Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pi Sayısı  (Okunma sayısı 37169 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2008, 01:14:55 öö
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu gün biraz düşündüm de biz 10 luk sayı tabanı kulandığımız için pi sayısının devredenini bulamıyor olabilir miyiz?

22/7 Pi sayısı sayısı  5lik,7lik ,3lük sayı tabanlarında nasıl ifade ediliyor biraz da ona kafa yormalı...  :)
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Nisan 24, 2008, 01:18:59 öö
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

Bu gün biraz düşündüm de biz 10 luk sayı tabanı kulandığımız için pi sayısının devredenini bulamıyor olabilir miyiz?

22/7 Pi sayısı sayısı  5lik,7lik ,3lük sayı tabanlarında nasıl ifade ediliyor biraz da ona kafa yormalı...  :)

=) Matematikten çok anlamasam da bir an çok mantıklı geldi... Özellikle eskiden mod12'nin de son derece kullanımda olduğunu düşününce...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Haziran 13, 2008, 08:00:54 ös
Yanıtla #52

Sayin Sevil Hanim,

Tesekkur ederim. Sorularinizi duymak ve elimizden geldigince onlari cevaplandirmak site yonetiminin baslica amacidir. Hepimiz bilgi icin buradayiz.

Sorunuzu (bu konu ile baglantisi olmadigindan dolayi) ayri bir konuda sormanizi dilerdim. Doganin denklemi konusunda dusuncelerim sunlardir;
Ayni oranda siyah ve beyazin bulundugu esit duzlemde bir zeminin uzerinde Yaradanimiza ibadetimizi yapiyoruz. Bazen kendimizi tanimadan, Yaradanimizi tanimaya calisiyoruz yanliz bunun hata oldugunu ancak yasimiz ilerleyince anlayabiliyoruz. Kendimizi tanimak ve gelistirmek oncelikli olursa, bulacaklarimiz her zaman ayni yone (Isiga) dogru gidecektir.

Sorunuzdaki "Denklem" kelimesinin "Denge" olmamasi nedeniyle cevaplamakta zorlanacagim yanliz denklemin tamamen bizlerin icinde oldugunu dusunuyorum. Merak, Amac ve Neden kavramlarinin cozumlerini bulmak icin yasiyoruz. Sanirim denklemin basladigi noktada bu. Bitecegi nokta ise,

Isik yaymanin 2 yolu vardir. Ya bir mum olmak, yada onu yansitan bir ayna.

Yasam felsefenizin her zaman Isiga dogru olmasini dilerim.

Saygilarimla

Sayın Mason'u ilk bu İfadeleriyle tanımıştım. Siteye geldiğim ilk zamanlardı. Saygıdeğer Mason, her zaman için Geniş Bilgi Seviyesine sahip olarak Seviyeyi / Saygınlığı / Kültürlülüğü ön planda olmuş Ciddi ve Bilgin bir Kişi olarak bana aslında Bilgi'nin Yolu'nu '' O '' açmıştır. 

Sayın Mason; çok özür dilerim, yüreğimden gelen bu duyguları bi şekilde burada paylaşmayı istedim. İlk Konulardan başlayarak Forumunuzda göz gezdirirken bana vermiş olduğunuz bu Yüksek ve Değerli Bilgileri okurken düşüncelerimi de ifade etmek istedim.  Belki yeri ve zamanı değil ama Hayatımda Daima En Üst Seviyede Tuttuğum Kişi'siniz.  Bunu açıkyüreklilikle burada belirtmek istedim.

Özür dileyerek Konuyla ilgisi olmadığı için ama benim için fazlasıyla önemli bir husus olduğundan bunu dile getirmek istedim. ( Son Kez ) Yaşamımda birşeylerin rayına oturduğunu hissedince Sizin Yaşamım Açısından bana ne derece önemli yardımlarda bulunduğunuzu anlamış bulunuyorum. Özellikle de İnsan Olma Aşamamda ! Hayatımda birçok Öğretmenim oldu ama Kendisi'nin İznini almadan O'nu en Değerli Öğretmenim olarak gördüm ve kabul ettim.

Sevgilerimle
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 18, 2008, 11:49:55 ös
Yanıtla #53

Sayin Sevil Hanim,

Tesekkur ederim. Sorularinizi duymak ve elimizden geldigince onlari cevaplandirmak site yonetiminin baslica amacidir. Hepimiz bilgi icin buradayiz.

Sorunuzu (bu konu ile baglantisi olmadigindan dolayi) ayri bir konuda sormanizi dilerdim. Doganin denklemi konusunda dusuncelerim sunlardir;
Ayni oranda siyah ve beyazin bulundugu esit duzlemde bir zeminin uzerinde Yaradanimiza ibadetimizi yapiyoruz. Bazen kendimizi tanimadan, Yaradanimizi tanimaya calisiyoruz yanliz bunun hata oldugunu ancak yasimiz ilerleyince anlayabiliyoruz. Kendimizi tanimak ve gelistirmek oncelikli olursa, bulacaklarimiz her zaman ayni yone (Isiga) dogru gidecektir.

Sorunuzdaki "Denklem" kelimesinin "Denge" olmamasi nedeniyle cevaplamakta zorlanacagim yanliz denklemin tamamen bizlerin icinde oldugunu dusunuyorum. Merak, Amac ve Neden kavramlarinin cozumlerini bulmak icin yasiyoruz. Sanirim denklemin basladigi noktada bu. Bitecegi nokta ise,

Isik yaymanin 2 yolu vardir. Ya bir mum olmak, yada onu yansitan bir ayna.

Yasam felsefenizin her zaman Isiga dogru olmasini dilerim.

Saygilarimla

Sayýn Mason'u ilk bu Ýfadeleriyle tanýmýþtým. Siteye geldiðim ilk zamanlardý. Saygýdeðer Mason, her zaman için Geniþ Bilgi Seviyesine sahip olarak Seviyeyi / Saygýnlýðý / Kültürlülüðü ön planda olmuþ Ciddi ve Bilgin bir Kiþi olarak bana aslýnda Bilgi'nin Yolu'nu '' O '' açmýþtýr. 

Sayýn Mason; çok özür dilerim, yüreðimden gelen bu duygularý bi þekilde burada paylaþmayý istedim. Ýlk Konulardan baþlayarak Forumunuzda göz gezdirirken bana vermiþ olduðunuz bu Yüksek ve Deðerli Bilgileri okurken düþüncelerimi de ifade etmek istedim.  Belki yeri ve zamaný deðil ama Hayatýmda Daima En Üst Seviyede Tuttuðum Kiþi'siniz.  Bunu açýkyüreklilikle burada belirtmek istedim.

Özür dileyerek Konuyla ilgisi olmadýðý için ama benim için fazlasýyla önemli bir husus olduðundan bunu dile getirmek istedim. ( Son Kez ) Yaþamýmda birþeylerin rayýna oturduðunu hissedince Sizin Yaþamým Açýsýndan bana ne derece önemli yardýmlarda bulunduðunuzu anlamýþ bulunuyorum. Özellikle de Ýnsan Olma Aþamamda ! Hayatýmda birçok Öðretmenim oldu ama Kendisi'nin Ýznini almadan O'nu en Deðerli Öðretmenim olarak gördüm ve kabul ettim.

Sevgilerimle
Guzel bir yazi olmus :)

Spes mea in Deo est

Temmuz 18, 2008, 10:27:40 ös
Yanıtla #54
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yukarıda yazmış olduğum;

--------------------------------------------------------------------------------
Pi sayısının net bir sonucunun olmadığını şu testle basitçe anlayabilirsiniz...

Alanı 1 br kare olan bir daire çizin..daha doğrusu hayal edin...
Alan=1 br kare olursa Siz bu daireyi 120 derecelik (120*3=360)  3  açıyla birbirinden farksız 3 eşit parçaya bölmüş olursunuz ve 1 sayısı 3 'e tam olarak bölünmediğine göre ne yaparsanız yapın Alan=1 br kare olan bir daire çizemezsiniz.İsterseniz pi sayısının devredenini 950 trilyon tane rakam eklemesi yapın, net bir sonuca ulaşamazsınız.Ulaştığınız anda 1 sayısı 3 e kalansız bölünmüş demektir.

Pi sayısına sadece yaklaştığımızı sanırız..

------------------------------------------------

yoruma karşılık bir matematikçinin görüşü nedir acaba..?
  Moliere

Temmuz 19, 2008, 12:34:01 öö
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Dairenin alanı=3 br olsun. Bu sefer yine daireyi 3 e bölün sonuç 1 çıkar. Bu yüzden bence bu test doğru değil.
Sizin testinizden ben sadece 1'in 3 e tam bölünemeyeceğini anladım. 1/3=0,33333333......
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 19, 2008, 12:41:50 öö
Yanıtla #56
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tebrik ederim..

Alanı 3 br2  olan bir daire çizdiğinize göre ben haksız çıktım...

Bi' zahmet çapını veya yarı çapını yazar mısınız...
  Moliere

Temmuz 19, 2008, 12:42:43 öö
Yanıtla #57
  • Uzman Uye

Hayal edin.

Temmuz 19, 2008, 12:44:56 öö
Yanıtla #58
  • Uzman Uye

Alanı 1 br kare daire çizdiniz yani hayal ettiniz. 3 ü de edin.

Temmuz 19, 2008, 12:52:17 öö
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru ya...tüh..

Japonya da pi testi yapanlara hemen ileteceğim bu önerinizi...

Kusura bakmayın ama sohbetin tadı kaçmaya başlıyor...

Benim bu konuda yola çıkışım  A=pi*r2 den yani Alan formülünden yola çıkarak basit bir beyin jimnastiği yapmaktı.
Alanı 1,10 veya 100 cm2 olan bir daire yani 100=22/7*r2    ve r2=700/22 dolayısıyla asla bu şekilde bir daire çizilemeyeceği için pi sayısının asla net bir sonuca ulaşamayacağıydı.Pi sayısı net bir rakam olarak ifade edilemez dmekti.
Ardından ekledim acaba 10 luk sayı tabanı yerine 3,5,8 lik sayı tabanları kullansak farklı bir sonuca ulaşabilr miyiz dedim fakat verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla siz ya benimle dalga geçtiğinizi sanıyorsunuz ya konuyu ciddiye almıyorsunuz ya da matematik bilmiyorsunuz..cevap hangisi acaba..   
  Moliere