Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aklıma takılanlar!!  (Okunma sayısı 17091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2007, 01:19:20 öö
  • Aktif Uye

deniliyorki;
-masonluk içine kötü insanlar giremez,iyi insanlar girebilir ve amaç bunları daha da iyi insanlar yapmaktır.
-Fakir insanlar mason olamazlar,çünkü onlar aidat ları ödeyemezler,kendi dertleriyle uğraşmaktan bu işe vakit ayıramazlar.

*soru*: amaç madem insanları dahada iyi insanlar yapmak,neden fakirler dışlanıyor.zengin olan üyeler,fakir olan üyelere de yardım etsinler,etmeliler çünkü onlar daha iyi insan olmak için buradalar..
zengin biri nasıl para vererek daha iyi insan olur?tamam,verdiği para birçok hayır işinde kullanılıyor olabilir ancak bunun için masonluğa üye olması gerekmez,bu işi üye olmadan da yapabilir,keza mason olmayan ancak çok yardımsever insanlar mevcuttur
.
 *soru*: Diyelimki birisi mason oldu.parasını ödüyr,toplantılara katılıyor..peki bu şahısın daha iyi insan olması için ne yapılıyor?Toplantılarda konu,"nasıl daha iyi insan olunur?" başlğı altında mı işleniyor?? ben bu kısmı hiç anlamadım,ben üye oldktan sonra yani,beni iyi insan yapmak için ne yapacaklar?
yoksa tek amaç,iyi insan olmak değil mi?
değilse ne?
ki bana öyle geliyor,başka ne amaçları var masonluğun?
üye olmuş biri para ödemekten başka ne yapıyor?yani ne gibi görevleri var bir masonun?
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Nisan 11, 2007, 11:10:07 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Guzel sorular sormussunuz. Sizi anliyorum. Yazdiklarinizin bircogu dogru. Ne varki, bazi konularda daha acik bilgiler vermek isterim. Oncelikle fakirlik ve fakirligin minimum limiti konusunda bircok yazi yazmistim bunlara bakabilirsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=493.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=492.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=493.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=547.0

Amac; iyi insanlari daha iyi insanlar yapmaktir bu dogru. Iyi insanlar fakirler icerisindede vardir zenginlerdede. Yanliz Fakirler kendilerinede Kardeslerinede yeteri kadar bekleneni veremeyecekleri, katilimlari yetersiz kalacagi ve Masonluga kendilerini yeteri kadar adayamayacaklari icin alinmazlar.

Oncelikle iyi insan kavramini aciklamak gerekir. Iyi insan; fikirsel, egitimsel ve dusunsel olarak kendini belirlemis, belli bir olgunluga erismis kisinin karakteri ve faaliyetleri ile kendisi, cevresine yarar saglayan,  ornek alinan, yardimsever, alcak gonullu vs... olmasi ile mumkundur.

Masonluk bir cezaevi yada islahhane degildir. Amacimiz kotu kisileri iyi kisiler haline sokmak degil, Iyi kisileri daha iyi kisiler yapmaktir.

Bir insanin yadimsever yada iyi bir kisi olmasi icin tabiki Masonluga girmesi gerekli degildir. Yanliz Masonluktaki ogretileri, konulari, sirlari vb... baska hicbir toplulukta bulamazsiniz. Masonluk sadece etrafina yarar saglayan bir topluluk degil, kendi icindede Kardesce yardimseverlik ve hosgoruyu amaclayan bir birlikteliktir. Etrafina bonkorce yardim eden kisi, Kardesce yakin gordugu kisilere yardim etmek ve gerektiginde onlardan yardim almak konularinda mukemmel olmayabilir. Gene bu kisi, felsefi, tarihi ve bilimsel konulari cok iyi bilmeyebilir yada kendini, karakterini yeterince gelistirmemis olabilir. Ayni kisi dini konulardaki ayrintilari, onemli noktalari bilimle birlestirerek karakterine uygulamamis olabilir.

Masonluk yanlizca yardimsever kurumu degildir. Masonluk bir Kardeslik yoludur. Masonluga giren kisi kendisini tamamen yeni bir dunya, yeni bir aile ve ornek alacagi kisilerin icinde bulur. Amac; kendi karakterini, bilimsel yonunu, felsefi dusuncelerini, mantigini ve ozgur dusunce yapini gelistirmektir. Ayrica yardim severlik ve bunlari yapan kisilere oncelikle, destek olmayi ogretir.

Toplantilarda konusulan yada yapilanlarin detaylarini elbette veremem. Yanliz "Nasil bir insan daha iyi insan haline getiriliyor?" sorusuna, aciklayabileceklerim cercevesinde cevap vereyim;
Felsefi ogretiler, ritueller, diger Ustatlarin karakter, gorunum ve ogrettikleri, Ustatlarimizin ornek alinacak yonleri ve yaptiklarini ozumseyerek, saygi ve sevgi bazli sohbet, ogrenim, ritueller ve egitimden gecerek.

Daha bilimsel bir dille anlatmak gerekirse, Alegoriler kullanilan ezoterik bir sistemde, bu ogretiler rituel bazli olarak kisiye ogretilir.

Elbette toplanti acilir acilmaz "Nasil daha iyi insanlar oluruz?" basligi altinda konusulmuyor. Yanliz yapilanlar, faaliyet ve egitimler tamamen bu amaca dayanmaktadir.

Kendinize oldugu kadar Kardeslerinize ve etrafinizada yardim, destek olmaniz gerekir. Sizden beklenenlerden biri budur.

Masonun gorevleri coktur. Oncelikle kendine, inancina, cevresine, ulkesine ve en onemlisi Kardesligine karsi gorevleri vardir. Derecenize gore bu gorevleriniz artar. Gorevleriniz o Derecelere ulasmadan size soylenmez. Gorevlerinizi yapmak zorunda degilsinizdir. Masonlukta emir-komuta yontemi asla uygulanmaz. Bizlerde rica, alcakgonulluk, saygi ve bonkorluk vardir. Bu gorevlerinizi yapmaniz sizi daha iyi insan ve daha iyi bir Mason yapacaktir.

Umarim aciklamalarim yeterli olmustur. Yetersiz olan yeri lutfen sorun. Elimden geldigince aciklayacagim.

Saygilarimla

« Son Düzenleme: Nisan 11, 2007, 11:34:44 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 11, 2007, 01:23:01 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Demişsiniz ki:"Fakirlerin; Erdemlik, Kardes sevgisi, Insan sevgisi, yardimlasma,  Yarini daha guzel bir gun yapmak, kendini gelistirmek, dunyayi daha iyi yasanilir bi hale sokmak gibi hedeflerden daha onemli sorunlari ve ugrasmak zorunda olduklari durumlari vardir. Bu nedenle, Mason olurlarsa, ne Kardesligimize nede kendisine yeterince beklenenleri veremez. "
Şimdi fakirlik ne demektir:
*Her kahvaltıda kaşar peyniri yiyememektir.
*Yılda sadece bir kez mangal yakmaktır.
*Evi doğalgazla değil,sobayla ısıtmaktır.
*Çocuğunu koleje değil,mahalle lisesine göndermektir.
*Tatili Kuşadasında değil,halka açık bir İstabul plajında yapmaktır...
     vb.şekillerde bu tanımı uzatabiliriz.Anladığım kadarıyla siz fakirliği,bir veba olarak algılıyor olmalısınız ki,bir fakirin uğraşması gereken bir çok derdi var diyorsunuz.
bence fakirlik yukarıda saydığım şeyler demektir:
***şimdi kahvaltıda kaşar yemeyen bir insan neden bu dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getiremesin? Dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirmek için masonlar ne yapıyor,(aylık para vermek dışında) bu konuyu biraz daha açarsanız bende daha somut örnekler verebileceğim.
***Yarını daha güzel yapmak için neden çocuğu kolejde okuyan insanlar görevlendiriliyor?
***Hele ki erdemliğin,fakirlik ve zenginlikle uzaktan yakından alakası yok. erdemliğin sözlük anlamı şöyle:"Ahlakın övdüğü iyi olma, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk vb. niteliklerin genel adı"(TDK)
buna sabırı ve daha bir çok iyi niteliğide eklemek mümkün.
***dediğinize göre bir fakir alçakgönüllü olamaz,yiğit olamaz ve doğru olamaz,çünkü bunlar erdemliliğin özellikleri ve bir fakir erdem olamaz çünkü bir fakir mason olamaz.nitekim bir fakir bir zenginden daha alçakgönüllü olabilir,dahası bir fakir daha sabırlıdır,öyle olması gerekir çünkü bir fakirde yok daha çoktur,zenginde ise yok,yoktur.

