Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana Göre Masonluk...  (Okunma sayısı 3760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2010, 01:52:48 öö
  • Ziyaretçi

Masounlugu nasıl tanıdıgımu ve bu konuyla ilgili nasıl bi araştırma yaptgımla ilgili bir yazı paylaşmak istiyorum sizlerle...konu başlıgını buraya ekledim ama eger yanlış yere eklediysem sn Admin veya sn moderatörlerimiz uygun yere ekler bu başlıgımı... :)

Masonluk benim yaklaşık olarak 3 yıldır üzerinde araştırmalar yaptıgım, bunun üzerine sunum bile hazırladıgım bir konudur. tanıdıgım bazı üstad masonlarla üzerinde konuştugum, tartıştığım ve bilgi alışverişinde bulundugum bir kondur.

ben son sınıf üniversite öğrencisiyim ve bu konuya yıllardır bir merak duyuyordum ama malesef Türkiye'de masonluk o kadar yanlış anlatılmış ki bu konu hakkında yazılan yazılar ve kitaplar genellikle masonluk aleyhtarı yazılar ve kitaplar. ben açıkcası belli kaynaklardan araştırıp fikir sahibi olmaktansa, karşıt görüşlerini de değerlendirir, iki görüşü de farklı açılardan ele alarak yorumlamayı daha doğru bulurum. zaten objektif bakış açısı da böyle elde edilir.

Üniversite benim masonluk konusunu araştırmamda en büyük rolü sağlayan faktör oldu çünkü akademik kadro içindeki bir çok degerli hocalarımla yaptıgım sohbetler neticesinde bu konu kafamda hem daha çok oturdu hem de eksik kalan kısımları araştırarak tamamlamama yardımcı oldu hiç şüphesiz.

Bu ilerleyen sohbetlerimizde bazı çok değerli hocalarımın da mason oldugunu ögrendim. Açıkcası masonlar hakkında duyduugm onca şeyden sonra onların mason olduklarını öğrendigim zaman hiç de şaşırmadım. Çünkü her birisi birbirinden degerli, dürüst, kendi halinde ve kimsenin bişeyine karışmaz, güler yüzlü, derslerde derslerin dışında sürekli insanlıktan, dürüstlük ve adaletten bahseden ve kendini gerçek anlamda bilen insanlardı.

Masonluk hakkında edinebildigim kadarıyla bilgi edindim ama bu bilgiler elbette yetmedi bana ve yetmeyecek de... dersimizin birinde hocamız sıradışı bi konu hakkında ödev hazırlamamızı ve bu konuda sunum yapmamızı istedi. ben de bazı mason hocalarıma danıştım ve  bu konu hakkında sunum yapıp yapamayacagımı sordum. hocam bunu çok hoş karşıladı ve takıldıgım konularda yardımcı olabilecegini belirtti. bir çok kez kendisine danıştım ve fikrini aldım. yaklaşık 1 ayın sonunda ödevim hazırdı ve sunuma da hazırlanmıştım. toplumun kafasında masonluk hep şeytana tapanlar, şeytan için keçi kurban edenler olarak geçmişti ki zaten en başta benim aklımdaki görüş de buydu zaten ancak sonraları değişti bu durum. kendi düşüncelerimle sınıftaki insanların masonluk hakkındaki olumsuz düşünceleri yıkmak için de hazırlamıştım bu ödevi. ödevin adı: "Masonluk ve Din"...
E bu kadar sıradışı bir konu için elbette katılım ve sorulan sorular da çok oldu. dilimin döndüğü kadar da anlatmaya çalıştım. ders hocasının ve sınıftaki arkadaşların bu konu hakkındaki yanlış düşüncelerinden birazcık bile sıyrılabildiklerini bana sordukları sorulardan anlaşılıyordu zaten...

Bana Masonlugu anlatan ve yanlış bildiklerimi düzelten hocam 1 yıllıgına Almanya'ya gidince araştırmalarımn yarım kalmaması için internetten de araştırma yapmaya devam ettim ve yine yaptıgım araştırmalarda www.masonlar.org sitesiyle karşılaştım. burada bildiklerimin gerçekten de pekiştigini söyleyebilirim. millet olarak bir inanca körü körüne baglandgımız için ve kulaktan dolma bilgilerle, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oldugumuz için msonluk hakkında da araştırma yapmadan çok yanlış fikirlere sahip olabiliyoruz.

Masonluk hakkında yanlış bilgilerden arınmış birisi olarak bana göre masonluk kişinin kendi içindeki taşı bularak ve onu yontup şekillendirerek insan-ı kamil olma yolunda gidilen, tüm insanları din ayrımı yapmadan kardeşlik ve eşitlik çatısı altında buluşturabilmeyi hedef edinen bir yaşam biçimidir diyebilirim...