Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İşte Mevzu  (Okunma sayısı 15298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2011, 01:36:50 öö
  • Aktif Uye

Erdemliyiz,  Kişilikliyiz vs...

Mevzu şu,

Mason olduklarını ileri süren ''oparatör'' üyelerin bazıları  ( Erdemliyiz,Kişilikliyiz ) ''onun için Masonuz'' tarzı yaklaşımlarını defalarca izlemekteyim. Bu konu son derece rahatsız edici. Başkasını belki rahatsız etmeye bilir ama beni rahatsız ediyor. Ben şöyle desem '' ben süperim, ben kahramanım'' desem nasıl itici gözükürsem, bazı oparatörlerin konuya bu şekilde yaklaşması son derece yersiz ve gereksiz.

Belkide Masonluğu Masonlar tanıtmamalıdır, o da olabilir.
çünkü...
Dışarıda birinden duysam ''Masonlar çok erdemli ve kişilikli insan oluyor'' diye ''heee öylemi'' der geçerim.
Burada bir Masondan ''biz kişilikliyiz'' diye duyunca ''dur bakalım, peki biz neyiz? '' diyesim geliyor haliyle...

''Dur bakalım'' diyincede.... niyeti bozuk gözüküyor heralde insan... garip
Benim ''niyet'' ayarlarımda bir şey yok... niyetim, etkiye tepki boyutunda.
Bazı oparötörler......... herangibir konuya ilişkin bilginiz varsa, yazın zevkle okuyalım ve anlamaya çalışalım, sorun yok.
Amma konuya ''Biz kişilikliyiz'' diye yaklaşmayın...
İsterseniz yaklaşın, sonuçta herkezin KİŞİLİĞİ...

Saygılarımla

Haziran 25, 2011, 01:54:25 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Hacamat,

Biz çok erdemli, her şeyi aşmış, mükemmelleşmiş vs. değiliz. Ne yazık ki değiliz! Hiçbir insan öyle değil. Bizim de hatalarımız var, kusurlarımız var, iyi yönlerimiz ve elbette kötü huylarımız da var. Biz, hatalarımızı ve kusurlarımızı açık yüreklilikle söyleyebilmenin bir erdem olduğuna inananlarız. Bunun kişinin gelişimi için büyük bir adım olduğunu düşünenleriz. Ve aldığımız terbiye ile edindiklerimizle, öğrendiklerimizle, en başta kendimizi yeniden var etme, var olan benliğimizi geliştirme derdindeyiz.

Mason olduğumuzu da ileri sürmüyoruz. MASON'uz! Size bunu ispatla mükellef de değiliz. Beğenmeyebilirsiniz. Ama biz aynı zamanda Mason olmaya da çalışanlarız. O yüzden pek çok kez Mason musunuz diye soranlara "olmaya çalışıyoruz" deriz.

Ve bizler aramıza bizimle "bir" olabilecekleri alırız. Onlarla Kardeş oluruz. Onlardan öğreniriz. Onlara hiçbir şey öğretmeyiz. Birbirimizden öğreniriz. Bir arada olmaklılığımızla öğreniriz. Ve hiçbirimiz bir başkasına büyüklük sergilemez.

Anlayamayabilirsiniz. Anlatamıyor da olabiliriz. Ama anlatabileceğimiz sizin anlayabileceğiniz kadardır. Kafanızda ne kurduysanız odur. Ondan daha fazla bir şey anlatamayız size. Sizin için öyleysek öyleyizdir. E ben bunu niçin yazıyorum o halde?

Süleymaniye camiinin açıldığı gün ahali caminin etrafında toplanmıştır. O sırada bir çocuk bağırır "MİNARE EĞRİ! MİNARE EĞRİ!" diye. Mimar Sinan çocuğun yanına gelir "Evladım der hangisi eğri?", "Bak der çocuk görmüyor musun? Şu minare eğri". Peki der Koca Sinan adamlara emreder minareye bir halat bağlatır. Çocuğum der şimdi minareyi çekeceğiz. Sen düzeldiği zaman tamam de. Neyse başlarlar minareyi halatla çekmeye, "çek" der çocuk "çek" der en nihayetinde "TAMAM" der "Minare düzgünnnnn".

