Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk var olmasaydı ne olurdu?  (Okunma sayısı 12818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 16, 2011, 01:49:33 öö
  • Aktif Uye

Dünya üzerinde Masonluk veya Masonlar olmasaydı ne olurdu? Dünya ne kaybederdi?
Saygılarımla

Temmuz 16, 2011, 02:16:08 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Aklı başında olan birkaç adam yanyana gelir adı başka, işlevi aynı olan bir dernek kurarlardı.
Sonra biri gelir yeni ismi ile o derneğe seslenerek, siz olmasanız ne olurdu diye başlık açardı.

Paralel Evrenden Saygılar
:)

Temmuz 16, 2011, 06:01:00 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

illa olmsı gerekiyordu. Neden ?
Saygılarımla

Temmuz 16, 2011, 06:37:47 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hacamat'ın bu soruyu sorabilmek  için önce şunu yanıtlaması gerekir diye düşünüyorum: Masonluk nedir?  Masonluğu salt dernek veya bir kurum  olarak görüyor ve bunlar olmasaydı ne olurdu diye soruyorsa...Cevabı bence basit: Hiçbirşey olmazdı...Bu gün anladığımız anlamıyla kurumsal bir yapı olmazdı belki ama , masonluk ve masonlar, sayın ozkann'ın da belirttiği gibi belki başka isimler altında var olurdu...Öte yandan sayın Hacamat , masonluk evrensel ülküsü , insanlara ve hayata bakışı olarak var olmasaydı ne olurdu diye soruyorsa... Bunun cevabı daha da basit: Böyle bir şey imkansız...

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Temmuz 16, 2011, 11:56:45 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

20. yy itibariyle cevaplarsak ; Sorgulayan, değerlendiren, analiz eden, şüphe eden, etik değerler peşinde olan birileri bir araya gelmeye başlar kendilerine de  bir isim verirlerdi.

20 yy. öncesi ile cevaplarsak duvarı örenler kendilerine başka bir isim vermiş olur aralarına birileri gelirdi. Geometri bilirlerdi bu adamlar da, meraklı olurlardı...
Tempus fugit...

Temmuz 17, 2011, 12:48:58 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Hacamat, bazen yani oylesine soru sormak icin sordugunu dusunuyorum. Masonluk olmayaydi ne olurdu? Halamin biyiklari olaydi ne olurdu? Afaki sorular... Insan evrimlesemeyeydi ne olurdu? Dunyanin kaynaklari tukenmezdi.

Gunes batmayaydi ne olurdu? Gece olmazdi.

Ay olmayaydi ne olurdu? Ay olmasa buyuk ihtimalle oyle romantik sarkilar olmazdi.

Masonluk olayaydı ne olurdu? Bir sey olmazdi. Gunes yine dogudan dogardi. Biz yine geyik yapardik. Sen yine Hasamat olurdun ben yine Zagzagel olurdum. Kuslar oterdi. Cicekler acardi. Her sey yine ve he ayni sekilde olurdu. Geometri de olurdu. Ucgenin ic acilari yine yuz seksen ederdi. (Aslinda etmez. Yani Oklid geometrisinde yuz seksen ediyor sadece. Ama oklid geometrisi iki boyutlu oldugu icin dunya da bir ucgen cizmeye kalksak ic acilari yuz seksen etmez. Ama biz oyle bilelim yine de) Senin hayatinda degisen hicbir sey olmazdi. Hatta insanlarin cogunun hayatinda degisen bir sey olmazdi. Yine savaslar olurdu. Yine barislar olurdu (olmuyor ama olsun). Bilemiyorum yani zaman yine akardi geriye sonsuzluk kalirdi. Sonra ne bileyim birbirine benzeyenler yine birbirlerini bulurlardi. Bir yerlerde oturup cay icerlerdi. Mesela Masonluk olmayaydi ben yine kiz keserdim. Platonik asik olurdum. Sonra ne bileyim iste kazik yerdik, kazak giyerdik vesaire vesaire.

Olmayaydi ne olurdu? Sen mesela boyle sorular soramazdin. Birileri komplo teorileri uretemezdi. Gizemli kitaplar yazilip icine Masonluk katilip millete yedirilmezdi. Harun Yahya Masonluk ve Bilmem ne diye kitaplar yazamazdi. Bu forum olmazdi. Sen burasi olmadigi icin uye olamazdin. Gelip salter attiran sorularini soramazdin. Eh bu yonuyle bakince olmadigi zaman iyi seyler olabilirmis hani.

Dun yazdigim bir mesajimdan alintiyla bitiriyorum

-İki orta bir sade
+ Haydin bana musade
? Benimki sekerli olsun
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Temmuz 17, 2011, 01:41:05 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence Sayin arkadaşımız çokta yanlış bir soru sormamış. Masonluğun dışından bakan çok kişi için 'Bu Masonluk olmasaydı ne olur du ki? Çok mu ihtiyacımız var bu Masonluğa' gibi düşünceler normaldir. Sayın Omnianın verdiği cevapta bence çok güzel. Fakat en güzel cevap ozkann beyin cevabı.

Bu kişiler kendilerini iyi şeyler yapmaya adamış olduklarını söylüyorlar. Kendilerini iyi insan yapmak için eğittiklerini söylüyorlar. O zaman Masonluk olmasa yine benzer şeyleri yapmaya çalışan baska gruplar olacaktı. Bunun cevabını sormadan bulmak ve tahmin etmek zaten kolay. Ama Sayın hacamatın burada bunu sormasının nedeni bence ilginç , beklemediğim bir cevap gelirmi?

Konu ile pek bağlantılı değil ama geçenlerde okudugum bir makaleden alıntı yapmak isterim.

'Taliban Afganistanin büyük çoğunluğunu ele geçirdikten sonra ilk işi İslam ile ilgisi olmayan heykelleri ve dini içerikli şeyleri yok etmek oldu. Bunlar içerisinde 6. yüzyılda bir uçuruma kazınarak yapılmış BAMYAM BUDA HEYKELLERİ de vardı. Taliban bu heykelleri dinamitle patlattırdı. Durumu izleyen o günlerin anti-taliban lideri Yahya Massoud un kardeşi Talibana giderek bir soru sordu... 'Bu ülkede hala birçok güneşe tapan insan var. Güneşide patlatıp Dünyayı karanlığamı boğacaksın?'

Nerden aklıma geldi bu konu? Şurdan... Farklılık her zaman var olacaktır. İyilik ve kötülük ise farklılıkların insanlar tarafından yorumlanmasıdır. O yüzden iyilik ve kötülük her zaman var olacaktır ve genellikle savaşacaklardır. Masonluğuda böyle düşünebilirsiniz. Masonluk olmazdıda bir başka isim olurdu... Ama benzerleri gene olurdu. Şuanda bile var.

Sevgilerimle
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Temmuz 17, 2011, 02:06:30 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Ben bir şey demedim, bana ne kızıyorsunuz :)
Sonuçta, isim olarak kast etmiyorum '' Masonluk'' derken. Böyle bir ihtiyacın var oluş nedenini sorguluyorum. İnsanı Masonluğa gerek duydurtan asıl şey ne? Geometri mi ? ilim mi? Yaradan mı?... Ne? Ben neden Mason olayım? yada, birileri neden Mason oluyor? Temelde yatan şey  ne? Merak mı? Bir yerlere bağlı olma isteği mi? Zayıflığmız mı? Doğruyu bulma telaşı mı? Dünyayı kurtarmak mı? Dünyayı kullanmak mı? Sorgulamak, değerlendirmek, analiz etmek, şüphe etmek, etik değerler peşinde olmaksa şayet, ama neyi? kimi neye göre sorgulayalım ? neyi neye göre değerlendirelim ? hangisini analiz edelim ? neden şüphelenelim? Kime göre etik değer ? Masonluk var olmasaydı, bunlar bilinçsizce mi değerlendirilecekti ? Zagzagel tarzında ''noluyoz''  :).
Saygılarımla

Temmuz 17, 2011, 03:34:24 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Hacamat,
Bana göre sorunuza ik yönlü cevap vermek mümkün,eğer masonluk değilde başka bir oluşumdan bahsediyorsanız Sayın Omnia Tempus Alit'in cevabında da görüldüğü farklı bir isimle gene böyle bir organizasyonun olması mümkün olurdu.Ancak kastettiğiniz masonluğun hiç var olmaması veya masonluğa benzer bir oluşumun hiç var olmaması durumunda neler olacağı ise kanaatimce hızlı bir etik çöküş ve dengenin sadece belli tarafa ağır bastığı bir dünya düzeni olurdu,harun yahya gibi şarlatanlar neyle prim yapacağını şaşırırdı gerçi dünya onun gibilere kalacağı için sanırım prim yapmaya çokta ihtiyacı olmazdı.Kısacası bana göre özet olarak etik çöküş olurdu demek mümkün
Memento Mori

Temmuz 17, 2011, 09:41:19 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bütün yanıtlar ve açıklamalar yanlış. Doğrusu şöyle:

Masonluk olmasaydı, Museviler kendilerine dünyayı yönetirken maşa gibi kullanmak üzere bunun yerine bir başka örgüt kurardı.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.