Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Var Olan Her Şeyi Tanrı mı? Yarattı.  (Okunma sayısı 22872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 20, 2011, 10:44:08 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Cehaletin kültürüne kitap gerekmez. G.Santayana

Cahilin cahilliğini kanıtlamak kolaydır fakat ona itiraf ettirmek güçtür. Hz.Ali

Kim ben bilginim derse, odur cahilin ta kendisi. Hz.Muhammed

Cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim. İmam-ı Azam

Büyük isimlerin benden bahsetmesi beni çok onurlandırdı Sayın Smyrnali. Ben cahil bir insan sayılırım kabul edebilirim. Çünkü gerçekten de öğrenmek için tonlarca kitap okumak şarttır. Keşke kitap okusaydım diyorum fakat çok okuyan insanların buhranlarını görünce bu konuda  tembel olduğum için çok şey kaybetmediğimi görüyorum. Yani bir söz vardır evliya değilim fakat enayi de değilim diye. Eğer konuyu derinleştirirsek ucu siyasi konulara kaçacağından ve gerginlik doğacağından ötürü çok uzatmayalım. Sadece şunu söylemek istiyorum. Urfa'da üniversite vardı da biz mi okumadık diye bir ünlü sanatçının sözü vardır. İnsanları cahilleştirmek için elinizden geleni yapıp sonra da cahiller sürüsü muamalesi yapılmasını görmek insanı ister istemez tepki vermeye zorluyor.

Saygılarımla.

Temmuz 20, 2011, 11:19:48 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cahil ile sakın latife etme Dili zehirli olduğundan gönlünü yaralar. Hz.Ali ra
ALI yi dınleyıp susmakta fayda var.

Temmuz 20, 2011, 11:34:31 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali kavramlar üzerinde fikir uyuşmazlığımız var diye sizi veya başka bir insanı kırmak gibi bir art niyetim olmadığını bilmenizi isterim. Sonuçta her insanın beynindeki fikirler okuduklarından, izlediklerinden veya duyduklarından oluşan bir birikim. Ve bu fikirler eksik veya hatalı olabilir. Benim hatalarımı siz görebilirsiniz, sizinkileri ben görebilirim bu şekilde doğruları bulabiliriz. Bunun için kavga etmemize ve üzülmemize hiç gerek yok.

Saygılarımla.

Temmuz 20, 2011, 11:39:15 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

CAPS LOCK ve noktalama isareti hatalari dahil herseyi Tanri yaratmistir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 21, 2011, 12:37:15 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Birde şöyle baksak,

Ben yoksam, herşey (bu herşey her ne ise) yoktur.
Madem varım, varlığım sayesinde  her şey var.
Madem varım, varlığımı  farkedip yaratılmış oldum!

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 01:01:13 öö Gönderen: V_for_Vendetta »

Temmuz 21, 2011, 12:43:47 öö
Yanıtla #25

Temel bir konu, temel bir soru. İnsanlar az çok mantıklı bir şekilde düşünmeye başladıkları zamandan beri kendilerine sordukları soruların ilk 10'una girmiştir herhalde. Gerçi kendine bu soruyu sormadığını iddia edenleri de gördüm ben hayatımda. Onlar kendilerine ateist demiyorlardı, çünkü ateistlerin bu soruyu kendilerine sorarak ateist olduklarını düşünüyorlardı. Fakat onlar tanrı varlığı veya yokluğu konusunda herhangi bir endişe duymayan, hatta tanrı kavramına aşina olmayan, un-theist gibi bir şeyiz demişlerdi. Tuhaf. Bana inandırıcı gelmemişti. Hala da gelmiyor. Bu soru temel bir sorudur, çünkü insan gençlik zamanında bu soruya cevap verdiği anda, tüm hayatı da bir biçime göre işler. Bu soru şablon bir sorudur, çekirdek bir sorudur, bir nevi, yaşama kalıbıdır. Cevaplar da görece oldukça basittir. Her iki tarafın da rasyonalize edilmiş güçlü savları bulunur. Farklı zaman ve farklı ortamlarda bir sav, diğerine baskın gelir. Sonra o baskınlık bir nedenle ortadan kalkar, çözüm geliştirilir. Daha sonra bu çözüm diğerinin tezini sarsar. Tarih boyunca da bu böle olagelmiştir. Çünkü soru, arada derede, bıçak sırtı bir sorudur. Bir kere ortada bir şeyler "var"dır. Üstelik bu varlık, sanki biri ayarlamış gibi bir sisteme sahiptir. Öte yandan, bu sistemin tamamen rastgele, fizik kanunları neticesinde, bir denge durumu olarak oluştuğunu iddia edenler vardır. Olmayadabilirdi, ama zaten olduğu için sistem vardır ve böyle düşündürmeye eğilimlendirir derler.

