Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Forum ismi değişiklik isteği  (Okunma sayısı 2732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2022, 07:52:17 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'Mandıra Filozofu' olan nickimin, Anima Mundi olarak değiştirilmesini istiyorum. Uygun görülürse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Sevgiler.

Unutulmasın lütfen.

Sevgiler
Dönem dönem çok ciddiye almakla birlikte dönem dönem komik olduğunuzu düşünüyorum. Gerçi hepimiz öyle değil miyiz zaten
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 21, 2022, 08:26:30 ös
Yanıtla #11

'Mandıra Filozofu' olan nickimin, Anima Mundi olarak değiştirilmesini istiyorum. Uygun görülürse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Sevgiler.

Unutulmasın lütfen.

Sevgiler
Dönem dönem çok ciddiye almakla birlikte dönem dönem komik olduğunuzu düşünüyorum. Gerçi hepimiz öyle değil miyiz zaten

Öyleyiz elbet. Komiklik, mizah olmadan hayat çekilmez hale gelir. En başta kendim olmak üzere dünya üzerindeki herşeyle alay edebilirim. Bana şaka yapılması da hoşuma gider açıkçası. Benliğini kırmayan insan şaka kaldıramaz sevgili Özgürefe  :).

Ciddi şeyler ciddiye alınmalı ama totalde hayat kocaman bir şaka.  Bizler dünyaya gelerek en büyük şakaya maruz kaldık zaten  :). Ah dünyevi hayat ah... :)

Dünya hayatı demişken, burası (dünya) ve buranın zevkleri paganlıkta önemlidir. İnsani zevkler şeytanlaştırılmaz. Ama tamamen de zevklerin peşinde hayat yaşanmaz. Bunun için de semavi dinler ve benzerleri çıkmıştır. Terbiye, hâyâ ve sabır, erdem olmuştur, 'din' kavramının temelini oluşturmuşlardır.

Yani semavi dinler de gereklidir, dünyevi zevklerde. Ama dünyevi zevklerde kurallar olmalıdır. Çünkü kuralllar olmadığı zaman zevklerin kölesi olunabilir, özgürlüğün sınırı da zorlanmaya başlanabilir. Dünya kaosa doğru yol alabilir.

Buradan da özgürlük kavramı nerede başlamalı nerede bitmeliye gelebiliriz. Özgürlük için sınır kısaca başka bir canlının ve hatta doğanın hakkına girmemek olmalıdır denilebilir.

Şakayla başladığım iletiyi anlamsız bir şekilde nerelere getirdim. Belki de hiç alakasız bu konulara girmem de evrenin bize bir şakasından başka birşey değildir  :).

Sevgiler Özgürefe.
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2022, 08:37:50 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci