Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlugun bilinen bir tarihi varmı?  (Okunma sayısı 6762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 05, 2016, 06:26:20 öö
  • Seyirci
  • Uzman Uye

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php

Sn.Adam ,sn.Mason hatta diğer mason dostlar da dahil cevaplarsa sevinirim.

Bugüne değin gerek forumda gerekse dışarıdan edindiğim kitaplarda masonlugun tarihi ve başlangıcı nasıl olmuş doyurucu tatmin edici bir bilgi yok.

Yukarıdaki linkte bir parça tartışmaya çalıştık ilerlemedi2cunku bilgi yetersiz.

Sn.Mason özellikle kurucu olarak sizden mottoya uygun olarak ve sn.adam deneyim ve bilginize güvendiğim için cevap bekliyorum ve öğrenmek istiyorum.

Masonluk nasıl ve ne şekilde oluşmuş ortaya çıkmış.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 05, 2016, 02:23:22 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

benim bildiğim kadarıyla tapınak şovalyelerine kadar uzanıyor..

Kasım 05, 2016, 03:49:51 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sorum bilenlere fikrini sözleyenlere değil. Konu zor.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 05, 2016, 05:11:33 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason değilim ama bildiğim en eski masonik temeller M.Ö 500 lerde Thales,Pisagor gibi filozoflarıca  atıldığıdır .

Tabi mason olan arkadaşlar daha iyi bilirler , belkide daha eski bir geçmişi vardır.

Saygılar.

Kasım 05, 2016, 08:22:45 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun Tarihi konusunda birkaç farklı yaklaşım vardır.
Bunlardan hangisinin "asıl tarih" olarak benimsenişi Masonluğun tanımına bağlıdır.
Bu tanım ilke olarak ikiye ayrılabilir:
1- Masonluk eski bina inşaatı mesleği ve zanaatının değişime uğramış devamıdır.Bu devamda, o meslek ve zanaat çerçevesinde yer almış felsefeler de değerlendirilmiştir.
2- Masonluk belli bir siyasi amaçtan ve bununla bağlantılı bir felsefeden doğmuş olup, başlangıcında eski bina inşaatı mesleğinden bir kılıf olarak yararlanmıştır.
Hangisi olursa olsun, bunun anlatımı çok uzun ve ayrıntılıdır. Nitekim zamanın elvermiş olduğu dönemde bu Forumda bu bağlamda da uzunca anlatımlar yapılmıştır.
Tarih anlatımı zor ve görelidir. Örneğin konu Türkiye'nin Tarihi olsa, herkes bunu farklı bir yönden ele alır ve farklı bir tarih ve coğrafyadan başlatır.
Masonluk da öyle.
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2016, 08:45:50 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 06, 2016, 02:52:39 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam
Okuyup arastirdiklarimda da benzeri ifadeler yuvarlak cümleler var.
Beni bu tatmin etmez.
Masonlar nasıl mason oluyor anlamıyorum.
Bir galeriye otomobil almaya gittiğinde nerede ise firma kimin nasıl kurmuş bakarız.
Yaşamda herşeyin bir tarihi var iPhone telefonu ne zaman ve ne sebeple yapıldığını,Einstein nin izafiyet teorisini nasıl ve hangi tarihte niçin bulduğunu,tesla nin icatlarini,ve tarihteki birçok şeyi işi daha iyi kavramak için biliriz.

Şimdi burada bilemediğimiz şey aslında ne?
Masonlugun nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığı,tatmin edici basit anlatımlı bir hikayesi yani başlangıcı nedir ilk mason kim ? İlk mason inisiyemidir?

Bunlara cevap yoksa eğer başka bir önermede bulunacağım daha sonra.

EDMUND BURKE

Kasım 06, 2016, 09:40:16 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Degerli Üyeler;
Masonluk ve Masonluk tarihini;
Mason olan ve Mason olmayan tarihçiler farklı şekillerde irdelemekte;
Ancak gelinen noktada şunlar şöylenebilir.
1. Yazılı ve Bulguya dayalı tarih.
2. Rivayet , Efsane ve Ritlere dayalı tarih.

Yazılı ve bulguya dayalı tarih Anderson nizannamesinden bile gerilere İskoçyada bulunan tapınak , ve mabedler ile masonik mezar kalıntılarına kadar uzanıyorki;
muhakkak bunluntuların evveliyatıda çıkar.
Rivayet , Efsane ve Ritlerse ; Nuh peygambere , Adem ve Havva'ya kadar dayandırılmaktadır.

Şimdi bu noktada her iki maddedeki konularıda araştırmak okumak ve irdelemek gerekir.
Ancak taktir edersinizki takris töreninden sonra localarının size tayin ettigi rehber buyukleriniz neyi kabul etmeniz gerektigini zaten size geniş şekilde izah ediceklerdir.
Kaldıki o vakit daha geniş ve kabul gören bir birgi kaynağının zaten içinde bulucaksınız kendinizi.
Şimdi bu bilgilere erişemeyen kıymetli uyeler hayıflanabilir.
Taktir edersinizki bende bir harici olarak bilgim olsa bile  bilginin gerçekligini ancak kendi zihnimde sorgulayabiliyorum.
Bir gün nasip olurda dogru yer , dogru zaman'da doğru insanlar ile karşılaşmak mumkun olur ise elbette sormak istedigimi sorucak,
almak istedigimden fazlasını almak icin geregini yapacagım.
Ancak su an sizinle paylasabilecegim genel çerceveyi paylaştıgımı dusunuyorum.
Belki Sayın Adam , İnsan yada bilgiye haiz diger üyeler bu konulara ışık tutar, yahut forumda daha evvel bu konuda paylaşılmış bilgi linklerini burda tekrar gündeme taşırlar..
Saygılarımla; Kerberos..

« Son Düzenleme: Kasım 06, 2016, 09:43:53 öö Gönderen: kerberos »

Kasım 06, 2016, 10:00:56 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Karahan'ın sorularına gelirsek;
" Masonlar nasıl mason oluyor anlamıyorum. "
Değerli Üyeler onlarca sayfa dolusu yazılmış cizilmişken sayın Karahan'ın halen bu soruyu gündeme neden gündme taşıyıp ısıttıgını anlamadım.
Ama bir harici olarak kendimce bilgimi paylaşmak isterim; Elbette benim kendi açımdan makul ancak masonlar tarafından
farklı bakılan yönleri varsa düzeltme yada ikazları da bana mutluluk verir.

Öncelikle Masonluk genel baglamda kişi tarafından direk secilip kabul edilebilecegi bir konum değil.
Masonluk sadece masonlar tarafından aday gösterilmek sureti ile inceleme  ve belli kiriterleri karşılama şeklinde kişinin
kabul gördüğü bir yapıya adım atması yada kabul edilmesi anlamında nitelenebilir.
Peki kriterler nedir; o konuya hiç  girmiycem çünkü yüzlerce fakrlı konuda yazılıp çizilmiş.
Sayın Karahan'ında bunu evveliyatıyla okudugunu ve bildigini düşünüyorum.
Ancak genel olarak tarif edilebilir ; buyuklerim kızmazsa;
Masonların kendi sosyal yada iktisadi çevrelerinde  , eğitim , yaşam tarzı , ekonomik ve kültürel statükosu ve genel hal  , hareket ve davranış biçimi ile toplumda kendi yerini edinmiş ,
oto kontrol sahibi ve erdemli sayılabilecek bireyleri  eğer masonluğa uygun görürse sohbet yada mulakat şeklinde konu hakkındaki görüş ve düşüncelerini sorması ve sınamasından sonra;
masonluğa davetinden ibarettir. Genel hatlar böyle diye biliyorum.
Bu noktadan sonrası kişinin kendi insiyatif ve kararıdır.
Tabidir'ki bu bir kişinin hayatında ender olarak yaşayabilecegi tecrubelerden biridir.

Saygılaırmla; Kerberos...

Kasım 06, 2016, 12:43:35 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir süre önce Sn. Karahan'ın sorduğu sorulara cevaben bir yazı yazmıştım başka bir konu başlığı altında. O yazı burada: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19494.msg126868#msg126868

Fakat Sn. Karahan, o konu başlığında sürdürmedi tartışmayı. Onun yerine yeni konu başlıkları açarak aynı soruları tekrar ve tekrar sormayı tercih etti/ediyor. Yukarıdaki ilk mesajında bir de link koymuş Sn. Karahan ve konuyu burada tartışıyorduk demiş. Ama koyduğu link herhangi bir konu başlığına değil, forum ana sayfasına çıkıyor!

Neyse, ben daha önce yazdığım o yazıyı bir kez daha buraya yapıştırıyorum. Umarım aynı soruları soran yeni bir konu başlığı daha açılmaz.

--------------------------------------

Sn. ADAM'ın, masonluğun, Prieuré de Sion baskısıyla kurulmuş bir paravan kuruluş olduğu yönündeki anlatısına hiç girmeden (buna ne karşı çıkıyorum ne de destekliyorum), masonluğun nasıl bir ortamda ortaya çıkmış olduğuna dair düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bundaki amacım, forumda son zamanlarda birden fazla konu başlığı altında zikredilmiş olan "masonlar kendi kökenlerini bilmedikleri için, kendilerine alternatif tarih uyduruyorlar" şeklindeki ifadeye cevap vermek. Cevabımı, bu ifadenin zikredilmiş olduğu çok sayıdaki konu başlığı arasından hangisinin altına yazacağımı da şaşırdım. En sonunda en uygun konu başlığının burası olduğuna karar verdim.

İki şey birbirine karıştırılıyor.

1. Spekülatif Masonluğun (artık sadece Masonluk deniliyor) kökeni

2. Masonluğun kullandığı ritüellerin kökeni

Burada anlaşılması gereken husus şu... Masonluğun kökeni eşit değildir ritüellerin kökeni. İkisi farklı şeyler.

Masonlukta kullanılan ritüellerin dayanak noktaları çok eski çok kadim olgu, olay ve efsaneler. Bunlar nelerdir? Kutsal kitaplar, Kral Süleyman, Hiram Abif ve tek Tanrı'ya yapıldığı tasavvur edilen ilk tapınağın öyküsü, bunun devamı olarak da tarih boyunca operatif masonların mesleki uygulamaları, Regius da dahil olmak üzere el yazmaları, antik Yunan, antik Roma düşünce akımları, antik Mısır ve Hermes okulu öğretileri, gnostisizm, onlarca eski efsane (Mu ve Atlantis'ten başlayıp, Sümer, Yunan, Mısır, Kral Arthur, vb. devam edin), üzerine Andrew Michael Ramsay tarafından eklenen Tapınakçıların bazı uygulamaları... Ritüel dediğiniz şey, saydığım tüm bu olgu, olay ve efsaneler referans alınarak birçok mason (1717 öncesi ve sonrası) tarafından farklı tarihlerde kaleme alınmış törensel uygulamalardır. Amaç hem ritüellerden, hem de efsanelerden kıssadan hisse çıkarmak, ahlaki dersler almak ve bunları kendi özel hayatında da uygulamaktır.

Dikkat ederseniz yukarıda özetlediğim ritüellerin dayandığı konular, masonluğun kökenini oluşturmaz, sadece masonluğun kullanmakta olduğu birer öğreti aracı olarak değerlendirilmelidirler. Eğer bunların masonluğun kökeni olduğunu iddia edersek, ilk masonlar Mu kıtasındaydı dememiz gerekir. Hatta ilk mason Hz. Adem'in kendisidir diye bir yorum yapmamız lazım. Belki ilk usta mason Hiram Abif'tir denir ama bu söylem masonluğun kökeni anlamında değildir, sadece ritüeliktir, manevidir ve kıssadan hisse kapsamındadır.

Peki ritüelleri bir kenara koyarsak, (spekülatif) masonluğun kökeni nedir o zaman? Avrupa Aydınlanması sürecinde oluşan özgür düşünce, özgür ifade, bilimsel düşünce ve yöntem, üniversitelerin öneminin artması, felsefi ve bilimsel konuların, aydınların toplantılarında (o zaman da sadece erkekler vardı bu toplantılarda) yüksek sesle tartışılmaya başlanması ve kilisenin etkisinin kırılması. Böylece yeni felsefi ve bilimsel konular üzerinde durulması ve bunun beraberinde getirdiği bilimsel ve felsefi gelişme, bireysel düşünürler ve mucitler dönemi ve nihayetinde Sanayi Devrimi.

Burada sürekli olarak Rozkrua kökenli/bağlantılı Royal Society üzerinde durulur ama Royal Society tek değildir. Onun gibi daha nice entelektüel centilmenler kulüpleri mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, Rankenian Club, Select Society, Poker Club, Political Economy Club, Literary Society, Lunar Society, Literary and Philosophical Society, vb... Üyeleri hep erkeklerden oluşur.

İşte bunlara paralel bir oluşumdur Masonluk. Bakın size bir küçük bilgi. İskoçya'da dine küfür suçu nedeniyle asılarak idam edilen son kişi kimdir? Thomas Aikenhead... Kaç yaşındadır? 18. Mesleği nedir? Üniversite öğrencisi. İdam tarihi nedir? 1697... Suçu nedir? Kutsal metinlerin delilik, saçmalık ve çelişkilerle dolu olduğunu söylemek, Tevrat'ta geçen Ezra anlatılarının uydurmaca olduğunu ve Hz. İsa'nın da Mısır'da maji öğrenmiş bir düzenbaz olduğunu ve sözde mucizelerini bu şekilde gösterdiğini ifade etmek. Bu idam, aydınlanmanın eşiğindeki İskoçya'da büyük değişimlere yol açmıştır. Glaskow Üniversitesi Ahlak Bilimi Profesörü Francis Hutcheson'un öğrencisi Alexander ‘Jupiter’ Carlyle, bu olaydan o kadar etkilenmiştir ki, Aikenhead'i yargılayarak idam edilmesini sağlayan İskoç Kilisesi Presbyterian Kirk'ün bünyesinde görev aldığı sırada, kilisenin katı tutumuna karşı muhalif olarak, ılımlı bir hareket başlatmış ve bunun sonucunda İskoç Kilisesi ilelebet değişmek zorunda kalmıştır. 

Masonluk, Aikenhead'in idamından tam 14 yıl sonra Britanya Aydınlanması sürecinde ortaya çıkmış bir centilmenler kulübüdür. Diğer eski entelektüel centilmenler kulüplerinden birçok kişi ilk masonları oluşturmuşlardır. Masonluğun bu centilmenler kulüplerinden farkı, ezoterik yapısı ve birer birey olan masonlar tarafından yazılan ritüelleridir. Daha önce söylediğim gibi, ritüellerin kökeni çok eski zamanlara dayanabilir ama bu durum masonluğun kendisi için geçerli değildir. Masonluk hiçbir kurumun örgütsel veya kurumsal devamı değildir. Bir aydınlanma dönemi ürünüdür.

Yok efendim, ortaçağda kilisenin yargısından kaçan Tapınakçılar, masonluğu kurmuş... Yok böyle bir şey... Yok efendim kurtulan Tapınakçılar, yer altından çıkıp sonradan masonluğa girmişler... Belki de doğrudur bilemem ama yine de masonluğun kökeni böyle bir nedenden dolayı Tapınakçılara bağlanamaz. Masonluk, operatif masonluğun kurumsal anlamda devamı mıdır? Öyledir veya değildir ama geleneksel masonluk, operatif masonluğun çok sayıda uygulamasını ve geleneğini ritüellerine almıştır ve bir ahlaki yol olarak benimsemiştir. Örnek, çırak-usta-kalfa mekanizması, önlük, kullandıkları iş alet-edevatı, mesleki sırların saklanması, sadece erkeklerin alınması, seyahat ederken birbirlerini tanıma yöntemleri, vb... Sonradan da tabi ki bu çerçevede ritüellerde kullanılmakta olan araç-gereçlere sembolik anlamlar yüklemiştir.

Sn. Karahan ısrarla diyor ki "Masonlar kendi kökenlerini kendileri de bilmiyor"... Böyle demesinin sebebi, bir müessese olarak Masonluk ile masonlukta kullanılan ritüelleri bir tutması ve her ikisinin kökenini aynı zannetmesi. Bu yazımda anlatmaya çalıştığım üzere, bu iki olgu birbirinden farklı ve masonlar kendi kökenlerini çok iyi biliyorlar.

Gelelim "ilk mason kimdir?" sorusuna ve bu soruya efsanelere, hikayelere sapmadan cevap vermeye çalışalım.

1. İlk operatif mason kimdir?: Böyle bir soruya cevap verilebilir mi? Orta Çağda bu meslek ve sanat, Kilise’nin denetimindeki manastırların çatısı altında yürütülüyor ve inşaat işlerinde çalışanlara “mason” deniyordu. Üstelik Almanya ve Fransa'da katedral yapımında çalışan masonların üye oldukları mason birlik/sendikaları bile vardı. Orta Çağ'dan geriye gidersek, adına mason denilmediği halde bu görevi icra edenler var mı? Var. Hem de dünyanın her yerinde ve kurulmuş olan tüm medeniyetlerde.

2. İlk Kabul Edilmiş Mason kimdir? Sonraları, inşaat ustaları kendi başlarına bağımsız localar kurmaya girişiyor. Bu operatif locaların manastırların denetiminden çıkmasından sonra, bazı konularda akıl danışmak, onay almak gereği gibi nedenlerle, rahip, devlet yetkilisi, toprak sahibi gibi kişiler localara üye olarak kabul edilmeye başlanıyor. Auchinlech Lordu John Boswell operatif bir locaya kaydı yapılan ilk "Kabul Edilmiş Mason" --- Edinburgh Locası, 1600 yılı. Fakat o zamanlar "Kabul Edilmiş Masonlar" sadece Çırak ve sonra Kalfa olabiliyorlar. Hiçbir zaman Üstat olamıyorlar ve loca yönetiminde görev alamıyorlardı. Bu nedenle yeni loca kurmaları da mümkün değildi.

3. İlk yazılı kayıt altına alınan tekris: Robert Moray, Newcastle, 20 Mayıs 1641, Edinburgh Locası masonlarınca tekris ediliyor.

4. İngiltere Birleşik Büyük Locası (İBBL - UGLE) tarafından resmen ilk İngiliz mason olarak tanınmış olan kişi, Elias Ashmole (İnisiasyon yılı: 1646). Bu arada Elias Ashmole'un hatıratlarında tarif ettiği toplantı ve ritüellerden, daha spekülatif masonluk dönemi (1717 ve sonrası) öncesinde bile spekülatif masonluğun var olduğu anlaşılmakta. Bu çok ilginç. Hatta belki de Rozkrua bağlantısını güçlendirebilecek bir iddia.

5. İngiltere Büyük Locası (İBL) çatısı altında 1717 yılından sonra inisiye edilmiş ilk mason: Tekris törenlerinin İBL çatısı altındaki localarda birden fazla kişi için düzenlenebileceği göz önünde bulundurulacak olursa, bu kategoriye giren tek bir mason değil, birçok mason olma ihtimali yüksek. Ne yazık ki tüm inisiasyon kayıtları Büyük Loca binasında 1718 yılında çıkan yangında kül olmuş. Peki bu inisiasyon törenleri hangi localarda yapılmış olabilir? Tabi ki öncelikle İBL'yi kurmak için bir araya gelen ilk dört loca çatısı altında. Bu localar: a) Goose and Gridiron (eski adıyla St. Paul's, hem operatif hem de kabul edilmiş masonlardan oluşuyordu), b) Crown, c) Apple Tree, ve d) Rummer and Grapes locaları. Son 3 loca sadece kabul edilmiş masonlardan oluşmaktaydı.

Umarım yazım aydınlatıcı olmuştur.

Not: Yazdıklarım kişisel araştırmalarım sonucunda oluşmuş kişisel düşüncelerimdir. Hiçbir şekilde HKEMBL'nı ve/veya Kardeşlerimi bağlamaz.
Live long and prosper.

Kasım 06, 2016, 12:52:15 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir de şunu ek olarak koyalım. Belki Sn. Karahan'ın hoşuna gider. Burada Sn. ADAM'ın alternatif perspektifi de içerilmiştir.

« Son Düzenleme: Kasım 06, 2016, 01:01:05 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.