Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana Göre Masonluk  (Okunma sayısı 7311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2014, 04:39:28 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Zaten konu zenginlik olunca öyle uzaklara falan gitmeden şunu sormak gerek:

Bu Forumun üyeleri arasında masonlar da var. O masonlardan kimisi yurt dışında yaşıyor ama çoğu Türkiye'de. O masonlardan hangisi "orta halli"nin daha ilerisinde varlıklı?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 25, 2014, 05:01:35 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaz dolasıyla çalışmak istediğim için foruma Telefon ile bağlanarak kontrol sağlıyordum. O yüzden dönüş yapmam gecikti.

# Hayır!... Masonlukta böyle bir yapı yoktur. Kayırma diye bir şey yoktur. Masonlar arasında elbette dayanışma vardır; yardımlaşma da vardır. Fakat bu herhangi bir kasabanın dayanışma derneğinden ya da bir okulun mezunlar derneğinden hiç de daha ileri değildir. Böyle bir kökt salması falan yoktur. Bunlar masonluk hakkında yanlış bilgilerdir.

+ Bu belirtilenlerden katılmadıklarım var.  Masonlukta kayırma vardır değil. Masonluk içinde ki üyelerin dışarı da ki bir aktivitesinde mutlak bir kayırma vardır. Şöyle ; X mason üyesi, abc şirketi ile ortak bir yatırım yapmak istiyor. X Mason üyenin yatırım yapacağı abc şirketinde başka bir X Mason üye bulunuyor. İki mason üye birbirleri ile olan bağlantıları sayesinde x+x = yardımlaşmayı doğuracağı için mutlak bir destek ortaya çıkaracaktır. Bu da maddiyat unsurunu yine ortaya çıkaracaktır.

# Kesinlikle hayır!... Hiçbir mason Masonluğa girdiği anda bir güç falan kazanmaz. Sadece Masonluğun çırak derecesine inisiye olur, o kadar. Sonra belki zaman içinde, masonlukta çalıştıkça, kardeşleriyle dayanıştıkça bir manevi güç elde eder. Fakat maddi güç elde etmek diye bir şey kesinlikle yoktur. Hiçbir zaman, dünyanın hiçbir yerinde  olmamıştır. Tarihte Masonluğun maddi güç amacıyla kullanılmış olduğu yadsınamaz ama bu kullanım bireysel boyutta değil, toplumsal ya da ulusal boyuttadır. Burada sözü edilen ise o değildir.

+  Masonluğa girdiği anda hiçbir güç kazanmaz dediniz bunu kabul etmemekteyim. Girdiği anda da elbette güç kazanılamaz. Bahsettiğiniz derece sistemini manevi saygınlıkla bütünleştirebilirim. Elbette kardeşlerle tanışıldıkça manevi güç artacaktır ki bahsettiğim ince husus yani maddiyatta buradan gelmektedir. Bir iş adamı profili düşünün, bu iş adamı kendi sektörü içinde başka bir iş adamı ile tanışıyor, bu tanışma onlara bir samimiyet sunuyor. Ortaya çıkan samimiyetten iki iş adamının ön görülen sektörlerinde ki düşünceler birleşiyor ve bir bağlantı denklemi meydana geliyor. Bu da x kişinin x kişinin bağlantısını elde etmesiyle bir maddiyat gücü oluşuyor. Tekrar x kişi bu sefer başka bir x kişiyle tanışmasına sebep oluyor. Beklenen asıl kavram ise Masonluğun kendisi değil, Masonluk örgütünün içinde bulunan üyelerinin bir faktör olmasıdır.

Tanrı inancı olmayan birisi masonluğa kabul edilemez. Masonluğa katılmak için can atan birisi Tanrı inancı olmadığı halde inancım var diyerek giriş yapar. Bu da göstermektedir ki birey kendi içinde bir olgudur. Kullanım amacına göre farklı şeyleri farklı şekillerde kullanır. Dışa farklı görünür.

Bir sonraki iletinize geçiş yapıyorum.

Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Haziran 25, 2014, 05:55:23 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanılgı ya da yanlış değerlendirme şundan kaynaklanıyor.

Aynı okulda okumuş olanlar birbirlerini destekler.

Aynı yerde askerlik yapmış olaünlar birbirlerini destekler.

Aynı kasabadan hatta aynı ilden gelenler birbirlerini destekler.

Aynı sosyal örgütün üyeleri birbirlerini destekler.

O zaman bir ülkü birliğinde uyuşan, aynı amaç peşinde koşanlar niçin birbirini desteklemesin? Bunda garip ya da uygunsuz ne var?

Aslında, işin kötüsü Masonlukta pek olmuyor. Yetersiz. Masonlar birbirlerini pek de kollamıyor. Masonluğu çoğunlukla sadece localarında yapmakla yetiniyorlar. Asıl eleştirilmesi gereken o.

Masonlukta öyle ne maddi ne de manevi güç edinme olanağı var. Bilgi ve kendini geliştirme? Bakın işte o olabilir ama kişinin kendine kalmış.

Son tümceyi düzeltelim: Tanrı inancı olmayan bir kişinin mason olmasına engel yoktur. Bazı mason kuruluşları bu konuda çağ gerisinde kalmış bir diretmeyi sürdürür ama bu bağlamda kişinin tanrı inancıyla falan ilgilenmeyen çağcıl mason kuruluşları da vardır. Dolayısıyla mason olmak isteyen kişinin yalan söylemesine gerek yoktur.

Haziran 25, 2014, 07:06:51 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsan değişmez bir unsurdur. Dışa görünümü istediğiniz kadar değiştiriniz lakin iç görünüm hep aynı kalır pimi çekilmiş bomba gibidir. Bunlar ; Öfke, hırs, intikam, ego, mutluluk, mutsuzluk, acımasızlık, merhamet'tir.

Bir önceki uzun yazınızı irdelicem. Şuan da meşgul olduğumdan dolayı vakit ayıramıyorum ki yarım yamalak yazmayayım.
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2014, 07:19:01 ös Gönderen: Ares »
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Haziran 26, 2014, 02:36:23 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Devam ediyorum.

# Masonluğun yapısı hiç de öyle örümcek ağına falan benzemez. Hangi mason ritini alırsanız alın, birtakım dereceleri vardır ve bunlar yukarıdan aşağıya doğru sıralanır. Ritin üst dereceleri en üst derece kurulunun, simgesel dereceleri ise federatif bir yapısı olan bir büyük locanın yönetimi altındadır. Sadece İngiliz masonluğu Sistemi bu betimleyemeye uymaz ve farklıdır. (İstenirse onun da nasıl olduğunu anlatalım ama o da örümcek ağı gibi değil.)

# Örümcek ağı tanımı olarak karmaşıklıktan bahsetmemiştim. Sağlamlığından ve kusursuz dizaynından bahsetmiştim. Bu sisteminde 21.yy'da popüleritesinin arttığını belirttim. Tabi anlattıklarınızda ayrı bir bilgi.

# Masonluk karanlık çağlardan mı geçmiş ki şimdi doruk noktasını yaşıyor. Hiç de değil. 18. yüzyılda oluşmuş, 19. yüzyılda gelişmiş ve belki en parlak dönemini de o yüzyılın ikinci yarısında yaşamış. 20. yüzyılda durulmuş. Şimdi 21. yüzyılda biraz donuklaşmış durumda. Acaba Sayın Ares donuk diyecekken doruk mu yazmış?

# Doruk noktası olarak içinde bulunduğu büyümeyi ele almadım. Ki sizin belirtmiş olduğunuz 19.yüzyılda nasıl bir doruk noktasına sahip kayda değer bir bilgim yok. Hemen benim açıklamak istediğim doruk belirtisine geçeyim ; Mason, Masonluk, Masonlar kelimelerinin teknolojinin gelişmesiyle hele ki İnternet gibi bir platformun ortaya çıkmasıyla artık 7'den 70'e herkesin az çok duyduğu, çoğunluğunun tam olarak ne olduğunu bilmeden iddialar ile yola çıkması, birazının da edindiği bilgiler doğrultusunda ne olduğunu bildiği bir artış söz konusu. Bu da benim bahsetmiş olduğum popüler artış.

# Üyelerin bir değişim yaşadığını söylemiş Sayın Ares… Sonra da açıklamış ne demek istediğini ama Masonluğun bu bağlamdaki olumlu etkisi de sorgulanabilir hani… Kimi masonların üzerinde böyle bir etki görülebilir ama çoğunun herhangi bir değişime uğradığını söylemek zor…

# Bahsetmiş olduğum değişimlerden sizinde az çok katıldığınız var anladığım kadarıyla Sayın ADAM.

# Nedir Masonluktaki absürt yaklaşım?... Sayın Ares burada bir suçlama ortaya koymuş. Bunu açıklamak zorunda.

# Hemen açıklıyorum. Burada başta ilk önce Türkiye coğrafyasında bulunan bilgi erişmek için sıfır çaba gösteren toplumu daha sonra sıfır çaba gösteren tüm toplumları suçluyorum. Artık Masonluk nedir ? sorusunun cevabı olarak o kadar abes ve saçma teoriler, iddialar atılmaktadır ki bu hem Masonluğu lekelemeye devam etmekte hemde bilgi alışverişini önlemekte.

# Ön yargıların yıkılmamış olduğunu belirtiyor. Bu da bir diğer suçlama… Başlangıçta hangi ön yargılar vardı da, zaten Masonluk bunları gidermek için “sıfır çaba” gösterdiği için giderilmemiş durumrda? Sayın Ares bu konuda da açıklama yapmak zorundadır.

# Buna da açıklamayı yapalım. Burada da açık olarak Masonluğu suçlamaktayım. Toplumu kendi örgütlerinin işlevleri hatta tarihi yahut amacı hakkında bilgilendirmek yerine yada bu bilgileri farklı şekillerde yaymak yerine hiçbir çaba sarf etmeden insanların ''masonlar şeytana tapıyor, onlar insan kesiyormuş, şeytan onlar şeytan, deccaldır o'' hakaretlerini kabullenmektedirler. Bu da gösteriyor ki Masonluk bundan rahatsız olmamakta ve bunlara son vermeye çalışmak için bir çalışması bulunmamakta. Varsa da görmedik, bilmiyorum. Ayrıca toplumun bu hakaretleri de Masonluğu ciddi derece reklam yapmaya devam etmekte. Özellikle internet ortamında. Acaba ''reklamın iyisi kötüsü olmaz'' mı denmekte sayın ADAM ?

# Soruyorum: Sayın Ares ne demek istiyor? Masonluğa sadece bir şey bilmeyen zenginler ya da bir bilgi birikimi olanlar alınır mı demek istiyor? Şunu açıkça ortaya koysun; yanıtını ona göre verelim.

# Bunu açıkladığımı düşünüyorum bir önceki yanıtlarınızı cevapladığımda.

Haziran 26, 2014, 04:37:28 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki tartışmaya devam edilecek olursa polemiğe girilir.

Bilgisi yetersiz ama görüşmleri pek fazla kişiyle polemiğe girmek anlamsız olur.

Nitekim masonlar, kendilerine ve kurumlarına olur olmaz suçlamalarla yüklenenlere bu nedenle yanıt vermemektedirler.

Batı ülkelerindenki Masonluğun kendini tanıtmasına gerek kalmamıştır. Türkiye'deki mason kuruluşlarından ikisi, bu bağlamda olanakları elverdiğince yapılabilecekleri yapmaktadır. Niçin daha fazlasını yapmadıkları sorgulandığında, bir sosyal derneğin gerek yasal gerek maddi olanaklarının ne ölçüde olduğunu, bu dernek üyelerinin amatör çabalarının ne kadar olabileceğini düşünmek gerekir.

Masonluğun hiç kimseye ve hiçbir kuruma karşı ön yargısı yoktur ama gerek ilkeleri gerekse misyonu vardır. Bundan ötürü Masonluk ve masonlar öncelikle bilgisizliğe ve bağnazlığa karşıdır. Bundan ötürü mason kurumlarının ve masonların bilgisizlere ve bağnazlara karşı ön yargılı davrandıkları söylenirse, buna demagoji denir.

Bir de çok önemli bir noktayı yinelemek zorunlu: Masonluk başka masonlar başkadır. Masonluk bir ideal olabilir ama masonlar ona yetişmekte uzak olabilir. Hiçbir mason da Masonluğun bütününü temsil edemeyeceğinden bir masonun tutum ve yapıp etmelerine bakılarak kurumsal bir yargıda bulunulamaz. Öyle yapılırsa, bu da ya bilgisizlik ya da anlama  yetersizliğindeeilri gelir.

"Bana Göre Masonluk" zaten yanlış bir başlık. Kişiye göre Masonluk olmaz ki... Masonluğun gerçekleri vardır. Biunları ya doğru biliyorsunuzdur ya da yanlış bilgieler edinmişsinizdir.  Bizim buradaki işimizin bur bölümü de yanlış bilgileri düzeltmek için çalışmak oluyor. Fakat yanlış bilgilerde diretenler olursa, onlardan bildiklerinin doğruluğunu kanıtlamaları istenir.

Sayın Ares'in ileri sürüşlerinin bir bölümü de işte böyle. Varsayımlar, tahminler, mesnetsiz eleştiriler üzerine kurulu. masonluk ve masonlar elbette eleştirilebilir; eleştirilmelidir de... Fakat eleştirilerin mesnetli olması gerekir. Örneğin ben burada masonların birbirlerine maddi bakımdan yeterince destek olmadıklarını belirtiyor, masonları bmundan ötürü eleştiriyorum. Bunun aksini ileri süren varsa, kanıtlarını getirmeli, kendi iddiasını yeterli sayıda somut örnekle desteklemelidir. Diğer iddialar da buna benzer bir şekilde gidiyor. Öyle olmadığını söyleyince de iş polemiğe vuruluyor.

Başta belirtmiş olduğum üzere, masonlar gibi benim de polemikte yerim olmaz. (Ben pek önemli bir kişi de değilim aslında.)

« Son Düzenleme: Haziran 26, 2014, 04:45:44 ös Gönderen: ADAM »