Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dunyasal Bazda Olusturulan İnancsal Kaynagin Sorgulanmasi:  (Okunma sayısı 4474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2008, 12:03:25 ös

--------------------------------------------------------------------------------
Alıntı sahibi: martı üzerinde Temmuz 29, 2008, 12:01:11
Sayın Sevil

Tabi asıl konu bu değildir sadece açıklama yapmak istedim konunun aslına sadık kalınmasını isterim ya da bu konu tartışılmak istenirse başka bir yerde yapabiliriz)

Sayin Marti; tartismayi bunun uzerinden yapabiliriz. Sizin bir konu acmanizi bekledim. Ancak buna iliskin herhangi bir girisiminiz olmadigindan musaadenizle ben acmak istedim.

Oncelikle kendi fikirlerimi sunacam.

Biliyoruz ki Dinler Donemi Toplumlari belirli bir seviyeye getirilmek maksadiyla onemli bir Sureci teskil etmis ve Amacina ulasilmis, Dinler yani Kutsal Kitaplar Doneminin kapanmasiyla birlikte İnsanligin Uyanma / Bilinclenme Sureci de boylelikle baslatilmis oldu. Ama ne yazik ki hala gecmise donup Kutsal Kitaplar uzerinde yorum yapan Kardeslerimiz mevcuttur. Ve hala Bilimi Dİne karsiymis gibi goren İnsanlar da....

Her Peygamber, bu Dunyaya gelmis ve Kendilerine dusen Gorevi buyuk bir Sorumluluk ustlenerek basariyla tamamlayarak tamamlanmasini saglamislardir. Tamamlanmasinin zorunlu oldugu Amac ne olabilirdi Sizce?

Sorgulamaktan vazgecmeyerek Bizlere indirilen tum Kutsal Kitaplari detayina inerek arastirip ogrenmemiz gerekirdi. Oldugu gibi alip kabullenmek ayridir, Bizlere gelen ya da verilmek istenilen Mesajlari anlamak icin iyice, genis capta Ogretileri tek Kitaba bagimli kalinmamak sartiyla ogrenmek ayridir.

Dunyamiza inen 4 Kutsal Kitapla birlikte buna ek olarak Uzaksark Dinlerini ayri ayri ele alip farkli Toplumlara geldi diye birini reddedip sadece kendi Toplumuna geleni kabullenilirse iste o zaman İnsanligin da istenilen Seviyeye gelinmesi imkansizlasirdi. Ancak bir butun olarak kabullenip Hakikati butunuyle kavramamiz halinde ise bir Fert olarak Bilinclenmemiz dogal olarak mumkun hale gelir.

Neden bir baska Topluma gelen Peygamberi ya da Kutsal Kitabi kabul etmeyeyim? O da Tanri'mdan gelmedi mi? Ben bir İnsan olduguma gore Tanri'm butun İnsanlari arasinda herhangi bir ayrim yapmadigina gore ben neden yapayim? Tanri'mdan gelen herseyi Kosulsuz olarak Kabul etmem gerekir.

Bir de su Mantikla hareket etmemiz gerekirdi: Kuran hakkinda ne soylenmisti? Kuran Son Kitap, Muhammet de Son Peygamberdi! O halde bunun oncekilerini kabul etmeyenlerin de bu Son Kitabi kabul etmelerinin basli basina herhangi bir yararinin da olacagi dusunulemez.

Peki Kuran Son Kitap mi? Tabiki degil! Burada bize soylenen sey evet Dinler Doneminin Son Kitabidir. Ama İnsanlik hala varligini surdurdugune gore gelisen asamaya paralel olarak Tanri'mizdan gelecek olan Bilimsel Mesajlarin son bulmasi demek degildir?

--> İnsanlik nereye gidiyor? Bunu dusunursek Dinler Doneminden daha ust bir Asamaya sicradigimizi anlariz.

Soyleyecegim bunlar Sayin Marti; Sizin de dusuncelerinizi almak isterim.

Saygilarimla 

[ Son olarak hepsi birbirinin devami ve tamamlayacisi konumundadir. Yeryuzune inmis tum Peygamberler ve bahsi gecen 5 Kutsal Kitap ( Zebur, Tevrat, İncil, Kuran ve Uzaksark Dinleri )... ]  
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2008, 12:17:17 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 31, 2008, 01:13:02 ös
Yanıtla #1

Dinler Doneminin Kapanmasi ne demek?

Artik hicbir Peygamber ve Kitabi gelmeyecek demektir. İnsanlik hazir hale getirildi, Dinsel doyumunu aldi. Bir bebege once anne sutu verilir sonrasinda da yavas yavas midesinin hazmedecegi yiyecek ve icecekler verilir. İste Tanri'm da İnsani Bilinclenme Konusunda her yolu denemis ve surekli olarak her Cagda, her Dondemde Birini Gorevlendirmis ve İnsanliga Yolgosterici Vasiflarini devam ettirmistir.

Biliyor musunuz ki Oldurulen, dovulen, sovulen Peygamberlerimize yapilan bu hareketlerin temelinde hangi Gercek yatmaktadir?

Tanri'min Sectigi Biri, O'nun Sozccusu Konumundadir. O Kisiye yapilmis hersey bizzat Tanri'ma yapilmis demektir. Asil Gunah da bu degil midir* '' Beni Kabul Eden Beni Gondereni Kabul Etmis Olur!   

Artik hicbir Peygamber gonderilmeyecek! Artik Peygamberler oldurulmeyecek! Artik Tanri'min Sectiklerine Zulum Gelmeyecek!'

Tanri'min Sozunu Dinlememenin ne buyuk bir Gunah oldugunun hala Bilincine / farkina varilmadi mi?

Ne demek Dunyaya Kutsal Kitaplar gonderiliyor ve sirf farkli Toplumlara gondeirildigi icin yalnizca bana ( Ait oldugum Topluma ) gonderileni kabul edeyim de digerleri beni ilgilendirmez. Olur mu oyle? Bu mudur Gercegi İdrak etmek!

Suanda olgunlasma surecindeyiz. Hazir hale getirildik. Uyanan uyanacak, uyanmayan icinse hicbirsey yapilmayacaktir. Hak Sonsuza dek kaybolacaktir. Zaten İnsanlik uzerinde fazlasiyla duruldu. Evrende sadece Dunyamiz mi yeraliyor? İnsanligin Gercek Anlamda Evrensel Bazda Kurtulusu icin simdiye dek her yol denendi. Ama bitti!

Hala sorumsuzca yasamina devam eden İnsanlarsa aldiklari boyunun olcusunu goreceklerdir.

İstenilseydi Dunyamiz bir anda yokolurdu ve icinde hicbir Canli kalmayacak bicimde! Ama bunun aksisinin olmasi Bize cok sey ifade etmektedir.

:) Arkadaslar kusuruma bakmayin ama benim en can noktam Din Konusudur. Belki yazimda bazi cumlelerimde sorumsuz kisiler icin agir konusuyor gibi gozuksem de sonucta emin olun ki yurudukleri yolun tamamen kapali oldugunu ve cikmaza girdikleri an ne gibi dehset birseyle karsilasacaklarini anlayacaklarini tahmin ettigim icin tanisam da tanimasam onlar icin buyuk bir azap cekerek belirttigimi ifade etmeliyim.

Saygi ve Sevgilerimle.   
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2008, 01:19:40 ös Gönderen: Sevil »

Temmuz 31, 2008, 01:36:59 ös
Yanıtla #2

Bir sey daha aklima gelmisken hemen aktarmak istedim. Suanda Dunyamizda Tanri Tarafindan Ozel olarak Gorevlendirilmis Olanlar bulunmaktadir. Neden Kimlikleri aciklanmiyor? Ama Onlar Hayatlarini Bizler icin Feda Edenler, Onlar ne buyuk Zorluklarla karsilasiyor, ne buyuk engelleri asiyorlar? Calismalarini sessiz ve derinden yaparak İnsanligin ilerlemesini sagliyorlar.  Dunyamizi ve İnsanligi Kurtarma Cabasindalar! Eminim ki bunlardan Birinin Kimligi aciklansa gene aynisini yaparlar, İnsanlar aninda Onu yok ederler? Neden Nicin? Sartlanmis olduklari icin!

Peki hic dusunmedik mi Neden Peygamberlerimizi Oldurduk? Bu hepimizin Sucu ve Gunahidir. Bunun bedelini de yine kendimiz odeyecegiz.

Bize Dogru Yolu Gostermeye calisanlara minnettar kalmak varken oysa yapilan seyler yenilir yutulur cinsten degildir. Gecmiste yapilan butun bu ayibin simdi gunyuzuna cikma zamanidir.

Ozur dilerim ama kimse benim dusuncelerim hakkinda ileri geri konusmaya kalkmasin, ben nasil ki her Kardesimin Sozune Sonsuz Saygi duyuyorsam ayni sekilde gormek isterim. Digeri de varsa karsit dusunceler sonuna dek tartisirim ama bunlar benim dogrularimdir kimseye de dogru olarak gostermek mecburiyetinde degilim. Elestirenler de adam gibi elestiri yaparak karsima ciksin lutfen!

Saygilar.

Ornegin Ataturk, A. Einstein, Edison, Pisagor ve devami... Filozoflar da dahil, bircok Bilimadamlari da...  Bunlarin da direkt Tanri'm Tarafindan gonderilmis olduklari aciga ciksaydi ne olurdu? Hic dusundunuz mu? Tanri'mizdan gelen herseyi reddetmeye sartlandigimiz icin!...

Sonuc: Tanri'm, İnsanlarini Tekrar Kazanmak İcin '' Her Yolu Denemistir ''.
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2008, 01:53:44 ös Gönderen: Sevil »

Temmuz 31, 2008, 09:42:39 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Dunyasal Bazda Olusturulan İnancsal Kaynagin Sorgulanmasi"
Dünyasal diye bir kelime yoktur. Aynı şekilde İnançsal diye bir kelime de yoktur.
Olmayan kelimelerle bir de devrik cümle kurunca inanın birşey anlamak mümkün olmuyor...

Sevgiyle kalın!
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Temmuz 31, 2008, 09:47:09 ös
Yanıtla #4

Sayin Bilgi; hangi uslubu neye gore nasil kullanacagimi bana mi ogretmeye kalkisiyorsunuz? İkinci kez karsima bu sekilde cikmaniz inanin buna gulumsemek disinda hicbirsey yapamiyorum :D

Sevgi'yle Kalalim!

Temmuz 31, 2008, 10:06:59 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Bilgi; hangi uslubu neye gore nasil kullanacagimi bana mi ogretmeye kalkisiyorsunuz? İkinci kez karsima bu sekilde cikmaniz inanin buna gulumsemek disinda hicbirsey yapamiyorum :D
Sevgi'yle Kalalim!

Sayın evil!
Üslub dedeiğiniz kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durum; hadisedir.
Bense caaanım  ve güzel Türkçe'Mizin önemli kural ve kaidelerinden bahsetmiştim.
Ayrıca hayırdır siz Dilbilimci ,Edebiyatçı vs misiniz? Size hatanızı söylemek bir suç mu..çok mu ayıp...eleştiriye bu kadar mı açıksınız...
Bir konu daha "ikinci kez karşıma bu şekilde çıkmanız" ...bunu hiiiiç anlayamadım.
Çok kabadayı gördüm Sayın Sevil sizi.

Sevgiyle kalın,mumkunse.
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Temmuz 31, 2008, 10:14:40 ös
Yanıtla #6

Sayın evil!
Üslub dedeiğiniz kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durum; hadisedir.
Bense caaanım  ve güzel Türkçe'Mizin önemli kural ve kaidelerinden bahsetmiştim.
Ayrıca hayırdır siz Dilbilimci ,Edebiyatçı vs misiniz? Size hatanızı söylemek bir suç mu..çok mu ayıp...eleştiriye bu kadar mı açıksınız...
Bir konu daha "ikinci kez karşıma bu şekilde çıkmanız" ...bunu hiiiiç anlayamadım.
Çok kabadayı gördüm Sayın Sevil sizi.

Sevgiyle kalın,mumkunse.

:) Sevgili Bilgi; oncelikle hepimizin Sevgi'yle Kalma umidini diliyorum. Elbette kisiden kisiye degiskenlik gosteren bir durum sozkonusu oldugu icin ( Kendi sozunuzden yola cikarak su sonuca variyorum ): kullanmis oldugum uslubum bana gore anlam kazanmakta ve sizin de kullanmis oldugum kelimelerden herhangi bir anlama zorlugunu cekiyorsaniz buna ne ben ne de yazilarim hicbirsey yapamaz. Ayrica Dilbilimci ya da Edebiyatci degilim ki zaten olsaydim mukemmell bir sekilde fikirlerimi yaziya dokerdim. Kabadayi olma konusuna gelince bunu hic kabul etmiyorum: ''Estagfurullah '' -> ' Dusmez Kalkmaz Bir Allah'tir.'

Son olarak ikinci kez karsima bu sekilde cikmaniz derken onu da izninizle acikliga kavusturayim; Ayni kisiden mukerrer bir tepki gormem beni fazlasiyla sasirttigi icin bu ibareyi kullandim. Bu arada elestiriye acigim ama kusura bakmayin da bu denli degil ;)

Saygilar!....   

Umarim kendimi savunmamdan dolayi ceza almam :D Bu arada bir sonrakine cevap vermezsem her sozunuze Saygi duydugumu bilmenizi isterim.

İyi Forumlar..
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2008, 10:21:26 ös Gönderen: Sevil »

Ağustos 01, 2008, 02:11:46 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sevgili Sevil aslında bir konu açtım ama Kur'an'daki İslam başlığı altında açmıştım benim ki biraz daha kısır kaldı konu olarak o yüzden o konuyu kapatacağım ve buradan devam edelim...

Öncelikle diğer dinlerle ilgili bir sorunum olmadığını söylemek istiyorum aslında foruma katıldığımdan beri sırf bu konuda yanlış anlaşılmamak için gereken özeni de gösterdim zannediyorum.Ben bütün kitapları kabul ediyorum ve Tanrı'nın tüm peygamberleri benim peygamberim bütün kitapları da benim kitabımdır ancak herkes mantığına göre bir seçim yapar benim de seçimim bellidir.
Bütün kitapları okumak gerektiğinden bahsetmişsiniz bir kitaba bağlı kalmamalı demişsiniz ama zaten benim açıklamam sadece Kuran'daki islam üzerineydi.Kuran'da islam kelimesinin sadece müslümanları değil tüm inananları kapsadığını söylemiştim ve bunu da açıkladım her neyse bunun dışında diğer kitapları da zebur dışında okudum hatta Tekvin de dahil olmak üzere ve bana göre olan doğru seçimi yapmış bulunmaktayım ben gerçekten doğru olanı değil mantığıma uygun olanı seçerim her zaman...Bunun dışında Uzarkşark dinleri diye birşeyi kabul etmiyorum bunu da nasıl kutsal kitap olarak saydınız anlamak mümkün değil 4 kutsal kiap bir anda 5 oldu.Bunlar felsefedir ya da illa din adı altında kullanmak istiyorsanız Semavi dinler içerisinde değil hak olmayan dinler olarak gösterebilirsiniz ki bunlara karşı olduğumdan değil bu felsefelerin de çoğunu okumuş ve dinimle çelişmiyecek şekilde olan uygulamaları hayatıma katmış durumdayım aynı zamanda çünkü Tanrı tarafından emredilmemiş olması bunun yanlış olduğunu göstermez din olarak bakmazsak tabi...

