Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kavramlar ve Hakikat  (Okunma sayısı 5229 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2015, 02:06:22 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kavramlar, olguları tanımlamak için zihnimiz tarafından yaratılmış olan kurgulardır. Örneğin, bir olgu olarak var olan SU için kafamızda bir kurgu, yani SU sözcüğü vardır. SU sözcüğü, SU'yu tanımlamak için kullandığımız zihinsel bir kurgudur.

İnsanın belki de en büyük yanılgısı bir zihinsel kurgu olarak var olan kavramın, o kavramın işaret etme gayretinde olduğu şeyi eksiksiz olarak tanımlayabildiğine inanmasıdır. Başka kelimelerle ifade edersek insan, SU sözcüğünün SU'yu eksiksiz ve tam olarak tanımladığını sanır. Bu sanrı, zihnimizde beliriveren her düşünceyi gerçeğin HAKİKİ tanımı sanmamız yanılsaması yaşamamıza neden olur. İnsanlar bir yandan düşüncelerinin gerçek şeyleri, gerçek tehlikeleri, gerçek nitelikleri, genel anlamda gerçeği ifade ettiğine inanırken, bununla da yetinmez, kalbime sordum, kalbime doğdu, bana öyle geldi ki, gönlüme düştü ki, sezgilerim bana diyor ki gibi laflarla HAKİKAT üzerine kıyama girişir. HAKİKAT katilleri böyle yaratılır. Bunlar, tam anlamıyla kuzu kılığındaki kurtturlar. Daha da acısı kendilerini kuzu sanırlar.

İnsan, sözcüğün HAKİKATİ eksiksiz tanımladığını sanır; ama SU sözcüğünü tekrarladığında susuzluğunun geçmediğini bir türlü anlayamaz.

Doğru nedir, gerçek nedir, hakikat nedir..?

Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Mayıs 11, 2015, 04:05:40 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Suyun kendisi hakikat midir ?

Mayıs 12, 2015, 01:28:58 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçek olduğu kesin. Suyun hakikat olması için içimizde neyi " Kandırdığı " önemli bence...

Mayıs 12, 2015, 11:20:41 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Peki hakikat suyun neresinde ?

Mayıs 13, 2015, 11:53:10 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsan Kardeşim,

Hakikatin nerede olduğunu anlamak için değerlendirmemizi içrek olarak yapmak lazım. Kimisine göre suyun hakikati içinde bulunduğu kapta iken, bana göre suyun hakikati iki hidrojen ve bir oksijen atomundadır.

Sınavınız bitti ise sizin yorumunuzu ve Doğru Gerçek Hakikat konularında görüşlerinizi almak isterim.

Mayıs 13, 2015, 04:08:36 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sizi yoklamak gibi bir niyetimin olmadığını bilmenizi isterim. Önce bazı şeyleri tam olarak anlamam gerektiğini düşündüğüm için, lafı fazla dolandırmadan küçük birkaç soru sorarak ; zihnimde var olan bu kavramların rengini keskinleştirmek istedim.

Ancak siz benim niyetimi zahmet edip okumuşsunuz bir kere ; olsun. Ziyanı yok.

Bahsi geçen kavramlarla ilgili zihnimde oluşan şablonun, bu kavramların birbirleri karşısındaki halleri bana şöyle yansıyor.

Hakikat > Gerçek > Doğru.

Hakikat tektir , sabittir ; durur yerinde. Öyle kapı kolunun alaşımında aranmaz.

Gerçek ise, hakikatin gölgesinde yeşeren çiçektir. Sayısı doğru’dan az, doğruya nazaran daha bir ciddiyet taşır. Doğrudan çok hakikate yakındır. Sabit değildir ; değişebilir. Mutlak değildir, akabilir.

Doğru ise ; geçirgen ve değişkendir. Daha küçüktür ve çoğunlukla gerçeğin izinden gidince güçlenir. O da mutlak değildir ve hafiftir. Uçabilir,avucumuzun içinden kaçabilir.

Bu üç kavramı şöyle bir analoji ile de somutlaştırabiliriz.

Gerçek rüzgarsa ; hakikat o rüzgarın karşısında duran kayadır. Doğru, o kayanın üstünde duran karıncadır.

Karınca ölür, rüzgar gider ; kaya yerinde durur.

Kaya erir, toprak olur. Toz olur, Aradan bin yıl geçer. O tozla beraber üzerimize akar.

Bin yıl sonra oradan esen yine rüzgardır.

Ve sonunda değişen bir tek kaya ve karınca olur.

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2015, 04:26:12 ös Gönderen: İNSAN »

Mayıs 14, 2015, 12:26:28 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim İnsan Kardeşim.

Uluların ulusu Hakikati bulmakta yardımcımız olsun.

Mayıs 14, 2015, 12:34:44 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hakikat tektir , sabittir ; durur yerinde. Öyle kapı kolunun alaşımında aranmaz.

Gerçek rüzgarsa ; hakikat o rüzgarın karşısında duran kayadır. Doğru, o kayanın üstünde duran karıncadır.

İnsan Kardeşim,

Yazmış olduğunuz önermeden Hakikatin de değiştiği intibahına ulaşıyorum. Bu durumda değişmeyen Gerçek ( Rüzgar ) izlenimine kapıldım..?

Mayıs 14, 2015, 02:38:58 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Aslında anlatmak istediğim ; önceki cümlelerde kendini açık ediyor.

Ancak bir zihin sürçmesi sonucu yapılan analojide  'hakikat' ve 'gerçek' kavramları birbirleri yerine verilmiş.

Onların değiştirilmesi lazım.

Yani yapılan bu sürçme değiştirildiği takdirde, ortaya tam olarak şu sonuç çıkıyor :

Hakikat rüzgarsa ; gerçek o rüzgarın karşısında duran kayadır. Doğru ise, o kayanın üstünde duran karıncadır.

Karınca ölür; kaya yerinde durur.

Kaya erir, toprak olur. Aradan bin yıl geçer ve toz olur.  O tozla beraber üzerimize akar.

İşte o bin yıl aradan sonra oradan esen,o tozu üzerimize akıtan yine rüzgardır.

Yapılan metafor hatası düzeltildikten sonra ; Sn. egeran'ın bunlara ilişkin eklemleyici,teşhis edici dönütlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Umarım, yine açık ettiğim yerlere değil de, açık verdiğim yerlere yoğunlaşarak konu felçli bir hasta haline gelmez.

Saygılar,

« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2015, 02:46:05 ös Gönderen: İNSAN »

Mayıs 14, 2015, 05:30:18 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu "Gerçek", "Doğru", "Hakikat" ve benzeri kavramlar olunca, belki önce Felsefe Ansiklopedisi'nin ilgili sayfalarını okumak gerekir.

Ne dersiniz?

Ancak oradaki bilgiler hayli geniş ve ayrıntılı. Yoksa daha kolay ve özet olsun diye, üstelik bu Forum masonlar.org sitesinin alanı olduğuna göre, Ansiklopedik Mason Sözlüğü'ne mi bir göz atsak?

Ondan sonra yorum da yapabiliriz edebiyat da...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.