Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm Nedir?  (Okunma sayısı 106688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 25, 2010, 11:23:41 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Sayın Oya'nın düşünceleri,belli bir açıdan bakılınca anlaşılır kabul edilebilir;hatta,haklılığı bile savunulabilir.

Ancak,ezoterik uygulamaların gerçekte ego ile ilgisi yok.Bu biraz anlaşılma ve güvenlik meselesi.Tarih sürecinde,ezoterik bilgiyi ifşa edenler anlaşılmadıkları için,belki de aynı anlamı savunan kimselerce yakılarak,derileri yüzülerek,kesilerek,kazığa oturtularak, sapkınlık suçlaması gereği katledilmişlerdir.

Başka bir ayrıtı ise,sembol dilinin(Kuş dili)evrensel bir iletişim aracı olmasıdır.Konuştuğumuz dil,ebeveynlerimizin mirası olduğu için,bilinçaltımıza kaydedilenleri anlamak ve anlatmak için bu yöntem tercih edilmiştir.

Tamam,bilgi insanı borçlandırır;paylaşılması gerekir ama,ezoterik bilgiyi alma skalasına henüz erişmemiş olanlara aktarılmaya çalışılan bilgi hem heba olur,hemde sahibine sorumluluk yükler.

Bu bakış açısını test ederse, sayın Oya ezoterizmin tercih edilmesinin mantığını çözecektir,inanıyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 25, 2010, 11:41:22 öö
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sayınn Ceycet,
Kişilerin bilgiyi paylaşmada birbirine yaptığı ayrım sanırım benim rahatsız olduğum, ezoterizme özel bir tavır değil. Mesele şu ki  küçük bir çocuğa  istenildiğinde doğru yol bulunarak herşeyi açıklayabiliyorsunuz fakat konu bir birey olunca bu değişiyor! uçurumlar var mı acaba bizler mi yaratıyoruz bunu...  bu konu da bu başlığın altına uygun olmuyor sonuçta herkes haklı oluyor... Cvabınız için teşekkür ederim buarada.

Kasım 25, 2010, 02:49:59 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Emeğiniz için teşekkürler Sayın Mason.. Bilgiden faydalandığımı ifade etmeliyim..

Kasım 25, 2010, 08:52:07 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Bazı konularda lütfen iki düşünüp bir konuşalım ve hep ifade ederim "bilgi sahibi olmadan, düşünce sahibi olmayalım !" ... Ezoterizm ile ilgili eleştiri yaparken bu kavramın hangi zaman diliminde doğduğu, kimler tarafından ve ne amaçla kullanıldığına dikkat etmek gerek ! Masonluk ezoterik yapıya güzel bir örnektir. Buradan yola çıkalım madem. Tarih boyunca mason olmayı tercih etmiş düşünürleri, sanatçıları, bilim insanlarını inceleyin lütfen. Daima topluma önderlik etmiş bilgili aydın insanlardır. Her zaman, her ortamda düşüncelerinizi ifade edemezsiniz. Bazı konuların, öğretilerin, çalışmaların ise gizli kalması gerekebilir. İçinde bulunduğunuz oluşumla ilgili bir çalışma yaparsanız bunu herkesin bilmesine gerek yoktur. Bunun yanısıra insnlar/toplumlarda her düşünceye hazır değillerdir !!! Örneğin orta çağda dünyanın yuvarlak olduğunu belirten Galileo bu düşüncesinden ötürü yargılanmıştır !!!
Aile içi meselelerimizi dahi (önemli olsun, olmasın) en yakın dostlarımızdan başkalarına açmıyor, gizli tutuyoruz değil mi !!!

Kasım 25, 2010, 09:07:48 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Bol ünlemli cümlelerinizi okurken anlatmak istediğimi doğru aktaramadığımı fark ettim Sn Lethe. Buranın insanların bilgi birkiminin ölçüldüğü bir platform olduğunu düşünmüyorum Ezoterizm tanımlanırken kullanılan bazı cümlelerden duyduğum bir rahatsızlığı dile getirdim kimseye kişisel bir tavrım olmadığı için de bunda bir sakınca görmedim siz görmüşsünüz buna da benim yapabileceğim birşey yok ancak sizi rahatlatmak adına daha dikkatli olurum(!) iyi akşamlar

Kasım 25, 2010, 11:04:24 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Bol ünlemli cümlelerinizi okurken anlatmak istediğimi doğru aktaramadığımı fark ettim Sn Lethe. Buranın insanların bilgi birkiminin ölçüldüğü bir platform olduğunu düşünmüyorum Ezoterizm tanımlanırken kullanılan bazı cümlelerden duyduğum bir rahatsızlığı dile getirdim kimseye kişisel bir tavrım olmadığı için de bunda bir sakınca görmedim siz görmüşsünüz buna da benim yapabileceğim birşey yok ancak sizi rahatlatmak adına daha dikkatli olurum(!) iyi akşamlar

Sn.oya;

Yorumumda direkt olarak sizi hedef almamaya özen göstermiştim ve bu yüzden "Sn. oya" şeklinde başlamamıştım cümlelerime. Burası özgür bir forum ve bende sizin gibi sadece bir katılımcıyım. Bu anlamda size akıl vermek, yol göstermek gibi bir küstahlık yapamam. Kaldı ki yeni bir katılımcıyı kızdırmayı, küstürmeyi yada çekimser bir duruma sürüklemeyi kesinlikle istemem. Ünlemlerin sebebi ise yazınsal olarak kullanmayı sevmemden kaynaklanıyor :)

"Saygılarımla,"

Kasım 25, 2010, 11:51:09 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

İyi niyetli yaklaşımınız için teşekkür ederim :)

Aralık 23, 2010, 08:15:40 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Ezoterizm'in karşılığı olarak Dilimizde ''içrek'' veya ''Batinilik'' olarak kullanılmakta,

Karşıtı olarak Bilinen Terim ;

Egzoterizm’den ''Zahirilik'' olarak karşılanmaktadır.Ezoterizm hakkında geniş bilgi için Kitaplara başvurulabilir..

Ayrıca , ''İnisiyasyon''

İnisiyasyon (Süluk) kimi ansiklopedilerde bireyin spiritüel gelişimi için, ‘spiritüel tesir’i alıp aktarabilen bir üstadın sert ve sürekli kontrolü altında, bir düzen ve disiplin içinde, sınavlara dayalı tarzda, metodlu olarak eğitimi şeklinde tanımlanmaktadır. İnisiyasyon sözcüğünün kökeni, Latince’de “bir yere girme, iştirak etme, kabul edilme, başlama” anlamındaki “initium” sözcüğüdür. Osmanlı tarikat geleneğinde bulunan “süluk” kelimesi de, “iplik, sıra, dizi, yol, meslek, tutulan yol” anlamlarındaki Arapça “silk” sözcüğünden gelmektedir.[1] Bir inisiyasyonda üstad (inisiyatör, mürşid) tektir, öğrenci (inisiye adayı, mürit) ancak inisiyasyonu tamamladığı zaman inisiye olur. İnisiyasyonu tamamlamamış olanlara inisiye denmez.

Kaynaklar:
[1] Devellioğlu, Ferit, Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Lûgat, 1966
tr.Wikipedia.org

Aralık 24, 2010, 10:57:45 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Mason,
Açıklamalarınız  ıcın  tesekkurler.Sezdıgımız ama ısmını  koyamadıgımız, seklini  belirleyemedıgımız bır duruma  acıklık  getırmıssınız...
Isıgınız  hep  kalsın ....
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2010, 11:11:00 ös Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Aralık 25, 2010, 11:59:37 ös
Yanıtla #39
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın "Mason" ve Sayın "Adam" ve diğer arkadaşlar "Ezoterizm" hakkında yazdıklarınız gerçekten açıklayıcı. Teşekkürler.