Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2012, 07:28:14 ös
Yanıtla #120
  • Uzman Uye

Benim aklima gelen bir kac bir sey olmustur. Onlardan biri de,  (tabi bu benim tezim) erkek Masonlar'in kadin cinsiyetinin kendi dikkatlerini dagitma ve bu nedenle de calismalarina engel olma ihtimali yuzunden kadinlari kabul etmediklerini dusunuyorum. Calisma esnasinda birbirinden etkilenen ciftler cikablir. Bu durumda konsantrasyon eksikligi vaki olacak.

Simdi bayanlari inisiye ederken neyi dikkate alacaksiniz? Bekarlar mi, evliler mi? Evli ise esinin Mason olma sarti aranacak mi? Boyle olsa yine ayirimcilik olmus olur.  Bir de madalyonun bir yuzu var ki evlere senlik. Diyelim bir ustad-i muhteremin esi hanimefendiye teklif gitmiyor cunku liyakati yok ancak hemsirelern toplantilarina katilabiliyor diyelim, oysa yeni ustad olmus bir Masonun mahdumesine ise,  bagli oldugu vadideki ustad-i muhteremin esine teklif gitmedi diye hiyerarsi geregi teklif cok edilmek isteniyor ancak edilemiyor. Diyelim ki, aradan seneler gecti ve ustad-i muhteremin esi hala liyakat kesbetmedi, obur hemsire de beklemek zorunda kalacak. Hadi o kadar beklemedi ve gunun birinde inisiye olsa bu sefer obur bas hemsirenin gonlu kalacak. Bayanlar zaten yaratilislari itibariyle oldukca kiskanclar, dilleri de mashallah epeyce dudu dillidir. Kocasinin kulagina dir dir edecek te edecek "beni etmediler, oburunu ettiler" diye. Yani asagi tukurseniz sakal, yukari tukurseniz biyik. Bu tabi erkek kardesler arasinda da bir sinerji problemi yaratacak....diye dusunmekteyim.

O yuzden en guzeli "siz zaten bizden daha ustunsunuz" deyip gecmek. Hem gonul almak, hem de isi kokunden cozmek :) Zaten egolari oldukca yuksek olan bizler, erkeklerden boyle seyler duyunca bir eriyoruz ki sormayin. "Duydun mu kiz, biz kadinlar yaratilis geregi olarak ogretilerle oyulup yontulma gereksinimine ihtiyacimiz yokmus " :))

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2012, 07:57:06 ös Gönderen: Isis »

Ocak 02, 2012, 07:37:55 ös
Yanıtla #121
  • Ziyaretçi

Yakın geçmişte yaşamış büyük bir tasavvuf velisinin hala hayatta olan 90 lı yaşlardaki dervişinden duyduğum bir lafı aklıma geldi konuyla bütünlüğü olduğu için paylaşmak istedim. "Oğul bütün dünya orduları bir araya gelse tarikatımızı yıkmaya güçleri yetmez, fakat 2 kadın bu tarikatı yıkabilir"

Her geleneğin altında çok derin deneyimler vardır. Buna saçma, dogma, çağdışı vb. diye de yaklaşılabilir tabi ki...

Saygılarımla.

Ocak 02, 2012, 07:41:35 ös
Yanıtla #122
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Günlük hayattan kesitler vererek olaya farklı bir pencereden bakmaya çalıştığınız söylemler sanki biz erkekler arasında bayanlar kadar olmasada yokmu.Bu durum sizin belirttiğiniz konulardan dolayı %50 sine önlem oldu ya erkekler onların egoları hırsları nefs leri yokmu komplexli erkeğin kadından daha feci göründüğünü biliyormusunuz.

Tabiki oldukça zor ve sıkıntılı bir konu ama aşılmazda değil kuralı ona göre koyarsın şartlara uyması halinde kaldırırsın sınırları olur biter.

BAKINIZ TANIM AYNEN ŞÖYLE

Hür Masonluk “Yüce Varlık’a İnanç” temeli üzerine kurulu bir “Kardeşlik Kurumu”dur. Kendilerinden başlayarak bütün insanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşlik bağlarının kurulmasını hedefler; tüm insanların hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini ve yaşamasını amaçlar.

Bu çerçevede Hür Masonluk, toplumsal değil, bireysel bir öğretidir. Üyelerini toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz. Her Mason, bu temel ilkeler ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar, böylece kendi Hakikati’ni araştırır.

bütün insanlar arasında deyimi var orada erkekler değil yani özde ayrım yok uygulamada ayrılık var çelişki noktası burası bana göre

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 02, 2012, 10:18:08 ös
Yanıtla #123
  • Uzman Uye

Sayın hypatia,  yazınızda da belirtmişsiniz. Şahsen her hangi bir olumsuz düşüncenizi üstüme alınmış değlilim. Dikkat ederseniz yazımda, bir alıntı ile sizin sorduğunuz soruya cevap aradım.
       Şunu bilmenizi isterim. Öyle bayan arkadaşlarım vardır ki;   sözüm ona kendini  adam sanan  10 erkeğe değişmem saçlarının bir telini.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 03, 2012, 09:09:00 öö
Yanıtla #124
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Biliyor musunuz, ben artık bu başlıktan sıkıldım.

Daha doğrusu Masonlukta kadınların yeri konusu üzerine çok tartışabiliriz aslında ama bu başlığın yanlışlığından sıkıldım.

Oysa şimdi bu başlık altında Sayın Isis çok can alıcı bir noktaya değindi. Onun üzerinde durulmazsa olmaz.

O nokta da, kadınların loca toplantısına katılması durumunda, erkeklerin cinsel olarak onlardan etkileneceği gibi bir olası kaygı.

Tamam da, kadınların mason olabileceğinden söz ederken, aynı locada bir arada çalışacaklarından söz etmiyoruz bu aşamada. O da ayrı bir konu: Karma localar ve obediyanslar. Kadınların kendi locaları ve obediyansları olan, erkekleri üyeliğe kabul etmeyen oluşumlar da söz konusu. Bunların arasında kadın masonları konuk olarak kabul eden erkek mason locaları ile erkek masonları konuk olarak kabul eden kadın mason locaları var.

Bu uygulamalarda, tarihte kadın masonların giyim tarzı da söz konusu olmuş. Bunun da üzerinde durulmalı.

Kadınların bir toplantıda bulunması durumunda cinsel bakımdans etkilenecek erkek önce kendini yoklamalı. Kendisinin o toplantının yapıldığı ortama yakışıp yakışmadığını düşünmeli. Bu etki teist nitelikli dinlerde söz konusu olmuştur. Bundan kendini tam anlamıyla sıyırabilmiş olan teist mezhepler Protestan mezheplerinin bir bölümüdür; onun da hepsi değil. Bir de Müslümanlıkta Alevileri ayrı tutmak gerekir. Baz taritkatlar da ayrılabilir ancak diğer ortodoks dinler hep  erkek önceliklidir. Bunun nedeni de zaten toplum düzerinin ataerkil oluşudur.

Saptırmış olduğum konuya döneyim...

Hiç kimse şunu düşünmüyor: Sadece erkekler mi kadınlardan cinsel bakımdan etkilenir? Kadınların cinsel etkilenişi yok mudur? Bir erkek sokakta bir kadını gördüğünde kendinden geçerek "Üf anam!" diyebilir de bir kadın erkeği gördüğünde "Üf babam!" diyemez mi? Yok mu böyle bir şey? Cinsel eğilim ve düşünceler sadece erkeklere mi özgü?

Forumda bir ara erkeklerin, kadının saç telinden etkilenmesi üzerine uzun bir söyleşi yapılmıştı. Hani kimileri de diyebilir ki, bazı inançlar uyarınca kadınların saçlarını örtmeleri bundandır. Saçlarını ört ama başka yerlerini açabilirsin. (!) Böyle olanca, erkeklerin de açıkta kalıp örtmelari gereken bir yerleri yok mu? Kadınlara sordunuz mu, erkeklerin neresinden etkileniyorsun diye?

Neresinden bakarsanız bakın, bu tür düşünceler bana çağdaş düzeyde uygar oluşun gerisinde kalmış, ilkellikten tam sıyrılamamışlık olarak geliyor. Kadınların mason olamayacağına ilişkin ileri sürüşler de işte öyle.

ÖNERİ:

Bu konu başlığın izleyen hanım katılımcılarımız var. Kadınların Masonluktaki yeri konusunda sorunuzu ortaya sererek başka başlıklar açın lütfen. Orada yapalım irdelemelerimizi ve tartışmalarımızı.

Böylece kadınların mason olamayacağını savunmakta diretenler de rahat etsin.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 03, 2012, 12:18:47 ös
Yanıtla #125
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Alşah,kullandığım ifade belirttiğiniz gibi sadece alıntınız üzerineydi;
Sn Adam!son yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum..Epey tartışılmış  bu  konu,bencede daha fazla uzatmamak gerekir.
Muhattabı olanlar her ne kadar net birşeyler ifade etmeselerde, alınan alınmıştır.

Anlaşılan, küçüklüğümden beri hayal ettiğim  Amazon Kadınlar Birliği ni kurmak için kolları sıvamalı 8)
Sevgi ile kalın

Ocak 03, 2012, 12:19:53 ös
Yanıtla #126
  • Ziyaretçi

Bunun bilimsel bir açıklaması veya komplo teorilerinde geçtiği gibi içilen sulara ve gıdalara özel kimyasallar eklenmesinin bir etkisi var mıdır bilemiyorum fakat erkekler ve kadınlar eskisi gibi değiller. Yani erkekler eskisi kadar kıskanmıyorlar, kadınlar da eskisi gibi çekingen değiller. Yani bir adama karınız bu gün çok güzel görünüyor gibi bir cümle sarfedemezdiniz fakat günümüzde bunun karşılığı teşekkür ederim dir. Dolayısıyla kadın - erkek kavramının hızla değiştiği bir çağda eski haremlik selamlık mevzular çok saçma durabilir.

Bu anlamsız duruş nedeniyle de gerek kadınların seksi ve çıplak görüntüde yarışa girmelerinin doğal karşılanması, gerek aile kavramının git gide anlamını yitirmesi gibi mevzular doğal karşılanıyor. Geleneklere bağlı kalma çabasında olanlar ise bağnaz olarak damgalanıyor. Özellikle swinger, biseksüel, gay ve lezbiyen kesimin neredeyse heteroseksüel kesimden fazla olmasının nedeni şu çağda daha özgür olmalarının etkisiyle var olan bir şeyin ortaya çıkması mıdır, yoksa bu çağdaki insanların genlerinde hızlı bir evrimleşmenin göstergesi midir?..

Konuyla çok bütünlüğü yok fakat konunun açtığı paralel konular çok fazla bu yüzden başlık, yazılanlar ve konuşulanlar karşısında ister istemez boğuluyor.

Saygılarımla.

Ocak 03, 2012, 02:10:43 ös
Yanıtla #127
  • Uzman Uye

Hemen bir duzeltmeyle yukaridaki cumlemi aynen aktarmak istiyorum. "...erkek Masonlar'in kadin cinsiyetinin kendi dikkatlerini dagitma "

Oysa Sn Adam diyor ki

O nokta da, kadınların loca toplantısına katılması durumunda, erkeklerin cinsel olarak onlardan etkileneceği gibi bir olası kaygı.

