Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Diğer Ezoterik Topluluklardan Farkı.  (Okunma sayısı 1476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2020, 08:41:57 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın üyeler hiç şüphesizdir ki ulusallık Masonlar için oldukça önemli bir kavramdır ve bu Masonluğun tüzüğünde de ayrıca belirtilmiştir. ancak ulusal sınırlar içerisinde bulunan başka ezoterik topluluklar da vardır.  örnek verecek olursak. Alevilik, Bektaşilik, Mevlevilik, Ahilik ve new age akımları gibi. tüm bunları düşündüğümüzde neden Masonluk. Masonluğun bunlardan farkı nedir. ayrıca farklı bir konu daha açmak isterim Masonluğa kabul edilecek olan kişide ekonomik durum, meslek, eğitim ve kişisel özellikler haricinde masonluk için olmazsa olmaz özellik nedir. bilimin sonsuz ışığında saygılarımla.

Mayıs 27, 2020, 08:56:35 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın üyeler hiç şüphesizdir ki ulusallık Masonlar için oldukça önemli bir kavramdır ve bu Masonluğun tüzüğünde de ayrıca belirtilmiştir. ancak ulusal sınırlar içerisinde bulunan başka ezoterik topluluklar da vardır.  örnek verecek olursak. Alevilik, Bektaşilik, Mevlevilik, Ahilik ve new age akımları gibi. tüm bunları düşündüğümüzde neden Masonluk. Masonluğun bunlardan farkı nedir. ayrıca farklı bir konu daha açmak isterim Masonluğa kabul edilecek olan kişide ekonomik durum, meslek, eğitim ve kişisel özellikler haricinde masonluk için olmazsa olmaz özellik nedir. bilimin sonsuz ışığında saygılarımla.

Öncelikle Sayın simorg62'ye teşekkür ederim. Son zamanlarda sorulmuş en güzel sorulardan bir tanesi bu (diğer ezoterik örgütler varken neden Masonluk?)

Neden Masonluk konusu daha önce tartışılmıştı bu forumda. Ama diğer ezoterik örgütler dururken neden Masonluk daha önce konuşulmadı hatırladığım kadarıyla.

Bunun için ezoterik öğretileri incelememiz gerekir. Ezoterizm alt başlıklarında bir tanesi de dinsel ezoterizmdir. Dinsel ezoterizmin bir alt başlığı ise İslami Ezoterizmdir. Dinsel Ezoterizm sınıflamasına; Bektaşilik, Mevlevilik gibi bugün var olan veya olmayan birçok örgütü sokabilirsiniz.

Ahilik; Operatif Masonluğun Anadolu'daki versiyonu olarak değerlendirilebilir. Ülkemizde şu an Ahilik kurumu bilgim dahilinde yoktur. Meslek odaları Ahilik teşkilatının yerini almıştır, onlar da ezoterik değildir.

Spekülatif Masonluk, ne bir meslek odasıdır ne de dinsel ezoterik bir örgüttür.

Muhtemelen konu daha da derinleşecektir. Derinleştikçe ayrınları tartışırız.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 27, 2020, 09:37:43 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çoğunda özgür düşünce ortamının, birey eşitliğinin, bilimin olmayışı, evrensel olmayışı ve din temelli veya güdümlü olmaları bana uymuyor.
Bunlar da akılcılıktan uzak bırakıyor. Basma kalıp insan çıkarma uğraşındalar gibi geliyor bana. Tabi yanılıyor da olabilirim.
Aslında akımların amacı iyi gibi duruyor ama belki de düzgün ellerde şekillenmemişler geçmiş zamanda. Belki bunda kişi katılımlarında Masonluk kadar seçici olmayışları kaliteyi düşürüyor olabilir. Kalite kişiler Masonluk hamuru yoğurulurken elbette kendi kalitelerini de katmışlar ki bu günlere böyle arzulanası şekilde güçlü gelebilmiş.
Zira zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...