Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2008, 09:36:09 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Kadınlar neden mason olamaz?En hayati masonik sırları düzenledikleri altın günlerinde birbirlerine anlatırlar diye heralde :D şaka tabi..Kadınlar mason olamasa bile anne olabiliyor yetmez mi :)
Anne olmanın şu hayattaki bir çok öğretiden daha değerli olduğu kesin Sn. Santander.

Benim anlamadığım sadece kadınların mı ağzı sıkı değil? Erkekler konuşmadan bile bir çok fire verebiliyorlar değil mi? Kadınlar eşlerinin kendilerini aldattıklarını sırf yaptıkları bir kaç haraket ile çözebiliyorlar mesela...

Mart 21, 2008, 12:11:06 öö
Yanıtla #21
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Teşekkürler Sayın MASON,

Ben özellikle oy kullanmıyordum ama sanırım oyumu kullanmak mecburiyetindeyim şuan :)

Saygılarımla,

Haklisiniz bunu dusunmedim. Isterseniz bu ozelligi geri alabilirim.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 21, 2008, 12:17:42 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Teşekkürler Sayın MASON,

Ben özellikle oy kullanmıyordum ama sanırım oyumu kullanmak mecburiyetindeyim şuan :)

Saygılarımla,

Haklisiniz bunu dusunmedim. Isterseniz bu ozelligi geri alabilirim.

Teşekkür ederim Sayın MASON, sizin yapmış olduğunuz şekilde kalsın lütfen. Zaten oyumu (birden fazla seçenek işaretleyerek) kullandım. Sizin de bu konuda oy kullanmanızı isterim.

Saygılarımla,

Mart 21, 2008, 12:40:00 öö
Yanıtla #23
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Bende oyumu kullandim sayin blossom.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 21, 2008, 01:02:01 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Bende oyumu kullandim sayin blossom.
İlginiz için, size ve tabii ki diğer  katılımcılara teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Mart 21, 2008, 02:51:46 öö
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Ilk ucunu oyladim. Vatana millete hayirli olsun.

Sn Mason hangisini oyladi acaba merak ediyorum dogrusu :)

Muhabbetle

Mart 21, 2008, 01:34:27 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Ilk ucunu oyladim. Vatana millete hayirli olsun.

Sn Mason hangisini oyladi acaba merak ediyorum dogrusu :)

Muhabbetle

Teşekkürler Sevgili Kırlangıç,

Hangi seçenekleri işaretlediğini söylediğin için de ayrıca teşekkürler. Ben 2 ve 6' yı işaretledim. Aynı şekilde ben de Sn. MASON' un hangisini oyladığını merak ediyorum :D

En derin sevgi ve saygılarımla,

Nisan 02, 2008, 10:43:28 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Alıntı
Admin: Neden kapilariniz kadinlara kapali?

K.: Kapilarimizin kadinlara, geleneksel nedenlerimizdan dolayi kapali. Masonlukta kadinlara ters olan herhangi birsey yok. Bu nedenle kadinlari her zaman halka acik toplantilarimiza ve resepsiyonlarimiza cagiririz.

Ben hep aynı yerlere takılıyorum ama bu cevapta acaba merak ettiğim kadınlara ne gibi bir ayrıcalık tanınıyor anlamak mümkün değil. HALKA AÇIK toplantılara çağırılması önemli bir mevzu mu? Algıda seçicilik yapıyorum belki ama hala yeterli sebep en azından benim tarafımdan anlaşılmış değil. İster inatçılık olarak algılayın ister başka bir sebep arayın bu davranışımda, ama şu cevap beni ikna etmiyor maalesef. Operatif Masonlukta kadınlar taş işçisi değildi, çok iyi anlıyorum. Spekülatif Masonluk zaten taş işçiliği yapmıyor, Operatiflerin güzel ahlaklarını örnek alarak oluşturulmuş  bir öğreti. Buna da tamam. Daha sonra deniliyor ki (şuan konu başlığını hatırlamıyorum) Anderson 1723' te ilk anayasayı oluşturdu. Peki benim merak ettiğim hiç mi revize olmadı ilk anayasa yazıldığında Masonluk kuralları? Kadınların neden Mason olmadığına ilişkin bilinen en klişe ve neredeyse TEK cevap bu mudur? Paşakay' ın "Kadınlar zaten doğuştan Masondur" sözününde kabul gördüğünü düşünmüyorum Masonlar tarafından.

Bu durumda açık açık sorayım:

"Peki bu bir ayrımcılık değilde nedir??"

Saygılarımla,

Nisan 03, 2008, 01:22:59 ös
Yanıtla #28

Alıntı
Ben hep aynı yerlere takılıyorum ama bu cevapta acaba merak ettiğim kadınlara ne gibi bir ayrıcalık tanınıyor anlamak mümkün değil. HALKA AÇIK toplantılara çağırılması önemli bir mevzu mu? Algıda seçicilik yapıyorum belki ama hala yeterli sebep en azından benim tarafımdan anlaşılmış değil. İster inatçılık olarak algılayın ister başka bir sebep arayın bu davranışımda, ama şu cevap beni ikna etmiyor maalesef. Operatif Masonlukta kadınlar taş işçisi değildi, çok iyi anlıyorum. Spekülatif Masonluk zaten taş işçiliği yapmıyor, Operatiflerin güzel ahlaklarını örnek alarak oluşturulmuş  bir öğreti. Buna da tamam. Daha sonra deniliyor ki (şuan konu başlığını hatırlamıyorum) Anderson 1723' te ilk anayasayı darbe yapılamaz.Devrim yapmaya kalkanlar ise düzensiz ilan edilmişlerdir.Bu anayasaya uymayı Mason olmadan önce kayıtsız şartsız kabul ederiz.Bunu her Mason bilinçli ve farkında olarak, gönülden inandığı için yapar.Bu şekilde yaklaşmayanlar ise kısa zamanda kendilerini belli ederler ve bu sebeple toluluğumuza uyum sağlayamadıkları için ayrılırlar yada kendileri hakkında gereği yapılır.Bu konu bu kadar nettir.Revizyooluşturdu. Peki benim merak ettiğim hiç mi revize olmadı ilk anayasa yazıldığında Masonluk kuralları? Kadınların neden Mason olmadığına ilişkin bilinen en klişe ve neredeyse TEK cevap bu mudur? Paşakay' ın "Kadınlar zaten doğuştan Masondur" sözününde kabul gördüğünü düşünmüyorum Masonlar tarafından.

Bu durumda açık açık sorayım:

"Peki bu bir ayrımcılık değilde nedir??"

Sn.blossom,

Basitçe cevap vereyim.Bu ayrımcılık değil bir kuraldır.Masonluğun anayasasının emrettiği bir kural olduğu için değiştirilemez.Günümüzden örnek vermek gerekirse  nasıl ki anayasamızda bazı hükümler var ki değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez Mason anayasasının tümü için bu durum geçerlidir diyebiliriz çünkü Masonluk geleneklerine çok bağlı ve kurallar konusunda çok tutucudur.Bu sebeple yok olmamıştır ve hep gücünü koruyabilmiştir.Bir madde ile bir kez oynamaya başlandığı zaman sıra diğerlerinede gelir ve işin suyu çıkar.Günümüz anayasasını değiştirmek için yapılan şaklabanlıkları izliyorsanız bu durumu çok daha net anlayabilirsiniz.Masonlukta şaklabanlık,şark kurnazlığı v.s. yoktur.Dahada önemlisi politika yoktur.Her işte ciddiyet hakimdir.Normalde anayasalar 2 şekilde değişir ya darbe ile yada devrim ile.Masonlukta n veya değişiklik Masonluğun geleceğini tehlikeye atar.Tüm bunlar anayasayı hazırlayanlar tarafından öngörülmüş ve yasa ona göre hazırlanmıştır.

Not:Konu ile ilgili bir çırak olarak görüşümü ve bakış açımı yazdım.Sayın Üstadım dan vakti olduğunda varsa hatalarım gerekli düzeltmeleri yapmasını veya eksiklikler varsa tamamlamasını rica ediyorum

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Nisan 03, 2008, 01:40:31 ös
Yanıtla #29
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin blossom,

Sayin MYSTICPROVOCATEUR `in yaptigi aciklamada herhangi bir hata olmadigini belirtmeliyim. Ancak bazi eksikleride tamamlamak isterim.

Anderson yasalari yapilirken (daha oncedende belirtildigi gibi) zaten uygulanmakta olan ve hic degismemis olan kurallar yazili hale getirildi. Bu kurallarin son maddeside "Hicbir Kuralda Degisiklik Yapilamayacagi" dir.

Masonlukta anayasal olmayan ve buyuk onem tasimayan bir kurali dahi degistirmeye tesebbus ettiginizde bu prosedur genellikle minimum 2 yili alir. Hazirlanan raporlar, incelemeler, dilekceler, oylamalar, toplantilar vs. ile verilen kararin aktif hale gelmesi hicte kolay degildir. Kural degisimleri oylamalarinda herhangi bir degisime her zaman "Hayir" oyu kullanan Kardeslerimizde mevcuttur. Tabi bu durum proseduru gittikce uzatmayada devam eder. Ayni sekilde prosedurun dahada uzamasini saglayan nedenlerden biri ise kural degisimleri surecinin her zaman Buyuk Locadan gecmek zorunda olmasi. Buyuk Loca, en resmi olan toplantisini yilda bir kere yapar ve genellikle bircok konu bu toplantiya kadar bekletilmistir.

Kararin olumlu yada olumsuz cikmasi durumunda ise surec (temhiz benzeri) bir itiraz yoluna girme ihtimaline dayanmaktadir. Eger karardan rahatsiz olan bir Kardes var ise itirazini belirtir ve konu tekrar aktif hale getirilerek surec dahada uzayabilir.

Sonuc olarak bu mesajda size Masonlukta cok onem tasimayan (belki yanlizca o Locaya ozgu olan) ve anayasal olmayan kurallarin degisimlerinin denenmesi sureci hakkinda bilgi vermeye calistim. Anayasal olan kurallarin degistirilmesi soz konusu dahi degildir. Bizlerin gorevi ise kurallari sorgulamak yada degisime yonelik calismalar yapmak degil. Uygulamak, uygulatmak ve uyum saglamaktir.

Saygilarimla