Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Localarınin Kapanisi  (Okunma sayısı 18490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 17, 2007, 07:48:53 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Mason Localarınin Kapanisi

Atatürk, aynı zamanda Mason olan dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ile görüşür ve ondan Masonların üst düzey yöneticilerine genel durumu açıklamasını ve yasaya gerek olmadan kendi kendilerini tatil etmeleri mesajını iletmesini ister. Sonunda 10 Ekim 1935 günü Mason yöneticileri tarafından imzalanmış bildirge Anadolu Ajansı tarafından yayınlanır:

“Mes’ul ve maruf imzalar altında Ajansımıza verilmiştir. Türk Mason Cemiyeti memleketimizin sosyal tekamülünü ve günden güne artan muazzam terakkilerini dikkate alarak ve Türkiye Cumhuriyetinde hakim olan demokratik ve cidden laik prensiplerin tatbikatından doğan iyilikleri müşahede ederek faaliyetine, bu hususta hiç bir kanun olmaksızın nihayet vermeyi ve bütün mallarını memleketimizin sosyal ve kültürel kalkınmasına çalışan Halk Evlerine teberruu muvafık görmüştür.”

Ayrıca Şükrü Kaya hükümet adına kamu oyuna yaptığı resmi açıklamada; “Türk Masonları kendi ideallerinin hükümetin esas programına dahil olduğunu görerek, kendi teşkilatlarını kendileri fesh etmişlerdir. Hükümetin bu iş üzerinde hiç bir teşebbüsü ve alakası yoktur” diyerek durumu belirtmiştir.

1946 yılında yeni Cemiyetler Kanununun yürürlüğe girmesiyle, masonlar da yeniden faaliyete geçerler ve 1948 yılında İstanbul Vilayetine verilen dilekçeyle Türk Mason Derneğini kurarlar. Aynı yıl İzmir ve Ankara şubeleri açılır.

Daha sonra, Ankara’daki localar birleşerek 1955 yılında kendi Büyük Localarını kurarlar, İstanbul ve İzmir’deki locaları bu Büyük Locaya katılmaya davet ederler. Aynı yılın sonunda, Merkez Ankara’da olmak üzere Türkiye Büyük Locası kurulur. Böylece Türk Masonluğu, masonluk ilke ve kurallarına aykırı olmayan bir şekilde, loca üyelerinin özgür iradeleriyle, dünyadaki diğer benzerleri gibi kurulmuş olur. Bu tarihten itibaren, Türkiye Büyük Locası kendi obediyansı içinde, kendisine eşit veya üstün bir güç tanımayan tek bir merkezi yönetim şekline gelmiştir.

Ancak sorun dünya masonluğu için çözülmüş değildir. Çünkü Büyük Locayı oluşturan Locaların tümü kendiliğinden oluşmamış, Yüksek Şura tarafından kurulmuştur. Türkiyedeki masonlar bu localarda masonluğa kabul edildiklerinden, dünya masonluğuna göre hem localar, hem de Türk masonları mason olarak tanınmazlar. Bu olay, Türk masonluğunun tanınması için masonları 22 yıl daha uğraştıracaktır.
« Son Düzenleme: Mart 17, 2007, 07:51:54 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 09, 2007, 01:17:36 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

1935 yılında türk yükseltme cemiyeti adı altında dernek statüsünde çalışan türkiye büyük locası kendi çalışmalarını bizzat kendisi tatil etmiştir.

ülkede oluşan siyasal ve sosyal ortam göz önüne alınarak, türk ocakları, kadınları himaye cemiyeti, muallimler derneği, izcilik teşkilatı gibi kuruluşlar yasayla kapatılmış ve parti denetimi altına alınmıştır.

atatürk, aynı zamanda mason olan dönemin içişleri bakanı şükrü kaya ile görüşür ve ondan masonların üst düzey yöneticilerine genel durumu açıklamasını ve yasaya gerek olmadan kendi kendilerini tatil etmeleri mesajını iletmesini ister. sonunda 10 ekim 1935 günü mason yöneticileri tarafından imzalanmış bildirge anadolu ajansı tarafından yayınlanır:
“mes’ul ve maruf imzalar altında ajansımıza verilmiştir. türk mason cemiyeti memleketimizin sosyal tekamülünü ve günden güne artan muazzam terakkilerini dikkate alarak ve türkiye cumhuriyetinde hakim olan demokratik ve cidden laik prensiplerin tatbikatından doğan iyilikleri müşahede ederek faaliyetine, bu hususta hiç bir kanun olmaksızın nihayet vermeyi ve bütün mallarını memleketimizin sosyal ve kültürel kalkınmasına çalışan halk evlerine teberruu muvafık görmüştür.”
ayrıca şükrü kaya hükümet adına kamu oyuna yaptığı resmi açıklamada; “türk masonları kendi ideallerinin hükümetin esas programına dahil olduğunu görerek, kendi teşkilatlarını kendileri fesh etmişlerdir. hükümetin bu iş üzerinde hiç bir teşebbüsü ve alakası yoktur” diyerek durumu belirtmiştir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 18, 2012, 10:21:05 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

selamlar,   Yüce ATATÜRK neden  kapanmanızı  istedi ve gerçekten bu yüzdenmı kapandınız?  Saygılar
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Ocak 18, 2012, 11:49:39 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Atatürk, aynı zamanda Mason olan dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ile görüşür ve ondan Masonların üst düzey yöneticilerine genel durumu açıklamasını ve yasaya gerek olmadan kendi kendilerini tatil etmeleri mesajını iletmesini ister.  Bence Tatile girdiler yazıda olduğu gibi iyi akşamlar. :'( :'( :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 20, 2012, 07:33:32 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hep yakınılır, masonlar niçin kendilerine yöneltilen suçlamalara karşı sessiz kalmış diye...

İşte bir nedeni de şu son iki ileti gibi sözlerin edilişi.

Konuya böyle olmadık, böyle yanlış bir tarzla girilirse, masonlar buna nasıl yanıt versin? Niçin yanıt vererek bu polemiğe düşsünler ki?

Madem polemik yapılmak isteniyor, ben sorayım: her yaptığının arkasında Türk Milleti'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yararlarını gözeten Atatürk'ün, böyle bir işe kalkışmasının -kalkıştıysa eğer- gerekçesi neydi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 20, 2012, 10:44:45 öö
Yanıtla #5
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Cumhuriyet yeni kurulmuştu iç ve dış bir çok tehdit hala ayak oyunlarına devam ediyordu.İç tehditler ise derneklerdi bu

derneklerin bir kısmı dışa bağımlı bir şekilde çalışıyordu.Atatürk ülkenin lideri olarak, adeletli ve mevcut düzenin koruması için

tedbirler alması gerekli ve TBMM ye olan ilgiyi de arttırması gerekli idi.Derneklerin bir kaçıda faaliyetlerini olumsuz yönde

sürdürünce yararlı ,yararsız demeden hepsini kapattı.Mason Localarına özel  bir kapanış değil.Çözüm odağı TBMM olmalıydı

ona göre dışa bağımlı ve anti propaganda yapan hiç bir dernek olmamalıydı.Masonlar dan da bir kaç milletvekili vardı ö dönem

de TBMM de benim bildiğim kadarıyla

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 20, 2012, 04:57:00 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Selamlar,

Teşekkür ederım verdıgınız yanıtlar için  sanırım Sayın ADAM, hakklı ben Bilgi sahıbı olmadan Fikir sahıbı oldum Kusura bakmayın eger MASON  Yoldaşları kırdıysam özür dilerim...Bu konu hakkında bana kitap önerilmesını  Saygıyla arz ederım.. SAygılarımla..

Ocak 21, 2012, 02:53:52 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında ulaşma imkanı olanlar için Mimar Sinan dergisinin 1978 yılında basılmış olan 27.sayısında faydalı bir yazı var. 1933 yılında bir olay isimli. Mason localarının neden kapandığını çok güzel anlatıyor. Aslında uzun olmasa tamamını aktarabilmek isterdim. Tarayıp aktarmayıda düşündüm ama sayfalar iyice eskimiş açarken bile kağıtlar dağılıyor o yüzden işimize yarıyacak bir kısmını yazıyorum.

Yeni gazetede "Bilmediğimiz yönleri ile Atatürk" adı altında bir sıra yazı çıktı. Necmi Onur'un "Cemal Granda Anlatıyor" dediği bu röportaj serisinin birinden şunları özet olarak alalım :
Bir yurt gezisinden dönerken İzmir'e geldik. O gece Naim Palas Oteline indirler. Recep Zühtü, Kılıç Ali, Tahsin Özer ve Salih Bozok bey sofraya otururken :
- Paşam, dediler. Dün gece Adliye Vekili Mahmut Eset bey Karşıyaka'daki Mason Cemiyetinin camlarına tabanca attırmış. Cemiyet üyeleride korkmuşlar.
Gazi, Bozok ile Tahsin beyi dikkatle dinledikten sonra, çenesini elinin içine alarak düşündüler bir müddet. Ondan sonra da:
- Bu ne biçim iş dediler. Bu ne biçim iş? Gecenin yarısında bir cemiyete silah atmak olur mu? Atılır mı? Eğer cemiyetin faliyeti zararlı ise, kanunla kapatılsın. Silaha ne luzum var. Burası dağ başı değil ki...

Ocak 21, 2012, 09:13:36 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığı altında Sayın ARCHITECT, Atatürk'ün Masonluk ile bağlantılı sözlerinden çok önemli olanlarından birinin örneğini vermiş. Orada Mahmut Esat (Bozkurt), bu bağlamda çok önemli bir isimdir. Kafayı çektikten sonra bir mason locasının bulunduğu binayı niçin kurşunlamış olduğu da bilinmeldir ki Masonluğa karşı tutum ve girişimlerinin temelinde ne olduğu iyi anlaşılabilsin. 

Bu bağlamda bilgi edinmek isteyen kişilerin o mahut antimasonik kaynaklarda yazılanlarla yetinmeyip, yansız araşxtırıcı ve mason yazarların kitaplarına bakmalarında da yarar var. Bu anrada ünlü Türk araştırıcı masolardan Tamer Ayan'ın başlı başına bu konu üzerine yazdığı bir kitap var: "Atatürk ve Masonluk" Bu, piyasada rahatça bulunabilen bir kitaptır. Başka araştırıcı mason yazarların kitaplarında da bu konuya özel bir yer ayrılmıştır.

Ben derim ki: Atatürk'ün Türkiye'de mason loca ve diğer kuruluşlarının 1935 yılında çalışmalarını tatiil edişleri üzerine ne bir girişimi, ne bir emri ne de bur tutumu olmuştur. Böyle bir şey yoktur. Böyle bir şeyin olmadığının belgeleri vardır.

Buna karşılık, böyle bir şeyin olduğunu ileri sürenler, şunun bunun dedikodusunu ve gerçekdışı anlatımlarını ya da vasayımlarını aktarmayı bir yana bırakarak, belgelerini göstermeli, iddialarını kanıtlamalıdır.

İşin ilginç yanı, bu konunun belgelenmesine girişildiğinde kullanılan o anıların, Sayın ARCHITECT'in çok güzell aktarmış olduğu gbilirenin çoğu, Atatürk'ün masonlara karşı değil, Masonluktan yana çııktığını da göstermektedir. Sayın ARCHITECT'in bir bölümünü aktarmış olduğu şu söyleşiyi çok dikkatle okumanızı öneririm. Atatürk ne demiş?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 21, 2012, 01:52:17 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

selamlar, öncelikler  teşekkürlerımı sunarım. önerdiginiz kıtabı  edınıp sonrasında Fikirlerimi burda paylaşacagım umarım yakın zamanda.. Saygılar