Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 15, 2008, 11:29:15 ös
Yanıtla #60
  • Ziyaretçi

Ocak 01, 2011, 02:34:42 öö
Yanıtla #61
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ruhun  cinsıyetı  varmıdır? yoksa sadece bedendemidir ?bence  ruhun bir  cinsiyetı yok sadece  bedene  ait bir özellk ..hepimiz  aynıyz  sadece  bedenlerımız   farklı .Kadınlar  gelısmını  tamamlamıs deıldır.ınsanlar  gelısımını  tamamlamak ıçin  vardır  dunyada
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2011, 02:49:59 öö Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ocak 01, 2011, 06:04:32 öö
Yanıtla #62
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ruhun cinsiyeti yoktur.
Benim tahmin edebildiğim kadarıyla, her erkeğin içinde kadınlık, her kadının içinde erkeklik vardır.
Erkekler biraz kadınlığı düşleyebilseler de, kadınlar erkekliği düşleyemiyorlar.
Sanırım bu yapı gereği bir şey.
Ancak farkımız olduğu kesin, biri diğerinden üstün diyen ya stupid, yada kitaplardır.
Ancak şu varki, ben hiçbir papatya klubüne üye olamam, beni bayar, ve hiç bi kadında mason olmaktan hoşlanmaz, onlara bu yapı kesinlikle saçma gelir.
Çünkü,
Masonların yaşadığı kardeşliği, kadınlar kendi arkadaş çevresinde zaten yapıyorlar. Ancak yöntemleri çok daha duygusal.
İtirazı olan varmı, sebepleri?
Gördüğüm kadarıyla, masonluk kadın olmayı aşağılamıyor . Ancak erkek yapısıyla kadınlık bu kurumu ancak parçalar.
Çünkü kadınlar erkeklerden daha sosyaldirler. masonlukdaki paylaşımı onlar düşünmeden becerirler.

Yalan mı?
yanılıyormuyum?
Olabilir.
Konuşalım...

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2011, 06:09:24 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ocak 26, 2011, 01:25:42 öö
Yanıtla #63
  • Yeni Katilimci
  • *

BİR BAYAN OLARAK HİÇ ÇEKİNMEDEN HER PLATFORMDA SONUNA KADAR SAVUNACAĞIM BİR DURUM VAR O DA ŞUDUR Kİ  "BAYANLAR BİRBİRİNİ ÇEKEMEZ" (ÇOK AZ İSTİSNAİ DURUMLAR VARDIR AMA BU DA  BENİM GÖRÜŞÜMÜ DEĞİŞTİRMEZ)

Mayıs 24, 2011, 06:06:38 ös
Yanıtla #64
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu aslında bir anket başlığı ama hem çok yorum yapılmış hem konu sapmış.

Ben başlığa itiraz edeceğim.

Bu öyle bir başlık ki, şunu diyor: "Kadınlar mason olamaz." Sonra bunun nedenini soruyor.

Daha başından yanlış. Çünkü kadınlar mason olur. Olmaktadırlar.

Kim ne derse desin, kim ne kadar karşı çıkarsa çıksın dünya yüzünden gelişmiş kadın mason locaları, büyük locaları vardır. Bunların üyeleri olan kadın masonlar vardır.

Hiç kimse yok olduğunu söyleyemez.

Kimileri onlara "gayri muntazam" diye bir sıfat biçmeye çalışabilir. Çalışıyor da... O ayrı bir konu. Yok olduklarını söyleyemez.

Söylerse....

Söyleyecek olana benim de iki çift lâfım olur ama biline ki hayli ağır kaçar. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde bir hakaret davasının açılmasını gerektirecek kadar ağır olur. Ancak hiç merak etmeyin, aklanırım. Güneş balçıkla sıvanır mi?

« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2011, 06:09:56 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 25, 2011, 11:24:03 öö
Yanıtla #65
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir sozden uyarlama:

Kadindan olmaz mason
Olsada sokma locaya.

Durum bu bicimde ozetlenebilir galiba. :)
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Haziran 02, 2011, 10:59:15 ös
Yanıtla #66
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn  Zagzagel,
Wiking  korsanlarının  uğursuzluk getirir  gerekçesiyle;kadınları gemiye  almadıklarını  biliyorumda,  neden  mason  olamaz, locaya  alınmaz  o kısmını   bilmiyorum.:)

Haziran 02, 2011, 11:24:08 ös
Yanıtla #67
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM oldukca acik bir dille bu konu hakkindaki dusuncelerini belirtmis zaten kendisinin bu konu hakkindaki dusuncelerini forumu duzenli takip eden butun uyeler biliyordur. Ben muntazam (duzenli) bir Buyuk Loca'ya bagli olarak calisan bir Locanin uyesi olarak tabi ki landmarklarimizi savunacagim ve Kadinlarin bizim aramiza onceden aciklanan sebepler dolayisiyla alinmadiklarini soyleyecegim. Bu konu cok hassas oldugu icin yazdigim cumleleri olcup tartip oyle sizlere aktariyorum ki herhangi bir yanlis anlasilma, alinganlik, ve kirginliga sebep olmayayim. Defalarca kez yazip bictik kadinlar ve Masonluk konusunu, hatta bu konuda foruma en buyuk katkisi olan da sayin ADAMdir.

Biz geleneksel (muntazam) Masonlar olarak aramiza torelerimiz uyarinca kadinlari kabul etmiyoruz, ancak bu demek degildir ki kadinlar zayiftir, dusuk karakterlidir, veya entellektuel bir ortamda barinamazlar. Kamil insan olmanin tek yolunun Masonluk olmadigi asikardir, kaldi ki kamil insan olmanin tek yolunu Masonlugun tekeline almasi dusunulemez ve bu butun Masonik felsefeye ve geleneklere de aykiri duser. Sadece bu yolda biz Masonlar kadinlarla yollarimizi birlestirmiyoruz. Boyle bir hakki elimizde tutmamizin sorgulanabilecegini de dusunmuyorum. Belki biraz sert olacak o yuzden oncelikle sevgili uyelerimizden ozur dilerim, ancak, bu karari kendi icimizde almamizi da kimsenin yargilamaya hakki oldugunu dusunmuyorum.

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 02, 2011, 11:30:06 ös
Yanıtla #68
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dışarıdan içeriyi göremediğimize göre içerdekilerin neyi neden ve nasıl yaptıklarını yorumlamamız, eleştirmemiz, öneride bulunmamız zaten en baştan itibaren yanlıştır.

İçeriye girdiğin zaman ise zaten içerinin kurallarını kabul ettiğin için gireceksin.

Bu kezde zaten kabulle birlikte durumu ve kuralları sorgulamayacaksın...

Bu durumda tartışmak neden???
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 02, 2011, 11:41:02 ös
Yanıtla #69
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn papoose
Kendi  adıma eleştirmek  ya da  öneride  bulunmak  gibi  bir  durumum yok.Çok  geçerli  ve  açıklanabilir  bir  neden  olduğunu düsünmüştüm.Y kromozomla  alakalı  olabilir .Babadan  oğula geçiyor  değişmiyor.Ama kadında  öyle  değil.Genetik  kodlarımız pek cok bilgiyi  taşıyor, hatta sadece  fiziksel özelliklerimiz değil.Tesadüf  diye bir sey olmadığına göre olması gerekendir.
Saygılarımla
Aqua