Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sayın MASON'a soru  (Okunma sayısı 4398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 10, 2017, 01:45:03 öö

Şimdi bende sorumu Sayin @MASON'a,yonlendiriyorum.Masonluğun kendi içinde bile dogma varken biz üyeler inandigimiz dinler ve Allah'in emri dedigimiz kurallardan nasıl siyrilacağiz.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 14, 2017, 08:43:06 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğun içindeki dogma derken neyi kastediyorsunuz Sayın Farmakoloji? Açıklarsanız biz de aydınlanalım.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 14, 2017, 09:17:28 ös
Yanıtla #2

Sayin Mason,Gecmiste Masonlar Organizasyonda paylaşılan bir  paylaşımda Masonluğun kendi içerisinde de dogma var demiş.Bende soruma açıklık getirilmesi icin soruyu sordum.Sayin üyeler gibi bu sorunun cevabını sabırsızlıkla bekliyorum...Sayin Caliper,Benim fikrimi sormussunuz;Bana gore Masonlukta dogma yoktur.Ama Mason olan birey Masonluk kadar Yahudi ise Yahudiliğe, Hristiyan ise Hristiyanlığa, Musluman ise Müslümanlığa vs.diger inandiklari inanışlara tabi olanlar kişisel yasayisindan kaynaklanan fikri dogma olunabilir.Gecmisteki Masonlar Organizasyonda sorulmus ve açıklanmış bir soru olsada sorunun ucu açık kalmis gibi.Saygilarimla.http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=637.0
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 14, 2017, 09:30:33 ös
Yanıtla #3

Benim sorum aslinda "Şhamuel" adli  üyenin cevap alamadığı dinsel dogma.Bir Mason dinine  cok bağlı ise dinsel dogmadan nasıl arinacak?Bana göre günümüz bakış acisiyla; Dinsel dogmadan arınmayan bireyler topluluklar ilerleyemiyor.Yani Dini dogmanin önünde bilim engel.Bilimin önünde dini dogma engel.Dogmalarin bilimin önünde engel olunmamasindan yanayim....Not;Sordugum soruya her uye katilip cevap verirse ortaya bir cevap çıkacaktır.Uyeler fikirlerini belirtirse cok sevinirim.Saygilarimla.

Ağustos 14, 2017, 10:23:32 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

DOGMA NEDİR  :   1. Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün sorgulanamaz, tartışılamaz gerçek olarak kabul edilmesi. 2. fel. Doğruluğu sınanmadan ...

ALLAH inancı bir DOGMA ' dır .Yanılıyor muyum ; Öyleyse bir yaradana inanmak neden şart ? 

Alıntı
biz üyeler inandigimiz dinler ve Allah'in emri dedigimiz kurallardan nasıl siyrilacağiz

Sıyrılır san dinden çıkarsın bu kadar kesin .

:D :D :D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 14, 2017, 11:49:40 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın Farmakolojinin " Yani dini dogmanın önünde  bilim engel. Bilimin önünde dini dogmalar engel" ifadesini pek anlayamadım. Esasen "dogma" nın tanımı yapılmış, tekrarlamanın yararı yok. Mesele şurada ; "..dini dogmanın önünde bilim engel ".
        Burada söz konusu olan  bilimde dogma olup olmadığıdır. Bence bilim dogmayı zaten kabul etmez. Eğer kabul ederse bilim olmaz. Ama din, tamamı  ile dogmalardan oluşmuştur. Bu nedenle "bilimin önündeki dogmaların, dini dogmalara engel " olabileceğini kabul etmiyorum.
       Nitekim. bu konu tarihin muhtelif zamanlarında da tartışmalara konu olmuştur.
       Kime ait olduğunu ve tamı tamına cümleyi  şu an hatırlayamıyorum ama bir düşünür/bilim insanı, "Tarihin hiç bir döneminde bilim adamlarının din adamlarını katlettiklerine rastlayamazsınız, ama tarihin her döneminde din adamlarının sayısız bilim adamı katlettiği acı bir gerçektir" şeklinde bir söz söylemiştir ki, bu bence din ile bilimin ne kadar farklı şeyler olduğunu anlatmaya sanırım yeter.
        Saygılar*-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 15, 2017, 12:13:33 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bu harikulade  bir soru. Ben bu soruyu vakti zamanında locadaki üstadlarımıza sorduğumda oldukça şaşırmış ve haricilerin masonluk hakkında böyle sorular sormasını beğendiklerini söylemişti. Epeydir forumumuzda böyle bir soru sorulmamıştı. Sayın Farmakoloji'ye teşekkür ederim. Evet sorunun detayına şöyle de değinebiliriz;

Melek, şeytan, zebani, cennet, cehennem vs. gibi dogmalar varken, bir insan bu dogmalardan sıyrılmadan nasıl masonluğun öğretisini alabilir? Nasıl dogmalarla savaşabilir? Ya da dinini kaybetmeden bu dogmalardan nasıl sıyrılabilir?

Sorunun yanıtı oldukça felsefi bir anlam içermekte. Ancak bu yanıtı, soruyu yöneltilen sayın @MASON verebilir.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2017, 12:17:06 öö Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 15, 2017, 02:01:14 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pakistanda ki müşterim ile görüşürken bana ülkesinde bir cemaate bağlı olduğunu, o cemaatte islamın güzelliklerini konuştuğunu ve bizde ki bağnaz cemaatlerin aksine ileri görüşlü, aydınların üye olduğu bir cemaat olduğunu söylemişti. Kendisi İstanbul'a her geldiğinde benim evimde kalır uzun saatler dini ve felsefi tartışmalar yapar ben ağlarım o ağlar(mecazi anlamda). Bir gün sohbetimiz esnasında dini konuları konuşurken şöyle bir laf etti; biz islamın emrettiği herşeyi önce sorgusuz sualsiz kabul eder inanırız. Daha sonra bu emrin niçin verildiğini mantık ve bilim çerçevesinde tartışır anlamaya çalışırız.

Her ne kadar sorgusuz sualsiz başta dinin emirlerini kabul etmeleri bir dogma gibi gözüksede, imanlı insanların dinin emirlerini bilim çerçevesinde tartışması ve beyin fırtınası yaratarak dini süslemesi dogmalardan sıyrılmaya çalışan gelişimsel bir olgu gibi geldi bana. Üstelik Pakistan gibi karanlıkta kalmış bir ülkede böyle bir ışık görmek...

Ağustos 16, 2017, 09:50:30 ös
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Şimdi bende sorumu Sayin @MASON'a,yonlendiriyorum.Masonluğun kendi içinde bile dogma varken biz üyeler inandigimiz dinler ve Allah'in emri dedigimiz kurallardan nasıl siyrilacağiz.Saygilarimla.

Sayin @Farmakoloji ,

Masonluk size inandiginiz dinden yada Allah`in emri dediginiz kurallardan nasil siyrilcaginizi zaten ogretmez. Masonlugun amaci bu degildir. Masonlugun icindeki dogmalar kendi organizasyonu hakkindadir.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 16, 2017, 10:33:21 ös
Yanıtla #9

Sayin @MASON,Soruma vermis olduğunuz cevaptan dolayı teşekkür ediyorum.Saygilarimla.