Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Two Ball Cane-Forget me Not  (Okunma sayısı 3681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2012, 12:27:02 ös
  • Ziyaretçi

Merhabalar,

Two Ball Cane ve Forget me not diye tabir edilen işaretlerin anlamları da sır mıdır?Bunu neden soruyorum rozet olarak masonlar yakalarına takıyorlar..Eğer bir sırrı yoksa tarihsel açıdan ne anlama geldiğini söylemek ister misiniz?

Saygılarımla
BeyazKale

Aralık 16, 2012, 01:34:03 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Foruma bakıyorum...

Çoktan yanıtlanmış olması gereken bu soru es geçilmiş gitmiş.

Soru çok mu önemli?

Değil ama bir Forum üyesi sormuş. Kuşkusuz yanıtı bilen forum üyeleri vardır. Kimse zahmet edip yanıtlamamış. İş yine ADAM'a kalmış.

Masonlar kimi zaman başkalarının da anlayabileceği rozetler yerine sadece masonların anlayabileceği rozetleri takmayı yeğliyor. İşte two ball cane rozeti ile forget me not (aslı Almanca: Vergissmeinnicht) rozeti bunlardan ikisi.

Two ball cane, bir Amerikan yozlaştırması. Olması gereken asıl sözcük Toubal-cain. Bunu yansıtmak üzere bir golf sopası ve yanında iki golf topundan oluşan bir rozet üretmişler.

Vergissmeinnict ise öyle değil. Bu aslında beş yapraklı şirin bir mavi kır çiçeğinin adı. Unutma konusunun Masonluk ile bağlantısı yok.  Çiçeğin adı öyle. Özellikle Naziler zamanında Almanya'da bu çiçeği temel alan bir rozet masonlarca da kullanılmış. Bunun ise uzun ve hayli romantik diyebileceğimiz bir öyküsü var. İşte o rozet de günümüzde de kullanılıyor.

Bunların hiçbiri ritüelik olmadığı için, burada anlatılmasının da sakıncası yoktu bence.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2012, 03:18:35 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim Sayın ADAM,

Ben özellikle iki rozetin de hikayelerini merak etmiştim aslında..Golf sopasıyla yanında iki topu insan masonluk konusundaki allegorisini merak etmiyor değil..Forget me Not hikayesini de okuyabileceğim türkçe bir kaynak var mı?ya da paylaşmayı düşünür müsünüz?

çok şey istiyorum sanırım..şimdiden özür..

Saygılarımla
BeyazKale

Aralık 16, 2012, 03:37:18 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım şu linkte bu konuda biraz bilgi var.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9770.0.html

Belki daha ayrıntılı bilgi veren bir link de vardır. Aramak gerek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2012, 03:46:22 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim..Saygılar sunarım Sayın ADAM,

BeyazKale