Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana Göre Masonluk  (Okunma sayısı 4949 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 23, 2014, 04:20:31 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre Masonluk insanın;

1:) Kendisini sorgulaması,

2:) Kendisiyle hesaplaşması,

3:) Kendini kabul etmesidir.

Sevgiler
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Kasım 23, 2014, 10:02:16 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın metatron'un sıralaladığı  birinci ve ikinci maddelerde sorun yok.Olması gereken...

Ancak üçüncü maddede söylediği ilginç.

Kişi kendini nasıl kabul etmeyecek?
Etmediğinde ne yapacak?

Biraz açmasını isteyelim.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 23, 2014, 11:21:48 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1. ve 2. madde olması gereken mi ? Açıkçası benim için öyle ama 3. 4. 5. şahıslar için farklı olabilir.

Kişinin geçmişine göre, yaşadığı coğrafyaya, eğitim durumuna, ekonomik yapısına, aile yapısına v.b. göre tanım değişebilir.

Ben kendi tanımımı yaptım. Yazdıklarım sadece beni bağlar !

3. Madde, yani kişinin kendini kabul etmesi;

(Bana göre/Benim için) Kişinin haddini bilmesini, sınırlarını bilmesini ve kendisiyle barışması olarak ben tanımlıyorum.

Kişinin neleri yapabileceğini bilebilmesi için öncelikle neleri yapamayacağını bilmesi gerekir. Bunun olabilmesi için, kişinin kendisiyle barışık bir halde, kendisinin hatalarını, günahlarını, eksikliklerini bilmesi gerekir. Yani DÜRÜSTLÜK

Kişinin kendini kabul etmesi demek; artık maske takma ihtiyacı duymaması demektir.

İnsanlar sadece çevrelerine yalan söylemezler. Diğer insanlar için maske takmazlar. Çoğu zaman kendi eksikleriyle yüzleşmekten korktukları veya reddettikleri için maske takarlar ve kendilerine yalan söylerler. Maalesef belli bir zaman sonra, çevrelerine söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar.

Daha az şanslı diğer insanlara yardım etmek isteyen kişi, önce kendine yardım etmeli, kendi hatalarını görmeli, kendi kendine dürüst olmalıdır.

Kendisine karşı dürüst olmayan, kendi kendisine karşı açık olmayan kişi; kendini kabul etmeyen kişidir. Olmadığı , olamadığı ve asla olamayacağı bir hayale sıkışmış kişidir.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Kasım 24, 2014, 12:55:02 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Metatron,
Sözlerinize aynen katılıyorum.
Haddim olmadan sözlerinize bir ekleme yapmak isterim.
Açıklanan sebepler, kişiyi kendini kabul etmeye götürür. Ancak bu, bir kabullenme değildir. Zira kabullenme değişim ve gelişime kapalı, kabul etme ise açıktır. Kabul etme, kişinin kendisini geliştirdiği ve geliştireceği anlamını da ihtiva eder. Zira kendini kabul etmiş biri, kendisini geliştirmek ve daha iyiye gitmek için yol arar.
Saygılarımla
Anzagot
Kilise çanında
Uyuyakalmış kelebek.

Kasım 24, 2014, 08:26:57 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bana "Masonluk Nedir?" diye sorulsaydı, ben bu başlık altında yazılanlara değil, bambaşka şeylerden söz etmeye yönelirdim. Masonluğu, amaçları, ilkeleri, örgütlenme tarzıyla belirtirdim.

Oysa burada mason niteliğinden söz ediliyor. Bir diğer deyişle Masonluktan değil de, kişinin mason oluşundan.

Ancak mason oluş da kişinin kendi kendisiyle bitmiyor ki... Bir masonun kendisinin dışında da amaçları, yönelimleri, uğraşıları olmalı.

Öteki türlü, Masonluk yani kurum âdeta kendi içine kapanık ve bireylerin bireysel gelişimini öngören bir nitelikle tanımlanır, ki işte bu çok yanlış olur çünkü böyle bir nitelik taşıyan ama Masonluk ile Masonluğun diğer niteliklerinden ötürü özdeşleşmeyen, çoğu bir tarikat niteliği taşıyan başka birçok kurum var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 25, 2014, 03:28:36 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana Göre Masonluk başlığı altında ben kendi tarifimi anlatmaya çalıştım.

Ben Masonluk tanımının yapılabilmesi için, öncelikle Mason un tanımının yapılmasının gerektiğini düşünüyorum. Doğrudur veya yanlıştır. Başlığın adı üstünde "Bana Göre"....

Mikrodan makroya olarak ele aldığım için; kişinin Masonluğun amaçlarından önce kardeşliğin yükümlülüklerinden önce, kendi amaçlarını ve yükümlülüklerini anlamasının gerektiğini düşünüyorum. Ama tabi ki bu "bana göre"...

Önce kendini iyi, net ve dürüst şekilde tanımlamalı ve anlamalı ki Masonluğu anlayabilsin. "Bana Göre"...

Ben Masonluğun, kişilerin önce bir "birey" olmalarını amaçladığını düşünüyorum. Birey olabilmekte, bireysel gelişimden geçer. Masonluk fikir ve vicdan hürriyeti esaslarını savunan bir yapıdadır diye düşünüyorum. Bu sebeple de "tarikat" gibi, dogmatik, tek merkezci , tartışmaya, yorumlamaya, düşünmeye izin vermeyen diktatoryal bir yapı ile karıştırılmasının mümkün olmayacağı kanaatindeyim.

Masonluk benim bakış açımdan; bireyin edindiği bilgiyi, kendi düşünce ve vicdan süzgeçlerinden geçirdikten sonra, açık ve net bir şekilde ifade etmesine olanak sağlayan ve destekleyen bir yapı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple böyle demokratik bir yapının asla ve asla bir tarikat ile ilişkilendirilmesinin mümkün olmayacağı düşüncesindeyim.

Masonluk benim için; ezoterik yapısından kaynaklanan bir içine kapalılık gerektirdiğini lakin bu gerekli kapalılığın bir elmasa benzediğini; elmas çok sert ama çokta şeffaftır. Nasıl ki elmasını değerini ona bakan, arzulayan biliyorsa. Masonluğun bu "gerekli kapalılığının" arkasında ki şeffalığı ve sertliği de layık olanların farkedebileceğini ve anlayabileceğini düşünüyorum.

Bana göre/benim için; her 3 adımın 1 kelime ile açıklaması da altta;

Kendisini sorgulaması=Eylem

Kendisiyle hesaplaşması=Gelişme

Kendini kabul etmesidir=Yaratma

Bu 3 aşamadan sonra Masonluk tam olarak anlaşılabilir bence!

Ama yok kurumsal bir anlatım ise zaten locaların sayfalarında var.

Dediğim gibi "Bana Göre Masonluk"

Saygılarımla
- Dostoyevski -

Kasım 27, 2014, 03:08:29 öö
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Her konuda en iyi olma çabasıdır.

Ocak 29, 2015, 10:38:15 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ne söylesem yalan olur.Çocuğu olmayan bir erkek, baba olmanın sevincini,heyecanını görür,duyar,bilir ancak öğrenemez ve hissedemez.Kişi, her ne kadar masonluğun öğretilerini,derecelerine,bilgilerini bilse de o coşku ve sevinci yaşamadan 'masonluk şudur' demek bir nevi yalancılık olur diye düşünüyorum. Bana göre masonluk, binlerce yıllık insan tarihinde, gerçeği arayışın, kendini arayışın ve her atılan adımın yoludur diyebilirim. Bütün bu bilgiler, tezler, makaleler kapı, o coşku ise yol diyebilirim. Ancak ne olduğunu,varış noktasını biraderler bilir :)
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe