Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Amaçları Nelerdir?  (Okunma sayısı 8311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2013, 11:30:01 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir süre önce elime geçen bir kitaptan söz etmiştim. Forumu takip edenler hatırlayacaklardır. Kitabın kapak resmi de forumumuzda yayınlamıştım. Dönem dönem bu kitaptan alıntılar yaparak bunu forumumzda paylaşacağımı belirtmiştim.Sonra araya birçok şey girdi ve ben bu işe yeteri zamanı ayıramadım.

Bir hatırlatma olması açısından kitap hakkında bilgi vereyim: Büyük Mason Mahfili Derneği yayınlarından çıkmış bu kitabın adı "Sorular ve Yanıtlarla Masonluk". Yazarı Murat Özgen Ayfer.

Elimden geldiğince bu kitaptan aktarımlara devam edeceğim.

Kitapta "Masonluğun amaçları" diye bir bölüm var. Bütünlüğün bozulmaması için bu bölümün ilk sorusuyla başlayıp sonra devam etmek istiyorum. İşte ilk soru ve yazarın bu soruya cevabı. Umarım faydalı olur.Katkılarınızı dilerim.

Masonluğun ne gibi amaçları vardır?

Masonluğun bir evrensel amacı vardır. Şöyle özetlenebilir: Tüm toplumların ve tüm insanların barış, güven ve mutluluk içinde yaşayabilmeleri için gerekli olan ortamın ve karşılıklı anlayışın sağlanması.

Bu amacın gerçekleşmesi için, insanlık ailesini oluşturan tüm bireylerin içtenlikle aynı yönde çaba göstermesi gerekir. Bu ise, ancak kötülüklerin ortadan kalkması, kıyıcılık ile bencillik ve toleranstan yoksun olmanın sona ermesiyle mümkündür. Toplumların yaşamına oranla pek kısa olan insan yaşamında gerçekleştiğini görmeye pek olanak bulunmayan bu evrensel amaç, olsa olsa bir “ yüce ülkü” olarak nitelendirilebilir. Bu öyle bir ülküdür ki, kişinin ona yönelik eylemleri onu her aşamada daha olgunlaştırır ve yetkinleşmeye yöneltir.

Masonlukta güncel bakımdan ise, bu evrensel amaç ile bağlantılı olmak üzere bireyin ve toplumun gelişimine katkı sağlayan bazı hedefler saptanmıştır:

l-    İnsanlar arasında var olan ve ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan çeşitli farklılıkların, bir “ayrım nedeni” oluşturmaması için içtenlikle çaba gösterilmesi;

2-    Bilgisizlik (cehalet) ve bağnazlık (taassup) ile savaşılması;

3-    İnsanlığın evrimini, insanların esenlik ve gönencini sağlayan her türlü ilkenin benimsenmesi ve yaygınlaştırılması;

4-    Bunların önderliğini yapabilecek nitelikte, sorgulayan, irdeleyen, yürekli ve özverili bireylerin yetiştirilmesi.

Bir başka açıdan bakıldığında; Masonluğun evrensel amacına yönelik çalışmaların tümü “bilimsel yöntemlerle ve akıl verilerinin ışığında gerçeklerin araştırılması” olarak da belirtilebilir. Ancak bunun Masonluğun bir amacı değil de Masonlukta yapılan işlerden biri olduğu da söylenebilir.
enelsır

Nisan 21, 2013, 07:39:28 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Enelsır'a teşekkür etmek lazım,Bu kitabı bende yoktu okumadım o yüzden paylaşım kıymetli.

Mason ülküsünden pasajlarla başlıyor konu,evet aynen bir ülkü bu,konuya katılmakla birlikte irdeleyebileceğim yanlarıda var şöyleki; (Bu ise, ancak kötülüklerin ortadan kalkması, kıyıcılık ile bencillik ve toleranstan yoksun olmanın sona ermesiyle mümkündür.)

