Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Üzerine: Karşılaştığım Temel Yanılgılar  (Okunma sayısı 3077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 09, 2010, 05:14:07 ös
  • Ziyaretçi

Sosyal hayatımda Masonlukla ilgili karşılaştığım en temel yanılgı,Masonluğun bir menfaat aracı gibi görülmesidir.
Mason olan bir insanın ticari hayatta işlerinin kolaylaşacağı daha başarılı olacağı gibi hatalı düşünceler oldukça
yaygındır.Açıkçası bu konuda ki en güzel ve net açıklama http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=34
adresinde yapılmıştır.Aynen aktarıyorum: "Masonluk üyelerine hiçbir menfaat sağlamaz. Bu yönde bir beklentisi
olanları da üye olarak arasına almamaya özen gösterir. Masonluktan herhangi bir gizli çıkar beklentisi olanlar,
bu beklentileri hiç gerçekleşmeyeceğinden, boşu boşuna umut beslemeyip, masonluğa girmemelidirler. Bir mason,
üyeliğinin, kendisinin ya da bir tanıdığının meslekî ya da kişisel çıkarlarına hizmet etmek için kullanılmayacağı
bilincindedir. Masonlukta kardeşler arasındaki yardımlaşma manevîdir. Bir Kardeşin ıstırabını dindirmek,
şefkatle gözyaşını silmek, acısını paylaşmak ya da mutluluğunu bölüşmek masonik dayanışmadır". Bu açıklamanın
üzerine daha fazla konuşmak yersiz olacaktır.

Karşılaştığım bir diğer yanılgı ise, Masonluğun bir tarikat gizli bir din veya inançsızlaştırma üzerine kurulmuş
bir topluluk olduğudur ki, bu konuda ki öznel fikrimi bir kenara bırakıp yine http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=31
adresinden Temel İlkeler başlıklı konudan alıntı yapıyorum. "Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası,
aşağıdaki hususları temel ilkeleri olarak kabul eder:
* Masonluk, Allah’a inanan bir Kardeşlik Kurumu’dur. Masonluk çalışmalarını, Hakikat’in araştırılması yolunda
yoğunlaştırır." Herhalde böyle güzel bir açıklamanın üzerine daha fazla konuşma gereği yoktur.
İnsanlar bilmediklerinden korkarlar.İnsanlar kendilerini geliştirmeye çalışan insanlara saldırırlar.Ve bu saldırıları
yaparken en temel korkuları kullanırlar.

İnsanların şüpheye düştüğü bir diğer konuda neden bu kadar kapalı olduğudur.Neden dışarıya bu kadar kapalı?Neden
dışarıdan insanlar kolaylıkla girip gerek locaları gerekse celseleri izleyemiyor? Bu soruya bir soruyla cevap vermenin
daha doğru olacağını düşünüyorum.Dışarıdan,hiç tanımadığınız bir kişi,evinizin kapısını çalsa ve kusura bakmayın ben sizin
evinizi ve evde neler yaptığınızı çok merak ediyorum acaba içeri girip neler yaptığınıza bakabilir miyim? derse
cevabınız ne olacaktır?

Bir diğer yanılgı veya iftira da.Dünyayı Mason localarının yönettiği.Çok güçlü oldukları.İstedikleri herşeyi
yapabildikleri yönünde.Galiba duyduğum en saçma düşünce de bu.Cevap çok açık ve net.Madem söylendiği kadar güçlü ve kudretliler
insanlar nasıl oluyorda her zeminde Masonlara saldırabiliyorlar?Yalan-yanlış iftiralar atabiliyorlar? En basit ve taze
örneği, foruma yapılan saldırı.

Son olarakta, "benim hiç tanıdığım yok bu sebeple mason olamıyorum,oysa herşey bende mevcut,bu haksızlık değil mi?"
İnsanın yeterli olup olmadığına açıkçası o konuda ki uzmanlar karar verir.Kişinin
kendisinin bu soruya cevap vermesi bence biraz kibirli bir düşünce olacaktır ki, benzer bir düşünceye bu foruma
üye olmadan önce bende sahiptim, lakin öğrendiklerim ve okuduklarımdan sonra,yolun çok çok başında olduğumu anladım.
Forumda, en üstte de yazdığı gibi "Masonluk,Masonlardan öğrenilmelidir".

Kişisel olarak gözlemlediğim,duyduğum veya karşılaştığım temel yanılgı veya sorular üzerine görüşlerimi sizlerle
paylaşmak istedim.

Saygılarımla