Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70580 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 03, 2008, 01:52:07 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Açıklamalarınızda ne demek istediğinizi anlıyorum, bu zaten kabulümdür. Sizde, Sayın Mystic' de çok güzel açıklamışsınız. Üzerine sanırım artık ekleyebileceğim birşey olamaz.

Vakit ayırma nezaketinde bulunduğunuzdan ötürü size çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nisan 03, 2008, 07:34:41 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

"Peki bu bir ayrımcılık değilde nedir??"

Sevgili Cicek,

Bence bunu en guzel bir gun Mason bri esin olursa tahlil etme sansin olur. Sana olan davranislarindan, az cok sohbetinden feyiz alirken  butun sorularina hal diliyle bir muddet sonra cevaplar alabilecegini dusunuyorum.  Tabi aciktan sormani tavsiye etmem, neme lazim, adami kacirirsin :D Her hareketini gozlemlersin ve onu bir kitap gibi okursun :) Eminim sorularina tatmin edici cevaplar alirsin bu kitabi okurken.. Kolay gelsin simdiden :)

Muhabbetle

Nisan 03, 2008, 07:38:01 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

"Peki bu bir ayrımcılık değilde nedir??"

Sevgili Cicek,

Bence bunu en guzel bir gun Mason bri esin olursa tahlil etme sansin olur. Sana olan davranislarindan, az cok sohbetinden feyiz alirken  butun sorularina hal diliyle bir muddet sonra cevaplar alabilecegini dusunuyorum.  Tabi aciktan sormani tavsiye etmem, neme lazim, adami kacirirsin :D Her hareketini gozlemlersin ve onu bir kitap gibi okursun :) Eminim sorularina tatmin edici cevaplar alirsin bu kitabi okurken.. Kolay gelsin simdiden :)

Muhabbetle

Sevgili Kırlangıç,

Gerçekten güzel yorumlamışsın. Bu hususta çok haklısın. Teşekkür ederim güzel yorumun için... :)

Sevgilerimle,

Nisan 03, 2008, 07:40:44 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Dünyadaki bütün ciddi ideoloji ve dinler kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapar bu ne islama özgü birşeydir ne masonluğa lakin artık kadınlarda bu muameleyi kabullenmiş gözüküyor ki tv,gazetede,dergi,sokak heryede kadın vücudunun en ince hatlarını her yönüyle rahatlıkla izleyebiliyoruz..

Nisan 03, 2008, 07:47:47 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sn. Kırlangıç,

ben o hususta pek mümkün gözüyle bakmıyorum. yani elbetteki eşler arasındaki ilişkinin özelliği vardır ama hani bir mason eşinin burada açıklananlardan daha fazlasını bilebileceğini tahmin etmiyorum. sadece belli programlara katılabilir vs. ama hani kadınlar niçin mason olamıyor sorusunun cevabı veya diğer merak edilenlerin , burada verilenlerden fazlası değildir veya verilebilecekler bunlardan ibarettir.

sevgiyle.

Sn. skullG,

Sevgili Kırlangıç' ın cevabını beklemeden yazdım ama aslında bir kadın isterse çıkarabilir bir çok şeyi öğreti hakkında eşini gözleyerek. Sadece bakmasını bilmeli anlaması için, notlarını vs. karıştırarak değil tabii :)

Sevgilerimle,

Nisan 03, 2008, 07:52:56 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Blossom...
Belirttiğim fikirler benim bu konudaki masonluğa bakış açımdır,geneli kapsamaz herkes farklı algılıyabilir,farklı düşüncelerin oluşu güzel bir zenginliktir.Her ne kadar katılmasamda fikirlerinize saygı duyarım.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!

Nisan 03, 2008, 08:16:19 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Teorisel degil :) Hal dili :)

Bu arada blossom bir cok ogretiyi de cozebilir demis. Buna katilmiyorum ben sadece neden kadinlarin mason olamayacagini az cok anlarsin demek istedim. Ogretiyi cozmek kimin haddine.

Sevgili Kırlangıç, kastettiğim öğretinin tümünü anlamak değil, öğretinin kişiliğe kattığı değerlerden öğretinin verdiği eğitimin genel mantığını algılamaktı. Öğretiyi bilmek değil, bilmek için herşeyine nail olmak gerekir...

Nisan 03, 2008, 10:40:53 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Öncelikle herkeze saygılar,
Anket cevaplarında en çok dikkatimi çeken iki konu var, birincisi epey bir yazışma anket sahibi ve Aslı Hn.la olmuş,  üzücü olan kanımca kadınların H.K.M.D. kabul edilip edilmemesi değil bence, özelikle halen toplumumuzda aslı hn, gibi düşünenlerin çok olması, sözlerimde Ulu Önder çok bahsediyorum ama M.Kemal 'in Kurtuluş mücadelesi yaşanırken İsmet İnönü'ye biz bu savaşı yürekli kadınlar sayesinde kazanacağız dediğini sevgili forum üyelerine hatırlatırım.
Diğer garip gelen durum ise, forumda mason olmayan üyeler arasında özelikle diğer obediyansa değişik yüklemeler yapılması ve obediyansa inanan inan insanların sanki masonluğun düşmanı gibiymiş algılanması, bir harici olarak garip ve son derece yanlış buluyorum.
Bir derneğin üyelerini seçmesi kadar doğal bir sonuç olamaz, dünyadaki tüm dernekler üyelerini seçer, kimileri tuttuğu takıma, kimileri ırka, kimileride cinsiyete göre seçim yapar, bunu kesinlikle garipsemiyorum, sadece yanlış buluyorum.

KADINLARIMIZ

Toprak öyle bitip tükenmez, /dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişemeyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık kısacıktılar
ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak,
ve topraktı.
Gece aydınlık ve sıcak
ve kağnılarda tahta yataklarında
oyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.
Ve kadınlar
birbirlerinden gizleyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız
şimdi ayın altında
kağnıların ve hartuçların peşinde
harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi
aynı yürek ferahlığı,
aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.
Ve onbeşlik şaraplenin çeliğinde
ince boyunlu çocuklar uyuyordu.
Ve ayın altında kağnılar
yürüyordu Akşehir üzerinden Afyon`a doğru.

Nazım Hikmet Ran

Nisan 03, 2008, 11:48:26 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Nazim Hikmet Ran' ın çok sevdiğim şiirlerinden birisi, öncelikle bu şiiri paylaştığınız için teşekkür ederim Sn. Siempre. İkincisi benim düşüncelerime de tercüman olduğunuz. Cemiyetlerin belli özelliklere göre üye seçimi yapmalarına bende birşey demiyorum, fikirde belkide karşı olduğum nokta bu. Yanlışta demeyelim, işte burada sormaya başlıyorum neden sorusunu...

Nisan 04, 2008, 12:18:01 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Bu soruyu soruyor olmaniz cok dogru olmasa gerek Sevgili blossom.Zira her mekanda her calismada beraber olunacak diye bir kaide yok.Bir 'cemiyet' diyorsunuz,bu cemiyet uyeleri arasinda hanimlari gormek istemeyebilir.Bu gayet dogal bir durum degil midir ???Fakat siz bunlar gercek nedenler degil diyorsunuz sanirim :) Tamam o zaman gercek nedenlerini biliyor olmaniz bir bayanin Mason olabilmesini saglayabilecek mi ??Tabi ki hayir.O zaman bu caba ve hirs niye :D