Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Locada konferans nerede verilir?  (Okunma sayısı 6379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2008, 09:25:18 ös
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer Üyeler,

Benim sorum çok kısa sanıyorum ki değerli Üstadlarımdan cevap alacağım...Ritüellik bir çalışmanın ardından localarda verilen konferanslar verildiğini hepimiz biliyoruz.Benim merak ettiğim konferans mabedin içinde mi verilir yoksa ayrı bir mekan mı tahsis edilmiştir.

Bugüne kadar gördüğüm loca resimlerinden bir konuşma yapılacak yer göremedim.Çünkü  herkesin bir yeri var?
Benim sorum bu kadar..

Kardeşçce sevgi ve saygılar
                                                                                                                Blackbook

Nisan 23, 2008, 10:05:57 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. BlackBook,

Localarda konferans için ayrılmış "ayrı" bir bölüm yoktur.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Nisan 23, 2008, 11:26:11 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Ketumiyet sınırını aşmayacaksa sorum, bu konferanslar ne üzerine verilir? Hep öğreti hakkında mı olur, yoksa başka konularda da verilir mi? Bu konferansların oturmuş, geleneksel haline gelmiş bir düzeni (haftada bir veya ayda bir gibi) var mıdır?

Nisan 23, 2008, 11:45:01 ös
Yanıtla #3

Ketumiyet sınırını aşmayacaksa sorum, bu konferanslar ne üzerine verilir? Hep öğreti hakkında mı olur, yoksa başka konularda da verilir mi? Bu konferansların oturmuş, geleneksel haline gelmiş bir düzeni (haftada bir veya ayda bir gibi) var mıdır?

Sn.blossom,

Konferanslar yoğunluklu olarak Masonik konularda olduğu gibi başka herhangi bir konu(siyaset ve din harici) üzerinede olabilir.Belli bir düzen yoktur.Masonik bir çalışma veya Loca ile ilgili bir görüşme programda yoksa konferans olur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Nisan 23, 2008, 11:51:57 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Mystic,

Cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nisan 24, 2008, 12:04:15 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Cevabınız için çok teşekkür ederim muhterem üstadım,

O zaman her her kardeş oturduğu yerden, konferans veriyor şeklinde algıladım.Çünkü mason mabedinde bu iş için ayrı bir kürsü yok olarak biliyorum..

Saygılar

Nisan 24, 2008, 09:43:24 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bir mason locasının oturma yerleri herşeyi bellidir ve yüzlerce kez resimlerini gördüm?Ama konferansı verecek birader nerede durur?Sır mı sordum?Özür dilerim eğer çok özelse

Kardeş Sevgi ve Saygılarımla

Nisan 24, 2008, 10:49:36 ös
Yanıtla #7

Spes mea in Deo est

Şubat 07, 2011, 10:28:07 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılının Nisan ayında ortaya konmuş bu soruya niçin tam ve doğru bir yanıt verilmemiş olduğunu anlayamadım.

Kuşkusuz, verilmiş olan yanıtlar arasında bir locada konferans vermenin belirli bir yeri olmadığı belirtiliyor. Ancak yapılacak olan sıradan bir konuşma değil de bir "konferans" ise, bunun bir geleneksel yöntemi olmalı... Var.

Günümüzde her nerede olursa olsun konferanslar çoğu kez görsel destekli oluyor. Bu mason locaları için de geçerli. Bu durumda görsel nasıl gerektiriyorsa konferansın da oradan verilmesi beklenir; pek doğal.

Localarda konferansı ikiye ayırmalı: Önce bir mason tarafından verilen konferans, öteki mason olmayan bir kişi tarafından verilen bir konferans.  İkincisi elbette mabetteki bir resmi toplantıda yapılamaz; dışarıda düzenlenir; bu nedenle konumuzun dışında. Ancakt bu arada locaların beyaz torumu ya da beyaz celse  (tenue blanche) diye andıkları, mabette düzenlenen bir toplantısında konuklardan birinin konferans vermesi söz konusu olabilir. O zaman ne yapılır; nasıl yapılır? Buna ilgili locanın üstad-ı muhteremi karar verir.

Bir mason locada konferans vereceği zaman, "kongerans oturumu" ya da "serbest oturum" denilen düzene geçilir. Bu durumda artık üstad-ı muhterem dışında loca görevlilerinden hiçbirinin işlevi kalmaz. Locanını görevlilerinden biri de "hatip" ya da "sözcü" olarak anılıyır. Nedin hatipin işi?... İlgili kurumun tüzükleri uyarınca birtakım görevleri, sorumlulukları, yetkileri var ama sözcüğe bakacak olursak onun işi "hitabet".  Konferens verecek olan kişinin yaptığı da o ama kendi konusu üzerinde. Dolayısıyla iki uygulama ile karşı karşıya geliyoruz:

a) Locada hatip ya da sözcü olarak anılan görevli, yerini geçici olarak konferans verecek kişiye bırakır.

b) Üstad-ı muhterem, konferans verecek kişiye bunu nereden vermek istediğini sorar. İstediği tarzı ygun görürse ona izin verir. Hatta mabede bu amaçla bir konuşma platformu da getirilebilir; buna engel hiçbir kural yok.

Konu bu kadarla bitmiyor. Kimi zaman birkaç kişinin birden ortaklaşa bir sunum yaptığı olur. İşte o zaman nasıl yapılacağı ya önceden düşünülmüştür vya da o anda Üstad-ı Muhterem nasıl yapılmasını uygun görürse ona uyulur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.