Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Açık alanda mason mabeti olur mu?  (Okunma sayısı 5858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 07, 2013, 05:31:38 ös
  • Aktif Uye

Bir ara forumda bu konu ile ilgili bir şeyler okumuştum ama sonrasında bulamadım.

Şunları merak ederim.

1- Açık alanda bir mason mabeti olur mu?

2- Olursa hangi şartlarda yapılabilir?

3- Bu mabet neye benzer?

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 08, 2013, 08:11:14 öö
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın asimov

Çadır da olabilir mi ?

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 08, 2013, 08:47:27 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Çadır olayın başka bir boyutu.

Benim asıl sorduğum, normalin dışında belki olağanüstü durumlarda açık bir alanda örneğin çevresi yüksek duvarlarla veya başka, bir şeyle çevrili bir mabetin inşa edilip edilemeyeceği.

Saygılarımla.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 08, 2013, 05:19:04 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Henüz açık yada kapalı bir mabeti görmek nasib olmadı  :(
Tahminen olmuyordur. konunun uzmanları benden iyi bilirler ama neden sordunuz bu soruyu sadece merak mı yoksa başka bir noktaya mı varmak istiyorsunuz?

Mayıs 09, 2013, 07:26:05 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forum üyesi sayın masonlardan bu soruya bir yanıt bekleniyor...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 09, 2013, 09:56:26 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Açık alanda mabet neden olsun?
İnsanlar açık alanda neler yapabiliyor o belli,birazda açık alanda yatak odanızı açarmısınız deme gibi bir şey bu sorulan soru masonlara.
Neden açık alan olsun ?ama soruyu soran kişi sn.asimov olunca fazla uzatmamak gerekir bana göre tuzak bir soru muhakkak bambaşka bir yere bağlayıp başka soruları vardır beklemek gerek.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 09, 2013, 04:52:37 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM'in cagrisi uzerine cevap vermek gerekiyor tabi ki. Acik alanlarda Mason Mabetleri olur ama bu Mabetler mobildir yani yerlesik degildir. Sanilmasin ki gidilip ayni yerde belirli periyotlarla Masonlar bulusuyorlar. Belki senede bir yapilan bir toplanti vardir ama cok cok cok nadir gorulur. Ben bir kere bile rastlamadim diyebilirim.

Simdi acik alandan bahsedince uyelerimizin aklina "Eh, o zaman butun hariciler gorur olup bitenleri." seklinde bir dusunce gelebilir. Eger acik alanda yapiliyorsa mutlaka Kardeslerimiz onlemlerini almislardir. Zaten basina, internete sizan hicbir video olmadigina gore gerekli onlemler dile getirdigim gibi alinmistir demektir.

Peki, neden acik alanda toplanmak ihtiyaci hissetsin Masonlar? Havadar, guzel oldugu icin; yaz aylarinda bir odaya tikilip kalmamak icin.. Tabi ki uyelerimiz bu noktada latife ettigimi anlayacaklardir. Soylemeye calistigim, bunun nedenini bu platformda aciklamanin dogru olmayacagini dusunuyorum. Moderator kimligimle 17. maddeyi hatirlatiyorum.

Sevgi ve saygilarimla
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2013, 04:54:42 ös Gönderen: Noah »
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Mayıs 09, 2013, 05:04:32 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Noah
17 maddeyi bir kerede olsun siz ihlal etse idinizde bir harici olarak sizleri bu madde ile alakalı olarak uyarabilme keyfi yaşasak hoş olurdu,
işin latifesi hoş ve bir yana tabi ama ben hala sorunun amacın ve ardından gelkebilecek muhtemel soruyu bekliyorum sn.asimov boşa soru sormaz?

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 09, 2013, 05:50:11 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

???Sorumu kısmen yanıtlayan Sayın Noah'a teşekkürler.

Küçük te bir sitem. Demek sayın ADAM'ın çağrısı olmasa yanıtlamayabilirdi.

Ayrıca verilebilecek yanıtlarla ilgili 17. maddeyi anımsatarak kapıyı kapattı. Belki ben yapılabileceğini biliyordum ama nedenini merak ediyordum.

Demek ki öğrenemeyeceğim. Ne yazık...

Jiddu Krishnamurti

Mayıs 09, 2013, 05:58:01 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Noah'ın bu aşamaya kadar yapmış odlduğu açıklama gayet güzel.

Bunun dahası da var elbette ama 17. madde neresini engelliyor acaba?

Sanırım Forumda daha önce bir mason mabedinin genel özellikleri anlatıldı. Birçok fotoğraf  yayınlandı. Simgesel yönlerden ve boyutlardan söz edildi. Tüm bunlar elbette ritüellerdeki anlatımlara dokunulmadan yapıldı.

Sözlükte "Locayı Çizmek" diye bir terim geçer. Ancak o sadece bir sözlük olduğu için bu çizme işleminin ayrıca nerede ve nasıl yapılabileceğine ilişkin bir bilgi verilmemiş. Oysa öyle bir bilgi de var.

Şimdi tüm bunlardan bir sonuç çıkar. O sonuç da Sayın asimov'un sorusunun karşılığı olur: Evet, açık alanda bir mabet kurulabilir. Ancak o mabet tek kullanımlıktır.Sürekli değildir. 

O açık alan doğada karada olabildiği gibi deniz üzerinde de olabilir. Olmuşluğu vardır. Oraya "vadi" denir. O nedenle de sözlükte vadinin anlamına bakarsanız niçin geçerli olabildiğini görürsünüz.

Dahası Forum'da bir mabedin özelliklerini anlatan bölümleri okuyacak olursanız, niçin açık alanda da mabet kurulabileceğini çok daha iyi anlama olanağını elde edersiniz.

Sayın asimov bir zahmet şu dediğim araştırmayı yaparsa, sorusunun yanıtını çok geniş bir şekilde bulacağına eminim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.