Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 01, 2012, 09:03:33 ös
Yanıtla #110
  • Uzman Uye

Sayın hypatia,
       Konu başlığı ile ilgili olarak sayın ruzber de aynı mahiyette bir soru  yöneltmiş ve o zaman da (22 Ekim 2011 tarihli yazımda) konu ile ilgili kısa da olsa bir açıklama yapmış idim. Her ne kadar o yazım önceleri bir-iki eleştiri almış ise de ; sonrasında yazımda belirttiğim hususların doğruluğu bir şekilde teyit edilmiştir.
       Sayın ADAM'ın yazdıkları doğrudur.
       Ben burada, önceki yazımda bahsetmediğim bir kaç şeyden daha bahsetmek istiyorum.
       Thomas de Quincey tarafından 1824 yılında kaleme alınan eleştirel bir araştırma yazısında, Masonluğa alınmayanlarla ilgili olarak özetle; "Kadınların,.....ilk zamanlarda Masonluğa kabul edilmediklerini, bu mutsuz cinsiyetin ayırt edici özelliklerinden   olan absürt merak huyu, gevezelik ve hafif meşreplik gibi " nedenlerden bahsedilmektedir.
        Diğer taraftan, Masonluğun yine ilk yıllarında  kadınların da  Masonluğa kabul edildiklerine, Masonların bir birlerine  erkekse "kardeş" kadın ise "hemşire" olarak hitabettiklerine, hatta Elizabeth St Leger isimli bir bayanın Tarikatça inisiye edildiğine ve zaman içinde   bu bayanın Loca'nın Üstatlığına  bile yükseltildiğine dair bilgiler bulunmaktadır. N e var ki, daha sonraları bu uygulamadan vazgeçilerek, kadınların kabul edilmeleri kaldırılmış,  "hemşire" ünvanı da Masonların eşlerine verilmiştir.
       Bu arada; Masonlarca özel zamanlarda eşleri ile birlikte yapılan toplantılarda; GAYRİ RESMİ  şarkılar söylendiği, bu toplantılarda bayanlar tarafından söylenen bir şarkı bile bulunduğu da bilinmektedir. Bu şarkının Türkçe sözleri şöyledir.
        "Bayanlar dediler ki önlük bizim eserimiz değil mi?
         O zaman bizde gelelim,
         Sizin ışığınıza.
         Peki sahip olabilirler mi
         İradelerine? Tutabilirler mi peki dillerini ?
         Ve konuşmak yerine dinlemeyi seçebilirler mi ?
         Bizim tek isteğimiz,
         Biz de elimizden gelenin
         En iyisini yaparız.
         Kadın Hür Masonlar için de bir Loca kurarız !
         Bu gerçekleşene dek,
         Her kardeş sus pus olmalı,
         Bir iki tatlı dille aklını çelmeyi denese de,
         Her zaman hakkaniyetli ve kibar ol,
         Ama Hür bir Mason olduğunu,
         Sakın ola unutma.

Saygılar-Sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"

Ocak 01, 2012, 10:33:38 ös
Yanıtla #111
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlık tabii ki bir soruya cevap bulabilmek için açılmıştır. Bu gayet normal ve doğaldır. Bu forumun kuruluş amacına da uygun ve yararlı bir durumdur.

Fakat sorunun soruluş şekli , cevabın tam bir netlikle verilebilmesine olanak vermiyor... "Kadınlar neden mason olamaz", hımm yani kadınların mason olamayacağı kesin öyle mi? Kim söylüyor bunu? Bunu böyle benimseyen Masonluğun bir kanadı. E dünya üzerindeki Masonluk bu kanattan mı ibarettir? Dünya da kadınların da mason olabileceğini düşünen ve uygulamalarını bu şekilde düzenleyen başka Masonluk oluşumları yok mudur? Vardır. O halde biz "kadınlar neden mason olamaz" diye sorarken sadece kadınları arasına kabul etmeyen kanada yöneltiyoruz bu soruyu değil mi? Yani bu sorunun muhatabı onlar. Diğer kanat için, yani kadınların da mason olabileceğini düşünen ve kabul eden kanat için bu soru anlamsız.

Bütün bunların ışığında gelin bu  soruyu tam muhatabına yönelik olmak üzere şöyle değiştirelim: Siz neden kadınların mason olamayacağını düşünüyorsunuz?... Bence bu bizi daha verimli bir cevaba götürecek bir soru olur.

Ben yukarıda anlatmaya çalıştığım sorunun cevabını kendimce düşünürken, biraz araştırayım dedim. Kadınların mason olamayacağını savunan kanat da yer alan   ülkemizdeki Masonluk kurumlarından biri olan HKEMBL ( Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası) nın internet sitesine bir göz attım.

HKEMBL'nın kendisi tanıttığı ve görüşlerini anlattığı giriş yazından konumuza bence biraz açıklık getireceğini ve yazımın başında da anlatmaya çalıştığım bakış açımızı netleştireceğini düşündüğüm aşağıdaki bölümü alıntıladım... Ve bir itirafta bulunayım; bunu empati kurabilmek adına yapmış olmamla beraber kafamın daha da karıştığını itiraf etmeliyim. Dilerseniz önce alıntıya bakalım:

Hür Masonluk “Yüce Varlık’a İnanç” temeli üzerine kurulu bir “Kardeşlik Kurumu”dur. Kendilerinden başlayarak bütün insanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşlik bağlarının kurulmasını hedefler; tüm insanların hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini ve yaşamasını amaçlar.

Bu çerçevede Hür Masonluk, toplumsal değil, bireysel bir öğretidir. Üyelerini toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz. Her Mason, bu temel ilkeler ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar, böylece kendi Hakikati’ni araştırır.

Dünyada Hür Masonluk kadar eski ve önemli olup da tam ve doğru anlaşılamamış başka bir kurum yoktur. Bu, yalnız ülkemizde değil, dünyada da öyledir.

Bu paragraflar da anlatılmak istenenler ,tam olarak anlaşılır ve özümsenebilirse kafamın neden karıştığı da anlaşılabilir... Fakat şu kırmızıyla işaret etmeye çalıştığım bölüm yok mu?... İşte o tümceyi bir soru haline getirsek, bu sorunun muhatabı kim olur?... Bunu tam netleştirebilmiş değilim.

« Son Düzenleme: Ocak 01, 2012, 10:47:40 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Ocak 01, 2012, 10:40:42 ös
Yanıtla #112
  • Uzman Uye

Bence sn Adam'in iletisi her seyi fevkalade guzel ozetliyor.  Yillardir da ayni seyleri dusunuyormusuz aslinda sn Adam'la. Ustune bir sey soylemek laf-i guzaf.

Ocak 02, 2012, 12:00:45 ös
Yanıtla #113
  • Orta Dereceli Uye
  • **

özetle; "Kadınların,.....ilk zamanlarda Masonluğa kabul edilmediklerini, bu mutsuz cinsiyetin ayırt edici özelliklerinden   olan absürt merak huyu, gevezelik ve hafif meşreplik gibi " nedenlerden bahsedilmektedir.

Sn Alişah,gönderdiğiniz  alıntının içinden yukarıdaki satırlar bana yeterli geldi ve bu husuzda kimse ön yargılı yaklaştığımı sakın belirtmesin..(Absürt,gevezelik hele ki hafif meşreplik) adında sıfatlanmasına tüm kadınların içine alınması kadına ve analara saygısızlığın su götürmez göstergesidir..
Böyle düşünen zihniyetlere yazılacak çok şey vardır ama,diline ve terbiyesine hakim,sabırlı ,iradesine ki özellikle (iradesine)sahip bir( Kadın) olarak ,gerçekleri yansıtıcı bir çok fikirleri beyan etmiyorum..

Kimsenin şahsına almaması ve dürüstçe kendi hemcinslermin içinden çıkabilen bazı olumsuzluklarıda belirtmek istiyorum...
Erkeklerin içinden,kadının hakkını kadından fazla arayabilen beyler de çoğu kadınlara biraz ders olmalı.

Erkek dünyası ortada,adeta bir cehennem.Bunun üzerine yazılacak o kadar çok şey varki,ama konumuzdan biraz sıyrılmış oluruz.
Cevap için teşekkürler

Sevgi ile kalın

Ocak 02, 2012, 01:17:08 ös
Yanıtla #114
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu baslik altindaki tartismalar guzel de, bazi yanlis bilgilere ve hatali sunumlara tahammul etmek gercekten zor. Yine de temkinli olmak daha dogrudur. Iyisi mi, ben bu sitenin okurlarina, Mason olmayan kisilerin Masonluk ile ilgili ifadelerine guvenmemelerini tekrar hatirlatip bu ise pek bulasmayayim.

Bu kadar yanlis bilgi arasinda elimizden geldigince ilk soruya donmeye calisalim.

Kadinlar neden Mason olamazlar?
- Masonlugun kurallari sebebiyle.

Tabii, birkac kisi bir araya gelerek biz bir Mason locasi kurduk diyen kisiler daha onceki zamanlarda oldugu gibi bu gun de oluyor, gelecekte de olacaktir. Cinsiyetlerinden bagimsiz olarak bu kisilere, muntazam veya gayrimuntazam da degil, "kendince Mason" diyebiliriz.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ocak 02, 2012, 01:34:12 ös
Yanıtla #115
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu halde Sayın Eureka diyor ki "Her şeye yanıt vermek gerekmez."

Doğru, haklı. Her şeye yanıt vermek gerekmez.

Kendi tutumlarının, eğilimlerinin bildiklerinin ve uygulamalarının tek doğru olduğunda direterek, yaşanılan çağı çağın gereklerinin gerisinden izleyenlere yol göstermenin de pek yararı olmayabilir.

Sonuç: Kadınlar mason olabilir. Oluyorlar da. Kimsenin gücü bunu engellemeye yetmiyor.

Çünkü evrim durdurulamaz.

Kendilerini evrime uyduramayanlar, bir gün gelir, devrimi yaşar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 02, 2012, 01:49:19 ös
Yanıtla #116
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Adam,konuyu çok güzel noktaladınız.Bunun üzerine yazılacak ve söylenecek  başka birşey yok.Ayrımcılığın olduğu yer yarı ayakları olmayan sandalye gibidir.
Teşekkürler.
Sevgi ile kalın

Ocak 02, 2012, 02:12:48 ös
Yanıtla #117
  • Uzman Uye

Alıntı
tam ve doğru anlaşılamamış
Onlar hic bir zaman tam ve dogru anlasilmayacaklar, ve anlasilmamak icinde herseyi yapacaklar, cünkü bu zaten ( bence ) onlarin hala var olmalarinin sebeplerinden birisi, tipki dinlerdeki gibi hep bazi sirlar tasimak zorundalar ve tipki milyarlarca insani pesinden sürükleyen üc büyük dinin yaptigi gibi herseyi sir olan bir tanriya. allaha, yahovaya, vs.vs. inandirmaya calismalari ve insanlarinda bu sir"a inanmalari ( ki inanmalarinin sebebide tamda sir olmasindan kaynakli ) gibi, masonlarda bir sir olarak kalmak zorundalar ( belli anlamlarda) yoksa onlarda doganin diyalektigine yenik düsüp, tipki insan misali dogup, büyüyüp, ihtiyarlayip birgünde ölmek zorunda kalacaklar. Ama ben bunu söylerken amacim onlarin böyle devam ederlerse ilelebet var olacaklarini  kast etmiyorum bu onlarin tarihsel ömrünü belki biraz uzatir ve sayin ADAM"inda dedigi gibi,

Alıntı
Çünkü evrim durdurulamaz.

Kendilerini evrime uyduramayanlar, bir gün gelir, devrimi yaşar.

belkide baska olusumlara dönmek zorunda kalabilirler.

Saygialrimla

Ocak 02, 2012, 02:45:51 ös
Yanıtla #118
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sırlar,kadim cahil toplum içindir,korkutulmaya ve bastırılmaya müsait kılar.
Şahsi fikrim: Sır benim,sır bendedir.İnsan önce kendini çözmeli diye düşünüyorum.Cehalet farklılığı yerlerde çözümlere tabii ki katkı olmalı.Cehalet farklılığı derken insanları küçümseyerek yada ırki ve cinsi olarak ayırmıyorum.Çünkü hayat koşullarında kiminin zamanı kiminin yaşam koşulları gereği kendini  sorgulayamayabilir.
İnsana katkı burda devreye girmeli. Alan vardır alamayan vardır.Ama illede alamayanlar arasına cinsiyet sokulursa o sadece sır olmaktan çıktığı gibi ,güven telgini de vermes.

Yinede kararlarına saygım vardır.Bu onların özgür iradesidir;tıpkı  özgür irade yasasının bana verdiği görüş hakkı gibi..
Her birey belki kendi  Yaratıcısıdır, belki Tanrı yaptıklarımızla kendini deneyimliyordur. Dinler buna yeterince cevap verecek güçte değildir ama bu gibi soruları sesli düşünmemize engel olacak güctedir.

Sevgi ile kalın

Ocak 02, 2012, 05:51:47 ös
Yanıtla #119
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.enelsır

alıntınızı alıntılayarak bir soru ile daha genişletmek istiyorum

Hür Masonluk “Yüce Varlık’a İnanç” temeli üzerine kurulu bir “Kardeşlik Kurumu”dur. Kendilerinden başlayarak bütün insanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşlik bağlarının kurulmasını hedefler; tüm insanların hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini ve yaşamasını amaçlar.

Bu çerçevede Hür Masonluk, toplumsal değil, bireysel bir öğretidir. Üyelerini toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz. Her Mason, bu temel ilkeler ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar, böylece kendi Hakikati’ni araştırır.

Alıntı yazıdaki ifadeleri okuyan konu ile ilgisi olmayan birini ilk anladığı şey bu kurumun kadın ve erkeklere birlikte açık olduğudur.Kullanılan ibareler sadece insandan bahsediyor kadın yada erkek demiyor,zaten doktrinler hangisi olursa olsun bu kadına göre değildir lüxü olamaz insanlar için ibaresi ortaktır.Buradaki bakışları sanırım farklı.Ama bende şu tesbitinize katılıyorum masonluğun belki artık kabuk kırıp kendilerini daha iyi ifade etmeleri gerek.

Gerek duymama durumlarından sıyrılmaları lazım sanırım.

Mesela kadınlar açıkça şu sewbeple mason olmazlar olamazlar denmelidir.Böylede bir şey denir o zaman sırf erkeklere özel doktrin .öğreti geliştirilmiş olur kadınların feyz alması önlenmiş olurki buda eşitlik ilkesine uygun düşmez.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo