Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler Hangi Masonik Toplantılara Katılabilir?  (Okunma sayısı 15017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 23, 2010, 03:13:57 ös

Bu başlığı açmamdaki sebep, sorunun birçok yerde, nerdeyse her Masonik tören, toplantı, vb. için ayrı ayrı soruluyor olması. Ben kendi bildiğimi yazacağım. Kurallar konusunda benden daha bilgili olanlar mutlaka yanlışım varsa düzeltecektir.

Aslında cevap vermek için uzun uzun yazmaya da gerek yok:

"Hariciler hiçbir Masonik toplantıya katılamaz".

Hala devam ediyor mu bilmiyorum. Masonluğu haricilere tanıtmak amacıyla yılda bir kez bir toplantı düzenlenir, görmek isteyenlere binaların içleri gezdirilirdi. Tabi ki bir çalışma esnasında değil, Localar boşken. Dekorasyonu ve süsleri görstermek amacıyla. Kuralın bildiğim tek istisnası budur.

Beyaz Gece veya Tenue Blanche, hemşirelerin katıldığı bir törendir doğru. Ama hemşireler zaten harici olarak kabul edilmezler. Masonik Nikah olarak bilinen tören de bu kapsamda ele alınabilir. Hemşireler katılırlar, zaten harici olmadıkları için! Nikah töreninde, çiftin/çiftlerin anne,baba,kardeş gibi çok yakın akrabalarının da katılabileceğini duymuştum. Ama örneğine rast gelmedim. Konusunda çok uzman bir haricinin konferans vermesi mümkündür. Ama bunun için de genellikle Loca değil, ya sofra, ya da bina içerisinde bu iş için ayrılmış bir alan tercih edilir. Bu konferanslar da diğer haricilere kapalıdır.

Görsün merakını gidersin diye bir haricinin normal bir toplantıya kabul edilmesi, kesinlikle söz konusu değildir.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 23, 2010, 05:04:34 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Gözlemlediğim kadarıyla Türkiyede ki localar biraz daha kapalı.Yurt dışındaki localar, özellikle Amerika dakiler biraz daha esnek galiba.Bu konuda ki görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılarımla

Aralık 23, 2010, 05:15:09 ös
Yanıtla #2

Sn. sundance,

Yurtdışında yaşamakta olan forum üyeleri çok daha kapsamlı cevap verecektir kesin. Ama benim bildiğim ve gördüğüm, Amerika örneğinden yola çıkarsak, turistik amaçla gidiyorsanız evet daha esnekler. Hatta New York'da eski üstadı muhteremlerden oluşturdukları bir "gezdirme komitesi" mevcut. Locaların kilitli kapılarını tek tek açarak ziyaretçileri gezdiriyor, o locanın tarihçesi ile ilgili bilgi veriyor,vs. Üzerimde şort, tshirt ile gittim, sadece ben Türkiyede Masonun gezebilir miyim dedim, bunları gördüm. Ne kimlik sordular, ne Masonik bir sınav yaptılar (sanırım orada kişilerin beyanları da buraya göre daha kıymetli). Ancak çalışan bir locaya girmek isterseniz sanırım benim Türkiye için verdiğim bilgilerden farklı bir durum oluşmaz.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 23, 2010, 05:25:06 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

Ben zaten çalışan bir locadan ziyade genel olarak sormuştum.Gerek bilgi alabilme gerekse locaları gezip,görebilme bakımından. İlgilendiğiniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Aralık 23, 2010, 06:39:14 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mustafa Kemal Kardesim cok guzel bir konu basligi acip akillardaki bulanikligi gidermis.

Konu Amerika'daki uygulama olunca bendeniz de katkida bulunmak istedim. Turkiye'deki uygulamadan farkli olarak bizim vadimizde is'ad toreni ve Masonik cenaze kismen haricilere acik yapilmaktadir. Kismen diyorum cunku basindan sonuna kadar hariciler bu torende bulunamaz. Tabi haricilerden kastim Hemsireler ve aile yakinlaridir.  Mustafa Kemal Kardesimin de dedigi gibi, biz uygulamalarimizda biraz daha esnegiz. Neden esnek oldugumuz farkli bir baslik altinda uzun uzun incelenebilir, onun icin burada o konuya girmeyecegim.

Mabetleri gezme konusuna gelince... O gezdirme komitelerinden birinde su anda ben de gorevliyim. Mabedimizi gormek isteyen olursa kendisine turistik bir gezi gibi binanin ve meslegimizin tarihcesini anlatarak detayli bir tur veriyoruz. Boylece kisi hem binanin icerisini goruyor, hem de dogru kaynaktan Masonluk hakkinda bilgi sahibi oluyor. Amerika'daki Mabetler genellikle kasvetli ve eski gorunumlu (cogunun penceresi yoktur) binalardir. Hal boyle olunca bu penceresiz eski binanin icinde ne var acaba diye merak ediliyor. Bizim Mabedimizde hem mavi Loca, hem Iskoc riti, hem de York ritinin bazi vucudlari bulundugu icin bu turlar haliyle biraz uzun oluyor. Tabi ki bu gezi Loca calismada oldugu zaman degil, baska musait zamanlarda yapiliyor. Aksi zaten dusunulemez.

Saygilar

-Potentate

In Thy name we have assembled!

Kasım 12, 2011, 03:10:22 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

İstanbul'da bu yılda bir defa düzenlenen tur ziyaret etkinliği acaba buradan duyuruluyormu yoksa kendi çabalarımızla mı araştırıp öğrenmemiz gerekir ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Nisan 21, 2013, 02:41:28 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Yönetimin  düşüncesi , sorgulamak bize düşmez.

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 01, 2013, 08:09:01 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Sayın NOSAM33 yönetimin düşüncesi, yönetimin düşüncesidir. Saygı duyarım. Ama sen yinede sorgula, kendinde emin ol :)
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mayıs 02, 2013, 08:16:32 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir zamanlar Forumdaki bilgilendirme çalışmalarına katılan masonlardan Sayın Mustafa Kemal, bu başlık altında ilk olarak haricilerin hangi mason toplantılarına katılabildiklerini belirtmişti.

Hangisi olursa olsun, mason mabetlerinde yapılan bu toplantılara "beyaz oturum" denilmektedir. Aslında bu yanlış bir terimdir ve niçin yanlış olduğu Ansiklopedik Mason Sözlüğü'nde de açıklanmıştır. Buradaki beyaz sıfatı, dilimize Fransızca'daki "blanche" sözcüğünden çeviridir ama aynı sözcük "açık" anlamına da gelir. Dolayısıyla Masonlukta anlamsız kalmasına karşın kullanılmakta olan "beyaz oturum" a0slında "açık oturum" demektir ve buradaki açılma, haricilere açık oluş anlamındadır.

Fakat Masonlukta bu açık oluşa bile bir sınır getirilmiştir. Kimileri bundan hoşlanmayabilir, bu uygulamayı eleştirebilir hatta bunun göstermelik olduğunu bile söyleyebilir. Zaten 18. yüzyıldaki ilk uygulamaları göstermelik olarak başlamış ama sonradan bu ciddi bir nitelik edinmiştir.

Bu gibi toplantılara seçme kişiler alınır. O kişiler de elbette öncelikle masonların yakınları olur.  Kimiler bu bağlamdaki yakınlığı birinci derece ile sınırlar yani ana-baba, kardeşler, eşler ve çocuklar.  Kimileri ikinci dereceye geçer yani amcalar, dayılar,. teyzeler, halalar, yeğenler ve kuzenler ile hısımlar. Kimileri bunu biraz daha aşarak üçüncü dereceye ulaştırır ama işte o üçüncü derecenin sınırını belirlemek zor. Fakat mutlaka bir sınır vardır. Bunu ise akıl ve bilgelik ile çağın sosyal koşulları belirler.

Burada sözü edilen bir mason mabedinde yapılan toplantılardır; herhani bir mason lokalinde yapılan konferans ya da benzeri toplantılar değil.

Dolayısıyla mason kuruluşlarının açık oturumlarının tanımı arasında farklar vardır. bu farklar biraz da ezoterikliğin tanımı ya da o tanımın anlamlandırılması arasındaki farklardan ileri gelir.

Bu bağlamda şu ya da bu kişinin hatta bu Forum yönetiminin düşünce ya da eğiliminin pek önemi olamaz. Çünkü bu işin nasıl olduğunu belirleyen, başta büyük localar olmak üzere ilgili mason kuruluşlarının belirlediği kurallardır. Bir mason kuruluşu kendi öngördüğü kuralları doğru, kendisininkilerle uyuşmayanları yanlış bulabilir ama ne fark eder ki... Görünen köyler, yol üzerinde aşılması güç bir engel yoksa kılavuz mu ister?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.