Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zeki insanların Tanrı inancı daha düşük  (Okunma sayısı 38935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2009, 06:22:59 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. mosilats,

Sn skullG forumumuzun hem avukatı, hem moderatörüdür. Bunun haricinde biraz araştırmaya zahmet buyurursanız kendisinin verdiği cevaplar genellikle hemen ardısıra tarafımızca onaylanır. Bu açıdan, masonik konulardaki bilgisi ile tutarlı bir kişilik sergileyen moderatörümüze sergilediğiniz tavır hiç hoş değil!

Ayrıca kendisinin uyarısı gayet yerindedir. Forumdaki soru tekrarları forum kirliliği yaratırken aynı başlık altında farklı sorular sorulması arama yapan yeni üyelerin sizin sorularınıza ulaşamaması sonucunu doğuracaktır.

Özellikle diğer üyelere saygı, forumda arama gibi konular üyelik sözleşmesinde müteaddit defalar vurgulanmaktadır. Sn. skullG' nin belirttiği konuların alakalı gönderiler içermesi de üyelik sözleşmesinde yer alan bir husustur.

Bilginize...

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Nisan 30, 2009, 06:42:13 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Bakınız ben sorularıma cevap arıyorum bana şunu hoş yaptınız hoş yapmadınız gibi cevaplar istemiyorum yaptığınıza dönüp bakarsanız forum kirliliği şuan yapıyoruz.
  Sorularımı zaten konu başlığı açmadan sormadığımı söyledim nedir bunun bu kadar uzatılmasının sebebi onu anlayamadım.Forumda sorduğum sorulara baştan beri cevap verilmiyor.Eğer bu böyle devam edecekse yönetimin üyeliğimin silinmesini rica ediyorum.

Mayıs 01, 2009, 01:03:27 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Din ve Felsefe; Bu ikisi hakkında daha çok bilgi edinmeye başladığınızda ilk hissettiğiniz şey hayret etmek oluyor. Bilmediğim ne kadar çok şey varmış diyor insan. İkinci aşama çelişki. Size öğretilen dogmalarla, gerçeklerin farklı olabileceğini görüyorsunuz. Okumaya devam ettikçe üçüncü aşamada daha eleştirel bir gözle bakmayı öğrenip, yaygın inanışın eksiklerine ve yanlışlarına daha çok konsantre oluyor ve yavaş yavaş karşı tarafa geçtiğinizi hissediyorsunuz, ve gerçeğe ulaşmanın verdiği mutluluk safhası.
Dördüncü aşamada muhalif yönünüz iyice güçleniyor yıllardır elde ettiğiniz bilgi birikimini mantığınızla harmanlayıp, akıl süzgecinden geçirip kendi özgün teorinizi, paradigmanızı geliştiriyorsunuz. Artık sürüdeki bir koyun olmadığınızı bilmenizin verdiği aydınlanma ve özgürlük aşamasındasınız.
Sonra, etrafınızda, hatta tüm dünyada sizin gibi düşünen insanların yok denecek kadar az olduğunu, olanların da düşüncelerini yüksek sesle ifade etmeye çekindiğini görüyorsunuz ve içinizi bir yalnızlık duygusu kaplıyor. Nasıl olup da milyarlarca insanın, binlerce yıl önce anlatılmış hikayelere göre tüm hayatlarına yön verdiğini anlamıyor, tüm insanlığı saran bu kitlesel histeriye bir dur demenin yolunu arıyor ama bulamıyorsunuz.
Sonraki aşamada ise "Ne haliniz varsa görün" deyip kendi iç dünyanızdaki yalnızlığa çekiliyorsunuz.

Bazen bu konuda  merakımı gidermek için okumaya ve araştırmaya başladığım ilk günlerimi "Matrix" filmindeki "kırmızı hap mı, mavi hap mı?" sahnesine benzetiyorum. Gerçekleri görmek için uyandığınızda, gördükleriniz acı verici olabiliyor. İnsanların çoğu bu acıyı tecrübe etmektense imanlı uyuyan güzeller olmayı tercih ediyorsa onları suçlayamam. Çünkü aydınlanma ve uyanma süreci çok uzun ve sonunda da gül bahçesi yok. Siz aydınlığa ve gerçeğe ulaşmak için yalnız başınıza yürürken, diğer taraftaki mutlu çoğunluk, birbirlerine destek olarak, uyanacak gibi olanların beşiğini sallayıp onlara kutsal kitaplardan güzel masallar anlatarak hep birlikte mutlu mutlu yaşayıp gidiyorlar.

Benim düşüncelerimi benden güzel dile getirmişsiniz.Yanlışları değiştirmek  ; sizin de dediğiniz gibi "kitlesel histeriye dur diyebilmek "için hiçbir şey yapamayacağımı idrak etmek ,zaman zaman depresyona sürüklese bile boşveremiyorum.Bir kişinin bir düşüncesini bile değiştirsem hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum.Malum bilenin bilmeyene borcu meselesi :).
     Zeki insanlara gelince ; eğer  tanrı inancı düşük olanlardan değilseler  en fanatik dindarlar onlar oluyor bence.Din kurallarını yorumlayıp uygularlarken adeta kendilerini kaybediyorlar. Çevremde arayış içinde olup da tartışılmaz ve sorgulanmaz tanrı  öğretileri içinde boğulmuş kişilere baktığımda zeka azlığından çok  eğitim anlayış farklılığını görüyorum , bir de bu kişilerdeki histerik kişilik yapısını:(.

Mayıs 02, 2009, 12:11:35 öö
Yanıtla #23
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Bakınız ben sorularıma cevap arıyorum bana şunu hoş yaptınız hoş yapmadınız gibi cevaplar istemiyorum yaptığınıza dönüp bakarsanız forum kirliliği şuan yapıyoruz.
  Sorularımı zaten konu başlığı açmadan sormadığımı söyledim nedir bunun bu kadar uzatılmasının sebebi onu anlayamadım.Forumda sorduğum sorulara baştan beri cevap verilmiyor.Eğer bu böyle devam edecekse yönetimin üyeliğimin silinmesini rica ediyorum.

Sayın mosilats,

Baştan beri sorularınızın cevaplanmadığını söylemişsiniz! El-insaf! Son sorduklarınız hariç hangi sorularınız cevaplanmadı söyler misiniz? Son sorularınız da bir çok kez forumda cevaplanmış sorular. Sanırım bir noktayı es geçiyor ya da yanlış anlıyorsunuz! Burası MASON kardeşim tarafından elden geldiğince harici alemin bilgilendirilmesi amacıyla kurulmuş bir forum burası muhakkak. Fakat siteye kabul edilen her haricinin müteaddit defalar soracağı her sorunun tekrar tekrar cevaplanacağını düşünüyorsanız iki yönden çok yanılıyorsunuz. Birincisi burası kuralları ve prensipleri olan bir sanal ortam! Sizin bu kurallara uymayıp sonrasında da "Sorularımı zaten konu başlığı açmadan sormadığımı söyledim nedir bunun bu kadar uzatılmasının sebebi onu anlayamadım." demeniz, Misal belki ağır olacak ama bir hırsızın  "Ben hırsızlık yapacağımı söyledim nedir bu kadar uzatılmasının sebebi ne" demesinden farklı değil. Site içerisinde arama yapan insanların sorularının cevaplarını bulabilmeleri için her sorunun ayrı bir başlık olarak gelmesi kuralı gelmiştir. Belli ki siz arama yapmak ve okumak konusunda istekli değilsiniz. Ama bizim bilgilendirmek istediğimiz kesimin içerisinde okuma merakı olan insanlar var!

İkinci yanıldığınız nokta da tekrarladığınız sorulara tekrar cevap vermek zorunda olduğumuz sanrısı. Siz sorularınızı sorun insanlar da tekrar tekrar cevaplasın istiyorsunuz ama kusura bakmayın site yönetimi olarak bizim bu konuda bakışımız çok net! Hepimiz harici alemde yoğun iş hayatı içerisinde olan insanlarız. Bu konuda size bir söz verebilirim; Ne zaman ki emekli olurum, dünya işlerinden elimi - eteğimi çekerim o vakit sizin istediğiniz tarz bir site yönetimi olacak, gelen kişinin Masonlukla ilgili bir sitede ufacık bir araştırma yapmasına dahi zerre vakit ayırması gerekmemesi için elimden gelemi yapacağım. Ben oturup tekrar tekrar aynı cevapları yazmaktan sıkılmam merak buyurmayınız.

Gelelim son sorularınıza;

"  İlme ve düşünceye bu kadar saygı duyan bir dernek nasıl olur da edindiği güzel düşünce ve bilgileri diğer insanlarla paylaşmaz."

Forumda Ezoterizm ayrı bir inceleme konusudur lütfen okuyunuz.

"Sadece Türkiye de değil bir çok ülkede dernekleriniz mevcut fakat nasıl olur da tanımadığınız insanlara güvenebilirsiniz ve bu kişilere bilader diye hitap ederbilirsiniz"

Çünkü kardeşiz. Dünyaya aynı pencereden bakıyoruz.

"Ritüellerin amacı ortak bir bilgi paylaşımı amacı güdüyorsa neden derecelendirme var

Mason nickli üye ve site sahibi ketumluk derecelere göre daha da önem kazanır diye yazmıştır.Pekala usta ve çırak arasında bilgi farkı olması gerekir.Ancak bunun öneminin artmasının sebebi alınan bilgilerin daha fazla olmasından mı kaynaklanıyor yoksa artırıcı sebebi farklı mıdır?

Çıraklıktan kalfalığa ve kalfalıktan ustalığa geçen her mason aynı öğretileri mi almaktadır.Yoksa her kişiye farklı öğretilerde mi derece kazanma hakkı verilmektedir.
"

Forumda arayınız ve okuyunuz ;  "derece" ve hatta "dereceler"

" Bir başka ülke masonu ritüellerinize katılabilir mi? Katılabilirse ritüel bulunan ülkenin diliyle mi gerçekleşir."

Evet. İkinci sorunuz da mecburen evet. Henüz çinden gelen bir misafirimiz için çince ritüel uygulayabilecek kadar çince öğrenmedik fakat kardeşlerimle çalışıyoruz.

" Ritüellere katılım zorunlu mudur?"

Adı üzerinde ritüel, önemli bir mazeret olmadıkça evet.

" Mason olarak seçilen bir kişi bir süre sonra maddi imkanlarını elinden yitirirse buna karşın masonluktan icra edilebilir mi?"

İcra dediğiniz bir eylemin yerine getirilmesidir. Sanırım ihraç demek istediniz. Aidat ödeyebildiği sürece kimsenin maddi gücünün zayıflaması ihraç sebebi değildir aidatlar için okuyunuz;
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=578.0;highlight=aidat

"Harici kişilerden farkınız  öğretileriniz mi yoksa bu öğretileri yaşamınızda uygulamanız mı?"

Duruma göre her ikisi de.

" Dünya masonluğu mu yoksa Türkiye masonluğu mu önemlidir sizler için bir başka değişle öğretilerin anası mı yoksa onun kolları mı?"

Öğreti tektir. Türk Masonluğu milli olmakla beraber öğretinin düzeyi ülkeden ülkeye değişmez.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2009, 12:24:29 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Mayıs 13, 2009, 07:47:42 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Anladigim kadari ile farkli mecralarda , farkli dusunce tezahurleri vuku buluyor.

Salt Materyalizm ile bakildiginda, din konusu sosyal ve psikolojik ve literaturel bir bilimdali/disiplindir. Nasil ki teknik altyapisi olan muhendisin ya da doktorun; ticaret,iktisat, veya daha genis anlamda organizasyon bilimlerindeki faaliyette bulunmasi imkansiz ya da kendini o alanda gelistirmedigi surece mumkun degilse; din ile ilgili de literatur calismalarina deginmeden sadece soyut bir olgu gibi yaklasmak ya da bunu sadece kitlesel psikoz gibi gormek yanlis.

Ek olarak, literatur de gosterir ki her insan bireysel olarak ayri bir deryadir ve derinlerinde -egerki isterse- dehset hazineler saklar. Ancak elestirilen kitleler halinde bir faunus hali seklinde ifade tarzi, sosyal olarak kendini herhangibir ideolojik siniflandirmaya sokan, hatta kendi cevresel duvarlarinin ardinda kucuk dunyasinda yasiyor ise, bunun elestirilecek olan tarafi cevredeki duvarlar degil kendisini bu duvarlarin icine hapsetmis olan kisinin gerekceleri ya da kendi kendisini hapsetmesinin farkinda olmayisligi. Klasik anlamda entellektuel dedigimizde zaten kisi hakikaten entellektuelligini asmis ise kendi aslini bozmadan sinirlar ardina gider ve gelir. Ancak goruntudeki bilgi birikimini de sadecekendi kaliplarina hapsetti ise o zaman elestirilen sosyal psikoz aslinda kisinin dininden, veya ideolojisinden degil kendisinden kaynaklanir.

Saygilar

Mayıs 19, 2009, 08:33:46 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

'Ben hırsızlık yapacağımı söyledim nedir bu kadar uzatılmasının sebebi ne'  Hırsızlar asla düşüncelerimizi alamazlar rahat olalım bu konuda...

'İkinci yanıldığınız nokta da tekrarladığınız sorulara tekrar cevap vermek zorunda olduğumuz sanrısı' bu sanrı değildir.Site bilgilendirme amaçlı kullanılıyor.

"  İlme ve düşünceye bu kadar saygı duyan bir dernek nasıl olur da edindiği güzel düşünce ve bilgileri diğer insanlarla paylaşmaz."

Forumda Ezoterizm ayrı bir inceleme konusudur lütfen okuyunuz.

Bununla ezoterizm bir tutmak olmaz.Malum masonluk sadece ezoterizmle ilgilenmez diye biliyorum

Pekala söyledim ama cevap gelmedi.Dünya masonluğu mu önemlidir yoksa Türkiye masonluğu mu sizleri için?

Çünkü kardeşiz. Dünyaya aynı pencereden bakıyoruz.Bende herkese kardeş olarak bakıyorum siz neden benim penceremden bakmayı denemiyorsunuz.

Öğretinin tek olduğunu sormuyorum uygulanma şeklini soruyorum.

Mayıs 19, 2009, 10:44:16 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Sayın Omnia
Yine de ve yine de ve ısrarla bilgilendirmekten aynı soruları yine cevaplamaktan vazgeçmemişsiniz :)
Demek ki bilgilendirme amacında gerçekten de çok ciddisiniz. Büyük saygı duydum..

Sorunuzun cevabı sizsiniz Sayın Mosiltas.
Mason değilim ancak bilgiyi kime verecekleri ayrımı ile ilgili bu karara hak vermemek elde değil...

Saygılarımla

Forumda sorduğum sorulara baştan beri cevap verilmiyor.Eğer bu böyle devam edecekse yönetimin üyeliğimin silinmesini rica ediyorum.

Sayın mosilats,

Baştan beri sorularınızın cevaplanmadığını söylemişsiniz! El-insaf! Son sorduklarınız hariç hangi sorularınız cevaplanmadı söyler misiniz? Son sorularınız da bir çok kez forumda cevaplanmış sorular.
Saygılarımla,

Mayıs 20, 2009, 01:31:56 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Bakın beğefendi bilgiyi kime verecekleri konusunda düşünceniz varsa kendinize saygı duyuyormuş gibi yapıp benim adıma 'Sn' ifadenizle başlamanız sizin kendinizle çeliştiğiniz gösterirki bu gerek olmayan bir durumdur.O kadar zahmet edipte yazmışsınız sonuna sizsiniz koymuşsunuz bu da ayrı bir gereksizlik,ne dediğinizi anlamam için sizin önce soruyu anlamanız gerek.Forumun yarısı teşekkür yarısı onaylama olunca malum aradığımız bilgiyi zor buluyoruz.Siz bana ne sayın olun ne saygın...Bilmem  ki hangi mason konuşmasını saygılarımla bitiriyordur.Bir imza eksik.Burada saygı dersin sokağa çıktın mı yere tükürürsün küfürler saçarsın hal böyle olunca saygın oluyoruz tabi.Soruyorum sadece insan sıfatımla mı bana saygı duyuyorsunuz yoksa başka nedenleri mi var hani neden olmasın yoksa şunu mu duymalıyım ben kendime duyduğum saygıdan dolayı yazıyorum.Eğer buysa duymayın bence.Hala o taşı bir bulamadık gitti daha kimleri kuyuya vereceğiz kim bilir.Sizlerin zamanı yoksa benim hiç yok ben iki üniversite birden okuyorum ve çalışıyorum ayrıca bir kuruma üye olmam sebebiyle hergün biraz da orada çalışıyorum.Ama hala kendime zaman ayırıyorum.Gerçeklere saygı duyulsun emeğe saygı duyulsun.Burada soruyor isem zamanımın olmamasından kaynaklanıyor demektir.Forumda yeterince bulunamadığımdan kaynaklanıyor olabilir.

Mayıs 20, 2009, 02:44:13 öö
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Diğer gelen mesajları takip ederek konu ile alakasız bir mesaj ile kişisel polemik yaratacak
bir yazı yazdığımı farkettim.
İlgili mesajım için değerli forum yönetici ve üyelerinin hoşgörüsüne sığınıyorum.

Mayıs 20, 2009, 12:48:33 ös
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

İlme ve düşünceye bu kadar saygı duyan bir dernek nasıl olur da edindiği güzel düşünce ve bilgileri diğer insanlarla paylaşmaz.

paylaşılıyor zaten. paylaşmaktan kastınız eğer bakın biz şöyle güzel düşüncelere sahibiz boyle mükemmel bilgiler edindik diye yaygara koparmak değilse paylaşılıyor. Edindiklerini biriktirdikleri her biri kendi alanlarında etraflarında çoğaltıyorlar. Paylaşmak çoğalmaktır çünkü. Biz dün Loca toplantısında bilmem ne konusu hakkında konuştuk orada Kardeşlerimden biris şöyle müthiş bir fikir beyan etti demiyorlar. O toplantılarda damıttıklarını sessizce paylaşıyorlar. Mesela bir büroda oturup bir dosyayı incelerken, mesela işyerinde bir kredi hesaplaması yaparken, mesela bir kürsüde öğrencilerine ders anlatırken, mesela bir düşene el uzartırken, mesela bir insana sırf insan olduğu için gülerken... Paylaşıyorlar ama sadece görebilen paylaştıklarını anlayabiliyor.

Sadece Türkiye de değil bir çok ülkede dernekleriniz mevcut fakat nasıl olur da tanımadığınız insanlara güvenebilirsiniz ve bu kişilere bilader diye hitap ederbilirsiniz

Çünkü hepsi aynı yoldan geldiler, aynı kapıdan geçtiler, aynı yolda yürüyorlar. Yol Kardeşliği, karındaşlıktan belki de daha ileridedir. Çünkü Yol Kardeşinizi siz seçersiniz veya yol kardeşleriniz sizi seçer.

Ritüellerin amacı ortak bir bilgi paylaşımı amacı güdüyorsa neden derecelendirme var

Neden ilkokula yeni başlayan bir çocuğa dört işlem öğretilir de türev, integral öğretilmez? Neden ilkokula yeni başlayan bir çocuğa cin alinin hikayeleri okutulur da ne bileyim iki ciltlik sefiller okutulmaz?

bu sorulara ne cevap veriyorsanız işte tam da o yüzden derecelendirme vardır.

Çıraklıktan kalfalığa ve kalfalıktan ustalığa geçen her mason aynı öğretileri mi almaktadır.Yoksa her kişiye farklı öğretilerde mi derece kazanma hakkı verilmektedir.

dört işlemi bilmeyen nasıl türevi çözebilir? Türevle toplama çarpma çıkarma arasında ne gibi bir fark vardır? Hepsi matematik değil midir? İlkokul birinci sınıftaki dersin ismi de matematiktir, lise sondaki dersin ismi de matematik. Değişen nedir?

Bu soruya vereceğiniz cevap farklı öğretiler mi alınıyor sorunuza da cevap teşkil edecektir.

Bir başka ülke masonu ritüellerinize katılabilir mi? Katılabilirse ritüel bulunan ülkenin diliyle mi gerçekleşir.

Ritüellere katılım zorunlu mudur?

Rituelik toplantılarak katılmak zorunludur. Hangi toplantılara zorunlu olarak katılanacağı Locanın tüzüğünde belirtilir. Başka bir ülke Masonu toplantılara katılabilir.

Dünya masonluğu mu yoksa Türkiye masonluğu mu önemlidir sizler için bir başka değişle öğretilerin anası mı yoksa onun kolları mı?
Her Mason bir vatanperverdir. Öğretinin de anası kolundan kasıtınız nedir anlayamadım.

Saygılarımla demiyorum madem sizce bir anlamı yok.

Vesselam

[/quote]