Kalfaları Ustaya der ki; "Efendimiz, minare eğri değildi. Hem çocuk ne bilir minarenin eğriliğini düzlüğünü, niçin düzeltmeye çalıştınız.". Koca Sinan cevap verir: " Ben bilmez miyim minarede eğrilik olmadığını Ama çocuğun kafasındaki "minare eğri" intibaını da öyle bırakamazdım Bu yönteme başvurdum ki çocuğun kafasındaki "eğri" kanaati silinsin Yoksa her yerde çocuk aklıyla minarenin eğri olduğunu söyler, sonra gerçekten eğri olduğu şeklinde bir inanç yayılırdı"

İşte tam bunun için yazdım.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2011, 01:56:26 öö Gönderen: skullG »

Haziran 25, 2011, 02:00:10 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben bundan bir iki ay once artik sayin Hacamat ile tartismamaya karar vermistim. Forumda zaten cok degerli Kardeslerim var, onlar eger sayin Hacamat soru sorarsa yeterli cevabi vereceklerdir diye dusunuyordum. Ama bu konu basligina bir yorum yapmadan edemeyecegim, hem de bu yorumu "Hacamat" usulu yapacagim...

"Mason oldugunu ileri suren Operatorler" demis sayin Hacamat. Demekki bizlerin Mason oldugumuza inanmiyor. Eger inansaydi, ileri suren degil, Mason olan operatorler derdi. Zaten eger gercekten Mason olsaydi bu operatorler, Sayin Hacamat ile tartismazlardi cunku asil Masonlugu sayin Hacamat biliyor.

"Bazilarini rahatsiz etmiyor olabilir ama beni rahatsiz ediyor" demis sayin Hacamat. Demekki butun forum uyelerimiz dusunmeden yoksun insanlarmis sayin Hacamat'a gore.

"Bazi operatorlerin bu konuya yaklasimi yersiz ve gereksiz" demis sayin Hacamat. Demekki, kendisi sitenin operatorlerinin yanlis is yaptigini dusunuyor, hatta ve hatta bu operatorlerin yerine kendisinin getirilmesini istiyor cunku aslinda Masonlugu, Mason olan operatorlerden cok ama cok daha iyi biliyor.

"Benim niyet ayarlarimda birsey yok" diyor sayin Hacamat. Demekki ununu elemis, elegini duvara asmis. Ne guzel, kamil insan olabilmis, niyetini, arzularini, vs. cevreleyebilmis. Bizlere de nasip olur insallah boyle "mukemmel" olmak.

"Herhangi bir konuya iliskin bilginiz varsa" demis sayin Hacamat. Bence asil demek istedigi, herhangi bir konuya iliskin bilgilerinin olmadigi. Bu cumlenin asil altinda yatan o. Hem bu Mason oldugunu ileri surenler zaten bir kere bile olsun dogru durust bilgi yazmiyor sayin Hacamat'a gore.

"Biz kisilikliyiz" diye yaklasmayin demis sayin Hacamat. Ben kendisine bunu hic yakistiramadim. Bizlere resmen sizler kisiliksissiniz diyor. Kisilikliyiz diye yaklasmayin cunku kisiliksissiniz manasi cikiyor kendisinin bu cumlesinden. Ustune bir de isterseniz yaklasin, herkesin kendi Kisiligi gibi bir sarkastik yaklasimla bunu da percinlemis.

Degerli bir uyemizden ilham alarak;

Provakator ve manuplatorluklerimle

In Thy name we have assembled!

Haziran 25, 2011, 02:24:32 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Ben herkezin kişilikli ve düzgün eğitimle (aile-çevre) erdemli olabileceğine inanan birisiyim. ''Ben erdemliyim,ben kişilkliyim'' demez ama kimse.
''Bu karşı tarafı rencide eder'', diye düşünülmesi gerekir. '' ben düşünmüyorum, banane'' diyene de saygı duyarım.
Masonlar, Masonluğu tanıtırken ilk buna dikkat etmesi gerekiyor.
Sebep
Masonluğa alınma koşulları arasında sürekli vurgulanan erdemli insan olmak var. Dolayısıyla dışardan bir kişi siteye girdiğinde ''Mason olmayan
Erdemsiz'' izlenimi doğuyor. Birde üstüne NicName altında Mason yazandan, yüksek sesle ''biz erdemliyiz, kişilikliyiz'' lafını duyunca
''ala ala biz kartonmuşuz meğer'' diyor. Benim isteğim sizlerden bu konuda birazdaha hassas olmanız.
Mevzu bu...
sayın SkullG, Minare hala eğri ,yapacak bir şey yok...
Saygılarımla

Haziran 25, 2011, 02:33:34 öö
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sayın SkullG, Minare hala eğri ,yapacak bir şey yok...

Sn. Hacamat,

Neylersiniz Koca Sinan,  mimarbaşıydı. Hekimbaşı değil.  Benden bu kadar

Sevgilerimle.

Haziran 25, 2011, 02:39:31 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

peki her mahahallenin bir delisi olurmuş, beni de öyle kabul edin ,dediğimi dikkate almayın... Tercih sizin.
Saygılarımla

Haziran 25, 2011, 03:48:19 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Konuyu tam bilmemekle beraber, okuduklarımdan sayın Hacamat'a biraz haksızlık yapılmış gibi geliyor. Ben ilk yazıyı okuduğumda, Masonların ve/veya Yöneticilerin biz erdemliyiz demeleri etik değil veya kimse kendisini övmemeli gibisinden bir şeyler anladım. Sayın Potantenin sinirlenmesini anlayabiliyorum ama biraz abarttığını düşünüyorum. Kişi kendini tam ifade edemeyebilir, bu ayrı konu. İşin garibi, Sayın Hacamat'ın beni de buranın delisi kabul edin gibi bir tavrı var ki, biraz düşünmenizi rica ederim.
tamam sayın Hacamat'ın bir çok söyleminin yanlış olduğunu biliyorum(Burada ki konuda değil), bir çok şeyi de yanlış ifade ettiğinin de farkındayım. Uyarılacaksa bu konuda uyarılmalı diye düşünüyorum.
Ben sayın Hacamat'ın bahsettiği yazıyı görmedim, varsa haklıdır diyorum. Yalnız, özellikle şunu da belirtmek isterim ki bu tür söylemleri masonlar için değil herkes için yanlış diye düşünüyorum.

Sizlerden ricam, hani bir laf vardır; Ne anlattığınız önemli değil, karşınızdakinin sizi ne kadar anladığı önemlidir. Burada anlamak konumunda olanın sizler olduğunu belirteyim. Geçenlerde Nihat Genç hakkında bir yazı okumuştum. Nihat Genç yazısında nerede bağırıyor anlayabiliyorsunuz deniliyordu. Evet herkesin yazım şekli, tepki şekli değişik. Ancak sayın Hacamat'ın yazım şeklindeki ilk güne göre oluşan değişikliği hepimiz görebiliyoruz sanırım.

Sayın skullG'ye zahmetleri için ayrıca teşekkür etmek isterim :)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 25, 2011, 11:53:50 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın Hacamatı ilk günden beri dikatle izliyorum. Sayın Prometheus gibi düşünüyorum. Değerli site yöneticileri, Hacamat'ın siteye renk kattığını görmüyormusunuz. İnanıyorum ki hiç bir zaman art niyet taşımayan son derece doğal bir kişiliği var.  Zaman zaman ifade ediş biçminde belki maksadını aşan ifadeler kullanıyor olabilir. Hoş görü diyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2011, 01:26:45 ös
Yanıtla #8

Güzel konu olur bu... Emin misiniz Masonluğun doğuştan olmadığına?

Sn. Prometheus, Sn. Alşah,

Bahse konu cümle budur. Ne bir kelime eksik ne bir kelime fazla.

Bundan "Masonluk doğuştan geliyormuş" çıkarımı yapılınca aşıklama gereği hissettim.
Masonluk doğuştan mı derken kastettiğim, insanın kişilik yapısıdır...

Anlaşılabileceğini düşünmüştüm...

Şimdi birisi kalkar bu cümlelerden Mason olmayanlar kişiliksizdir diye bir anlam çıkartırsa bunun adı "renk katmak" olmaz.

Ben 12 sene önce hariciydim, babam harci, annem harici. Yani ailecek kişiliksiz mi oluyoruz? Böyle anlayan insana ne denir, kararı size bırakıyorum.

Sn. Hacamat,

Neylersiniz Koca Sinan,  mimarbaşıydı. Hekimbaşı değil.  Benden bu kadar

Sevgilerimle.

Sevgili SkullG,

Bu durumun tedavisi yok korkarım, Koca Sinan Hekimbaşı olsaydı bile çare bulamazdı bence...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 25, 2011, 01:55:59 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

sayın Alşah,
aynen öyle, hiç bir ard niyet taşımıyorum. Dikkat etmeye çalışıyorum, fikrimi açıkca söylüyorum. Niyetimi net ortaya koyuyorum.
Ne düşünüyorsam zaten söylüyorum, söylerimde. Bir konuya yorum yaparken net fikrimi söylüyorum, arkasında bir şey( kötü niyet) arama gayretini anlamıyorum.
Sokak ağzı yazıyormuşum... sokak ağzı şöyleolurdu konuyla alakalı : ''Bazı Masonlar sitede havalara girip ,Artislikyapıyor'' sokak ağzı bu olurdu.
Saygılarımla