaklaşım değil benimkisi, siyaseti nasıl yorumladıklarını ve anladıklarını ifade etmek istedim AKP'nin...