Yalnız şurası kesindir. İki taraf da bir şeylere inanır. İnanmayan da inanır. Bunun da insana bir yükü vardır; sorumluluk.

Bu paradokstan an-theistler kurtulur gibi duruyorlar fakat onlar da kendi kavramlarını niçin oluşturduklarını açıkladıkları anda, veya böyle bir kavram oluşturma ihtiyacına girdikleri anda bence ateisttirler.

Saygılar
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 02:38:25 ös Gönderen: dogudan »
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Temmuz 21, 2011, 12:50:38 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Birde şöyle baksak,

Ben yoksam, herşey (bu herşey her ne ise) yoktur.
Madem varım, varlığım sayesinde  her şey var.
Madem varım, varlığımı  farkedip yaratılmış oldum.

Saygılarımla,

Çocukken benzer bir handikap yaşadığımı anımsıyorum. Şiir bana bunu anımsattı. Şu an bile düşünmemeye çalıştığım bir ruh haliydi. Çok detaylandırmayayım psikolojisi hassas kişiileri etkileyebilir diye. Fakat haftalarca şunu sormuştum "ben kendimi niye bu dünyaya gönderdim?"

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 02:39:24 ös Gönderen: dogudan »

Temmuz 27, 2011, 11:03:20 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Biraz oturup düşündüm ve yazmam gerektiğine inandım.
Biliyorum ki, güzel insanı en zayıf noktası onu bezdirmektir. Çirkin insan bezmez, açlığı hiç bitmez, günlerce uğraşır, hırsı çok büyüktür. Bazen kin öyle taşar ki çocuğunu bile benzin döküp yakar. Yada chp ye oy verdiği için kardeşine silah sıkar.
Bu onların haklı olmasının sonucu değildir. Onların inadıdır. Bilirler ki iyi insanları böyle bıktırırlar. Zaten kötü insanı bıktıramazsınız, size direk zarar verir. O uğraşmaz, o vazgeçip gitmez, onun kalıpları vardır. Direk şiddet uygular. Yok etme duygusunu anlamlı bulur ve yok edince sorunun biteceğine inanır. Bu yüzden şiddet gösteren herkes kalıpları olan, koyu bir dincidir. Camiye gitmese bile dinine laf söyletmez. Sokakta karıya kıza laf atmayı marifet sayarken evdekine sadece 3 dk için dayağı basar.
Bu yüzden Kötü insan hırsları olan, değişmez kalıpları olan, sorgulanamaz inançları olan insanlardır.

Bizi bıktırdınız. Tebrik ediyorum, hayatı zehir ettiniz. Kocaman bir yaşama ateşini küçük bir kıvılcıma dönüştürüp yarınlara bıraktınız.
Sevinin diyeceğim ama, siz onu da bilmiyorsunuz. Sevinmenin ne demek olduğunu sorsak zaferdir sizin için, elde etmektir, yayılmaktır, çoğalmaktır. İmralıda ki zatın "Ya silaha sarılın yada yatakta karınıza" demesiyle, tayyip'in en az 3 çocuk demesi arasında ne fark vardır?
Hiç bir fark yoktur, ikisi de aynı zihniyet.
Zafer diye kucakladığınız ısırgan otları birazdan canınızı acıtmaya başlayınca, bizide oraya çektiğinizi görmeyecek kadar boşsunuz.
Sizler inanılmaz cahilsizin. Çok okumakla gitmeyecek bir cehalet bu, o yüzden cahilsiniz demeyi kendimde bulabiliyorum. Ben aklınıza gelebilecek her konuda okudum, hepsini derinlemesine araştırdım ve hep sorguladım. Ama bu yüzden bilgiliyim, sizler cahilsiniz demiyorum. Sizin cehaletiniz okumayla gitmez. Bende cahilim, ama bu bilginin sonsuzluğundan ve bunun karşısında benim açlığımdan dolayı söylediğim bir şeydir. Sizinkine benzer bir cehaletim yok. Olamaz da.

Ayrıca iddia ediyorum. Bu hikaye başlı başına uydurmadır.
Din pazarlayıcıları işlerini çok iyi bilirler ve yalan söylemekten hiç çekinmezler.
Dünyamızı karartan, mucize gibi bir yaşamı cehenneme çeviren bunlardır. Bu hikayelere inanan saflara diyecek bir sözüm yok, keşke hiç yaşamasalardı.

Nasıl olur da kirletilir evren?
Nasıl olur da korku üzerine oturtulur tanrı?
Nasıl olur da bırakın insanı yaratılmış her hangi bir varlığı bu kadar aciz ve pislikmiş gibi gösterebilirler?

Ne diyeceğimi artık bilmiyorum.
Artık hangi tepkinin işe yarayacağını da kestiremiyorum. Bu kadar bezdim...

Nasıl da hikaye uydurabiliyorlar?
Nasıl da kolayca ve ağızlarından salyalar akarak her yerde anlatabiliyorlar?
Ve nasıl da içten inanabiliyorlar.

Daha önce Neil Armstron ve jack Custou içinde hikayeler uydurmuşlar ve yıllarca keyifle kulaktan kulağa yaymışlardı.
Sonra her iki kişide internet sitelerinde ve basın beyanatlarında ne Ay'da ezan duyduk, nede denizlerin karışmadığını görünce iman ettik diye belirtince kimse kalkıpta özür dilemedi.
Kimse utanmadı...

Sarılın yalanlarınıza, sarılın korkularınıza. Beni üzüyorsunuz ama kendinizi zehirliyorsunuz.

Düşünmeden inanmanız, sorgulamadan korkmanız benim sorunum değil. Onlarla siz yaşayacaksınız. Ancak Güzelim evreni ve hayatı bu şekilde kirletiyorsunuz. Beni veya iyi niyetli bir çok insanı kahrediyorsunuz.

Bizi aciz yarattıysa bu benim sorunum değil, sizin tanrınızın sorunu. Bozamayacağım bir gelecek yazdıysa, hesabı bana değil yazana, yani kendisine sormalı. Cehennemi yaratacak kadar kin ve nefret doluysa, bu da onun sorunu. "İhtiyacım yok ama bana tapın diye yarattım sizi" diyorsa. Buda onun egosuyla hala sorunu olduğunun sonucu.
Ebu Leheb'e "Elleri kırılsın" diyecekse, bu onun ve Ebu Leheb'in sorunu.

Yazık ki bu konu içinde Tebrizli Şems'in, Mevlanın adları da geçiyor.

İnançlarına alet edecekler ya, herkese saldırırlar bunlar.

Ama Yunusa dokunamazlar. Yunus onların hiç bir işine yaramaz. Çünkü o hop oturup hop kalkmamıştır. O "Aha evrimi bitirdim" demez. O iddiasızlıktır. O felsefe yapmaz. Her satırında içsel bir yolculuğunu anlarsınız. Kızgın değildir, sevinçli değildir, satıcı pazarlayıcı değildir. O gerçek bir araştırmacıdır. Bana seni gerek seni derken, aslında aradığını yani araştırdığını söyler. Araştırması onun ibadetidir. O ondan tad alır.

Neyse lafı çok uzattım.
Bezdirdiniz ya, bravo size. Başardınız.

Tatmin olmanız dileğiyle...

Sevgili kardeşim

Sanırım bu serzenişlerin tamamı bana,yukarıdaki yazıma okuduğundan benim için bu kadar derin manalar çıkarıp birazda hatta fazlası ile içindeki öfkeni kusmuşsun.Anlattıklarının bir çoğuna katılıyorum katılmadığım nokta ise benim yazdıklarımla benim analizimi yapabilmene imkan yok.Saf tabirini saf olmadığım için bir hakaret olar kabul etmeyeceğim hatta iltifat ettiğini düşünüyorum bu tabir benim için insanların pekte düşünmeden söyledikleri binlerce tabirden biri saf'ın kelime anlamı piri pak ve temiz olduğu için pekte söylenme amacına ulaşmıyor.

Sizin isyanınız cehalete bu belli ama benim yazdıklarımda pekte insanı şoka uğratacak bir taraf yokki.Ben buna inanıyorum ve bu şekilde inanıyorum ben tasavvufi gözle bakmaya ve inanmaya idrak etmeye çalışıyorum sana göre hata olabilir ama ben buna inanıyorum.Nasılki bu sitedeki masonların yada başka insanların inandıkları şeyler için belirttiğiniz tabirleri kullanamayacaksak buda aynıdır.

İnsanlar varlık alemine geldiklerinden beri hep gelişiyor hep sorguluyor bazen iyiyi bazense kötüsünü yapıyorlar.Albert einstein atomu bulduğunda bunu insanlık için yaptığını söylemişti Hatta Amerikan başkanınan bile mektup yazdı bunu kötü amaç için kullanmayın diye şimdi bir şey hem doğru hemde yanlış yapılabiliyor peki bunu yapan kim biz insanlar tabiki.Peki atom bombasını kullanıp insanları katledip dünyayı kirletip sonrada sonrada allahı suçlamak bu niye.

Tasavvufa ve kurana göre baktığımda o iradeyi insana allah veriyor bilimi ve bilgiyi onun iyi yada kötü kullanımınıda insanın iradesine bırakıyor.Yine tasavvuftaki hakikat kapısından baktığımızda bu terime göre düşünüldüğünde her irade allahındır o bombayıda patlatmayı allah irade etmiştir.Burdan şu sonuç çıkmamalı o kadar insanın ölümüne değermi şu anki duruma dünyanın haline bakın her yapılan şey ve irade sadece insanların kötüyü daha iyi şekilde kavramasını sağlamak içindi.

Norveçteki olay bile bundan farkli değil çok korkunç bir olaydı.Bu olaylara batı  yaşamaya alışkın değildi genelde filistinde ve islam ülkelerinin yaşadığı şeylerdi bosnada olabilirdi,belki ilk kez kendi başlarına bu kadar korkunç bir olay geldiğinde bir empati yapabilme şansı doğdu batı için olayı yapan caninin bile bakış açısını iyi anlamalılar.

O yüzden söylediklerinizi beni incitmeyemi beni kınamayamı daha neti hangi amaç ve ruh halinizle yaptoığınızı bilemiyorum.Sırf muhabbet olsun diyede yazabilirsin ama bence şunu unutma insanlar çoğu zaman akıllarından geçeni kelimelere tam doğru metin olarak yansıtamayabilirler bence hüküm vermeden tam tanımak lazım
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 27, 2011, 01:56:19 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan kader, ruh vb. gibi konular hakkında aynı dini inanışa sahip uzmanlar arasında bile bir birlik yoktur. Bu gibi konular deist veya ateist yaklaşımın teist yaklaşımla mücadelesinde genelde tabiri caizse belden alta vurma şeklidir öldürücüdür.

Yani Sayın Prometheus'un farklı düşünmesini ya da elverdiğince sorgulama içinde olmasını meraklı ve azimli bir kişiliği olduğu için doğal karşılıyorum. Fakat bu gibi konularla boğuşmak, dibi olmayan bir kuyuya su bulurum umuduyla ip sarkıtıp inmeye benziyor. Ya da kuşlara özenerek bir kartal yuvasına kadar tırmanıp kendini uçarım umuduyla yere bırakmaya  benziyor.

CAPS LOCK ve noktalama isareti hatalari dahil herseyi Tanri yaratmistir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Sayın Eureka güzel özetlemiş mevzuyu.

Bence fazla derine dalmanın hiç bir yararı yok aksine çok büyük zarar verebilir özellikle insan psikolojisine. Nasıl ki yukarda bahsettiğiniz gibi Albert Einstein gibi ilim adamlarının atomu keşfederek dünyaya faydadan çok zarar verdikleri gibi..

Saygılarımla.

Temmuz 27, 2011, 02:13:18 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Masor1976

Zaten Allah insandas onun için aklını kullanmasını istiyor ya.Bilim o yüzden temel felsefesi herşeyi olabilir olarak kabul edip devamlı araştırıyor yani tam emniyet yani emin olabilme durumu yok her neye bakarsan.Biz insanlara düşen burada benim anladığım kadarı ile filozofların yada mutasavvufların anlattıklarını yada okuduğun herhangi bir şeyi anlayıp idrak ederken kullandığımız bir metod olmalı bizde deneyimleyebilmeliyiz.Anlayamadığımız yada kafa yormadığımız hemen her konu başkasının anlatımlarını kabul yada red edişlerimizdir.Temelde burdaki problem bana göre senin katkın ne okuduğuna kattığın senin kendi yorumun ne okuduğun herşey onun yorumu sen insan olarak anlatanınkinimi kabul edip ikna olacaksın yada sende bir filtreden geçirip bir test edip öylemi kabul edeceksin.İşte tamda benim yaptığım ve yapmaya çalıştığım şeyde budur.Herşeyi aklımın almayacağı çok kesin bende aklımın alabileceği beynimin zevk aldığı daha kolay yorumlayabildiğim ilgi alanlarına yöneliyorum.

sİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ RUH VE BENZERİ KONULARI UZMANLAR NE DERLERSE DESİNLER SEN KENDİN DENEYİMLEYEBİLDİĞİN ZAMAN O KONU AKLINDA FİNAL YAPAR.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo