Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2008, 02:34:12 öö
  • Ziyaretçi

Neden Masonluk sadece "erkekler için" ? Bildiğim cevapları duymak istemiyorum açıkçası. Zamanında  taş ustaları hep erkekti, bu kural değişmedi vs... Peki operatif Masonluktan bahsettiğimizin farkındasınız değil mi? Masonluğun çok köklü bir cemiyet olduğunu, bu sebepten ötürüde kaidelerinin değişmediğinide biliyorum. Bu durumda, kaideler dogmalaşmıyor mu? Ama asıl soru bu değil, "neden kadınlar Mason olamıyor?"
Bu sorumu kadınca hırs olarak alınmamasını rica ediyorum. Bu sorunun cevabını gerçekten, okuyan her kadının anlayacağı ve inanacağı şekilde duymak istiyorum sadece...

Saygılarımla,

Mart 20, 2008, 09:42:03 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin blossom,

Actiginiz oylamada bazi degisiklikler yapmayi oneriyorum.

1- Sorunuz zaten uygulanan kurali inceleyerek onu sorgulama amaci tasidigi icin secenekler arasina "Masonluğun kuralları gereği" eklenmesi yanlistir. Cunku zaten kuralin mevcudiyeti bariz bu sebepten nedeni arastirilmaktadir.
2- Her kisinin birden fazla secenek isaretleyebilmesi ve belkide kisilerin oylarini degistirme hakki verilmesi daha dogru olur.
3- Secenekleri cogaltmanizdan yanayim.

Actiginiz konu ve oylama size ait. Ifade ettigim yanlizca bir oneridir. Eger onerimi uygulamak isterseniz bana yapmak istediginiz degisiklikleri iletmeniz yeterli olacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 20, 2008, 10:12:23 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili blossom,

Daha önceki yazılarınızdan da bu durumun sizi bir hayli meraklandırdığı hatta üzdüğü hissine kapıldım.Bir hemcinsiniz olarak konu ile ilgili kendi fikirlerimide açıklamak istiyorum.

Ben bu durumu bir ayrımcılık olarak görmüyorum.Başta bunu belirteyim.Allahuteala nın bizlere biçtiği farklı roller vardır.Her rolunde farklı işlevi vardır.Bu açıdan bakılacak olursa erkeklerin işlevleri ile kadınların işlevleri birbirinden çok farklıdır.Bir kadın bir erkeğin yaptığı her işi yapmak zorunda değildir ve bunun içinde kendini eksik , dışlanmış görmesine hatta aşağılık kompleksine kapılmasına hiç gerek olmadığını düşünüyorum.

Bence bizlerin görevi iyi bir eğitim alıp kendimizi geliştirmek olduğu kadar ,iyi bir eş ve iyi bir anne olmaktır.Ben kadınların erkeklere yardımcı bir rol üstlendiğine inanıyorum.Eğer bir kadın olaya bu gözle bakmayıp bir erkeğin yaptığı her işi yapma uğraşısına girerse esas ozaman kimliğini kaybeder.

Bir tehlike anında erkeler kendilerini tehlikeye atarak bizi korurlar (bu korumacı bir roldur ve erkek üstlenir)Tolumunda erkeklerden beklentisi bu yöndedir.En basit örnek olarak bunu verebilirim.Bu fiziksel yapıları sebebi ile de bu şekildedir vede öyle olması gereklidir.

Bana kalırsa Mason bir kocası olan bir kadın ona eğer elinden geliyorsa bu konuda yardımcı ve destek olmaya çalışmalı ,benimde 2 gözüm, 2 kolum 2 ayağım var neyim eksik ondan şeklinde düşünüp yarışa girmemelidir.Erkelerin kadın gibi davrandığı bir dünya nekadar kötüyse kadınların erkek gibi davranmaya çalıştıkları dünyada okadar kötü olurdu.

Son olarak "Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur" fikrine hiç katılmıyorum ve çok saçma buluyorum.Kişisel gelişim eğitimle olur gökten zembille inmez.Bizlerin erkelerimize destek olmak üzrere uzmanlaşmamız, enerjimizi onlarla yarışmak için değil bu yönde kullanmamız  en doğrusudur.