Buna gore benim cinsellikten etkilenme gibi bir ifadem ve dusuncem olmadigi biraz daha rahat anlasilabilir. Ancak yanlis anlasilma oldugu icin, bu sefer duzelterek soylemek isterim o da "Kadinin/ erkegin birbirlerinin varligindan etkilenmesi"...
Ben bunda hic bir ayiplama, edepsizlik, ahlak disilik, Masonluga yakismama filan gibi seyler goremiyorum. Herkes herkesten etkilenebilir. Bu illa cinselliginden etkileniyor anlamina gelmez. Kadinin varligi zaten basli basina bir zinettir, nimettir. Etkilenilmesi icin ne giydiginin onemi yoktur. Ne yani, simdi loca icinde calismalari esnasinda full maskulen giyinse, papyon taksa, ustune de onlugunu gecirse, saclarini kestirse/toplasa etkilenilmeyecek mi? Ustelik kadinin varligi dikkati dagitabilir kaygisi benim kaygim degil. Dikkat ederseniz bu kural yuzyillar once konulmus bir kural, dolayisi ile benim iddialarim, o donemde bu kurali koyanlarin bu nevi bir kaygi gutmus olabilmeleri seklinde. Yenilerin dusuncelerini degil, eskilerin bu konudaki mulahazalarinin ne olmus olabilecegini konusuyoruz. Dolayisi ile Munzatam masonlar acisindanm (biliyorum siz bu kelimeyi sevmiyorsunuz ama) , post modernizmin gozuyle degerlendirmek yanlis.

Bu heteroseksueller icin, peki ya homoseksueller? Bir Mason baska bir Mason kardesinden etkilenemez miydi? Takdir edersiniz ki Fransa'da Montaigne'nin yasadigi Ronesans donemde bile kendisinin La Boetie ile iliskisi yuzunden cok sikintilar yasadigini biliyoruz. Yani Ronesans zamaninda bile escinsellik kabul edilebilir, varligi tartisilabilir bir olgu degildi. Dolayisi ile o donemdeki Masonlarin bu kurali koyarken, homoseksuelligi goz onunde bulundurmamis olmalari kuvvetle ihtimal.
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2012, 02:40:54 ös Gönderen: Isis »

Ocak 03, 2012, 02:56:32 ös
Yanıtla #128
  • Uzman Uye

Konumuzla alakali degil ama yine de bahsetmek istiyorum. Ornegin Hawkins J adindaki ustelik te Mason oldugu iddia edilen Ingiliz hakim, 1888 yilindaki R v Clarence davasinda evli olan bir erkegin kendi karisina tecavuz edemeyecegini cunku karisiyla olan cinsel iliskisinin asla reddedilemez bir imtiyaz oldugu ve erkegin her ne zaman birlikte olmak isterse kadinin bunu kayitsiz sartsiz yerine getirmesinin bir gorev oldugunu soyler.  Fakat bu ictihat,  1992'deki R v R davasinda (ismini hatirlayamiyorum hakimin) bir kurgu, hayal urunu oldugu vurgulanir ve onceki gorus siddetle reddedilir. Yani 100 yili askin bir sure sonra , daha 20 yil once artik kabul edilmistir ki, evli bir erkek te kendi karisinin rizasi olmadan cinsel iliskiye giremez.Girerse tecuvuz etmis olur ve cezai yukumlulugu var.

Her sey degisiyor, gelisiyor dediginiz gibi, ancak kadinlara ait meselelerin muhtelif platformlarda degismesi , yenilenmesi icin, dahasi erkegin hangi noktada olursa olsun kendi icinde o, bu, su kadin diye ayirt etmeksizin "kendini dunyaya getiren kadina vefa ve adaleti"  kamilen hayata gecirmesi icin asirlar gerekiyor ..

Subjektif bir yorum olacak ama, bir erkek 90 yasina da gelse bana bir cok yonleri itibariyle cok genc geliyor :) 
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2012, 03:33:57 ös Gönderen: Isis »

Ocak 03, 2012, 05:38:36 ös
Yanıtla #129
  • Aktif Uye

Kadınlar neden mason olamazlar sorusuna cevap değilde bu başlığa bir yorum getirmek kendi düşüncemi ifade etmek gerekirse yıllardır bu değişmediyse böyle bir kural var ise bu değişmemelidir ve bence de değişmeyecektir..Bunu değiştirmeye çalışanlar eski masonlardan daha mı ileri düzey daha mı farklı şeyler biliyorlar..Böyle bir kural konudu ise ve yıllardır da katı bir şekilde uygulandıysa bu saatten sonra da o kural devam etmeli ettirilmeli..

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: