Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkler'e Türkiyeli diyemezsiniz...  (Okunma sayısı 13420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2013, 12:26:39 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Bu konuda çok geriye gitmeye gerek yok. Ben Atatürk'ün kurduğu modern Türk devletini kastetmiştim. Burada Türklüğe vurgu yapılıyor ama faşist bir anlayıla değil. Osmanlının ümmetçi anlayışının yerini Anadolu'da yaşayan. Türk Milletinin milli bilinci almıştır.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 09, 2013, 03:23:08 ös
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türklerin tarihi ve kültürü öyle Osmanlı ile, ondan önce Selçuklu ile falan başlamaz. Ondan önce Göktürkler ya da Hunlar ile falan da başlamaz. İsterseniz Kazakları, Türkmenleri, Gürcüleri, Azerileri, Ermenileri, Persleri Kürtleri, daha eskiye giderek Akadları, Asurları falan da ekleyin. Ancak sakın bu coğrafyanın öz halkını, Türk kültürünün asıl temel öğelerini yani Hititleri, Frigleri, İyonları Lidyalıları unutmayın.

Günümüzde Türkiye’de bir Türk Kültürü varsa, bunun kökenini Anadolu’nun doğusunda değil, batısında bulursunuz. Bu bağlamda Bozkurt Güvenç’in “Türk Kültürü” adlı kitabını hâlâ bulabilirseniz, dikkatle okumanızı öneririm.

Bizim soyumuz bu coğrafyaya batıdan gelmiştir. Biz Türküz. Türk olmakla öğünürüz, çalışırız ve güveniriz. Ulu Atamız bize öylesini öğretti. Ona şükran borçluyuz.

Biz Türk olduğumuzu söyleriz ve mutluyuz Türk olmakla.

Ne mutlu soyu sopu bakımından (belliyse) doğudan ya da kuzeyden ya da güneyden gelip de, bu coğrafyada bu millet ile özdeşleşmiş olarak yaşarken, asal soyu her ne olursa olsun içtenlikle, benimseyerek, sahiplenerek Türk olduğunu söyleyebilene…

Ancak Sayın Samuray’in dediği saçmalığa gereksinmemiz yoktur. Bir Türküz. Kendimizi korumasını biliriz. Bizi korusun diye Tanrı’ya sığınmak gibi bir derdimiz yoktur bizim. Onu başkaları düşünsün.

Üstelik ulu önderimiz Atatürk’ten söz ederken öyle Turancı nitelikli anlamlar taşıyan unvanlar da kullanılamaz. Ulu önderimiz, Kurtuluş Savaşı’nda ordularımızın başkomutanı idi; başbuğ falan değildi. O unvanı belki başkalarına yakıştırabilirsiniz ama Atatürk’e değil.

Burada Ulu önderimiz Atatürk’ün bir diğer sözüyle bitirmek istiyorum:

Türkiye Türklerindir.

Bir kez de bu nedenle Türklere Türkiyeli diyemezsiniz; diyemezler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 09, 2013, 03:27:27 ös
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Türklerin tarihi ve kültürü öyle Osmanlı ile, ondan önce Selçuklu ile falan başlamaz. Ondan önce Göktürkler ya da Hunlar ile falan da başlamaz. İsterseniz Kazakları, Türkmenleri, Gürcüleri, Azerileri, Ermenileri, Persleri Kürtleri, daha eskiye giderek Akadları, Asurları falan da ekleyin. Ancak sakın bu coğrafyanın öz halkını, Türk kültürünün asıl temel öğelerini yani Hititleri, Frigleri, İyonları Lidyalıları unutmayın.

Günümüzde Türkiye’de bir Türk Kültürü varsa, bunun kökenini Anadolu’nun doğusunda değil, batısında bulursunuz. Bu bağlamda Bozkurt Güvenç’in “Türk Kültürü” adlı kitabını hâlâ bulabilirseniz, dikkatle okumanızı öneririm.

Bizim soyumuz bu coğrafyaya batıdan gelmiştir. Biz Türküz. Türk olmakla öğünürüz, çalışırız ve güveniriz. Ulu Atamız bize öylesini öğretti. Ona şükran borçluyuz.

