Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar toplumu nasıl etkileyebilir?  (Okunma sayısı 18264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 11:10:16 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonlar toplumu nasıl etkileyebilir?
SPIC Semineri, Avusturya Büyük Locası’nın organizasyonuyla, Zwettle-Avusturya’daki Rosenau Şatosu’nda 11-13 Mart 2005 tarihleri arasında gerçekleşti. Seminere, Büyük Üstat Kaya Paşakay’ın yanı sıra Hüseyin D. Akarlı ve Aykut Uğurlu Kardeşler de katıldılar.

Seminerin açılış konuşmasında, Avusturya Büyük Locası Büyük Üstadı Dr. Michael Kraus şunları söyledi:

“Yakın zamanda, Avusturya Cumhurbaşkanı, Avusturya Büyük Locası’na çok prestijli bir kuruluş olan Avusturya Cumhuriyeti Konvanında bir koltuk vermeyi teklif etti. Biz bunu Masonluğun adına zarar gelebileceğini düşünerek reddettik. Bir müessese olarak Hürmasonlar değil, ama bu Konvanda birçok münferit Mason yer aldı. Bunun için de, Masonların ancak belirli bir bilgi seviyesine ulaştıkları zaman harici alemde hür bireyler olarak hareket edebileceklerine inanıyorum.”

SPIC Semineri’nde, Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası adına yapılan konuşma ise özetle şöyleydi:
“Masonluğun toplumu etkilemesi için ille de bir şeyler yapmaya çalışması gerekmez. Biz ocaklardan ham taşları iyi seçip onları iyi yetiştirerek toplumu ileriye götürecek liderler yetiştirmeliyiz. Bu liderler önderliğinde masonik değerleri topluma benimseterek toplumun seviye ve kalitesini bireysel bazda yükseltebiliriz.”

Bu arada, Büyük Üstadımız seminer süresince yaptığı ikili görüşmelerinde Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Litvanya gibi yeni kurulan Büyük Localara Eğitim Locamızı gönderebileceklerini ve “bu yeni localara tıpkı Romanya ve Bulgaristan’a yardım ettiğimiz gibi yapılanmalarında yardımcı olabileceğimizi” söyledi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 16, 2022, 08:10:23 ös
Yanıtla #1

Masonlar toplumu nasıl etkileyebilir?
SPIC Semineri, Avusturya Büyük Locası’nın organizasyonuyla, Zwettle-Avusturya’daki Rosenau Şatosu’nda 11-13 Mart 2005 tarihleri arasında gerçekleşti. Seminere, Büyük Üstat Kaya Paşakay’ın yanı sıra Hüseyin D. Akarlı ve Aykut Uğurlu Kardeşler de katıldılar.

Seminerin açılış konuşmasında, Avusturya Büyük Locası Büyük Üstadı Dr. Michael Kraus şunları söyledi:

“Yakın zamanda, Avusturya Cumhurbaşkanı, Avusturya Büyük Locası’na çok prestijli bir kuruluş olan Avusturya Cumhuriyeti Konvanında bir koltuk vermeyi teklif etti. Biz bunu Masonluğun adına zarar gelebileceğini düşünerek reddettik. Bir müessese olarak Hürmasonlar değil, ama bu Konvanda birçok münferit Mason yer aldı. Bunun için de, Masonların ancak belirli bir bilgi seviyesine ulaştıkları zaman harici alemde hür bireyler olarak hareket edebileceklerine inanıyorum.”

SPIC Semineri’nde, Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası adına yapılan konuşma ise özetle şöyleydi:
“Masonluğun toplumu etkilemesi için ille de bir şeyler yapmaya çalışması gerekmez. Biz ocaklardan ham taşları iyi seçip onları iyi yetiştirerek toplumu ileriye götürecek liderler yetiştirmeliyiz. Bu liderler önderliğinde masonik değerleri topluma benimseterek toplumun seviye ve kalitesini bireysel bazda yükseltebiliriz."

Bu arada, Büyük Üstadımız seminer süresince yaptığı ikili görüşmelerinde Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Litvanya gibi yeni kurulan Büyük Localara Eğitim Locamızı gönderebileceklerini ve “bu yeni localara tıpkı Romanya ve Bulgaristan’a yardım ettiğimiz gibi yapılanmalarında yardımcı olabileceğimizi” söyledi.

Bir zamanlar böyle bir amaç varmış. Böyle bir amaç olduğunu duymak bile beni mutlu etti. Çünkü bu tür bir amacın olması gerektiğine ben de inanıyorum. Yeni gelen nesillerin büyük kısmı dünyaya çok daha global bakıyor, herhangi bir dogmaya bağlı kalmak istemiyorlar. Bu da ümitleri yeşertiyor.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci