Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana göre masonluk  (Okunma sayısı 15953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 01, 2014, 01:31:32 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

''Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar, ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.'' (Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası)

Kurumun tanımı,amacını bir kez daha paylaştım sn.hayalet.Kurumun tanımını tarafsız bir şekilde incelediğiniz zaman,sosyal yardımlaşma ve dayanışma gibi konularda bir hedeflerinin olmadığını ve buna uymalarını zorlayacak bir söz,kelime bulunmadığını görebilirsiniz.Tabi ki de masonların yapacağı yardımlar olacaktır fakat bunu kuruma değil kişilere bağlı tutmak gerekir..

Sn.Hayalet size bir nebze hak veriyorum.Herkes doğuştan masonluğu sevecek,hiç antimasonik yaklaşımda bulunmayacak gibi birşey söz konusu bile olamaz.Masonluğu tanımak isteyen kendi aklı ve iradesi ile masonik-antimasonik yaklaşımların hepsini inceleyecek,üstünde düşünecek ve buna göre yaklaşımını belirleyecektir.Söylemiş olduğunuz antimasonik ifadeler sizin şahsınıza ait ifadeler olmayıp,toplumsal ifadelere inanarak buraya taşımışsınız.Buraya taşımanız da hiçbir sıkıntı yok bu yaklaşımların doğru cevaplarını arıyorsanız.Fakat doğru cevapları ararken suçlayıcı ifadeler kullandığınız için tepki aldınız.Söylediklerinizin belgesi olsaydı bugüne kadar yayınlanmadık iletişim aracı kalmazdı.Belirttiğiniz gibi masonlar çok güçlü olsalardı (devletleri yönetecek kadar) bu antimasonik yaklaşımların çoktan önünü keserdi..

Masonların hepsi zengindir düşüncenize açıklık getirmek için bir örnek vermiştim yeterli olmamış galiba.Forum içerisinde ''dul kadın kesesi'' kelimesini bir araştırın;

Masonlar zengindir fakat ne kadar ? Bu konuda bir ölçü sunarsanız bu ifadenizi değerlendirmemiz daha doğru olur.Belirtmiş olduğum kelimeyi de forumda araştırıp incelediğinizde dul kadın kesesinden masonların ihtiyacı kadarını alabilecek kadar zengin olduğunu görürsünüz.Türkiye'de 15.000 civarında mason bulunmakta ve bu masonların içinden 10 tane sizin tabirinizle para baronu masonların isimlerini ve yaptıklarını sıralayabilirmisiniz? Sizi bu yaklaşıma sevk edecek hadi 5 tane olsun..

Sn.Hayalet sonuç olarak benim burada  sayfa sayfa yazacaklarım size fayda etmez çünkü benim düşüncelerim.Naçizane tavsiyem (Masonluk hakkında gerçek bilgileri edinmek istiyorsanız) forumdaki konuları sade/tarafsız bir düşünce ile akıl ve mantık çerçevesi içerisinde inceleyip,değerlendirmelerinizi bu şekilde yapmanız.Masonluk için doğru/yanlış düşünceleri oluşturan siz olun,başkaları olmasın.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 01, 2014, 04:34:42 ös
Yanıtla #21

Sn. Hayalet'in derdine derman olabilmemize imkan yok. Kendisine ne sunarsak sunalım, bütün kurallarımızı çiğneyip kendisini mabede soksak, toplantılara girse çıksa, bütün faaliyetlerimizden haberi olsa görse bilse yine de kendi bildiğinden şaşmayacak. Çünkü burada sorun kimin ne söylediğiyle ilgili. Eğer ben sabah yataktan kalkarken Ahmet'in söylediğine inanacağım ama Mehmet'inkine asla diye yemin ederek kalkarsam, gerçeklere ulaşmam mümkün olmaz.

Amerika'da ve bizde yaygın bir UFO inancı var. Bu insanlara derseniz ki "bak arkadaşım o kadar uzay üssü, uydu, o kadar ülkenin radarı, hava kuvvetleri vs. bir şey görmüyor", size diyecek ki saklıyorlar. "Neden saklıyorlar arkadaşım niye saklasınlar ki" derseniz de onların arasında da uzaylılar var diyecek ve konunun sonu gelmeyecek.

Bu nedenle de kendisine dair yapılabilecek tek şey, insani bir saygı çizgisinin ötesine geçmemesi gerektiğine dair uyarmak. Sn. ADAM da bunu yapmış nazikçe. Benim şahsi kanaatim burada konu bilgilenmek ya da yanlış bilgilenmek değil, silinmesine imkan olmayan ön yargılar.

Kasım 01, 2014, 05:55:48 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Sn Hayalet'in masonluğun ilkeleri ve düşüncelerini güzel bulduğunu okuyoruz.Umutsuz olduğunu idda etmek haksızlık.
Öte yandan da antimasonik teorilerden ister istemez etkilendiğini de görüyoruz. İster istemez çünkü kısıtlı imkanlar ile yola çıkan çoğu kişinin ilk durağı antimasonik kaynaklar olduğu bir gerçek.
Eğer araştırmalarına son vermez ise bu çelişkisini olumlu yönde ortadan kaldıracağını düşünüyorum.

Ele alması gereken konular kendi yazısı içerisinde ifade ettikleri olmalı. Kendi kendisine doğru soruları sorabilirse veya Forum üzerinden gelen eleştirileri sindirebilir ve onları kullanma yoluna gider ise hatalı olduğu konuları görecektir. Çok fazla soru çıkartmak mümkün. Mason başlarından başlamak çok mümkün.

Saygılar

Kasım 04, 2014, 01:30:42 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

(Türk masonların hayallerindeki gerçekleştirmek istedikleri güzel şeyleri bu kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar ama dışardaki masonlar buna izin vermez)Bu kelimedeki düşüncem nuru ziya Sokağındaki masonlar İngiltere masonları patenti değilmi bunun cevabını sayın ADAM vericektir.Nede olsa düşüncemin bir önemi yok.

Sn. Hayalet'in öne sürdüğü birçok şey gerçek dışı. Bunlara tek tek değinmeye, her birini uzun uzadıya çürütmeye gerek yok, çünkü bunların çoğu zaten diğer konu başlıklarında yeterince irdelenmiş. Örneğin, fakirlik-zenginlik konusu. Fakat bu yukarıdaki cümlesi bir Türk Masonu olarak beni inanılmaz rahatsız etti. Çünkü HKEMBL'nın dışa bağımlı, UGLE ne derse onu yapan, bu bağlamda da İngilizlerin emrinde olan bir oluşum olduğunu ima etmekte. Bunu söylüyor çünkü ortada tanınma dışında bir hiyerarşi olmadığını bilmiyor. Bunu söylüyor çünkü, Anglo-Sakson masonluğu altında gösterilen HKEMBL'nin, aslında kendi çalışmalarında Anglo-Sakson masonik uygulamalarını tatbik etmediğinden haberi yok. İncil'i referans almaması gibi, hristiyanlık içerikli temaları çalışma konusu yapmaması gibi, Anglo-Sakson masonluğunun aksine loca çalışmalarında sürekli olarak konferans ve sunu uygulamalarına önem vermesi gibi.

Bence yurtdışındaki mason başları para imparatorluklarını kullanarak ülkemizi ellerinde tutuyorlar.

Tam olarak komplo teorisyeni argümanı, başka bir şey değil. Kurtlar Vadisi destekli beyin yıkama çabası. Sn.Hayalet bu cümlesini,"mason" kelimesini çıkararak "Bence yurt dışındaki para babaları imparatorluklarını kullanarak ülkemizi kontrol etmeye çalışıyorlar" şeklinde ifade etmiş olsaydı, bakın ona diyeceğim hiçbir şey olmazdı. Fakat masonları bu işe karıştırmak neyin nesidir? Sn. Hayalet, mason olduğunu zannettiği bu yabancı kişileri ismen zikretmelidir ki biz de öğrenelim bakalım kimmiş onlar! Benim bir tahminim var gerçi... Sn. Hayalet daha yüzlerce, belki binlerce kişinin yaptığı hataya düşüyor. Masonluğu, para-masonik oluşumlarla karıştırıyor. Kendisine tavsiyem "para-masonik" teriminin ne olduğunu ve ne olmadığını öğrenmesi. Eğer öğrenmezse, o da şu meşhur blog sahibi şahıstan farksız olur (burada link vererek reklamını yapmayacağım).

Bu forumda mason karşıtı kişilere yer var. Onlar da gelip yazabilirler. Argümanlarını mantık silsilesi içerisinde sıralayabilirler. Ancak bu forumda atıp tutmaya yer yok.

Sayın Spock türkiye merkezli bir masonluk kurulamazmı. O zaman hiç kimseden yani Fransız'ından veya İngiliz'inden patent almazsın, sen patent verirsin daha mantılı değilmi sizce?Daha ulusalcı ve türklüğü temsil etmezmiydi?

Sayın asimov masonluk hakkında bilginizi paylaşın ama birilerine yaranmak için yazı yazmak sizi biyere götürmez.

Sayın resurrected nezaketli açıklamanız için size ve diğer masonlara teşekkür ederim umarim diğer üyelere örnek olursunuz.
Sizinde bahsetiniz gibi kurallarınızı aşamıyoruz sadece bu sitede bana göre yazıdan ibaret peki yüz yüze konuşmadım tanımadımız toplatılarında ne konuştuklarını bilmedimiz masonlara nasıl inanıcaz?Yada böle düşünen insanlar önyargıdan nasıl kurtulacak?

Kasım 04, 2014, 07:14:25 öö
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Hayalet,

Turk Masonluğu hiçbir yerden patent almamıştır. Turk Mason Kuruluşlarının baska ulke Mason kuruluşlarıyla Tanışma iliskisi vardır. Kaldıki Masonluk zaten uluslararasi bir kuruluş degildir. Onun bir genel merkezi yoktur. Masonluk ne İngiliz'lerin ne Fransızlar'ın ne de baska bir ulusun tekelinde de degildir. Turk Masonluğu millidir. O hiçbir baska Buyuk Locanın kolu degildir Turkiye Buyuk Locasi baska bir Buyuk Loca tarafından da kurulmamıştır. Bu nedenle Turkiye Buyuk Locasının patenti/berati yoktur. Türkiye'deki diger mason örgütlerinin de baska bir ülkeden patenti/berati yoktur. Turk Masonluğu Turkiye merkezlidir. Dahası onun baska ülkelerde kurulan Locara berat verdigi de bir gerçektir.

Ikinci olarak ben Türkiye'nin dışında da iki Locanın uyesiyim. Yurtdışında para babası Masonlar diyorsunuz. Ben hasbelkader cok Loca görmüş bir Mason olarak su Dediğiniz tarzda para babası dunyayı Yöneten Masonlarla hala tanışamadım. Siz maşallah tanıyorsunuz galiba kim bu para babası dunyayı yoneten Masonlar?

Kasım 04, 2014, 07:07:23 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sn Hayalet,

Turk Masonluğu hiçbir yerden patent almamıştır. Turk Mason Kuruluşlarının baska ulke Mason kuruluşlarıyla Tanışma iliskisi vardır. Kaldıki Masonluk zaten uluslararasi bir kuruluş degildir. Onun bir genel merkezi yoktur. Masonluk ne İngiliz'lerin ne Fransızlar'ın ne de baska bir ulusun tekelinde de degildir. Turk Masonluğu millidir. O hiçbir baska Buyuk Locanın kolu degildir Turkiye Buyuk Locasi baska bir Buyuk Loca tarafından da kurulmamıştır. Bu nedenle Turkiye Buyuk Locasının patenti/berati yoktur. Türkiye'deki diger mason örgütlerinin de baska bir ülkeden patenti/berati yoktur. Turk Masonluğu Turkiye merkezlidir. Dahası onun baska ülkelerde kurulan Locara berat verdigi de bir gerçektir.

Ikinci olarak ben Türkiye'nin dışında da iki Locanın uyesiyim. Yurtdışında para babası Masonlar diyorsunuz. Ben hasbelkader cok Loca görmüş bir Mason olarak su Dediğiniz tarzda para babası dunyayı Yöneten Masonlarla hala tanışamadım. Siz maşallah tanıyorsunuz galiba kim bu para babası dunyayı yoneten Masonlar?

Sayın skullG diyelimki ben yanlış bilgiye sahibim siz dorusunu biliyorsunuz.Siz kimsiniz?Adınız nedir? Neişle uğraşıyorsunuz?Nerde oturuyorsunuz?Ben sizi tanırsam size inanırım.Masonluk amaçları gereğince kısacası nasıl iyi bir iyi insan olunur.Sizce sayın skullG insanlara bunu nasıl anlatacaksınız gizli kalarakmı?Bende önyargılı olarak masonlar için yalnış düşüncelere kapılmış olabilirim ve bunun içinde bir çok sebeb çıkar ortaya.Siz gizli kalarak bişey anlatmak istiyorsunuz.Birileride gizli kalmadan bişeyler anlatmaya çalışıyor.Link veriyorum nedemek istedimi anlarsınız umarum sayın skullG.

[url]http://www.izlevideo.net/babasi-mason-olan-oglunun-itiraflari-579903.html]http://www.izlevideo.net/babasi-mason-olan-oglunun-itiraflari-579903.html

Kasım 04, 2014, 07:52:02 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Link veriyorum nedemek istedimi anlarsınız umarum sayın skullG.

Ben anlamadım. Bu videoda bir suçlama yok; masonlara atfedilen uygunsuz işlere dair herhangi bir konuşma yok; üç şey var.

1. Masonluk olmasaydı babasının kendisine mal-mülk bırakacağını "zanneden" bir oğul,
2. Masonluktan farklı beklentiler içinde olan bir kişi,
3. Hollanda'da masonluğa kabul edilmediği için canı yanmış bir kişi

Onun dışında anlattıkları da aynen olması gerektiği gibi:

- Güzel konuşan, iyi bir adam olan rahmetli bir Mason
- Topluma iyilikler yapmış, faydası dokunmuş bir Mason
- Babasının Masonik faaliyetleri hakkında hiçbir şey bilmeyen, eve gelen mektupları okuyamayan ve bundan dolayı hayıflanan bir oğul

Evet, aynen olması gerektiği gibi...