Nisan 11, 2007, 01:29:57 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

bu arada böyle sorulara muhattap olmayı kabul etmenizde güzel birşey..

Nisan 11, 2007, 02:04:41 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Yukarda saydiginiz gibi ornekler cogaltilabilir. Fakirlerin alinmamasi nin baska bir nedeni ise, Masonlugun Onurudur. Copleri karistiran, dilenen yada yirtik kiyafetlerle dolasan bir Mason bizlerin gururunu zedeler. Boyle bir kisiyi aramiza aldigimizda, elbette ona bircok faydamiz olur, Masonluktan beklediklerinin fazlasini bulacaktir. Yanliz bizlerin beklentilerini bizlere verebilirmi?

Felsefi konular ile o yasina kadar ne kadar ilgilenmistir? Egitim ve kultur durumu nedir? Masonlugun agir sorumluluklarini kaldirabilecek bir karakteri varmidir? Ozguveni tam olarak gelismemis olan bir kisi bizlerin sirlarini yeterince ketum sekilde tasiyabilirmi? Fakir bir insan neden Mason olmak ister? Yardim gelecegi icinse, bir sure sonra o kisiye baska bir (yanlis isler yapan) topluluk tarafindan yardim teklifi yapildiginda, o kisinin yargi ve karar mekanizmasina ne kadar guvenilebilir?

Ben size sorayim. Elinizde altin dolu bir kup var. Bu kupu birine emanet etmek istiyorsunuz. Nasil birini secersiniz? Size benzeyen, kalbinde sizinle ayni olan birinimi secersiniz? yoksa sokaktan gecen bir fakirimi tercih edersiniz?

Umarim sozlerim yanlis anlasilmiyordur. Amacim, fakirleri asagilamak yada kotu kisiler oldugunu gostermek degil. Amacim, Masonlugun herkese gore olmadigini anlatabilmektir.

Dunyayi daha yasanabilir bir hale getirmek icin Masonlar ne yapiyor?
Masonlar aylik degil, yillik para veriyorlar. BUnlarin haricinde diger bagislarda yapiliyor. Bu paralarin sadece Masonluga degil, ulkeyede bircok faydalari saglaniyor. Dunya Masonlugu gunde ortalama 1 milyon dolar kazaniyor. Buyuk bir rakam. Hastane yaptiriyorlar. Okullar aciyorlar. Burslar veriyorlar ve bunlari soylemekten genellikle cok rahatsiz oluyorlar. Masonlar asla halka yada cevredeki kisilere yaptiklari yardimin reklamini yapmazlar.
Bir fakir, bu sayilanlardan hangisine ne derecede yardimci olabilir?

Erdemlik kelimesinin anlamini iyi biliyorum. Unutmayalimki, her erdem Mason, her Mason erdem olamaz. Fakirlerdende Erdem kisielr elbet cikabilir. Fakat toplulugumuzun, kardesligimizin ve ogretilen bilgilerin kalitesi icin uyeleri cok dikkatli secmemiz gerekiyor. Kendimize benzeyen, kalbinde bizimle ayni olan kisileri buluruz.

Baska bir konuda SublimePrince soyle bir ornek vermisti,
bir hasta kisi icin Loca icerisinde Kardesler arasinda para toplandiginda, bu fakir kisi ne derecede yardimda bulunabilir? Yada bir hastane, okul yapiminda ne derecede katkida bulunabilir? Peki bizler o fakir kisiye ne derecede katki ve yardimda bulunabiliriz? Sizce fakir birinin Masonluga verdikleri ile aldiklari esitmi?

Sadece maddi olarak dusunmenize gerek yok. Fakir kisinin egitim durumu, kulturu, dini yonleri vb... karaktersel ozelliklerinide dusunerek; bizlerin icinde ne kadar rahat edebilecegi, bizlere ne derecede bilgiler verebilecegi ve bizlerden ne dereceden bilgiler alacaginida dusunmenizi isterim.

Bizler asla "Fakir, alcakgonullu, dogru, yigit olamaz" demiyoruz. Yanliz Mason olamaz.

Not: Bu tur sorular ve tartismalara genellikle girmedigimizi farkinda olmaniza sevindim. Anlatmaya calistiklarimi, ve aciklayabileceklerimin sinirlarini zorladigimi umarim anliyorsunuzdur.
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2007, 02:08:00 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 11, 2007, 03:19:37 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Benim kendi kısa ve öz görüşümdür:
Fakir bir kişi,Mason oldugu takdirde bu haliyle aidatlarını yatırabilse dahi Masonlukta ilerleyemez çünkü o kişi sadece kendisini kandırmıs olacaktır...Masonluga yatıracagı gırıs ucretı harclar vb..Ucretleri ailesinin o kucuk rızkından keserek verecegı ıcın bir aılevı sorun ortaya cıkacaktır kı masonlarda hıc bır ınsanın ıster fakır ıster zengın ısterse duskun kotu bir durumda olmasını istememektedirler.Yani Örnek sudur fakır aıdatları versede ıcınden ben bu parayı buraya verdım fakat ay sonunu nasıl getırecegım evdekıler ne yapacak? dıye sorarken rıtuellere kendısını veremeyecek buda onun masonlugunun ılerlemesıne ve butun kardesler arasında bır aksamaya neden olacaktır..cunku bir zincirin bir parcasının kopması beraberınde altındakı bolumude goturecektir..Fakirliği lütfen bir kucuk gorme olarak algılamayınız fakırlerın Masonluktan evvela yapmaları gereken en onemlı sey aılelerının gecımını saglamaktır..Ayrıca Bilerek kabul edılmezler hepımız tanrıya ınanan ınsanlar olarak boyle bir vebalın altına gırmek ıstemeyız...
saygılarımla
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 11, 2007, 03:22:18 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Tessekkur ederim. Dogru bir aciklama.

Nisan 12, 2007, 02:08:30 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Anlıyorum. Durum oldukça hassas gözüküyor. Son yazılardan anladığım kadarı ile Masonluk toplumun hassas noktalarına fazla bulaşmadan (din, politika gibi) kendi içine kapalı faaliyetlerde bulunan bir cemiyet. Üyelerini kendi kriterlerine göre iyi kabul edilen insanlardan seçip onları daha iyi insanlar haline getirmeye çalışıyor. Bunu da anlamak zor değil ayrıca Masonluğu sıradan gelişim ve eğitim derneklerinden ayıran daha farklı özellikleri mutlaka vardır diye tahmin ediyorum. (Dinler tarihi ile ilgili konuların araştırılması, bir takım sırlar vs...)

Peki masonlar bireyleri tek tek eğiterek topluma otomatik olarak bir katkıda bulunmuş olmuyorlar mı? Yeni üyeler ala ala günün birinde Türkiye'deki herkes mason olur. Bunun bizlere faydası ne olur. Aslında bu sorunun cevabı sanırım bir insanın neden mason olmak isteyeceği sorusunun da yanıtı...

Saygılar...

Haziran 06, 2007, 10:37:04 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Anladım..!

sağolunuz..

Haziran 06, 2007, 02:40:30 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Üstat sadece  masonlara ait bir kelime değil.  Said Nursi ye de üstat diyorlar. Yada bir insana çok saygı diyuyorsan ona da üstat diye bilirsin.
''Kızıl elmada buluşalım''