Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce halk, gerektigini dusundugunde devletini yikabilmelimi?

Evet
34 (65.4%)
Hayır
18 (34.6%)

Toplam Oy Verenler: 33

Gönderen Konu: Devlet mi halk icin? Halk mi devlet icin?  (Okunma sayısı 33954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2008, 12:22:31 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Bilgi,

bilmem neden cevap alamıyorsunuz :) dikkatimden kaçmış olabilir. Avukata mı ihtiyacınız var?

Ağustos 01, 2008, 01:47:36 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Bay Bilgi bence kişisel meraklarınızı özel mesaj atın.Çünkü konun ahengi kaçıyor.

saygılar

« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2008, 05:19:52 ös Gönderen: skullG »

Ağustos 06, 2008, 12:11:25 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Vatansızlık (statelesness) anormal bir durumdur. Nasıl artık terra nullius (sahipsiz toprak) kalmadıysa, vatansız insanın da olmaması gerekir. Ancak vatandaşlıktan çıkarılma gibi sebeplerle günümüzde de vatansız kişiler vardır. Örneğin Türk Vatandaşlık Yasasının 25. maddesinde "Kaybettirme" 26. md. ise Çıkarma ile ilgili hükümler bulunmaktadır.

12 Eylül döneminde onbinlerce insan Türk Vatandaşlığını kaybetmiştir. Vatansızlık statüsü Dünyada vardır ve fakat bunun ortadan kaldırılması için ulusalüstü ve uluslararası düzlemde çeşitli anlaşmalar ve çalışmalar yapılmaktadır.

Bunu bilmiyordum. bilgi icin tesekkur ederim. Peki vatansizlik durumunda o kisi hangi ulkede kaliyor? Kalabiliyor? bu durum, ne kadar suruyor? nasil cozuluyor? Ozellikle vatansizlik konusunda bilgi verebilirseniz cok memnun olurum. Bir ulke seni vatandasliktan atmadan once, baska yerde vatandasligin olmasini umursarmi? bu onu etkilermi?

Ayrica Sayin yoneticilerden rica edecegim bu konuya bir anket ekleyebilirlermi?

Anket: Sizce halk, gerektigini dusundugunde devletini yikabilmelimi?

Alıntı
Ben DEVLETİN KÜÇÜLTÜLMESİ gerektiğine sonuna kadar inanıyorum. Ama bu görüşünde en sonu elbetteki anarşist görüştür. En küçük Devlet olmayan Devlettir nihayetinde.

Tam olarak ne demek istedigini anlayamadim ama ben devletin kucultulmesinden degil, halktan guclu olmamasindan yanayim. devletin buyuklugu onemli degildir. kendi halkindan guclu olmasin yeter. cunku o zaman devlet kendi halkina karsi tehlikeli olur. korkutur, baski yapar, hatta zulum etmeye baslayabilir.

Alıntı
Bahsettiğim kitabın yazarı ne düşünür bilemem. Ya da bilmekle birlikte onun adına konuşamam.

Ben yazarla konusmani istemedim ki. Kitabi okudugun icin sormustum. Kitapta yazar bu konuda hangi dusuncede oldugunu soyluyor. Bunu merak etmistim.

Tamam halk devletin unsurlarindan biridir. Ama bazen karsi karsiya gelmek zorunda kalirlar. O ayrim durumunda acaba hangisi yener, yenmelidir? bunu tartisiyoruz zaten.

Alıntı
Evet Devlet bir güç olarak var olmak zorundadır. ama onun bu gücü halkın refahı ve hakları içindir. Onlara karşı kullanmak için değil. Devleti bir canavara benzetirler. Evet bir Canavardır Devlet. Her an insanın yarattığı bu canavar insanı yok edebilir. O halde onun bir biçimde dizginlenmesi gereklidir.

mukemmel aciklamissin. sonuna kadar katiliyorum.

Alıntı
O zaman işte Devlet Benim anlayışı ortaya çıkar o da "Ben yaptım oldu"yu doğurur.

bu fikir bana cok mantikli geliyor. Bunun dezavantajlarini aciklayabilirmisiniz Sayin skullG?

Ağustos 06, 2008, 12:15:49 ös
Yanıtla #13

Alıntı
Ayrica Sayin yoneticilerden rica edecegim bu konuya bir anket ekleyebilirlermi?

Konuya anket eklenmiştir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ağustos 06, 2008, 12:17:49 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ağustos 06, 2008, 01:44:27 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Ben yazarla konusmani istemedim ki. Kitabi okudugun icin sormustum. Kitapta yazar bu konuda hangi dusuncede oldugunu soyluyor. Bunu merak etmistim

Merak etmeniz güzel, eğer çok merak ettiyseniz kitabın linki de duruyor hiçbir ücret ödemeden ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

Alıntı
Tam olarak ne demek istedigini anlayamadim ama ben devletin kucultulmesinden degil, halktan guclu olmamasindan yanayim. devletin buyuklugu onemli degildir. kendi halkindan guclu olmasin yeter. cunku o zaman devlet kendi halkina karsi tehlikeli olur. korkutur, baski yapar, hatta zulum etmeye baslayabilir.

Devletin küçültülmesi ve aynı zamanda etkinleştirilmesi... yani devlet üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokmayacak. Adalet, güvenlik ve dış politika gibi ana işlevlerinde Devlet etkinleşecek fakat diğer alanların da mesela ekonomi serbest piyasa koşullarına bırakarak küçülecek. Küçülmeden ve etkinleşmeden kastım budur.

Ağustos 06, 2008, 02:00:25 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
O zaman işte Devlet Benim anlayışı ortaya çıkar o da "Ben yaptım oldu"yu doğurur.

bu fikir bana cok mantikli geliyor. Bunun dezavantajlarini aciklayabilirmisiniz Sayin skullG?

bu tip devlete "polis devleti" denilir. Kısaca belirtmek gerekirse, Polis Devleti kuramında ve onun getirdiği polis devleti modelinde, hükümranın veya en üst düzeydeki yöneticinin, mutlak, sınırsız ve hiçbir denetimle bağlı sayılamayacak olan yetkileri mevcuttur ve bu yetkilerini hükümdar ya da en üst düzeydeki yönetici (siyasal iktidar sahibi), kendi istediği gibi ya da kendi takdirine göre ve kendi iradesi ile, istediği gibi kullanır, uygular. Görüldüğü gibi, bu açıklama ilk bakışta Polis Devleti Tipi’nin “Hükümdar Devlet”  modeli ile özdeşleştiği izlenimini yaratabilir. Gerçekten, Polis Devleti tipi (=Polizeistaat) 17. ve 18. yüzyıllarda Kara Avrupası ülkelerindeki mutlakiyetçi rejimleri açıklamak  için kullanılmış olup ilk örnekleri de Almanya’da ortaya çıkmıştır. Polis Devleti’nin kamunun refahını ve selametini ön planda gözeten, bunun için de her türlü önlemi alabilen, kamunun huzur ve selameti için bireylerin temel hak ve özgürlüklerine istediği gibi müdahale edebilen, bireylere kamunun yararını sağlamak amacını ileri süren, onlara ağır külfetler yükleyebilen ve asıl önemlisi konumuzla ilgisi bakımından, İDARESİ KENDİSİNİ HUKUKLA BAĞLI SAYMAYAN  zor kullanımının ve itaatin asıl olduğu  bir devlet olarak tanımlanması olanağı vardır. Polis devleti yukarıda sergilenen davranışları itibariyle, ilkel “zorba devletin, “ceberrut devlet tipi”nin, gelişmiş Aydınlanma Çağına hemen öncesinden  başlamak üzere taşınmış, tekamül etmiş bir modelidir.

Hukuk Devleti ise, polis devletinin tamamen karşıtı ya da zıddıdır: Bu devlet, etkinliklerinde başta Anayasa olmak üzere, tüm hukuk kuralları ile bağlıdır. Bu devlette, yönetilenler hukuksal güvencelere kavuşturulmuşlardır: Bu güvenceler hem onların temel hak ve özgürlüklerinin teminata bağlanması ve hem de günlük yaşamda, uğrayacakları haksızlıkların tümüyle bertaraf edilmesi, zararlarının tamamen tazmini anlamındadır. Asıl önemlisi, Devlet başta Anayasa olmak üzere, tüm hukuk kuralları ile bağlıdır.

Hukuk Devleti’nin gerekleri (öğeleri) şu  alt başlıklarda ifadelendirilebilir:

-   Temel Hak ve Özgürlüklerin güvence altına alınması,
-   Kanunların anayasaya uygunluğunun yargısal denetimi,
-   Kanuni idare ilkesi (Yönetimin yasallığı veya yasal yönetim),
-   Devlet faaliyetlerinin belirliliği ilkesi,
-   İdarenin yargısal denetimi ilkesi,
-   Mahkemelerin bağımsızlığı ve yargıç güvencesi ilkesi,
-   Erklerin ayrılması ilkesi,
-   İdarenin mali sorumluluğu ilkesi.

Ağustos 07, 2008, 04:07:53 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Devlet elbise , yurttaşlar ise beden gibidir...

Bedenin sağlıklı yaşayabilmesi için her hücre ve hücrelerin oluşturduğu dokular, organlar görevini tam anlamıyla yapmalıdır.

Beden diğer bedenlerle bir araya geldiğinde herkes birbirini gözüyle süzer...
Rakibini ya da dostunu muhakkak inceler...Düşünüyorum ki elbise de burada Devlet oluyor , gerekli,koruyucu,gösterişli..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Eylül 06, 2008, 01:34:35 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Ne Devlet sınırsızdır,Ne de Halk...
Her ikisininde ortak bir hareket ve kısıtlamam noktası olan Anayasa norm u vardır.
Anayasa sahip hukuk sistemlerinde 'TÜRKİYE dahil ' genellikle anayasanın üstünlüğü yani;Devletin ve Halkın kanunlara ve kurallara karşı olamayacağı gibi,kanunların ve kuralların da anayasaya aykırı olamayacağı belirlenmiştir.
1982 anayasamızda yer verilen bir hükme göre Anayasa hükümleri,yasama,yürütme ve yargı organlarını,idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır.
Ne devlet halkdan korkmalı nede halk devletten...

Eylül 06, 2008, 01:40:40 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Ayrıca demokrasiyi benimsemiş devletlerde de siyasal hayatın baş aktörü  bireylerdir,yani Halk...
Bağlı oldugu devlette halk konumunda olan bir şahıs demokrasinin getirisi olan ve devletin ona tanıdığı hakları kullanarak siyasal hayata katılabilir ve zaman içerisinde halk konumundan devlet konumuna gecmektedir.
Bu durumda halk devlet olmayı bırakıp devletten korkması yersizdir.