Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yurt Dışındaki Localara Başvuru;  (Okunma sayısı 10645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2013, 08:19:43 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayın Değerli Mason Üyelerimiz;

Elbette bir Harici olarak size soracağım sual garip gelebilir.

Ancak Türkiyedeki Locaların Başvuru ve Kabul işlemleri ile ilgili düzenlemeler beni sıkıntıya düşürmekte..

Malesef benim gördüğüm diyeceğim ve bu yazdıklarımdna sonr amuhtemeldirki tepkide alacağım..
O yüzden şimdiden affınızı rica ediyorum.

Türkiye'de Mason olabilmenin görünen şartları " zengin ve mevki sahibi olmak  ,  Mason Dostlar asahip olmak , Politik yada yönetimsel güç sahibi olmak "
Türkiye'de Mason olmak isteyenlerin birinci derece amaçları ise " mevki , güç , iş çevresi sağlamak ve kazanmak "
Açık ve dürüst olalım, sizler tarafından da kabul gören şu konu yani iki tip Mason olduğu..
Elbette bu yukarıda bahsettiğim tip hepimizin son derece hoşnutsuzca karşıladığı Mason tipi..

Türkiyede belki devamlı değişen politik ve ekonomik güç dengelerinden olacak bu üstte saydığım meziyetlere sahip kişler daha kolay ve çabuk Mason olabilmekte..
Haksızsam düzeltin diycem; taş yagmaya başlıycak diye korkuyorum.

İnteraktif ortam sayesinde dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşıyan birçok Mason üye ile tanıştım.
Genel olarak baktığımda Türkiyedekinden daha kolay bir şekilde üye oluyorlar.

Şimdi gene tepkilere mazhar olarak sormak istediğim şey şudur;
Türkiye dışında bir locaya üye olmak ve Mason olmaya ilk adımı orda atmak daha kolay olmazmı..
Gerçi orada bana sorduklarında; neden ülkenizdeki Locaları tercih etmediniz diye ne söyleyebilirim bilemiyorum...
Yada söylemelimiyim..

Tahminimce Değerli Mason Üyeler şunu diyebilir. Sayın Kerberos siz sanıyormusunuzki oradaki Locaya kabul şartları buradan farklı..
Bilmiyorum ama önümüzdeki haftalarda tatil için yurt dışında olucam. Birleşik Arap Emirliklerindeki Locaları ziyaret etmek istiyorum.

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Nisan 09, 2013, 08:32:49 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.kerberos bence kendinize fazla eziyet ediyorsunuz,her ne pahasına olursa olsun şu kapıdan bi kendimi içeriye atayım telaşı var sanki sizde bence olmaya daha vakti olan her şeyin zamana ve olgunlaşmaya ihtiyacı vardır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 09, 2013, 08:55:44 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Kerberos, bir ülkede Mason olabilmeniz için o ülkede bulunduğunuz kentteki loca toplantılarına düzenli olarak katılmanız gerekir. Bunun için de o kentte yaşıyor olmanız gerekir. Bunun dışında tatile gidip orada Mason olup Türkiye'ye dönmeniz diye bir şey söz konusu olamaz. Aklıma birden kazanamayacağını bildiği için Türkiye'deki üniversite sınavına girmekten korkan, bu nedenle çok daha kolay olan ABD'deki SAT sınavına girip orada bir üniversiteye kapak atıp, ertesi yıl Türkiye'deki iyi bir üniversiteye transfer olan birisi geldi. Ama Masonlukta böyle bir şey olacağını hayal bile edemiyorum.

Fakat aday hakkındaki tahkikatın basitliği, kefalet konusunun çok önemli olmaması gibi hususlar batı ülkelerinde Mason olmayı çok daha kolay hale getirmekte, bu konuda size katılıyorum. Gidip bir locaya direk başvurabilirsiniz...Tabi orada yaşıyor olmak şartıyla.

Sayın Karahan, bu konuda size katılmıyorum çünkü yorumunuz çok "kaderci" bir durum arz etmekte. Ben kadere inanmam, hedef koyup uğrunda çalışmaya inanırım. Bu nedenle "eğer sizi önerecek bir Masonu çevrenizde bulamıyorsanız, elbet bir gün bir Mason sizi bulacaktır" şeklindeki tuhaf düşünceye de inanmam söz konusu değildir. Yakın çevresinde Mason olanlar bu bağlamda şanslıdırlar (tabi kendilerinin de Mason olma profiline uygun olmaları şartıyla). Fakat ülkemizde nice insanlar vardır ki, hem Masonluk profiline uymakta, hem kendileri Mason olmak istemekte ama çevrelerinde Mason olmamasından dolayı Mason olamamaktadırlar. Ve olamayacaklardır da... Bir gün bir Masonun gelip kendilerini bulacağını düşünmek safdilliktir. Eğer forumda "halen umut var" diye beklemekte olan birileri varsa, boşuna beklememelerini kendilerine tavsiye ederim.  :D
Live long and prosper.

Nisan 09, 2013, 09:02:48 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.kerberos bence kendinize fazla eziyet ediyorsunuz,her ne pahasına olursa olsun şu kapıdan bi kendimi içeriye atayım telaşı var sanki sizde bence olmaya daha vakti olan her şeyin zamana ve olgunlaşmaya ihtiyacı vardır.

yorumuda ben kaderi okuyamadın sn.spock

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 09, 2013, 09:06:58 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

"Olmaya daha vakti olan her şeyin zamana ve olgunlaşmaya ihtiyacı vardır" ifadesi kaderci bir yaklaşımdır. Sen iyi niyetinle bekle, doğru zaman geldiğinde ve şartlar olgunlaştığında kaderde varsa o iş olacaktır, kaderde yoksa da zaten yapılacak bir şey yoktur"anlamına gelmektedir.
Live long and prosper.

Nisan 09, 2013, 09:08:29 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Ben Sayın Kerberos ' ın iyi bir Mason olacağına kalben inanıyorum.
Sayın spock tesbitleri Kaderle ilgili % 100 haklı ayrıca bir Masonun gelip bizi bulması ancak türk filmlerindeki gibi ortamlarda olur. :D :D :D
Saygılar
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2013, 09:18:23 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 09, 2013, 09:10:36 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tuhaf bir bakış açısı ,benim kastim daha başka idi ağaçta henüz yeşermiş bir elmanın olgunlaşabilip pişmesi için güneşin ısısına ihtiyacı vardır güneş onu yaktıkça kızarıp olgunlaşır ve tada gelip yenir hale gelir buradan baktığınızda elmanın hali kadere pek benzemiyor kast ettiğim şey kader ile alakalı değildi.

EDMUND BURKE

Nisan 09, 2013, 09:11:05 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Karahan ve Spock;
Ben Masonluk üzerine yaklşık 3 yıldır araştırma yapıyorum.
Ancak hangi kapıdan iceri kendimi telasım olabilriki...
Sadece Locaların eski kitab ve tüzüklerinden oluşan 30-40 kitaplık bir arşivim var.
Yani zaten birçok seyi şifayend eolsa biliyorum. Ancak Şunu belirtmeliyimki Şahsi olarak ne Maddi nede Mevki , güç yada yukarıdaki yazıda bahsettigim sekilde bir ihtiyaç sahibi değilim.
Benim İçin Masonluk  Manevi bir meseledir'ki bu konuda cok fazla okudugumu söyleyebilirim.

Sayın Spock " Sayın Kerberos, bir ülkede Mason olabilmeniz için o ülkede bulunduğunuz kentteki loca toplantılarına düzenli olarak katılmanız gerekir. " Lütfen açıklarmısınız türkiyede hangi harici bir Mason toplantısına katılmış bu gune kadar.. ben duyamdım ve bilmiyorum. Ama ben size yol ve yordam gösteririm derseniz bunu memnuniyetle kabul ederim.

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Nisan 09, 2013, 09:17:57 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Spock " Sayın Kerberos, bir ülkede Mason olabilmeniz için o ülkede bulunduğunuz kentteki loca toplantılarına düzenli olarak katılmanız gerekir. " Lütfen açıklarmısınız türkiyede hangi harici bir Mason toplantısına katılmış bu gune kadar.. ben duyamdım ve bilmiyorum. Ama ben size yol ve yordam gösteririm derseniz bunu memnuniyetle kabul ederim.

Hayır harici olarak değil, Mason olarak o kentteki toplantılara katılmanız gerekir demek istemiştim. Yani diyelim ki ABD'de gittiniz bir büyük locaya başvurdunuz. Süreç olumlu sonuçlandı ve başvurunuz kabul edildi ve Mason oldunuz. Şimdi loca toplantılarına düzenli olarak katılmanız gerekir. Kısa süreliğine ABD'ye gidip orada Mason olamazsınız. Çünkü kısa süre sonra Türkiye'ye döneceğiniz bilindiğinden başvurunuz olumlu sonuçlanmaz.
Live long and prosper.

Nisan 09, 2013, 09:18:51 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler;

Sanıyorum biraz algıda seçicilik oluştu...
Benim bir acelem yada aciliyetim yok , yani aman hemen Mason olıyım , Locaya giriyim filan... Elbetteki komik...
Ancak gercek olan seyleride belirtmek lazım..
Bizler Hariciler olarka bu forumda Mason olsun Harici olsun Bilgi ve tecrubelerini paylasan herkesin yazdıklarını ve tecrubelerini okuyor ve faydalanıyoruz.
Ancak bunların hepsi bir noktadan sonra afaki kalmaktadır.

Şimdi siz hem ulaşılabilir görünmek; hemde ulaşılamıyan olmayı tercih edebilirsiniz.
Ancak bir noktada gercekten ne oldugunuza da karar vermeniz gerekir.

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos