Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İsrailoğulları seçilmiş bir ırk mıdır?  (Okunma sayısı 8302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2013, 12:26:22 öö
  • Aktif Uye

Tekrar yazıyorum.Malesef  yazdıklarıma cevap alamıyorum.Adam dediniz,  ADAMA yazdık cevap alamadık.Sizin bildiğiniz başka bir adam varsa ona  yazalım.Soru:İsrailoğulları seçilmiş bir ırk mıdır?

Bence bu sorunun cevabı kişiye göre değişir.
İnsanlar bir diğerine çok garip ve saçma gelecek inançlara sahip olabilir. Seçilmiş ırk olunduğuna inanabilir. Bir diğeri böyle bir seçimi yapacak varlığa dahi inanmıyordur. En avam söylenişi ile bir diğeri ineğe tapıyordur.

Büyük bir çoğunluk dinini, inancını ebeveyninden miras alıyor. Gelenek ve kitaplarını direk kabullenme, içeriğinin kusursuzluğunu savunma adına yorumlama hataları yapmaya başlıyorlar.
Herkes değil, içinde yaşadığım toplumun büyük bir çoğunluğuna dair gözlemim.

İsrailoğulları seçilmiş ırktır diyebilmek için bu inanca sahip olmak gereklidir. Bu inanca sahip iseniz büyük bir ihtimalle neye inanacağız zaten siz doğduğunuzda size söylenmişti. Tıpkı bizim birçoğumuza olduğu gibi ama kişi bu inancından dolayı kınanamaz.

"İsrailoğulları eskiden seçilmiş ırktı ama artık değil" diyorsak böyle düşünmelerinin size ne zararı olabilir ki?
Buna muhalif bir dini inanç taşınıyorsa seçilmişlik düşüncesi rahatsız edici olabilir.
Ne de olsa israiloğulları ile uğraşmayı sevap görenlerde var.
Onun ki de inanç...

Kimin seçilmiş ırk inanışı taşıdığını sorgulanılmasının sebebi nedir? Asıl konu o sanırım.
Sadece merak olamaz.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2013, 12:29:36 öö Gönderen: ozkann »

Aralık 15, 2013, 01:39:44 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın BT'nin sorusuna karınca kararınca yaklaşık bir saat kadar evvel cevap vermeme rağmen, yazımın çıkmamış olmasından dolayı önce üzüntümü bildireceğim.

Sayın BT, "İsrailoğulları seçilmiş bir ırk mıdır?" diye soruyor  ve cevap alamadığı için de biraz sitem ediyor. Ben kendisine biraz olsun tatminkar bir yanıt verebileceğimi umuyorum.

Sayın BT 'nin sorusu bilimsellikten ziyade dini yönden cevaplandırılması gereken bir soru. Yani konuya dini açıdan bakmak en doğrusu. Böyle olunca da referans olarak kutsal kitapları göstermek zorundayız. Bakınız, gerek Tevrat ve gerekse Kur'anda İsrailoğulları ile ilgili çok fazla bilgiler mevcuttur.

Tevratın bir çok bölümünde İsrailoğulları övülüp efsanevi bir şekilde anlatılırken müslümanlar için en önemli kaynak Kur'anda da İsrailoğulları ile ilgili bir çok ayet yer almaktadır. Özellikle Bakara suresinin hemen hemen tamamında  İsrailoğulları  anlatılmakta özellikle Bakara suresi 47 Ayette mealen; "Ey İsrailoğulları ! Size  lütfettiğim nimetimi, SİZİ ALEMLERE ÜSTÜN KILDIĞIMI hatırlayın."demekte, İsrailoğulları'nın konumu açıkça belirtilmektedir.

İsrailoğulları (Yahudiler/Yahudilik) ile ilgili bir çok kitap okudum. Okuduğum bu kitapların bir kısmı eleştiri mahiyetinde ise de genelde onları yüceltir mahiyette kitaplardı.

Yalnız belirtmek istediğim bir şey var. Bir kavmin üstün olup olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmış olmamakla beraber, bazı konularda yapılacak basit sorgulamalar sonucu o kavim hakkında büyük ölçüde kanaat  sahibi olunabilir. Mesela ; bu kavim  beş bin yıldır hem de sürgünlere, katliamlara, soykırımlara uğramasına rağmen varlığını nasıl koruyabilmiştir ? Bu gün dünya üzerindeki konumu nedir ? dünyanın en zengin ve güçlü insanları kimlerdir  ? dünya siyasetine yön veren ve hatta milletler cemiyeti gibi bir çok oluşuma kafa tutabilen hangi devlettir? dünya ekonomisini yönlendirenler kimlerdir ? vs.vs. gibi pek çok soruyu sorabilirsiniz.

Benim şahsi kanaatim, İsrailoğulları (Yahudiler) belki üstün ırk olmayabilirler ama şurası bir gerçek ki, onlar olağanüstü zeki ve yaratıcı bir kavimdir.

Bu fikrime katılmayanlar elbette olacaktır, katılmayanların,  katılmama gerekçelerini sağlam temellere dayandırmalarını beklerim.

Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 15, 2013, 03:28:38 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkürler Alşah. Ben zaten bilimsel değil dini yaklaşmak istemiştim ki sen kısmen açıklamışsın. Sadece bahsettiğin ayette değil daha bir sürü ayette aynı konu farklı şekillerde geçmektedir.Esasında bir kavmin seçilmiş olup olmadığını bilimsel olarak kanıtlamak hemen hemen imkansızdır. Konuyu dini kaynaklarla açıklamak şu an için en makul yoldur. Benim dileğim konuyu bizlerden çok daha iyi bilenlerin açıklamasıdır. Referans kutsal kitaplar ise ve böyle bir gerçek var ise ipin ucu nereye gider ben onu merak ediyorum.

Aralık 15, 2013, 03:32:39 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

madem merak ediyorsun sayın BT o zaman niye sabırsızlanıyorsun ve ağır yazıyorsun?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 15, 2013, 04:39:55 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Live long and prosper.

Aralık 15, 2013, 04:45:24 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bende bildiğim kadarı ile yanıtlamak isterim,
Kabalist Prof. Michael Laitman bir röportajında der ki;

“Kendi kaderini ve tüm dünyayı yönlendirebilmek için Yahudi olmak gerekir  yani öteki tarafa geçmiş olmak. Yahudiler bir ulus değildir, ruhani âleme geçmenin yani Yahudi olmanın metodunu öğrenmiş bir grup insandır, bu dünyadan diğer âleme geçmenin yolunu bilenler. Dolayısıyla Yahudi ırkı diye bir ırk bulunmamaktadır çünkü böyle bir ırk başlangıçta bile hiç olmamıştı."

Ayrıca kabala çalıştığım bir kaynakta da değinilenilmiş olan bir soru;

Kime yahudi denir?

2. büyük kabalacı, Mezopotamya’da yaşayan ve yıldızların arkasında neler olduğunu araştıran çok eski bir Pers’li olan Hz İbrahim’di.

İbrahim çadırının önünde oturur ve üst dünyaları öğrenmek isteyen insanlarla birlikte çalışırlar. Tüm bu öğrencilerden bir grup insan oluşur ve bir toplum olurlar. Bu topluluğa İbraniler denirdi, bu kelime laavar (karşıya geçmek) kelimesinden türemedir – üst gerçeğe geçen insan, ya da Yehud kelimesinden türeyen Yahudi(birleşmek) tüm evreni yöneten üst güçle.

Buradan görüyoruz ki Yahudi toplumu, ortak amaç için bir araya gelen bir grup insandan ibaret – üst gücü hissedebilmek ve ortaya çıkarmak. Yani belli bi bölgede yaşayan bir grup insanın nüfusunun artarak oluşturduğu bir toplum değil.
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Aralık 16, 2013, 07:42:41 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın BuZ'un anlatımı gerçekten çok ilginç ve araştırmaya değer.  Bazı konularda doğruluk payı var ama "bir ulus olmadığı" yolundaki anlatımı bence doğru değil. Bu konuyu araştıracağım.
            Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 16, 2013, 07:52:44 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

“Kendi kaderini ve tüm dünyayı yönlendirebilmek için Yahudi olmak gerekir  yani öteki tarafa geçmiş olmak. Yahudiler bir ulus değildir, ruhani âleme geçmenin yani Yahudi olmanın metodunu öğrenmiş bir grup insandır, bu dünyadan diğer âleme geçmenin yolunu bilenler. Dolayısıyla Yahudi ırkı diye bir ırk bulunmamaktadır çünkü böyle bir ırk başlangıçta bile hiç olmamıştı."

sn.alşah doğru söyler konu israiliyat ve yahudi olunca uzun uzun araştırma gereklidir.Mesela sn.buzz'un aktarımındaki kendi kaderini ve tüm dünyanın kaderini yönetmek için yahudi olmak gerekir sözü çok doğru söylenmiş.Şimdiki yaşadığımız an diliminede oldukça uygundur bu söz.

Yahudiler seçilmiş bir toplummudur ? bu söz çok tartışıldı ama bu tartışma bitmez.Yahudiler seçilmişlermidir peki? ben bu konuya tabiki hep hayır cevabını verdim ama birde bu sorunun evet tarafı vardırki onuda atlamayalım.Evet seçilmiş bir toplumdur hz.musa tarafından seçilmişlerdir allahın ilahi mesajını vermek için musa bu kavmi seçmiştir olay aslında bu kadar basittir ama anlayana.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 21, 2013, 08:08:01 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

"Tanriyla Guresir " anlamina gelen " israel "  tanriyla guresen ve yenen yakub ve daha sonra kendi uzerine askerleriyle gelen abisinden korkmasi ,  secilmis irk olmasi .  Yorum yapmaya gerek gormuyorum , inanc  sonucta  her ne kadar sacma olsada.

Aralık 25, 2013, 10:26:16 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

İsrailoğulları (Yahudiler) hakkında yukarıda kısaca bir şeyler yazdım. Aslında her zaman kısa ve öz olarak yazıp, okuyanı değerlendirme  ve bazen de araştırma yapmaya yönlendirmek isterim.
      Bir zamanlar okuduğum kitaptaki cümleleri de yukarıdaki yazıma eklemek istemiştim ama hangi kitaptı hatırlayamadığım için yazmayıp araştırdım ve 2005 yılında okuduğum Wıll Durant ile Roger Lambelin'in hazırladıkları kitabı buldum. Yahudilerden bahsederken, "Bunlar bir ülkeye ilk girdikleri zaman kuru bir süngere benzerler; ancak bir müddet sonra bakarsınız ki bu kuru sünger , içine girdiği ülkenin kuyusunu kurutmuş ve kendi  şişmiştir. Nihayet ev sahibinin sabrı tükenir ve ruhu isyan eder işte o zaman bir Yahudi aleyhtarlığı başlar ve baskı gittikçe şiddetini arttırır. Bu defa Yahudiler dayanamaz  ve bir göç başlar; başlar ama uzun sürmez. Onlar bir yolunu bulurlar ve içtikleri suyun mühim bir kısmını hükümdarların sarnıçlarına boşaltmak suretiyle geri dönerler ve eski yerlerini alarak yeniden emmeye başlarlar". demektedir.
        Buna benzer daha bir çok anlatı mevcuttur çeşitli kitaplarda Yahudiler hakkında. Bu nedenle ,  Yahudileri öyle üstün körü değerlendiremeyiz. Zira onlara "Ben-i İsrail" yani Allah'ın yardımcıları denilmektedir.
        Bilmem anlatabiliyor muyum!
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"