Ha bir de Masonluk hakkında kötü şeyler söyleyeceğini umarak bir kişiye telefonla bağlanmak ama canlı yayında umduğunu bulamamak...  :)
Live long and prosper.

Kasım 04, 2014, 08:15:43 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.hayalet sizi kırmamak adına videonun ilk 5 dakikasını izleyebildim.Kurgu olduğunu bir harici olarak çok kolay bir şekilde anladım. Öncelikle o kişinin babası mason fakat oğlunu önermiyor, oğlu gidip başvuru yapıyor bunun neresi mantıklı veya doğru olabilir.2.bir konu ise Süleyman Demirel'i masonluktan çıkartması, belki de videonun devamında bu tarz söylemlerde bulunmuş olabilir.Dikkat etmeniz gereken nokta telefondaki kişinin babamdan birşey görmedik, bizimle ilgilenmezdi demesi.Bu adamın tüm söylediklerini doğru kabul etsem bile itimat etmem.Vefat eden babasını 62 yaşındaki bir adam çıkıp gereksiz yere anlatıyorsa (nitekim ailevi bir sır) bana güven vermiyor söyledikleri.

Ülkemizdeki 70 milyon insan içerisinden 1 milyon kişi masonluğa olumlu bakıyorsa,69 milyon kişi olumsuz bakıyor. Masonlar neden kendini saklıyor, gizliyor sorusunun cevabını ben veremem,ama bir harici olarak masonluğa kabul edildiğimi farzedelim.Bende bunu gizli tutardım.

Komplo teorilerine inanarak hayatını devam ettiren 69 milyon insan var bu ülkede.

Yine söylüyorum önyargılarını bırakıp, akıl ve mantığını kullanan bir insan için masonlar hakkında doğru bilgi edinmek çok kolay.

Söylediklerimi savunma olarak değil, öneri olarak kabul etmeniz dileğiyle. Saygilarimla.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 04, 2014, 08:41:54 ös
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın mbulut ne kadar da iyimser.

Türkiye'de Masonluğa olumlu bakan bir milyon kişi...

Masonluk bir yana dursun, bu ne demek bilir misiniz?

Hayalet gibileri, hayalete dönüştü demek. Türk Masonluğu hedefi doğrultusunda çok ilerlemiş demek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 04, 2014, 09:24:16 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Sayın Spock konu video değilki ben sayın skullG'la cevaben yazmıştım.İsterseniz tekrar okuyun.

Sayın skullG diyelimki ben yanlış bilgiye sahibim siz dorusunu biliyorsunuz.Siz kimsiniz?Adınız nedir? Neişle uğraşıyorsunuz?Nerde oturuyorsunuz?Ben sizi tanırsam size inanırım.Masonluk amaçları gereğince kısacası nasıl iyi bir iyi insan olunur.Sizce sayın skullG insanlara bunu nasıl anlatacaksınız gizli kalarakmı?Bende önyargılı olarak masonlar için yalnış düşüncelere kapılmış olabilirim ve bunun içinde bir çok sebeb çıkar ortaya.Siz gizli kalarak bişey anlatmak istiyorsunuz.Birileride gizli kalmadan bişeyler anlatmaya çalışıyor.Link veriyorum nedemek istedimi anlarsınız umarum sayın skullG.

Video sadece örnekti aslında kendini tanıtan kişi sıradan bir kişi değilki önemli bir masonun çocuğu.Babam iyi bir insandı diyor hatta masonlar hakkında kötü bişey demiyor ama video sonunda masonların yahudi'lere yardım ettini ima ediyor.Maddi olarak babam bişey bırakmadı diyor ailesinden bahsediyor.Paranın peşinde olmadını ayrıldı eşine mirasını bıraktını sölüyor hollanda'da.Babasının iyi bir geliri oldunu bunu masonların kulladını ima etmiş.Bir konudada bir hocayla beraber 14 okul açtıklarını sölüyor.Hocanın ismini anlayamadim yalnış olsun diyede yazmıyorum.Ben video linki verirken kime inanıcaz arada kaldımı ima etmiştim sanırım yalnış anlamışsın sayın Spock.

Sayın mbulut güzel kardeşim eğer video tekrar izlersen baba oğluna mason oldiyor olma demiyor.Konu video değil konu arada kalmak iki tarafıda red etmek.Ama sen bunu aşmıssın gerek aklını gerek mantını kullanarak bunu nasıl başardın banada anlatırmısın bende bu önyargılarımdan kurtulayım.Buyur mbulut bekliyorum

Saygı ve sevgilerimle.