Şimdi kötülüklerin ortaya kalkması masonların bir ülküsü olabilir ayrıca tüm insanlığın ortak ülküsüdr ayrıcada,fakat kötülük ortadan kalktığında insanlara hangi yaşam formunu sunacağız.Hep kötülüğü öldürelim iyilik galip gelsinde nasıl olacak kötülükte iyilikte insanda doğuştan vardır zaten ben bu yazıyı okuyunca şu hikaye aklıma geldi paylaşayım istedim.

Siyah Köpek ve Beyaz Köpek

Yaşlı kızılderili reisi kulübesinin önünde torunuyla
oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeği
izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve
oniki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler
dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı.

Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından
ayırmadığı iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi
korumak için biri yeterli gözükürken niye ötekinin de
olduğunu, hem niye renklerinin illa da siyah ve beyaz
olduğunu anlamak istiyordu artık. O merakla sordu
dedesine.

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını
sıvazladı. 'Onlar' dedi, 'benim için iki simgedir
evlat.' 'Neyin simgesi' diye sordu çocuk.

'İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün
köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli
mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu
düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.'

Çocuk, sözün burasında, mücadele varsa, kazananı da
olmalı diye düşündü ve her çocuğa has bitmeyen
sorulara bir yenisini ekledi:

'Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?'

Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa:

'Hangisi mi evlat? Ben hangisini daha iyi beslersem!'

Yani aslında herşey bizde.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 21, 2013, 07:59:05 ös
Yanıtla #2
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın enelsır'ın bu çalışmasının  Hür Köşede de yayınlanması çok güzel olur,bence

ellerinize sağlık, enelsır

Mevlana'nın şu sözüyle destek vermek isterim bu konuya.

"Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
 Geriye kalan et ve kemiksin
 Gül düşünürsün , gülüstan olursun
 Diken düşünürsün dikenlik olursun "

Gül düşünüp, gülistan olmanız dileğiyle.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 21, 2013, 08:04:10 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sadece düşünceden ibaretiz mevlana ne güzelde söylemiş bu sözü.
Kötülükte o zaman bir düşünceden ibarettir,iyilikte sadece düşünceden ibarettir peki o zaman olan nedir?

Hepimizdeki iyilik ve kötülüklerin savaşı değilmi?
Biri o zaman kötü bir savaş çıkarıyor demektir devamlı ve hiç bitmeyen neye karşı içimize yani nefsimize karşı bu savaşı yönetende biri var muhakkak oda insan yani biz.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 21, 2013, 10:02:27 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğun ne gibi amaçları vardır?

Masonluğun bir evrensel amacı vardır. Şöyle özetlenebilir: Tüm toplumların ve tüm insanların barış, güven ve mutluluk içinde yaşayabilmeleri için gerekli olan ortamın ve karşılıklı anlayışın sağlanması.

Bu amacın gerçekleşmesi için, insanlık ailesini oluşturan tüm bireylerin içtenlikle aynı yönde çaba göstermesi gerekir. Bu ise, ancak kötülüklerin ortadan kalkması, kıyıcılık ile bencillik ve toleranstan yoksun olmanın sona ermesiyle mümkündür. Toplumların yaşamına oranla pek kısa olan insan yaşamında gerçekleştiğini görmeye pek olanak bulunmayan bu evrensel amaç, olsa olsa bir “ yüce ülkü” olarak nitelendirilebilir. Bu öyle bir ülküdür ki, kişinin ona yönelik eylemleri onu her aşamada daha olgunlaştırır ve yetkinleşmeye yöneltir.

Masonlukta güncel bakımdan ise, bu evrensel amaç ile bağlantılı olmak üzere bireyin ve toplumun gelişimine katkı sağlayan bazı hedefler saptanmıştır:

l-    İnsanlar arasında var olan ve ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan çeşitli farklılıkların, bir “ayrım nedeni” oluşturmaması için içtenlikle çaba gösterilmesi;

2-    Bilgisizlik (cehalet) ve bağnazlık (taassup) ile savaşılması;

3-    İnsanlığın evrimini, insanların esenlik ve gönencini sağlayan her türlü ilkenin benimsenmesi ve yaygınlaştırılması;

4-    Bunların önderliğini yapabilecek nitelikte, sorgulayan, irdeleyen, yürekli ve özverili bireylerin yetiştirilmesi.

Bir başka açıdan bakıldığında; Masonluğun evrensel amacına yönelik çalışmaların tümü “bilimsel yöntemlerle ve akıl verilerinin ışığında gerçeklerin araştırılması” olarak da belirtilebilir. Ancak bunun Masonluğun bir amacı değil de Masonlukta yapılan işlerden biri olduğu da söylenebilir.

Benim anlamadığım bir husus var burada. Sayın Enelsır'ın yukarıda yazdıklarını gerçekleştiren, kalbinde/ruhunda taşıyan, yaygınlaştırmak için elinden geleni yapan bir sürü Mason olmayan insan var. Yukarıda 4. maddede söylendiği gibi "bunların önderliğini yapabilecek nitelikte, sorgulayan, irdeleyen, yürekli ve özverili bireylerin yetiştirilmesi" için illa ki Mason mu olmak gerekir? Bence gerekmez. O halde Masonluk ne yapmaktadır da, Mason olmayan ama yukarıda listelenmiş olan niteliklere sahip insanlardan kendini ayrıştırmaktadır? Yani ortada bazı farklar olmalı ve bunlar açık yüreklilikle burada paylaşılmalı. Aksi takdirde bu açıklamalar herkese yetersiz gelecektir.
Live long and prosper.

Nisan 21, 2013, 10:19:12 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluk bunları mason gemisine bindirip yanlışlıkla sapmalarına müsade etmiyor,yalnız kuzuyu kurt kapar ya hani ,bir öğreti etrafında birleştiriyorlar ,ama dediğinde doğru.
Doğru yolu bulmak için yola girmek lazım.

EDMUND BURKE

Nisan 21, 2013, 10:43:46 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Hep derim, böyle alinti yazilarin en zor tarafi yazara soru soramiyorsunuz ve diger arkadaslardan alacaginiz cevaplarda gercekten yazarin kast ettigimi diye aklinizda hep soru isareti kaliyor.

Yukardaki alintiladigim cümleden hareketle yazara sormak isterdim" sayin yazar insanlar arasinda varoldugunu ve kaldirlmasinin olanak disi oldugunu belirttiginiz farkliliklar nelerdir, bize bir kac örnek vererek bunlarin neden  kaldirilamiyacagini sebepleri ile aciklayabilirmisiniz"

Ama malesef yazarimiz burda degil.

Nisan 21, 2013, 10:52:26 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Tij,

Renk, ırk, cinsiyet gibi hususlar ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan farklılıklardır. Hatta gelir seviyesi farkı da her ne kadar ortadan kaldırılabilir nitelikte olsa da, onu da kısa/orta vadede ortadan kaldırmak zordur. Söylenmek istenen, bu tür farklılıkların ayrımcılık nedeni olarak kullanılmaması için çaba gösterilmesi gereğidir. Bu tür bir çaba, başta iş yerleri sonra da toplum içindeki diğer alanlarda (arkadaşlıktan tutun da siyasete kadar geniş bir yelpazede) gösterilebilir.
Live long and prosper.

Nisan 22, 2013, 03:48:01 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun amaçları konusu, bu forumda bir başka başlık altında bir zamanlar uzun boylu irdelenmişti.

Ben bunu buraya yazarken Sayın enelsır’ın açmış olduğu bu başlığın gereksiz olduğunu, isteyenin daha önce yazılmış olanlara başvurabileceğini belirtmekte değilim. O sadece bir hatırlatma idi.

Bir hatırlatma idi çünkü sanırım Sayın enelsır bu başlığı açarken bunun arkasının da geleceğini, bu konunun hayli geniş olduğunu vurguluyor. Nitekim, konuyu özgün olarak anlatmakta değil, doğrudan bu konu üzerinde yazılmış bir yerli yapıttan alıntıyla aktarıyor.

Sonra da tartışmaya açıyor.

İşin ilginç yanı şu ki, ben bu satırları yazarken sayın enelsır, paylaşımının ikinci bölümünü de yayınlamıştı. Böylece sanırım kimi üye katılımcılarımız da bu bölümün yayınlanması üzerine sormuş oldukları soruların yanıtını orada buldu.

Ancak Sayın enelsır'ın aktarımlarını bitirmiş olduğunu da sanmıyorum. Çünkü Sayın enelsır’ın aktarmada bulunduğu kitabı bilmesem de yazarının daha geniş kapsamlı kitaplarının kapsamını biliyorum. Bu konu öyle birkaç tümce hatta birkaç paragraf ile bitirilebilecek gibi değil.

Ancak bir konu var ki, işte ona yanıt vermek gerek.

Burada biz Masonluğun amaçlarını irdeliyor ve tartışıyoruz; bu bağlamda bir kitap yazmış olan bir yazarın kitabında yazmış olduklarını değil. Kendimizi o yazılmış olanlarla sınırlı tutmamız gerekmiyor. O yazarın yazmış oldukları sadece bize kılavuz oluyor konunun açılması bakımından. Dolayısıyla tartışma yapılabilmesi için yazarın burada olması, bize katılması zorunlu değil. Öyle olsaydı, burada hiçbir yazarın hiçbir yapıtını irdeleyemezdik.

Biz burada bir eleştiride bulunacaksak, yazarın yazdıklarını eleştireceğiz; kendisini değil.

Bu bakımdan yapılması, yanıtını vermemiz gereken şey şudur: Sayın enelsır’ın aktarmış olduğu yazı üzerine, orada anlatılanlara uyum gösteriyor muyuz, destekliyor muyuz, yoksa karşı mı çıkıyoruz?

Uyum göstermek ya da desteklemek, beri yanda karşı çıkmak ya da itirazda bulunmak için, bu konuda bilgi sahibi olmalıyız. Bir diğer deyişle, “Masonluğun amaçlarının böyle olduğu söyleniyor ama bence o öyle değil de şöyle olmalı” diyemeyiz; dememeliyiz çünkü o zaman bilgisizliğimizi ortaya serer ve Masonluğun amaçları olmayan birtakım şeyleri bu kuruma yakıştırmaya kalkışırız. 

Ancak bu, Masonluğun amaçlarını beğenmek ve desteklemek zorunda olduğumuz anlamına da gelmez. Masonluğun amaçları ortaya konur. Bildiğimiz bir eksiği varsa belirtir, eksiğin giderilmesine çalışırız. Bu amaçların beğenmediğimiz, noksan ya da uygunsuz bulduğumuz yönleri varsa bunlardan söz eder; bizim eğilimimizce nasıl olması gerekiyorsa, onu belirtiriz.

Bu forum özgür bir ortaümdır. Masonların forumudur ama onların forumu oluşu burada Masonluğun eleştirelemeyeceği anlamına gelmez. Yeter ki, eleştirinin ölçüsü olsun, saçma sapan bir yergi biçimine dönüşmesin, birtakım uydurmacaların gerçekmiş gibi gösterilmesine de kalkışılmasın.

Örneğin Masonluk kendisine tüm insanları ve tüm toplumları içeren tarzda bir evrensel amaç belirlemişse, ancak biz bu evrensel amacı uygun bulmuyor ve kara derililerin ya da dişilerin bu amaç dışında bırakılması gerektiğini çünkü onların insandan sayılamayacağını ileri sürüyorsak, bunu bu şekilde belirtir ve Masonluğa amaçlarını buna göre değiştirmesi için bir eleştiri getiririz.

Bunu yaparken, elbette ortaya sadece iki kelimelik bir lâf atmakla kalmamalı, tezimizin gerekçesini ve dayanaklarını da bilimsel ve akılcı bir tarzla esaslıca açıklamalıyız.

Bunları dedim ya, şimdi ben ne yapacağım, bir de onu düşündüm.

Yapacağım şey şu; Sayın enelsır’ın aktarmış olduğu metni önüme koyacağım. O metnin eleştirilmesi gereken yönleri varsa, bildiğimce ve becerim elverdiğince eleştireceğim. Bu arada diğer katılımcıların eleştirilerini de değerlendireceğim.

Sanırım bu Forumda işte böyle çalışmalar yapılmalı. Farklı düşünen olabilir; onlar da kendi düşüncelerini belirtir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 27, 2013, 04:05:57 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır ne iyi etti de böyle bir konuyu Foruma getirdi.

Daha önce demiş olduğum gibi, bu Forumda öncelikle böyle konular üzerinde görüşmelerde bulunmalıyız.

Bu konuya döneceğimi söylemiştim ama bu arada Forumumuzu yozlaştırmaya bence âdeta Cizvitler gibi içten çökertmeye çalışan bir üyenin aktardıklarıyla boğuşmaktan buna sıra gelmedi.

Derken sayın enelsır bu yazı dizisinin beşinci bölümünü bile yayınladı ama ben birincisine ancak yetişebildim.

Bu yazılar üzerine bir şey söylemek de öyle her babayiğidin harcı değil; yazarından ötürü. Fakat kişi ne kadar ünlü bir yazar olursa olsun, eksiği gösterilebilir, eleştirilebilir. Ancak bunu da ille de bir eksik bulmak ve yermek için yapmamak gerek kuşkusuz.

Bu açıdan girince dikkatimi başka bir yerde görmemiş olduğum bir terim çekti: “İnsanlık ailesi.”

Bu terimin Masonlukta paylaşılmış bir genel terim olduğunu sanmıyorum. Olsa rastlardım. Sanırım bu terim yazarın kendine özgü, onun tarzının ve üslubunun bir ürünü.

Ancak ortaya konan özet amaç ondan daha da ilginç: Tüm toplumların ve tüm insanların barış, güven ve mutluluk içinde yaşayabilmeleri için gerekli olan ortamın ve karşılıklı anlayışın sağlanması.”

Dikkat etmek gerek: “Bunun yapılması” demiyor; “bunun için gerekli ortamın ve anlayışın sağlanması” diyor. Demek ki yapılması eylemi bundan sonra gelecek. Demek ki Masonluğun o kadarına uzanmak gibi bir ileri iddiası yok.

Fakat burası düş kırıcı: Tüm insanların aynı yönde çaba göstermesi gerektiği söyleniyor. Nasıl olacak bu?

Deniyor ki, bunun için kötülüklerin ortadan kalkması, kıyıcılık ile bencillik ve toleranstan yoksun olmanın sona ermesi gerek. Doğru. Dahası da var ama o kadarı bile nasıl olacak ki?

Gerçi ulu önderimiz Atatürk’ün bir konuşma sırasında « Beşeriyetin günün birinde bu mes'ut neticeye erişmesi gayri varit değildir.» dediği kaydedilmiş. Ancak Atatürk’ün tüm dedikleri doğru çıkmıyor.(Keşke şu gençliğe hitabesinin sonunda söyledikleri de doğru çıkmasaydı.)

Yazar burnu bir “yüce ülkü” olarak nitelendirmiş Doğru. Sonra da bu yüce ülkünün, onu edinen kişiyi her eylem aşamasında daha olgunlaştırdığı ve yetkinleşmeye yönelttiği üzerine bir açıklaması var. İşte bu belki öncekilerden çok daha ilginç. Demek oluyor ki bireysel gelişimin sağlanması öyle salt düşünce üremiyle gerçekleşmiyor; insan ona ancak benimsediği bir ülkü doğrultusundaki elemsel girişimleriyle ulaşabiliyor.

Bu da Masonluğun örgütlenme e çalışma tarzının niçin böyle olduğunu bir başka açıdan açıklamış oluyor.

Yazar, Masonlukta güncel bakımdan bireyin ve toplumun gelişimine katkı sağlayan bazı hedeflerin saptanmış olduğunu belirtiyor. Bunları da teker teker gözden geçirmeliyiz ama ben bu aşamada izninizle bir soluk almak istiyorum. Belki kimi katılımcılarımız bu aşamaya kadar yazdıklarım üzerine bir üretimde bulunmayı ister.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.