Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

İran nükleer güce sahip olmalı mı?

Evet , Sahip olmalı
Sahip olmamalı
Kararsızım

Gönderen Konu: İran'ın nükleer programını nasıl değerlendiriyorsunuz?  (Okunma sayısı 18289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2010, 01:21:37 ös
  • Ziyaretçi

Bizim forumda çokca dış politika konuşulmuyor.Ben bir konu başlatayım dedim,bu bölgede İsrail'in nükleeri var,Pakistan'nın sanırım var Hindistanda

var,Fransa her kış atom bombası denemesi yapar.Ama İran'a gelince olmaz neden?

Kaldı ki bu bombayı kullanan ABD'nin kendisi hemde iki kere Japonya'ya attı.İran nükleer elde ederse bölge nasıl değişecek düşünelim sanırım İsrail biraz

tırsacak.İran iç politikada da tam rayına oturmadı bütün bu gelişmeleri ele aldığımızda bu nükleer İran'ın hakkı mı?

Saygılarımla...

Şubat 12, 2010, 06:12:54 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Israil'in nukleer bombasinin oldugu hep tartisilmistir; Israil resmi olarak bu gercegi onaylamamis olsa bile, Amerika'nin yardimi ile nukleer bomba gelistirdikleri neredeyse %100. Bu konuda cevrilmis filmler bile var.

Iran su asamada enerji amacli nukleer program yuruttugunu tum dunyaya kabul ettirmeye calisiyor. Bence her ulkenin oldugu gibi  Iran'in da enerji cercevesinde bu hakki olmasi lazim.

Tabii yillarin verdigi siyasi/politik gerginlikler; gerceklestirilen gizli operasyonlar vs Iran ile diger ulkeler arasinda bir ortak paydada bulusulmasina pek olanak saglamiyor...

Her iki tarafin da bu bolgedeki huzurun saglanmasi adina birbirlerine sirtlarini donup geri adim atarak ortada bulusmalari lazim. Tabii bolgede huzur saglamak ne kadar mumkun, apayri bir tartisma konusu...

Sorunuza gelince, anket bu sekilde sorulunca, nukleer gucten kastin ne oldugunu belirtmek lazim... Enerji uretmek adina gelistirilen bir nukleer programdan bahsediyorsak cevabim baska, nukleer bomba gelistirmek icin uygulanan bir nukleer programdan bahsediyorsak cevabim bambaska olacaktir...

Sevgiler, saygilar,

aashooter.

Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Aralık 02, 2010, 03:43:19 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben bu konuya oyumu kullanırken taraf olarak düşünbmedim. sadece bazı kriterleri göz önüne aldığımda bu kararı vermeyi gerek duydum. İran bence nükleer silah sahibi olmalı ve bundada sakınca olabileeğini düşünmüyorum. olmayacaksa eğer hiç bir ülkede olmamalı. ABD istiyor diye iranın silahsızlaştırılması bu konuda yanlış. ozman kendisindede olmamalı israilde de olmamalı. Pakistanda da olmamalı. bu tarz silahlar her zaman için insanlık için bir tehdittir tabi. fakat bu konudaki görüşlerim bu şekilde

saygılarımla,

Aralık 02, 2010, 03:57:24 ös
Yanıtla #3

Nükleer bombaların soğuk savaşı yumuşattığı söylenir. Her iki tarafta da varsa bu bir denge unsuru olur. Tek tarafta olursa, hangi ülkede olursa olsun insanlık için tehdit tehdittir.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 02, 2010, 07:15:18 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ben oyumu sahip olmamalı şeklinde kullandım.Açıkçası İranın nükleer silaha sahip olmasını, 6 yaşında bir çocuğun eline silah verip sokakta ateş etmesine izin vermeye benzetiyorum. İran açık ve net şekilde İsraili hedef alan, yokolmalarının gerektiğini söyleyen bir ülke.Ve bunları söylerken ellerinde nükleer silah yok.Demek ki ellerinde yoketme gücüne sahip oldukların da dediklerini yapacaklar.
Fransa,İsrail,Amerika,Rusya bu güce sahip.Ama bu ülkelerden hiçbiri bir diğerini veya başka bir ülkeyi,başka bir kültürü,başka bir dine inanan insanları açıkça tehdit etmiyor.
Bugün silah ruhsatı alabilmek için bile tonla belge ve inceleme gerekirken.Kitle imha silahınından bahsederken daha dikkatlı olunmalı.Düşüncem net, İranın böyle bir güce sahip olması,ortadoğuyu içinden çıkılamayacak bir sona götürür.

Saygılarımla

Aralık 02, 2010, 11:22:46 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Çok cahil bir yönetim. Kesinlikle karşıyım. İran halkını da elbette diğer halklar gibi eşit görür ve severim ancak ülke yönetimi çok cahil ve bu teknolojiye sahip olmalarını istemiyorum ben !

Aralık 03, 2010, 01:50:58 ös
Yanıtla #6

Sayın Lethe Amerika Birleşik Devletleri çok cahil olduğundan mı bu bombayı kullandı?

Veya sizin gerekçenizi tersine döndürürsek; akıllı olanlar mı bu bombayı kullanmalı? Peki kime karşı? Zombilere karşı olacak değil herhalde değil mi? İnsanlara karşı kim kullanırsa kullansın suç suçtur.

Aralık 03, 2010, 09:44:00 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Lethe Amerika Birleşik Devletleri çok cahil olduğundan mı bu bombayı kullandı?

Veya sizin gerekçenizi tersine döndürürsek; akıllı olanlar mı bu bombayı kullanmalı? Peki kime karşı? Zombilere karşı olacak değil herhalde değil mi? İnsanlara karşı kim kullanırsa kullansın suç suçtur.

Sayın popperist;

Konu başlığı "İran' ın nükleer programını nasıl değerlendiriyorsunuz" olduğundan bu doğrultuda bir cevap yazmak, kendi düşüncemi dile getirmek istedim. Konu başlığında ek olarak bu durum karşısında USA' nın tavrını da dikkate alınız gibi bir ifade olsaydı bu kez bu doğrultuda bir şeyler yazardım. Konumuz İran ve nükleer çalışmaları ise benim düşüncem budur !
Bunun yanısıra USA atom bombası kullanmıştır doğru ancak bunu Pearl Harbor' a misilleme olarak yapmış ve emin olunuz aynı teknoloji o sırada Japonya' da olsaydı onlarda aynı şekilde cevap verirlerdi. "Akıl" ister ki yeryüzünde nükleer silahlar hiç olmasın, ülkeler için savaş artık kaçınılmaz bir hal aldı ise her ülke erkeğinin, kadınnın yüreği ile bir mücadele verilsin ve sonucunda bir şeyler değişsin... Ama söz konusu İran ise mümkünse önce kadınlarına gereken değeri versin, ülkede demokrasinin varlığından söz edilsin ondan sonra nükleer programlar üzerinde çalışsın !

Aralık 03, 2010, 09:57:41 ös
Yanıtla #8

Aynı şekilde Japonya'da da olsa, misilleme amacıyla da olsa nükleer kullanılmamalıdır. Akıllı veya akılsız, Cahil veya bilge, bu silahın kullanımı belli bir hedefi veya kişiyi değil, topyekun bir yaşam alanını, kullanana da zarar verecek derecede koskoca bir habitatı yok ettiği için,  kullanılmamalıdır.

Burada İran'ın cahil olması vb. batılı oryantalist düşüncelerle bu ülkenin bu silaha sahip olmaması gerektiğini özellikle vurgulamanız beni rahatsız etti. Nükleere karşı olmakla, bir ülkenin cahil olduğunu, dolayısıyla tehlikeli olduğunu ima ederek o ülkenin nükleere sahip olmamasını belirtmek arasında çok büyük fark vardır. Bence ABD, bugün en az İran kadar, hatta sizi biraz daha şaşırtayım, İran'dan fazla bir şekilde tehlikeli bir devlettir. Tehlikeli ve güçlüdür. Ve onun, İranı vurmak için masa başında ürettiği tezleri dillendirmeniz, benim bir tepki doğurmamı gerekli kıldı. Ve onlar sizin düşünceniz olduğu gibi, bunlar da benim kendi düşüncelerim. Ünlemlere gerek yok.

Aralık 03, 2010, 10:08:09 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bir ülke bir diğerini sadece dini inançları gereği hedef alıyorsa.Kitlesel olarak yokolmalarını istiyorsa.Ve bunu söylerken gizli toplantılar da değil de, aleni şekilde yapıyorsa.Sadece diğer ülkenin askerleriyle değilde; O ülke de yaşayan bütün bir halkı hedef alıyorsa.Böyle bir durumda eşitlikten ve hakkaniyetten bahsedilmesi mümkün değildir.
Önemli olan "amaçtır".Korunma amacıyla nükleer güce sahip olmak istemiyorlar.Tamamiyle saldırı ve yokediş için.

Saygılarımla