Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Göz sembolünün anlamı nedir? 👁

Kurtarıcı Figürü (Mesih, Allah, Kalki, Maitreya, Adonai)
Aydınlanma
Tanrı - Kadir-i Mutlak
Yeniden doğuş
İnisiye -Ergin
Bir kısmı doğru, ama eksikler var.
Hepsi doğru ama eksikler var
Hepsi doğru eksik yok
Hiçbiri

Gönderen Konu: Göz sembolünün anlamı nedir?  (Okunma sayısı 4134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2018, 12:25:43 ös

Evet bakalım göz sembolü hakkında ne düşüyoruz? 🧐
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 19, 2018, 01:30:22 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

merhabalar
SN M.REMZİ açıklamış linkini bırakıyorum izlemek isteyen izle.
saygılarımla
https://youtu.be/TYbZvJ8koOg

Ekim 19, 2018, 01:40:31 ös
Yanıtla #2

Göz sembolü bu yazdıklarınızdan hepsi ve daha fazlası olabilir (mesela vicdan) , çünkü genel bir soru. Ancak  kastınız 'Masonlukta Göz Sembolü' ise şıkların baştan düzenlenmesi şart, aksi halde hiçbiri derdim.

Sayın ANARCHOSA, dikkat ettiyseniz, Allah ismini eskatolojik kurtarıcı isimlerinin arasına koydum. Allah isimlendirmesini bu doğrultuda değerlendirmek doğru mudur? 🧐 Fikrinizi merak ettim.

Sevgiler, saygılar
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 19, 2018, 02:35:10 ös
Yanıtla #3

Göz sembolü bu yazdıklarınızdan hepsi ve daha fazlası olabilir (mesela vicdan) , çünkü genel bir soru. Ancak  kastınız 'Masonlukta Göz Sembolü' ise şıkların baştan düzenlenmesi şart, aksi halde hiçbiri derdim.

Sayın ANARCHOSA, dikkat ettiyseniz, Allah ismini eskatolojik kurtarıcı isimlerinin arasına koydum. Allah isimlendirmesini bu doğrultuda değerlendirmek doğru mudur? 🧐 Fikrinizi merak ettim.

Sevgiler, saygılar

Ben hâla aynı noktadayım. Göz'ün genel sembolizmini mi soruyorsunuz, Masonlukta Göz Sembolünü mü?

Belki şu başlığa bakmak faydalı olabilir.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19490.msg126503#msg126503

Teşekkürler, okudum. Vicdan,Pineal gland, bilinçlenme ve ay gözü, mutlak birlik diyerek gidiyor. Güzel bir anlatım. Ama bunları herkes biliyor. İsis ve Osiris’e yani erginleşme aşamalarına atıf da var. Güzel bir yazı yine de. Tekrar teşekkürler. Ben masonluktaki gözün anlamını soruyorum.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 21, 2019, 03:49:33 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Genellikle üçgen yada piramit içerisinde ve/veya ışıklar içerisinde izleyen TEK GÖZ farklı anlamlar içermektedir. Ancak sırları bilenler inisiyelere aktarır. Ben burada sadece bazı kavramlarla ilişkilendireceğim. Ruh-Beden-Zihin,Adalet-Bilgelik-Aşk,Güzellik-Bilim-Görkem.
   Bu alıntı, Sn.Anarchosa'nın yanıt yazmakta olduğum konu altındaki yanıtındaki linkten alınmıştır.
Ya da linki yapıştıralım şuraya.   https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19490.msg126503#msg126503

Konuya Sn.Suat bir video ile katkı vermiş ancak video ''bulunamıyor'' hatası veriyor, videoyu görüntüleyemedim. Sn.Anarchosa'nın yazısını dikkate alarak aklıma yeni sorular geldi.
Benim sorularım şunlardır : ''Her şeyi gören göz'' ün anlamını ve sırlarını yalnızca inisiye masonlara mı öğretiliyor ? Önlüksüz masonlara öğretildiği oldu mu ?
   ''Her şeyi gören göz''ün anlamını birisi çıkıp açıklasa biz o kişiye güvenmemeli miyiz? Yalan mı söylüyor yoksa sırları muktedir olmayanlarla paylaşma hatasına mı düşüyor ?

Saygılarımla...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Şubat 21, 2019, 04:30:21 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevabınız için teşekkür ederim. Her şeyi gören göz'ün masonluktaki anlamını sormuştum aslında. İpucu vermişsiniz yalnızca başka bir bilgi verebilir misiniz ? Masonluğun sırlarından ise -yine de teşekkür ederim- yanıt vermenize gerek yoktur.
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Eylül 04, 2019, 11:23:27 öö
Yanıtla #6

Gözle ilgili araştırma yapmak isteyenler yanlış olarak ilk önce Horus'a koşuyor. Seth ile mücadelesinde gözünü kaybedince Uraeus (Ouro) denilen kobra yılanını takarak onun gözünden görüyor!

Ancak aynı hikaye çok daha önce RA ile gözlenir. Mücadelesinde gözlerini kaybeden RA kobra yılanını alnının ortasına koyarak onun gözlerinden görür ve düşmanlarını alt eder. Serpent denilen ikiz yılan şeklinde sembolize edilen Nekhbet ve Wadjet isimli tanrıçalarla simgelenir. Wadjet'e adanan gün nedir dersiniz? 25 Aralık mı? Yok artık. Güneşin gözleri denmesi de tesadüf mü?

Serpent, Onun gözlerinden görmek... Bu konu çok araştırma kaldırır. Peki antik Mısır'da kral yapma töreni hiç araştırıldı mı? Neden Firavun görsellerinde hep alınlarında bir Kral Kobra mevcut?

Bir çeşit Ego’nun dışarı atılması ritüeli denilebilir mi? Benmerkezci yaklaşımdan uzaklaşmak gerektiğini krala hatırlatmak için?
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 11:50:32 öö
Yanıtla #7

Yani demem o ki; iki gözden biri iyiliği, ikincisi kötülüğü temsil ediyor. Kötü olan gözünle insanları yargılama. İyi olan gözünle hükmet. Kendin için değil, halkın için kararları ver? Ego’nu sil, rahmani yönünle ilerle? Bu örneklemler çoğaltılabilir...

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 12:12:21 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu paylaşım aslında hayli önce başlamış...

Ben sadece başlığa takılmıştım. "Göz sembolünün anlamı..."

Bir de başka yönden bakılabilir: "Göz biçimindeki sembolün anlamı..."

İkisi farklı.

Acaba bu konuda önce paylaşımda bulunmuş olanlar, bu farklı anlama da gelmeyi düşünür mü?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 04, 2019, 12:26:58 ös
Yanıtla #9

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci