Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana göre masonluk  (Okunma sayısı 15952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2014, 12:20:46 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın hayalet,

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz.İnanıyorum ki zaman içinde forumda yazılmış ve üzerinde konuşulmuş konuları okudukça bakış açınız değişecektir. Bunun haricinde bu başlık altında yazılanların bu başlıkla ilgisinden uzaklaşmaya başladığı konusuna dikkatinizi çekmek isterim.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ekim 30, 2014, 12:28:05 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın irukanji beni yanlış anlamıssınız galiba doktor,öğretmen,veya benim patronum mason fark etmez mason konusunu anlatan bir kişi ben masonum diye konuya başlaması başka yada mason oldunu sölemeden anlatması başka mason oldunu söleyerek konuya başlaması saten ilk başta karşıdakinin önyargısını bitirmesine bile sebeb olacaktır.İşim gereği bulundum şehrin enzengin insanlarının arasında çalışıyorum içlerinde taktir ettiğimde var insan değil dedimde var taktir ettim insan sadece insan olarak kalıyor ama onun bir mason oldunu bilseydim sizcede masonlara bakış açım değişmezmiydi.Umarım beni anladınız sayın irukanji

Sayın erim bilgilendirme ve uyarınız için teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle

Ekim 30, 2014, 07:54:40 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altndaki son yazılara bakıyorum.

Sayın irukanji'nin bir küçük değinişinin dışında, ülkemizin bu siyasal, sosyal ve ekonomik olgularının Masonluk ile ne igisi var?

Masonlar bu konuda değerlendirmeler yapar localarında çünkü toplumdan kopuk değildirler fakat bunların onları etkilemesi ve Masonluk için bağlayıcı ya da tanımlayıcı olması söz konusu değil.

Örneğin Türkiye'de birçok şirketin ve gayrı menkulün yabancılara satılmış olmasının Masonlukla ve masonlarla ne ilgisi var?

Hatta bunun tersi söylenebilir: Bu satma işlerini düzenleyenlerin Masonluğa da karşı olduğu belirtilecek olursa, belki bunun doğruluk payı daha çok olur.

Bu konu başlığı altında benim de yukarıdakilerden farklı diyeceklerim var ama o daha sonra...

« Son Düzenleme: Ekim 30, 2014, 08:37:17 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 30, 2014, 10:17:45 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın hayalet'in Masonluğa olumlu ya da olumsuz bakışının pek önemi yok.  Önemli olan ne dediği...

Bu yazısında bir ara şöyle diyor:

Mason ilkeleri ve masonların düşünceleri okadar güzelki keşke insanlarımıza benimsete bilselerdi ama malasef bence bukonuda çok pasif kaldılar.

Batı ülkelerinin birçoğunda değil ama ülkemizde masonların halka Masonluğu tanıtabilme bakımından yetersiz kalmış oldukları doğrudur.

Bu konu bir delinin kuyuya taş atması gibi bir şeydir. Daha 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde Masonluk için kötü tanıtımlar yapılmış. Hele 2. Abdülhamit döneminde, yabancı masonlara siyasal ve ekonomik nedenlerle ödün verilerek göz yumulurken, Türklerin Masonluğa girmemesi için binbir takla atılmış. Masonluk, olmadık sözlerle tanımlanmış, bunlar günümüzdeki sözlük ve ansiklopedilere bile girmiş. Bir de bunun üzerine Cumhuriyet Türkiyesi’ndeki antimasonik etkinlikleri ekleyin…

Ülkemizde Masonluk tam anlamıyla “Vurun kahpeye…” olayının mağdurlarından biri durumuna düşürülmüş.

Üstelik öyle sanıldığı gibi toplumda çok etkin, ünlü, sözü dinlenir kişilerin (yalancı siyasiler ve toprak ağaları gibi) mason olmayışı, bu bağlamda diğerlerinin Masonluk lehine belirgin bir gelişim sağlayamamalarıyla sonuçlanmış.

Örneğin masonlar kendilerini tanıtıcı bir üçüncü hamur renksiz kitap bastırabilmek  için aralarında para toplarken; öte yanda kalın ve ciltli, birinci hamur kağıda basılmış, renkli resimlerle donatılmış  bir antimasonik kitap, meydanlarda bedava dağıtılmış.

Buna karşın masonlar elbette Masonluğu gerektiğince ve yeterince tanıtamamış oluklarından ötürü kusurlu bulunabilir.

Bunun dışında, Sayın hayalet’in bu yazısında bence dehşet yanlışlar var.

Diyor ki:

Bence yurtdışındaki mason başları para imparatorluklarını kullanarak ülkemizi ellerinde tutuyorlar.

Bence ise böyle bir şey yok. Madem Sayın hayalet böyle bir söz söyleyebilecek bilgiye sahip, bunun kanıtlarını, belgelerini ortaya koymalı.

Aksi takdirde ben Sayın hayalet’in yaptığını belirteyim: Palavra sıkıyor.

Diyor ki:

Türk masonların hayallerindeki gerçekleştirmek istedikleri güzel şeyleri bu kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar ama dışardaki masonlar buna izin vermez.

Bunu da nereden çıkarıyor?... Türkiye’deki Masonluk kesinlikle ulusal ve bağımsızdır. Aksini söylemeye kalkışacak olan kimsenin alnını karışlarım. Halep oradaysa, arşın burada. Böyle bir iddia ileri süren kişi bunu kanıtlamalı.

Diyor ki:

Masonluk elit bir yapı üyeleride hatrı sayılır zenginler.

Masonluğun elit bir yapı olduğu kabullenilebilir ama üyelerinin hatırı sayılır zenginler olduğunu söyleyen kişi, bu hatırı sayılır zenginlerin adlarını vermeli. Kimmiş bakalım bu hatırı sayılı zengin masonlar?

Şayet bunların yanıtı verilmezse, ben burada Sayın hayalet’in sayın sıfatını kaldırıp onu yalancılıkla suçlayabilirim çünkü bir yalancı sayın sıfatını hak etmez.

Sonrasında bir gerekçe göstererek diyor ki:

…. Oyüzden mason topluluğu bence ülkeye bir faydası yoktur.

Evet, bu geçmişte de, özellikle 1950’li yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bile söylenmiş bir sözdür. Faydası olmadığı için kapatılsın denmiştir. Peki, zararı var mı? Eh, kendi çıkarları ya da hırsları nedeniyle kapatılmasını isteyenler, kendilerince zararlarını da sıralamışlardır; sayın hayalet’in yapmış olduğu gibi... (Hâlâ sayın… Bu saygınlığı korumak elindedir. Bekleriz)

Ekim 30, 2014, 11:10:45 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Masonluk açısından bir çok sorularımın yanıtını "Masonluk nedir ve nasıldır?"adlı kitabının yazarı Murat Özgen Ayfer en iyi biçimde anlatmıştır.Masonluğu en güzel bir üslupta dile getirmiştir.Bende bir harici olmam nedeniyle bir çok haricilere tavsiye ederim ki ondan sonra masonluk hakkında görüşlerinizi  saygıdeğer üyelere iletebilirsiniz.Açıkca belirtmeliyim ki saygıdeğer üyelerimize bir zat bana yardımcı oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Kasım 01, 2014, 02:44:11 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM öncelikle bir görüşe saygı duymalı yanlış bir şeyler varsa düzgün bir şekilde dile getirip bunu sunmalı.Ama sayın adam her zaman yaptı gibi
bir üye masonluk hakkında yalnış düşüncesini dile getirdinde saldirma psikolojisini bırakmalı.Sayın ADAM istiyorki kimse mason karşıtı yazmasın burda ne yazıyorsa oku ve sesini çıkarma diyor neyse konuyu uzatmıcam sonra hak etmedim uyarı alıyorum.

(Bence yurtdışındaki mason başları para imparatorluklarını kullanarak ülkemizi ellerinde tutuyorlar)Burda palavra sıkmıyorum sayın ADAM siz gereken cevabı bu cümlenizde vermişsiniz.(Bu konu bir delinin kuyuya taş atması gibi bir şeydir. Daha 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde Masonluk için kötü tanıtımlar yapılmış. Hele 2. Abdülhamit döneminde, yabancı masonlara siyasal ve ekonomik nedenlerle ödün verilerek göz yumulurken, Türklerin Masonluğa girmemesi için binbir takla atılmış. Masonluk, olmadık sözlerle tanımlanmış, bunlar günümüzdeki sözlük ve ansiklopedilere bile girmiş. Bir de bunun üzerine Cumhuriyet Türkiyesi’ndeki antimasonik etkinlikleri ekleyiN)Geçmişte bunları yapanlar bugünde yapmadının kanıtla  söyledim sözlerin palavra oldunu bende bileyim.

(Bunu da nereden çıkarıyor?... Türkiye’deki Masonluk kesinlikle ulusal ve bağımsızdır. Aksini söylemeye kalkışacak olan kimsenin alnını karışlarım. Halep oradaysa, arşın burada. Böyle bir iddia ileri süren kişi bunu kanıtlamalı)Sayın ADAM alnını karışlarım diye bir kelime kullanmış bana gözdağımı verdi yoksa başka anlamdamı söyledi anlamadım eğer gözdağı veriyorsa özel ileti bölümü kullanıcandan eminim neyse konuya geleyim.

(Türk masonların hayallerindeki gerçekleştirmek istedikleri güzel şeyleri bu kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar ama dışardaki masonlar buna izin vermez)Bu kelimedeki düşüncem nuru ziya Sokağındaki masonlar İngiltere masonları patenti değilmi bunun cevabını sayın ADAM vericektir.Nede olsa düşüncemin bir önemi yok.

(Masonluğun elit bir yapı olduğu kabullenilebilir ama üyelerinin hatırı sayılır zenginler olduğunu söyleyen kişi, bu hatırı sayılır zenginlerin adlarını vermeli. Kimmiş bakalım bu hatırı sayılı zengin masonlar?)Mason locasına aidatları fakirler ödeyemez.Hatrı sayılır kelimesi benim bildim saygın anlamına gelmektedir örnek:Zeki alasya tamam okadar pararası yok ama fakirde değil.Masonluğa kabul gören kişilerin azda olsa zengin olması gerek bunu söleyen masonlar saygın bir kişi olması gerek terbiyeli ve ahlaklı olmaksı gerek bunları söleyen masonlar.Belgeyle kanıt istiyorsun sayın mason bir açıklamasında fakirler mason olamaz onların sorumlulukları var diyor.Bu nedemek azda olsa bir kişi mason olabilmesi için zengin olması gerek anlamına gelir.Ama illa belge istiyorsan zamanında masonluk hakkında güzel belgeler ortaya sunarak insanlar masonluk hakkında yanlış düşüncelere kapılmaz sizde benden belge istemek zorunda kalmazdınız.Beni yalancılıkla adlandıra bilirsiniz o sizin düşünceniz.Düşüncelerim tam tersini yapsaydım olumsuz düşüncelerimi olumlu gibi gösterip burda masonluk şöle güzel böle güzel diye kendimi hitap edip doru olucama Sayın ADAM yalancı demesinden daha iyidir.

(…. Oyüzden mason topluluğu bence ülkeye bir faydası yoktur.

Evet, bu geçmişte de, özellikle 1950’li yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bile söylenmiş bir sözdür. Faydası olmadığı için kapatılsın denmiştir. Peki, zararı var mı? Eh, kendi çıkarları ya da hırsları nedeniyle kapatılmasını isteyenler, kendilerince zararlarını da sıralamışlardır; sayın hayalet’in yapmış olduğu gibi... (Hâlâ sayın… Bu saygınlığı korumak elindedir. Bekleriz)Sayın ADAM ben her hangi bir siyasetçi,iş adamı,istihbaratçı değilim ben her hangi bir işyerinde çalışan bir insanım.Buyrun siz söleyin benim negibi bir çıkarım olabilir.

Kasım 01, 2014, 07:39:14 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Nasılsa bu siteye üye olmayı başarmış, hayalet adını kullanan, hiçbir dayanağı olmayan uydurma lâflarla, üstelik ilk okul düzeyinde bile olmayan bozuk bir dille bu alanı işgal eden bir kişiye acaba başka ne demeli?

Elbette kişiler Masonluğa ve masonlara karşı olabilir. Bu site bu konuya toleransla bakar. Fakat bunun için sağlam gerekçeleri bulunmalıdır. Yakışıksız sözler ve ilkel bir yaklaşımla Masonluğu hırpalamaya, masonlara suçlamalarda bulunmaya karşı, burada bizim de Masonluktan ve masonlardan yana çıkan, savunmacı değil, doğruları sergileyen sözlerimiz olur. 

O hayalet adını kullanan kişi burada bilgi vermeye çabalayan kişilere bireysel olarak saldııracağına, iddialarının kanıtlarını göstermeli ya da özür dilemeyi becermeliydi.

Takdire şayanlığın ötesinde olan sanatçı Zeki Alasya'dan başka, kendi tezine uygun masonların adlarını sıralamalıydı. Örneğin geçtiğimiz yıllarda bir TV programı nedeniyle adı pek duyulmuş olan Büyük Üstat Remzi Sanver'in mal varlığını ortaya dökmeliydi. Bu Forumda gizli-saklı olmadığı için birçoğunun adı verilmiş olan Türk masonlarının sosyal durumlarını belirtmeliydi. Her birinin zenginlik düzeyini ortaya sermeliydi.

Ancak bu konuda hiçbir bilgisi yok. Saüdece varsayımlarda bulunuyor ya da okumuş olduğu birtakım antimasonik nitelikli kitaplardan aklında kalanları burada belirtmeye çalışıyor.

Başka ülkelerdeki masonların ve mason örgütlerinin Türkiye'dekileri nasıl kullandıklarını belgeleriyle gösterip anlatmalıydı. Böyle yapmadığında, Türk masonlarını dehşetli bir zan altında bırakmaya kalkıştığını bilmeliydi.

Boş lâflar edeceğine, Masonluktaki uluslararası ilişkilerin nasıl düzenlendiğini, bir mason kuruluşunun diğerini tanımasının hangi anlama geldiğini bu bağlamda Türk mason örgütlerinin başka ülkelerdeki hangi mason örgütleriyle nasıl ilişkileri bulunduğunu bilmeli ve ona göre yorum yapmalıydı.

Bütün bunlar için biraz Forumun arşivini karıştırmış olsa, doğruları öğrenmeye baksa iyi ederdi..

Bu Forumun üyesi olduğu halde böyle davranan bir kişiyi biz burada kişiliği nedeniyle değil, attığı palavralar nedeniyle yakışıksız buluruz. Yazdıklarının güvenilmez ve mesnetsiz olduğunu belirtiriz.

Sonra da kendisine iddialarını kanıtlama ya da düzeltme fırsatını bir kez daha veririz.

Masonluğu beğenmeyebilir. Masonlardan hoşlanmayabilir. Bunu hoşgörürüz.

Ancak söylediği sözlerle Türk masonlarına genelde hakaret etmekte olduğunu da bilmelidir. Bunun karşısına dikiliriz. 

Şimdilik denilebilecek başka bir şey yok.

« Son Düzenleme: Kasım 01, 2014, 08:21:56 öö Gönderen: ADAM »

Kasım 01, 2014, 09:35:51 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre masonluk temelinde sevgi kardeşliğidir ve oldukça güzel düşünülmüş bir örgütlenmedir. Zira bu örgütün üyelerinin birbirine destek vermesi,yalnız bırakmaması ve karşılıksız sevmesi belkide günü geldiğinde bütün insanlığı mason olması gerektiğini bizlere düşündürür. Temel gayeleri komplo teorilerinde anlatılanlar gibi midir bilinmez yine de bu birlik ve beraberlik,koşulsuz sevgi ve kardeşliğin güzel örneklerinden birisidir. Ayrıca insanı daha iyi insan yapma,kamile ulaştırma ve ciddiyet olgunluğu kazandırma yollarından birisidir.

Kasım 01, 2014, 09:51:14 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Hayalet'in hayallerden ibaret bu konudaki ilk yazısını toleransla karşıladık. Belki bu yalan yanlış bilgilerini düzeltmek, doğrusunu öğrenmek amacıyla foruma geldiğini sandık. Bu  amaçla soru sorduğunu düşündük ama yanlışlarında ve iftiralarında ısrar ediyor.

O zaman biz bunda kasıt ararız.

Ne amaçla geldiği ve hangi düşüncelere hizmet ettiği belli oluyor.

Kendisi bu iftiraları hangi kaynalardan aldığını yazarsa kendisine yanıt verilir.Tartışılır. Doğrusu kendisine söylenir. Masonluğun erdemleri anlatılır.

Yoksa kimse kendiaini ciddiye almaz. Başıboş ortalıkta dolaşır.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 01, 2014, 01:00:52 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

(Türk masonların hayallerindeki gerçekleştirmek istedikleri güzel şeyleri bu kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar ama dışardaki masonlar buna izin vermez)Bu kelimedeki düşüncem nuru ziya Sokağındaki masonlar İngiltere masonları patenti değilmi bunun cevabını sayın ADAM vericektir.Nede olsa düşüncemin bir önemi yok.

Sn. Hayalet'in öne sürdüğü birçok şey gerçek dışı. Bunlara tek tek değinmeye, her birini uzun uzadıya çürütmeye gerek yok, çünkü bunların çoğu zaten diğer konu başlıklarında yeterince irdelenmiş. Örneğin, fakirlik-zenginlik konusu. Fakat bu yukarıdaki cümlesi bir Türk Masonu olarak beni inanılmaz rahatsız etti. Çünkü HKEMBL'nın dışa bağımlı, UGLE ne derse onu yapan, bu bağlamda da İngilizlerin emrinde olan bir oluşum olduğunu ima etmekte. Bunu söylüyor çünkü ortada tanınma dışında bir hiyerarşi olmadığını bilmiyor. Bunu söylüyor çünkü, Anglo-Sakson masonluğu altında gösterilen HKEMBL'nin, aslında kendi çalışmalarında Anglo-Sakson masonik uygulamalarını tatbik etmediğinden haberi yok. İncil'i referans almaması gibi, hristiyanlık içerikli temaları çalışma konusu yapmaması gibi, Anglo-Sakson masonluğunun aksine loca çalışmalarında sürekli olarak konferans ve sunu uygulamalarına önem vermesi gibi.

Bence yurtdışındaki mason başları para imparatorluklarını kullanarak ülkemizi ellerinde tutuyorlar.

Tam olarak komplo teorisyeni argümanı, başka bir şey değil. Kurtlar Vadisi destekli beyin yıkama çabası. Sn.Hayalet bu cümlesini,"mason" kelimesini çıkararak "Bence yurt dışındaki para babaları imparatorluklarını kullanarak ülkemizi kontrol etmeye çalışıyorlar" şeklinde ifade etmiş olsaydı, bakın ona diyeceğim hiçbir şey olmazdı. Fakat masonları bu işe karıştırmak neyin nesidir? Sn. Hayalet, mason olduğunu zannettiği bu yabancı kişileri ismen zikretmelidir ki biz de öğrenelim bakalım kimmiş onlar! Benim bir tahminim var gerçi... Sn. Hayalet daha yüzlerce, belki binlerce kişinin yaptığı hataya düşüyor. Masonluğu, para-masonik oluşumlarla karıştırıyor. Kendisine tavsiyem "para-masonik" teriminin ne olduğunu ve ne olmadığını öğrenmesi. Eğer öğrenmezse, o da şu meşhur blog sahibi şahıstan farksız olur (burada link vererek reklamını yapmayacağım).

Bu forumda mason karşıtı kişilere yer var. Onlar da gelip yazabilirler. Argümanlarını mantık silsilesi içerisinde sıralayabilirler. Ancak bu forumda atıp tutmaya yer yok.
Live long and prosper.