Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 02, 2011, 11:54:27 ös
Yanıtla #70
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Aqua sizi anlıyorum tabiki merak etmek sormak ve araştırmak herkesin olduğu gibi sizin de hakkınız.

Benim sözüm şudur ki sonuçta sorunun akabinde sayın MASON bu sorunun cevabını belirtmiş ve dikkat edersek tartışmaya yer vermeyecek şekilde bunu cevaplamış.

Bu durumda aslında uzatmak mantıksız geliyor. Zira bu tip sorular tartışıldıkça esniyor ve anlamsız hale geliyor işin kötüsü bu tip soruları takip etmeye başlayan bir forum katılımcısı da bu kez bizim bu sorumuzda olduğu üzere tartışmayı baştan izlemek adına toplamda 5 sayfa gibi yorum okumak zorunda kalıyor ve aslında bu forum katılanının gereksiz yere gereksiz bir şekilde zaman kaybetmesine ve aslında başka konuları okuyarak değerlendirebileceği bri anı değerlendirememesine neden oluyor.
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 03, 2011, 12:03:49 öö
Yanıtla #71
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn papoose,
Hiç kimse  ilgisini  çekmeyen bir konuda   tartışmayı en başından izlemek  adına  5  sayfa  gibi  bir  yorum  okumaz, hatta  zorundalıkla  hiç  okumaz.Üstünde  düşünmeniz ve  araştırmanıza sebep  olan  hiçbir konuda  boşuna değildir.
Saygılarımla
Aqua
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Haziran 03, 2011, 12:09:18 öö
Yanıtla #72
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cok guzel sorulsun yanitlansi sindurulmesin hap gibi. O zaman foruma ne gerek! Ziyaretci defteti olsun soru sorulsun Masonlar cevap versin eyvallah deyip gidelim.

Cevabini aldiginiza inandiginiz yerden sonrasini okumayabilirsiniz.

Biz sundururuz ve severiz sundurmesini bilenleri.

Sevgi pitircigi sonsuz suregenliklerimle
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Haziran 03, 2011, 12:13:20 öö
Yanıtla #73
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de sizin gibi fikrimi İletmek istemiştim...

Haziran 03, 2011, 07:36:12 öö
Yanıtla #74
  • Aktif Uye

Polis bir arabayı durdurur. Şöför oldukça alkollüdür.
-Nereye gidiyorsun bu halde?
-Konnnnfreaannsaaaa.
- Ne konferansıymış bu?
- Maassooğnnnlukk konfreannsıı.
- Nerede dinleyecekmişsin gecenin bu geç saatindeki masonluk konferansını?
- Evvvdeee, karımmmdan dinlemeyeeee gidiyorm.

Aynı soruyu soran, 'bizi neden almıyorsunuz' diyen hemşirelere landmark açıklamasından sonra haftasonunuz rezil olabilir mi?
:)

Sevgiler

Haziran 03, 2011, 12:01:20 ös
Yanıtla #75
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben derim ki...

Sayın Noah'ın bu bağlamdaki açıklaması çok güzel.

Olması, yapılması gereken bakımından uyuşmayabiliriz ama açıklaması güzel.

O açıklamanın tek bir zayıf noktası var:  "Landmark" sözcüğü. Çünkü o güzel açıklamanın içinden sırf olumsuz eleştiri amacıyla Landmark sözcüğünü seçip, açıklamayı bu bağlamda sorgulamaya girişirsek, işin içinden çıkılamaz bir tartışmaya gireriz; konu dışına taşarız. Hem de ne taşma.

Sayın Noah, bilgili ve deneyimli bir mason. Bunun böyle olacağını o da gayet iyi bilir. Landmarklar konusunuı tartışacaksak tartışalım ama bu başlık altında değil.

Şu halde bu başlık altında Sayın Noah "Lanmarklarımız" odeyişi yerine "geleneklerimiz" deyişini getirirse akan sular durur.

Bu bağlamda belki "yasalarımız" (masonik nitelikli) sözcüğünü de benimseyebilir ama o zaman da sorunlarla karşılaşırız.

Elbette "geleneklerimiz" denilince, bilinmesi gereken bir diğer nokta dünya yüzündeki mason kuruluşlarının benimsemiş olduğu geleneklerin %100 örtüşme içinde olmadığı, yer yer farklı benimseyişlerin, buna bağlı olarak farklı tutum ve uygulamaların bulunduğudur. 

Böyle olunca aslında bu konunun tartışmka içeriği değil de başlığı beni rahatsız ediyor. "Kardınlar neden mason olamaz?" diye bir soru sorulduğunda, kardınların mason olamaycağı peşinen kabul edilmiş, bu konuda yapılabilecek bir şey yok, sadece bunun gerekçesi soruluyor gibi bir izlenim var. Oysa başlık şöyle olsaydı: "Bazı mason kuruluşlarına göre kadınlar neden mason olamaz?" İşte o zaman iş değişirdi. Demek kadınların mason olabileceğini beanimseyen mason koruluşları da var, olamayacağını da. Soru kadınların mason olamayacağını öngören kuruluşlarndan birinin üyesine ya da o tutumu benimseyen kişiye yöneltilerek bunun gerekçesi soruluyor.

O zaman bu sorunun ynıtı da Sayın Noah'ın belirtmiş olduğu çerçeveden çok daha geniş bir açıklamayı gerektirecektir kuşkuzsuz.

Böyle bir açıklamanın bu forumun arşivinin bir yerlerinde bulunduğunu biliyorum. Bunu burada yinelemenin gerekli olduğunu da sanmıyorum Meraklısı ararsa bulacaktır; yeni baştan yazılması çok daha zahmetli bir iş.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 03, 2011, 04:36:11 ös
Yanıtla #76
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM'in bu yazisini okuyunca kendisine hak vermemek zaten mumkun degil. Landmark kavramini kullanirken biraz aceleye gelmis yazdiklarim cunku kendisi cok dogru soyluyor, "landmark" kavraminin icine girersek isin icinden cikamayiz. Esasinda inaniyorum ki sonunda mutlaka isin icinden cikariz cunku forumumuzda cok degerli uyelerimiz var ve hep beraber bu konuya isik tutabiliriz. Fakat Sn. ADAM'in da bahsettigi gibi bu konu ustunde forumda yeterli aciklamalar mevcut ve yanlis hatirlamiyorsam yine bu konudaki en buyuk ve aciklayici katkiyi Sn. ADAM yapmistir.

Tahmin ediyorum ki, Sn. ADAM'in argumanini kavrayamayan bir uyemiz kendisini yanlis anlayacaktir. Pesinen kadinlar Mason olamaz seklinde acilan bir basliktan duydugu rahatsizligini ve esasinda bunun boyle olmadigini vurguluyor kendisi. Sn. ADAM'in zarif iltifatlari icin de ayrica kendisine tesekkur ederim.

En derin sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 03, 2011, 10:52:24 ös
Yanıtla #77
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Grand Mistress of the Feminine Grand Lodge of France

The Feminine Grand Lodge of France, the first Masonic women obedience in the world, rallies 13 000 women, from different cultures, conditions and backgrounds in a philosophical and social initiatory approach.

We will start with the initiatory approach. The Masonic method that was transmitted by our elders and that we have the responsibility of transmitting is based on the study of symbols and allows us to acquire a deeper knowledge of ourselves by developing free thinking beyond all dogmas and leads to better self-building. The path of Masonic initiation is one which overcomes preconceptions, helps opening the mind and listening to each other.

It is a social and philosophical approach because our lodges, an ideal place for exchange and study and where speech circulates freely, are the place where we work individually and collectively to advance in our spiritual and philosophical research. We are animated by the desire to have another look at ourselves and at our society, a women's enlightened look that will go beyond appearances.

The Freemasons of the Feminine Grand Lodge of France do not live outside the world, in a self-centered way. They are involved in the real world. Our speech of initiated Women, our positions, our hearings in the institutions bear witness to that.

In today's violent society, where relations between humans are tough and where fundamentalism and fanaticism of all sorts are growing, it is more important than ever to give sense to our humanistic ideals, to give a direction and a content to our thinking.

To live in this ideal of responsible women, one has to remain attentive to the daily events and vigilant to the attacks perpetuated on our principles of tolerance, on the respect of others, on denial of discrimination, on secularism (laicity) and parity. It is also to defend and promote our values of Liberty, Equality and Fraternity and to build a more just and fraternal world.

In this spirit, the Feminine Grand Lodge of France wants to share the richness of the initiatory process. We are already present in many countries and continents. We are helping to spread Freemasonry in general and Women's Freemasonry especially.

Applying the initiatory tradition, thinking like modern women, listening and exchanging, carrying out the work begun within our temples, always working to perfect the spiritual, moral and material values of humanity; these are the commitments we make when entering the Feminine Grand Lodge of France.

http://www.glff.org/internet/en/presentation.htm

Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Haziran 04, 2011, 03:56:32 öö
Yanıtla #78
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumdaki bu bölümün sorusu yanlış diye üstüne basa basa sayın ADAM ve bu konuda üstad sayılacak kişiler tarafından dile getirildiğine; dışarda kadın localarının olduğu ve böylece tanınmış kabul edilmiş kadın masonlarında olduğu kabul edildiğine göre ülkemizdeki uygulamayı sorgulamanın ve bu konuyu uzatmanın bir faydası olmayacağını düşünmekteyim.

Tabi sayın ADAM dan ve diğer seçkin üyelerimizden duymak istiyorum; ülkemizde olmasa da dışarda tanınmış ve kabul edilmiş kadın masonlar ve localar varmıdır.

Varsa zaten bu forumdaki soru yersizdir.

Yoksa da masonluğun kuralları çok uzun yıllardır uygulanan kurallar olup bunun değiştirilmesi istenemez yada neden böyle değil diye yargılanamayacağını düşünmekteyim. Bu nedenle bu sorulara verilen cevaplar ve işin doğrusu bilen birisi tarafından kısaca anlatılarak son nokta koyulursa bu soru daha fazla sündürülemez diye düşünüyorum.

« Son Düzenleme: Haziran 04, 2011, 03:58:54 öö Gönderen: papoose »

Haziran 04, 2011, 05:53:33 öö
Yanıtla #79
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin papoose cok guzel bir soru sormussunuz. Ben de ayni Sayin Noah gibi alinganliga mahal vermeden kisa bir aciklama yapayim.

Sayin ADAM ile gorus farkliligimiz oldugu asikardir. Kendisi ile zamaninda yanlis hatirlamiyorsam yine bu konu ile ilgili etraflica fikir alisverisinde bulunmustuk. Sayin Noah ve Sayin ADAM aslinda son noktayi koymuslar. Birisi Muntazam Masonlugun bakis acisindan konuyu ozetlerken digeri farkli bir bakis acisi ile aciklamalar getiriyor.

Ben de ayni Sayin Noah gibi Amerika'da Duzenli bir Buyuk Locaya bagli bir Loca'da calismalarimi surdurmekteyim. Hal boyle olunca: Kisa cevap; Duzenli kabul edilen Kadin Mason Localari mevcut degildir, En azindan Amerika'daki Masonlar hicbir zaman Kadin Mason Localarini tanimayacaklardir cunku inandiklari kutsal kitabin uzerine el basarak bunu teyit etmislerdir. Inancli ve onurlu hicbir kisi de ettigi yemini bozmayacagi icin bu sorunun cevabi cok net olarak verilmistir.

Simdi gelelim uzun cevaba...

Uyelerimizin affina siginarak, bir Ingilizce tabir kullanmak istiyorum cunku bunun Turkcesini ne yazikki ben bilmiyorum: "Self-proclaimed". Peki ne demek self-proclaimed? Bir kisi kendi kendine eger bir unvan,sifat, rutbe, derece, vs. verir ise buna self-proclaimed sifat denir. Ornek olarak ben cikip kendimi binbasi veya profesor ilan edebilirim. Kimsenin buna birsey diyecegini sanmam. Kadin Mason Locasi olayida ayni bu ornek ile ortusur. Tabi onlarin kurulusu bu kadar kolay degildir. Zamaninda benim bildigim kadari ile OMBL tarafindan cok emek verilmis uzun uzun calisilmistir. Ancak, egerki Muntazam Masonluk ise konu; Kadinlar Mason Localarina giremez, Mason Localari kuramazlar (nokta!) Eger bir Muntazam Buyuk Loca, Kadin Mason Locasi ile karsilikli tanismaya gider, veya bir hanimefendiyi Tekris ederler ise, diger Muntazam Localar, bu Buyuk Loca ile olan butun Masonik munasebetini keser.

Uzun cevabimi da kisaca sonlandirayim...

Dunyanin muhtelif yerlerinde Kadin Mason Localari oldugu dogurudur ancak bunlar bizim Duzenli/Muntazam diye tabir ettigimiz (Amerika'daki karsiligi: Mainstream Masonry veya Regular Lodges) Buyuk Localarca taninmaz ve Mason olarak kabul edilmezler. Daha once de belirttigim gibi bunun boyle olmasi hem geleneklerimizden hem de ettigimiz yeminimizden suregelmektedir.

Umuyorum yaptigim aciklama yeterli olmus ve yanlis anlasilmaya mahal vermemistir.

Saygilarimla

-Potentate
In Thy name we have assembled!