Sevgilerimle.

Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 20, 2008, 04:01:43 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayin blossom,

Actiginiz oylamada bazi degisiklikler yapmayi oneriyorum.

1- Sorunuz zaten uygulanan kurali inceleyerek onu sorgulama amaci tasidigi icin secenekler arasina "Masonluğun kuralları gereği" eklenmesi yanlistir. Cunku zaten kuralin mevcudiyeti bariz bu sebepten nedeni arastirilmaktadir.
2- Her kisinin birden fazla secenek isaretleyebilmesi ve belkide kisilerin oylarini degistirme hakki verilmesi daha dogru olur.
3- Secenekleri cogaltmanizdan yanayim.

Actiginiz konu ve oylama size ait. Ifade ettigim yanlizca bir oneridir. Eger onerimi uygulamak isterseniz bana yapmak istediginiz degisiklikleri iletmeniz yeterli olacaktir.

Saygilarimla

Sayın MASON,

Kurallar gereği kadınların Mason olamaması seçeneğini özellikle ekledim. Sebebine gelince, bu yanıtı işaretleyenlerinde sosyoloji açısından bir yorumu olacaktır. Şuan anket güvenirliliği açısından bir etki oluşmaması için sebeplerini açıklamak istemiyorum. Ankete tarih koymadım ama bir süre sonra size seçilen tercihler doğrultusunda görüşlerimi bildireceğim. Anketin üzerine eklenecek teknik eklemeleri yapabilirsiniz ama seçenek arttırılması konusundaki fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Not: Anket tekniği ve değerlendirilmesi hususunda bilir kişi gibi davranmamın sebebi, konuya "tamamen" vakıf olmamdan ve yeterli teknik bilgiye sahip olmamdan kaynaklanmaktadır. 

Mart 20, 2008, 04:14:42 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin blossom,

Sizi anliyor ve saygi duyuyorum. Eklemek yada degistirmek istediginiz bir durum olursa bilmek isterim. Suana kadar yapilan oylarda yada anketin ana gorunumude bir bozulma olmayacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 20, 2008, 04:15:48 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sevgili blossom,

Daha önceki yazılarınızdan da bu durumun sizi bir hayli meraklandırdığı hatta üzdüğü hissine kapıldım.Bir hemcinsiniz olarak konu ile ilgili kendi fikirlerimide açıklamak istiyorum.

Ben bu durumu bir ayrımcılık olarak görmüyorum.Başta bunu belirteyim.Allahuteala nın bizlere biçtiği farklı roller vardır.Her rolunde farklı işlevi vardır.Bu açıdan bakılacak olursa erkeklerin işlevleri ile kadınların işlevleri birbirinden çok farklıdır.Bir kadın bir erkeğin yaptığı her işi yapmak zorunda değildir ve bunun içinde kendini eksik , dışlanmış görmesine hatta aşağılık kompleksine kapılmasına hiç gerek olmadığını düşünüyorum.

Bence bizlerin görevi iyi bir eğitim alıp kendimizi geliştirmek olduğu kadar ,iyi bir eş ve iyi bir anne olmaktır.Ben kadınların erkeklere yardımcı bir rol üstlendiğine inanıyorum.Eğer bir kadın olaya bu gözle bakmayıp bir erkeğin yaptığı her işi yapma uğraşısına girerse esas ozaman kimliğini kaybeder.

Bir tehlike anında erkeler kendilerini tehlikeye atarak bizi korurlar (bu korumacı bir roldur ve erkek üstlenir)Tolumunda erkeklerden beklentisi bu yöndedir.En basit örnek olarak bunu verebilirim.Bu fiziksel yapıları sebebi ile de bu şekildedir vede öyle olması gereklidir.

Bana kalırsa Mason bir kocası olan bir kadın ona eğer elinden geliyorsa bu konuda yardımcı ve destek olmaya çalışmalı ,benimde 2 gözüm, 2 kolum 2 ayağım var neyim eksik ondan şeklinde düşünüp yarışa girmemelidir.Erkelerin kadın gibi davrandığı bir dünya nekadar kötüyse kadınların erkek gibi davranmaya çalıştıkları dünyada okadar kötü olurdu.

Son olarak "Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur" fikrine hiç katılmıyorum ve çok saçma buluyorum.Kişisel gelişim eğitimle olur gökten zembille inmez.Bizlerin erkelerimize destek olmak üzrere uzmanlaşmamız, enerjimizi onlarla yarışmak için değil bu yönde kullanmamız  en doğrusudur.

Sevgilerimle.

Sevgili Aslı,

Açıkçası sizin gibi düşünmediğimi belirtmek isterim. Ayrıca kadınların Mason olamaması kısmına üzülmekten ziyade "farklı" bir bakış açım var. Onuda şuan için paylaşıp, anketin devam etme sürecini etkilemek istemiyorum. Ayrıca bu tip bir soru ile sizlerin önüne çıkmamıda asla ve asla feministik bir yaklaşım olarak algılamayınız.

Saygılarımla,

Mart 20, 2008, 04:18:38 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayin blossom,

Sizi anliyor ve saygi duyuyorum. Eklemek yada degistirmek istediginiz bir durum olursa bilmek isterim. Suana kadar yapilan oylarda yada anketin ana gorunumude bir bozulma olmayacaktir.

Saygilarimla
Sayın MASON,

Şuan için eklenecek yeni bir seçenek fikri yok aklımda. O nedenle sizin eklenebilecek seçenekler hakkındaki yorumlarınızı beklemekteyim. Önermiş olduğunuz teknik değişikleri yapmanızı sizden rica ediyorum.

Saygı ve Sevgilerimle,

Mart 20, 2008, 04:32:24 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın anket katılımcıları,

Daha önce talep etmeyi unuttum, işaretlediğiniz seçeneğin hangisi olduğunuda eklemenizi saygılarımla arz ediyorum.

Sevgilerimle,

Mart 20, 2008, 04:36:34 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Sevgili Aslı,

Açıkçası sizin gibi düşünmediğimi belirtmek isterim. Ayrıca kadınların Mason olamaması kısmına üzülmekten ziyade "farklı" bir bakış açım var. Onuda şuan için paylaşıp, anketin devam etme sürecini etkilemek istemiyorum. Ayrıca bu tip bir soru ile sizlerin önüne çıkmamıda asla ve asla feministik bir yaklaşım olarak algılamayınız.

Saygılarımla,

Sevgili blossom,

Ben sadece eşyanın tabiatına aykırı davranmak ve bunu zorlamanın yanlış olduğunu düşündüğümü anlatmaya çalıştım.Sonuç olarak bir öğreti ile erdem kazanmak ile destek ve yardım göstererek erdemli bir davranış sergilemek arasında pek bir fark göremiyorum. Eminim bayanlar Mason olabilselerdi öğretide bayanın davranış biçimleri kısmında bu konu işlenirdi :)

Burada özellikle belirtemek isterimki hiç bir bayana geyşa olun demiyorum.Yanliş anlaşılmasın.Ama Mason olduktan sonra sıra neye gelecek? Sırada bıyık çıkartmak,kas yapmak mı olacak.Bunlarda bir miktar testesteron takviyesi ile mümkün.Ama nereye kadar.O zaman kadın kadın olurmu?

Not:Ben hiçbir seçeneği işaretlemedim onun yerine açıkça fikrimi yazdım.

Saygılarımla,
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 20, 2008, 04:43:08 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sevgili Aslı,

Kadın kadınlığını, erkek erkekliğini bilmek zorunda gibi hissedildiği sürece toplumlar bir arpa boyu yol ilerleyemez. Dikkat ediyorsanız özellikle cevap vermek istemiyorum. Daha sonra tabii ki sizinle fikirlerimi paylaşacağım. Anketi hazırlayan kişi olarak yansız davranmam gerektiği için davranışım bu yönde. Oy da kullanmadım zaten...

Saygılarımla,