Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÖZGÜR MASONLARIN RİTLERİ VARMIDIR?  (Okunma sayısı 5439 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2012, 06:09:05 ös
  • Aktif Uye

MERHABA,

Bugüne kadar hep muntazam masonluk ve ona ait ritüeller açıklanmış. Bunu doğal karşılıyorum. Çünkü bu siteyi 1 senedir takip eden bir kişi olarak Muntazamlık Ve Gayrimuntazamlık kavramını anlayabildir.

Benim merak ettiğim muntazamlığın dışındaki diğer masonik anlayışlarda da ritler var mıdır? Bu ritlerin tarihsel gelişimi nedir?

Bu sorunun daha önce yanıtlanıp yanıtlanmadığını bulamadım.

Şu an masonların foruma katılımı az olduğundan ve onların bu konuda görüş açıklamaktan pek hoşlanmayacaklarını düşünerek diğer katılımcı arkadaşlardan ve özellikle Sayın Adam'dan herhalde yanıt bekleyebilirim.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 17, 2012, 06:30:01 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki düzen (intizam) konusu ayrı ritler ayrı.

Bu forumda Masonluktaki ritler ve bunların tarihçesi üzerine hayli yazı yazmış olduğumu anımsıyorum. Biraz aranırsa buluncağından kuşkum yok.

Buradaki "özgür masonlar" terimini azcık düzeltip "özgürlükçü masonlar" olarak alalım mı?

Dünya yüzünde bu özgürlükçü (liberal)) NİTELİKLİ Masonluğun beşiği Fransa olmuştur.

Masonlukta tarih boyunca doğmuş olan yüzlerce ritin büyük çoğıunluğu Fransa'da ortaya çıkmıştır.

Durum böyle olunca, soru kendiliğinden yanıtlanıyor, değil mi?

Ancak burna bir de ek yapmak gerek. Şöyle ki; günümüzde öyle yüzlerce rit yok. Onların çoğu tarihin sayfaları arasında yerini almış. Belli başlı on dolayında rit var. Bunlardan kimisi gelenekçi (muntazam denilen) cephede, kimisi özgürlükçü (gayri muntazam denilen cephede, kimisi her iki cephede.

Örnek mi?

York Riti sadece ABD ve onun etkisi altındaki ülkelerde.
Fransız Riti sadece Fransa ve bir iki Batı Avrupa + Latin Amerika ülkesinde.
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti her iki cephede birden çok yaygın olarak.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 17, 2012, 10:10:52 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,7860.0.html
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8079.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7724.0

Sanirim bu konu hakkinda tüm detayli bilgiler Sayin Adam`in yazmis oldugu basliklar altinda mevcut. Bu üc basligin siddetle okunmasini tavsiye ediyorum. Müthis bilgiler mevcut.
Saygilar,

Ocak 18, 2012, 12:37:07 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bu rit mevzusu hep karıştırılır olmuştur. Basitçe şöyle denebilir: Bir dernek olur bu dernek işlem olarak çalışır ve 3 temel derecede üye barındırır. Bunlar çırak kalfa ve ustadır. Bu noktada rit yoktur. Ustaların içerisine girebildikleri bir dernek daha vardır bu dernek de ritler ile çalışır. Her usta bir ritte değildir ama her ritte olan mason diğer dernekte usta ünvanını taşır. Yani ikinci derneğe üye olmanın ön şartı birinci derneğe üye olmaktır.

Özgür masonların ritlerle yürüyen yapısına Süprem konsey denir. Süprem konsey bölünme öncesine kadar tek idi. SÜprem konsey daha sonra konkordato'yu sonlandırdığı için (Bunla ilgili binlerce metin yazış ve istifa görebiliriz tarihte) üst dernek ile alt dernek arasında bölünme olmuştur. Yanii 1-3 arası çalışan dernek ile 3sonrası dernek ayrılmış ve 3 sonrası dernek bir alt dernek kurmuş 1-3 çalışan dernek ise bir üst dernek kurmuş gibi düşünebilirsiniz (tartışmalı bir konu ama OMBL olayı boyle anlatacaktır. Tam olarak böyle olduğu söylenemez).

Kısaca tarihçesi böyle olan liberal ayrım süreci neticesinde rit kaybolmamıştır. Süprem konsey rit olarak EKEIR kullanır. FDD de yine EKEIR kullanır. Yani antik iskoç riti TÜrkiyedeki tek rittir denebilir. Her iki taraf da bunu benimser.

Ocak 18, 2012, 08:55:42 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın abezekthibou bu konuyu kendine özgü bir tarzda anlatmış.

Anlatımının hangi noktasında doğru ve yanlışlar olduğu üzerinde durmak istemem çünkü bunlar konu dışı olur.

Ben okurken anlamakta zorlandım ama kim bilir, böyle anlatılınca belki başkaları daha kolay anlar. Önemli olan da zaten sorunun yanıtı ve olgunun anlaşılabilmesi. Bunun için Sayın abezethibou'ya teşekkürler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.