Ne mutlu soyu sopu bakımından (belliyse) doğudan ya da kuzeyden ya da güneyden gelip de, bu coğrafyada bu millet ile özdeşleşmiş olarak yaşarken, asal soyu her ne olursa olsun içtenlikle, benimseyerek, sahiplenerek Türk olduğunu söyleyebilene…

Ancak Sayın Samuray’in dediği saçmalığa gereksinmemiz yoktur. Bir Türküz. Kendimizi korumasını biliriz. Bizi korusun diye Tanrı’ya sığınmak gibi bir derdimiz yoktur bizim. Onu başkaları düşünsün.

Üstelik ulu önderimiz Atatürk’ten söz ederken öyle Turancı nitelikli anlamlar taşıyan unvanlar da kullanılamaz. Ulu önderimiz, Kurtuluş Savaşı’nda ordularımızın başkomutanı idi; başbuğ falan değildi. O unvanı belki başkalarına yakıştırabilirsiniz ama Atatürk’e değil.

Türkiye Türklerindir.

Artık yorum falan yazmayınız bu sözlere sadece şapka çıkarılır heleki son bitiriş cümlesindeki vurguya aklı firardaki tüm kürtlerde,aklı başka yerlerde olanlarda iyi bellesinler  TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR..........................
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 09, 2013, 05:09:50 ös
Yanıtla #33
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'ın Türk kültürü Anadolunun batısındadır.Batıdan gelmiştir vurgusu dikkat çekici . Bunun üzerine daha söylenebilirki.

Ben bir kere daha vurgulamak isterim ki , Türk milletinin kökeni ne kadar eski ve köklü olursa olsun özellkle osmanlı nedeniyle kaybolan bu bilinç Atatürk ve modern cumhuriyet ile tekrar kazanılmıştır.

Tekrar kaybetmeye niyetimiz yok.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 10, 2013, 03:33:27 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye Türklerindir.

Türk başka şey kültür başka şey, friglerden kültür alınmış olabilir bu frigleri Türk yapmaz.
Bir çok ulus milletiyle ilgili tanrısal yakarışta bulunur bu normaldir.
Nakaratı tanrı amerikayı lorusun olan marş vardır, tanrı kraliçeyi korusun der ingilizler.
Başbuğ'u reis anlamında kullandım eski bir cumhuriyet gazetesinde Atatürkten böyle söz edildiğini görmüştüm kendisi kullanmamış olabilir ama kendisine yakışıyor. :)

Nisan 11, 2013, 03:13:41 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Iki gündür sayin ADAM"in yazisini okuyorum ve tekrar okuyorum ,tekrar, tekrar ve tekrar.
Ve her okuyusumda hayretler icinde kaldim ve yine her okuyusumdan sonra kendimce birseyler yazdim ve herdefasinda sildim.
Hayir dedim bunlari yazan gercekten ADAM abimizmi.
Acaba cok kötü bir aninami denkgeldi bu yazi.
Yoksa benmi kendisinin yazdiklarini yanlis degerlendiriyorum. benmi yazilanlarin asil anlamini anlamaktan uzagim, benmi bu derinlige sahip degilim.
Yoksa sayin ADAM"inAKP kizginligi ( bildigim kadariyla) yillarca mücadelesini verdigi demokrasi mücadelesinin önünemi gecti.

Kesin bir yargiya varmadan önce, kendisine bir iki sorum olacak.

Alıntı
Bizim soyumuz bu coğrafyaya batıdan gelmiştir.
Kendisine ilk sorum yukardaki cümlesinde, batidan gelmeyi göcsel bir gelis olarakmi degerlendiriyor, yoksa daha cok kültürel ve Atatürk"ün önümüze koydugu Bati Medeniyetinden aldigimiz ve almak istedigimiz özellikler olarakmi söylüyor.
Kültürel ve evrensel özellikler baglamindaysa bu gelise sözüm yok ama göcsel bir gelis ise sorularim var.
. Bu gelis ne zaman basladi
.Bu göc nereden basladi
.Bu gelis hangi yollardan oldu
.Ne zaman Anadoluya varildi.
Anadoluda dagilim nasil oldu.
Veeeeeeeeeeeeeeeeeeee en önemlisi
.Türkler Anadolya geldiklerinde burda baska insanlar varmiydi
.Kimler vardi.
.Var idiyseler buranin yerlileri Türkler"den dahami ileri bir sevyedeydiler yoksa dahami geri.
?????????????????????????????????

Biraz bekleyelim.

Saygilarimla
.

Nisan 11, 2013, 03:44:28 ös
Yanıtla #36
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şundan dolayı olabilir:

Hititler: Ukrayna'dan
Frigyalılar: Balkanlardan
Ionyalılar: Yunanistan bölgesinden
Lidyalılar: Balkanlardan

Anadolu'ya gelmiş olduklarından. Yani Müslüman Türkler Anadolu'ya varmadan çok daha önce... Eğer durum bu değilse, Sn. ADAM düzeltsin lütfen.
Live long and prosper.

Nisan 11, 2013, 04:11:29 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Efendim, konu öyle değil... Bu konuya devam edecek olursak, kendimizi polemiğe girmiş bulacağız.

Biz bu coğrafyanın kültürüne ulusça sahip çıkamadığımız için Atina'dan başka varlığı olmayan (Makedonyası, Spartası, Arkadyası bile kendisinin olmayan) Yunan sahiplenmiştir hepsini. Ne güzel anlatmıştır tüm bunları rahmetli Cevat Şakir öykü gibi "Anadolu Efsaneleri"nde. (Okumamış da sahaflarda falan bulabilen olursa, öneririm.)

Müslümanlık başka şey Türklük başka. Türk olmak için Müslüman olmak da gerekmez soyunun Doğu'da Moğolistean gibi bir yerlere uzanması da. O ırkçılıktır. Bizim sözünü ettiğimiz Türklükte dincilik de yoktur ırkçılık da. Benim Rum, Ermeni, Yahudi, Süryani, Alevi yurttaşım da, Çerkes, Laz, Kürt, Zaza, Gürcü yurttaşım da Türktür.

Türk olmak için Anadolu ya da Trakya'yabir başka yerden gelmek gerekmez. Konu benim  bireysel olarak soyumun Balkaların ötesine uzanması değildir. Soy başkadır, kültür başka. Kültür coğrafyaya dayanır.

Biz bu coğrafyanın halkı olduğumuz için ulu önderimiz Atatürk'ün tanımıyla Türküz. Siz de bu coğrafyanın insanı iseniz ve böylesine bmir Türklüğü içinize sindirebiliyorsanız, Türküm diyebiliyorsanız, bununla mutlu olabiliyorsanız Türksünüz demektir.

Konu bu kadar basit ama yürek gerek.

« Son Düzenleme: Nisan 11, 2013, 04:25:49 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 11, 2013, 05:54:49 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Evet konuyu daha fazla uzatmanin bir anlami yok, cünkü uzadikca cevapsiz sorularda cogalacak.

Isin özü sudur, hersey sizin demokrasiyi ve evrensel insan haklarini nekadar icsellestirdiginize baglidir.

Nisan 11, 2013, 06:05:24 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tij
Evrensel insan hakkı diye bir metin vardır ve tüm insanlık için yazılmıştır lakjin uygulansın diye değil,aynı şekilde tüm insanlık için en iyi sistemlerin belkide en başında demokrasi gelir en azından ortak kabül böyledir lakin demokrasi bile nerede ise uygulansın diye bir heves uok.
Özetle söylemekle olmuyor icraat lazım.

Türklük konusuda ne söylendiğini iyi anlamak lazım yukarıda yazılanlara hangi pencereden baktığın önemli anadolu topraklarında yaşayan  bir türkün penceresinden bakıyorsan yukarıdaki yazının itiraz edilecek bir yanı yok bu konuyu şöyle de anlamakta fayda var bir sürü islam devleti var ortak yanları sadece islam dini bu topraklardada bir sürü topluluk yaşıyor buradaki kullandığımız yüzyıllardır oratak kimliğimiz türklüktür şimdi tartışılan ise bu kimliği yırtıp atmaktır tüm problemde buradadır.Türklüğü ve türküm demeyi içine sindirme mevzuudur.Kapıkuleden dışarı çıkan bu toprağın her insanına türk diyorlar kürdede,lazada,abazayada sadece türk pasaportu ile çıkıyorlar ve kendilerinede o pasaport sayesinde türk diyorlar bunuda iyi anlamak lazım nelere sırt çevrilidiğini nelere tukaka dendiğini iyi anlamak lazım.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo