Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dinler arası diyalog mümkün (mü?)  (Okunma sayısı 21025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2011, 01:53:15 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Alşah ; dün siteye giriş yaptım ve sitede uygun bir resim olarak bunu tercih ettim.  Tercih yaparken ''bu resim biri tarafından kullanılıyor mu'' diye bakma gereği duymadım.
   Bahsettiğiniz kişi ile aynı kişi olma mevzusuna gelince... Ben bunu site yönetimine  saygısızlık olarak algılıyorum. Heralde size bu yanıt yönetim tarafından verilecektir.
Alşah; size cevap verme çabası içersinde değilim. Ben Hacamat olarak bu konuda görüşümü yazdım. Semavi olanla Semavi olmayanları size bıraktım.
Saygılarımla

Nisan 20, 2011, 02:15:43 ös
Yanıtla #31

Sn. Hacamat,

Bir üyemize hitap ederken "Sayın" demek, yazışmalarda "siz" biçimini kullanmak bu Forumun yerleşmiş kurallarıdır. Yazılarınızda bunu göz önüne almanızı rica ediyorum.

Alşah öncelikle gerçek isimlerimizi kullanmadığımızdan ''sayın'' demeyi Hacamat arkadaşın olarak  kaldırıyorum.

Ayrıca, Forum uygulamalarında değişiklik yapmanın "Yöneticilerin" yetki ve sorumluluğunda olduğunu da hatırlatmak isterim.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 20, 2011, 02:49:52 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Mustafa Kemal demişki :Dinlerin amacı kafirleri (gavurları) dine çekerek hak yoluna sokmaktır. Mesela Müslümanlık açısından ele alırsak, Hristiyan ve Yahudileri "az gavur, çok gavur" diye ayırarak mı diyalog kurulacak?

Hayır Sn. Mustafa
Saygılarımla

Nisan 21, 2011, 12:47:09 öö
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Sayın Mavi Boaz, dünya nüfusunun hemen hemen 1/3 i semavi olmayan dinlere inanıp  o felsefeler doğrultusunda ibadet ederken,  sizin bunları önemsememeniz  karşısında söyleyecek söz  bulamıyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 21, 2011, 01:11:21 öö
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat, öncelikle,  resim konusundaki ifademden neden rahatsız olduğunuzu anlayamadım. Farketmemiş olabilirsiniz.  Farketmenize rağmen kullanmaktaki ısrarınız beni hiç mi hiç ilgilendirmez. O konu tamamen sizin takdirinizdir.
     Diğer taraftan, semavi ve semavi olmayanları bana bıraktığınızı bildiriyorsunuz. Size ne diyebilirim ki; Yanlız bu site  üyeleri genellikle  belirlenen konu hakkındaki görüşlerini zaman zaman bilimsel verilerle  kaynaklar göstererek ve zaman zaman da  şahsi düşünceleri  olarak açıklarlar . Ve  doğru olanın da böyle olmasıdır.  Aksi takdirde  bu kadar yazışma neden olsun ?
       Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Nisan 21, 2011, 02:47:25 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Semavi olmayan dinlere saygı gösteriyor olmak  kabul etmek anlamını taşımaz.Önemli olan 3 din vardır.Sanırım hacamat ın da anlatmak istediği bu 3 din arasındaki bağlantı.Fazla açıklama yapamadım biraz meşglümde cümlelerimdeki devriklikleri maruz görün.

nasıl oluyormuş o? Zerdüştler var Sabiiler var Hanifler var Budistler var, nüdistler var onlar din değil mi? Hem ne demek semavi olan semavi olmayan. Nereden biliyorsunuz semavi olduğunu. Belki de bir akşam üzeri yazdılar. Tanrı diye bir şey var ettiler. İnsanların kutsallaştırma düşüncesi var olduğundan beridir devam edegeliyor. Dağlara, tepelere, sulara, nehirlere, ağaçlara, güneşe, yıldızlara, aya taptılar. Şimşeklerden korktular. Ve onun Tanrıların Tanrısının gazabı olduğuna inandılar. Binlerce tanrı var ettiler. Ateşe, suya, havaya, her güne, geceye, şehirlere köylere onları kutsayan koruyan Tanrılar buldular. Sonra bu tanrılar form değiştirdi. En büyük olanı Tek oldu. Diğerleri tanrılıktan indiler, kimi melek oldu kimi şeytan. İdris kimdir mesela? Hani semavi dinlerin Hz. İdrisi? Kutsallaştırmanın zirvesi Tanrıyı soyuta geçirmek oldu. Önceden tarılar görülürdü, bilinirdi. Hatta onların güzeli, çirkini, acaibi, hoşu var idi. Sonra insana benzerdi pek çoğu. Ardından soyutlandı tanrı. "Ben ben olanım" oldu. Sonra mesela şeytan... ilkel toplumlar bilmez şeytanı. Şeytan bu kutsallaştırmanın bir ürünüdür. Soyutlaşmanın. Karşıt üretmenin zaruretidir. Hele en son semavi dinde şeytan neredeyse bir memurdur. Haydi ben böyle söyledim. Ne olacak?

Onbinlerce tanrının kafiri taraflarımla.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Nisan 22, 2011, 10:19:30 öö
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın zagzagel, fikirlerinize aynen katılıyorum.
Kaldı ki semavi denilen dinlerin kaynağı sümerlere dayanır. Bundan haberi olmayıp inananlara insan üzülüyor açıkçası.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 25, 2011, 12:38:41 öö
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Önemsemek zorunda değilim saygı duymam fazlası ile yeterli.Benim inancım budur.Ben nasıl ki dinsizlere saygı duyuyor isem aynı saygıyı bekliyorum(göstermez iseniz umursamıyorum) lütfen bu konuda ki eleştirilerinizi kişilerin üzerinden yapmayın.

Temmuz 26, 2015, 08:31:32 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Toplumsal bir  kanaát oluşturulsa , ajanslar kademeli olarak , bu tarzda paylaşımlarda bulunsa, belki mümkün .
Saygı deger Mustafa Kemal ATATÜRK.
Hatay benim kişisel meselem.Derken belkide biraz bu durumdan bahsetmiştir.

Saygılar
"Adonai melekh namen"

Temmuz 27, 2015, 12:32:33 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ragnaar size katılıyorum bu konuda,Küreselleşen dünyada ve günümüz devletlerdeki  toplumsal çeşitliliklerin olduğu bir dünyada  kişiler her ne kadar soğuk baksada   bu toplum için bir zorunluluk olmuştur...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...