Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bütün katı maddeler sıvıya dönüşür mü ?  (Okunma sayısı 24961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2014, 10:28:24 ös
  • Aktif Uye

Bildiğiniz gibi maddelerin hal değiştirmesi ve kaynama noktası, erime noktası, donma noktası gibi ayırt edici özellikleri var. İnternette epey araştırdım kimisi bütün katılar erir yazmış. Kimileri de her katı erimez tezini savunmuş. Acaba doğrusu nedir ?

Aralık 12, 2014, 09:52:59 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Maddenin hal değişimleri normalde sırasıyla
Katı->Sıvı->Gaz->Plazma biçimindedir.

Maddenin bu durumlarının tamamı ayrı tanımlanabilir. Fakat, sanırım, burada istenen tanımlar değil. Maddede hal değimi ısı etkisiyle olur. Yani, örneğin, sıvı maddeyi elde etmek için katı maddeyi ısıtmamız gerekir. Tam bu hal değişimi süreci esnasında sıcaklık sabit kaldığı unutulmamalıdır.

Her durum için olası normal geçişleri yazmak istersek:
-   Katı haldeki madde eriyerek sıvı hale geçebilir.
-   Sıvı haldeki madde buharlaşarak gaz gale geçerken donarak katı hale geçebilir.
-   Gaz haldeki madde ise iyonlaşarak plazma haline geçerken yoğuşma/yoğunlaşma yaparak sıvı hale geçebilir.
-   Plazma halindeki madde ise iyonlaşmasını sürdürerek tüm elektronlarını kaybederken (Çekirdek bölünmesine ve hatta hadronların parçalanarak temel parçacıklara kadar bölünmesine kadar götürülebilir bu süreç. Fakat bu kısım sorunun biraz dışına düşer.  http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16641.0 adresinde  #7 ve #9 numaralı paylaşımlar incelenebilir) de-iyonizasyon dediğimiz süreci geçirerek gaz hale dünüşebilir.

Bazı maddeler bazı durumlarda katı halde iken süblimleşme geçirerek (naftalin mesela) gaz gale geçebilir. Bu durumun tersi duruma yani gaz halden katı hale geçmeye ise kırağılaşma denir.
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2014, 10:03:11 öö Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Aralık 15, 2014, 04:12:18 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her katı made sıvıya dönüşür mü?

Hayır, her katı madde sıvıya dönüşmez,
Evet her katı madde sıvıya dönüşür,

Eğer, soruda kast edilen her katı maddenin sabit bir sıcaklıkta sıvıya dönüşmesi ise yanıt "hayır". Çünkü katının kompozisyonuna,  içinde bulunduğu şartlara, vs. göre erime sıcaklığı değişkenlik gösterir.

Bazı katılar vardır ki sabit bir erime sıcaklıkları bulunmaz.  Bu tür katılar sıcaklık aralığında katı fazdan sıvı faza dönüşür.

Bazı katı maddeler de vardır ki (örneğin camın ham maddesi) sabit bir erime sıcaklığı yoktur. Bu tür katıların sıvıya dönüşmesi erime sıcaklığına göre değil akışkanlığına bağlı olarak sıvıya dönüşüm sıcaklıkları belirlenir.

Yani sabit bir faz dönüşüm sıcaklığı yoktur.

Ama bütün katı maddelerin tamamı ortam şartlarına bağlı olarak sıvıya dönüşebilir.

Kısaca her şey amaca göre sıvıya dönüştürülebilir. 

Yani ortam şartlara bağlı olarak maddelerin bütün fazlar doğrudan istenilen faza dönüştürülebilir.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Aralık 16, 2014, 12:23:39 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence bu konuyu,bir kömürü,elması veya kaya parçasını sıvıya dönüştürebildiğimizde tekrar tartışalım.
Sır Bekcisi

Aralık 16, 2014, 03:49:27 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eriyik fazdan katı faza dönüştüğüne göre tersi de mümkündür. Yeterki şartlar oluşsun.

Lav=erimiş kaya (içerisinde hangi element, faz, karışım, vs. varsa)
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Nisan 05, 2015, 08:37:38 ös
Yanıtla #5

yoğunluk deneyini anlatığım bir grup öğrenci içerisinden birisinin ortaya attığı soru ile anlık bir sarsıntı yaşamıştım. küçük yaştan gelen öğrenci gruplarına yarı zamanlı olarak fizik deneyleri basitleştirilerek anlatılmakta idi ve ben orada çalışmaktaydım.
3 tane farklı renkli ,birbiriyle karışmayan ve yoğunlukları farklı sıvı bir kapta bulunmaktadır.rehber bu kabı döndürür ve bir süre bekler.niçin aynı renklerin az evvelki gibi sıralandığını sorar.yaş seviyesi düştükçe anlatım tarzı da giderek somut bir hal almak zorundadır.işte bu somutluğu yakalamak uğruna ''neden turuncu sıvı en altta,sarı renkteki  ortada,neden kırmızı en yukarda?'' diye yöneltmiş olduğum soruya ;''yukarısının orası olduğunu nasıl bileceğiz ki?'' sorusunu almıştım ve anlık bir felsefe şoku yaşamıştım. gerçekten de ifade edilmek istenen,kabul edilen, varsayılan ifadelerin birbiriyle kavgasına maruz kalıyoruz çoğu kere.
  bu soruda da dikkatimi çeken  husus ; 'bütün katı maddeler' ifadesidir. modern fizik kuramıyla varlığımızı,atom kuramımızı ifade etmemizde zamanla değişimler yaşanmış ve de yaşanacaktır. o halde gerçekten maddeler katı,sıvı,gaz,plazma halleri dışında başka bir halde olabilirler mi? peki tüm katı maddeleri bilebiliyor muyuz? katıyı sıvıya dönüştürecek metodların yetersiz kaldığı durumlarda modelleme yöntemine başvurarak açıklama yapmamız da bir varsayım değil midir?
  özetle soruyu bir fizik sorusu olarak düşünmekle beraber köklerinin felsefe ilminde olduğu kanısındayım.cevabımı da sokrates 'in savunmasında söylediği tarihi sözle bitirmek istiyorum. ''bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir''.
iyi okumalar,esenlikler.
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2015, 08:40:39 ös Gönderen: hyperbolic metamaterial »
kalite çöplükte aranmaz.

Nisan 07, 2015, 04:07:09 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Katı haldeki bir madde yeterli derecede ısıyı aldığında sıvıya dönüşür diye öğrenmiştik. ve verilen örnek, katı madde olarak buzu alıyoruz ve ısıtıldığında su oluyor. Yani katı > sıvı geçişi oluyor. Peki Naftalin ya da kuru buzu burada katı maddeye örnek olarak verdiğimizde, bu iki katı maddeyi sıvıya dönüştürebilir miyiz? Cevaplarınızı bekliyorum. ve bende cümlemi Democritus'un bir sözü ile bitirmek istiyorum.

''Biz hiçbir şey bilemeyiz. Doğru ancak gerçeğin derinliğinde bulunabilir.'' Democritus

« Son Düzenleme: Nisan 07, 2015, 04:15:17 ös Gönderen: ayilmaz92 »
Abysus abyssum invocat