Bunun dışında söylediğiniz birşey var ki bize indirilen tüm kitapları okuyup mesajları almamız gerekir diyorsunuz.Ancak tekrar tüm kitaplara saygı duyduğumu belirterek İncil'in 4 kişi(mata-markus-luka-yuhanna) tarafından yazıldığını biliyoruz ve tabii ki müslümanlar olarak değişmiş olduğuna inanıyoruz yani Tanrı kelamı değildir ancak peygamberimiz Hz.İsa'nın yaşamından alıntılar ve mesajlar olduğundan içinden alınacak çok mesaj olduğundan sizinle bu konuda hemfikirim.

Bunun dışında söylediğiniz büyük isimlerin Tanrı tarafından gönderilmiş seçilmiş kişiler olduğunda ben de hem fikirim ve şu anda da böyle insanlar vardır  ve bunlardan birinin de Stephen Hawking olduğu kesindir.Bir de aslında bu benim forumda yazdığım konuyla alakasız bir konu açılımı benim anlattığım başka birşeydi ama bu konuyu da beğendim  :D

Ağustos 01, 2008, 10:43:31 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Sevil yazınız için sizi tebrik ederim.
         Öncelikle Tanrının her devirde göndermiş elçileri (KUTUP) oldugu konusunda size katıldığımı söylemek isterim.

Peki hic dusunmedik mi Neden Peygamberlerimizi Oldurduk? Bu hepimizin Sucu ve Gunahidir. Bunun bedelini de yine kendimiz odeyecegiz.

Öldürülen Peygamberlerimizin konusunda insanlıga bu kadar yüklenmesek hepside nasıl vede ne şekilde öldürüleceğini biliyordu onlar bu görevle gönderilmişlerdi (Hz İsa , Hz Yahya vs digerleri) Ben bunu İnsanlığın suçu ve günahı olarak göremiyorum sadece insanlığın cehaleti diyorum vede Tanrı insanları bahsetmiş oldugunuz elçileri (KUTUP) ile  eğitmeye devam etmektedir.

Bu elçilere (KUTUP) bende bir kaç örnek vermek isterim Yunanlı Socrates , Eflatun , Muhiddin Arabi , Hasibi , İsanın 12 Havarisi , 12 İmam

Ağustos 01, 2008, 11:14:47 öö
Yanıtla #9

Sevgili Marti ve Sevgili Semsin; oncelikle her ikinize Tesekkur Etmek istedim.

Cogunlukla ya da kismen her ikinizle de ayni fikirde olduguma sevindim. Sevgili Marti; acmis oldugunuz Konudan haberdar olmadigimdan dolayi hem bir mahcupluk hem de bir ozur borcluyum size.

Uzaksark Dinlerini katmamin sebebi onemli derecede ve yadsinayamacak olcude diger 4 Kutsal Kitabin tamamlayicisi konumunda yeraldigi icindir. Sevgili Semsin'le birlikte ayni gorusu ( Kutup ) tasidigim Buyuk Dusunurlerin arasinda tabiki sizin de soylemlediginiz gibi S. Hawking de yeralmaktadir. Buna ben de katiliyorum.

Sevgili Semsin; İnsanligin ayibi ve kusuru olarak nitelendirdigim kismi sayenizde duzeltiyor, genelleme yapmadigimi belirtiyorum.

Sevgi ve Saygilarimla. 
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2008, 11:26:23 öö Gönderen: Sevil »