Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Süleyman Mabedi ve Altındaki Gizli Odanın Simgesel Anlamı  (Okunma sayısı 20035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2012, 12:09:17 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba ,

Süleyman Mabedi ve altındaki oda ile ilgili bir çok görüş hayat bulmakta günümüzde.

Benim merak ettiğim eğer bu anlatımların masonlukta verilmesinin nedeni simgesel bir anlatımsa , bu simgelerin ;

Süleyman Mabedinin , altındaki gizli odanın , burada bulunan sırrın , bu sırrın geçirdiği yolculuğun sizlerin düşüncelerinde

yer bulan anlamlarını merak ediyorum.

Saygılarımla

Temmuz 11, 2012, 03:09:21 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn. neumann

kutsal kitapları okumuş biri olarak eğer süleyman mabedinden söz ediyorsanız  aklıma ilk gelen  tanrının kutsal sandığıdır....

Saygılarımla,
418

Temmuz 11, 2012, 06:56:58 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın 418 kişisel boyutta irdelemiş.Teşekkürler.

Böylece Sayın 418 olgunun alegori harici gerçek bir olgu olduğunu kutsal kitaplar yoluyla çıkardığını belirtiyor.

Birde şöyle bir durum var. Bu olaylar bütünü gerçek yada değil ; masonlukta bu olaylara değinilmesinin simgesel anlamı ne olabilir acaba.

Bu olaylar alegori olarak ele alınırsa sizlerin düşüncesinde uyanan anlamları merak ediyorum.

Örneğin mabedin altından çıkarılan kutsal gizlerle kabalanın kudüste keşfedilmesi mi simgeleniyor?

Süleyman Mabedi neyi simgeliyor ? (Bununla ilgili forumda açılmış konu başlıkları olduğunu hatırlıyorum)

Mabedin yıkılmasının , gizli odanın aranılmasına rağmen bulunamamasının , daha sonra başkaları tarafından bulunması ...

olaylar dizisinin simgesel anlamı sizce ne olabilir ?

Saygılarımla;

Temmuz 11, 2012, 07:21:57 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn. neumann

yahudi din kaynaklarında israil kralı Davud çok kan döktüğü için tapınak yapma görevi oğlu Süleymana verildi ibadet hanedir  ,
tapınaktan bahseden kayıtlar tanakh'da bulunmaktadır ve ayrıntılı açıklamalar vardır...

bahsedilen gizli oda kutsal sandığın bulunduğu oda olabilir , oraya her önüne gelen giremez sadece seçilmiş din adamı girebilmektedir
bunun harici farklı bir gizli odanın anlatıldığını okumadım yada hatırlamıyorum....

Saygılarımla,
418

Temmuz 11, 2012, 09:15:31 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.hacamat

Gizemde böyle birşey olsa gerek size seve seve katılırımda eğer birşeyler bulursak ne olur mesela ekonomik getirimi şanmı şöhretmi,ne işimize yarayacakki bence bırakalım bulunmaması daha iyi tüm dünya deliler gibi arıyor nasılolsa.Bu konuda benimde küçük bir teorim var aslına bakarsanız nebukadnazer kudüsü tarumar ettiğinde şimdiki ıraka götürmüş olabilir.İsrail ile amerikada ırakı yıllardır boşuna ellerinde tutmamışlardır hatta o iki hırsız ülke bağdata girer girmez ilk işte bağdat müzesini yağmalamışlardı ne dersiniz ufak bir yol açarmı bize bu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 13, 2012, 10:48:35 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın 418 bir yerden edinmiş olduğu bir Süleyman Tapınağı plan ve enkesiti çizimini buraya aktarmış. Uğraşısı ve iyi niyetli katkısı için teşekkürler.

Ona teşekkürler ama bu teşekkür bu çizimin eleştirilmesini de engellemiyor.

Buna benzer çok çizim var. Hepsi birbirinden farklı. Her çizen kendine göre varsayımlarda bulunabilir elbette ama bu yapılırken temel benimseyişin ne olduğunun da belirtilmesi gerekir.

Burada temel benimseyiş sözüyle şunu demek istiyorum: Bu tapınağın biçimi ve ölçüleri birbirinden farklı kaynaklarda birbirinden farklı biçimde anlatılmıştır. Tevrat'ta iki ayrı kitaptaki anlatımlar bile birbirinden farklıdır. Birtakım başka kitaplarda farklı anlatımlar vardır. Mason ritüellerinde yer alanlar da farklıdır.

Bu böyle oylmakla birlikte, bu başlık altında asıl önemli olan, Sayın 418'in aktarmış olduğu bu çizimin Sayın Neumann'ın sorusuna yanıt veremeyişidir. Çünkü bu çizimde sadece kutsal yer (Locus sanctum) ve kutsalların kutsalı (Sanctum sanctorum) yani ön bölme ile iç bölme var. Süleyman Tapınağı ile bağlantılı olarak sözü edilen o gizli bölme (Locus secretum) yok.

Dolayısıyla bir simgesel değerlendirme yapılacaksa, smesel değerlendirmesi yapılacak olan nesne burada değil.

Peki nerede?

Onu da bir başkası söylesin.  Ben bu işin aslını bilmiyorum. Benim bu bağlamda bildiklerim sadece hikaye.

« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2012, 10:51:00 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 25, 2012, 10:12:31 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

Tanakhda uzun bir anlatımı var tapınak hakkında ayrıca süleymanın tapınağı haricinde başka tapınakda var tek tapınak yok çünkü yıkıldı eskisi
süleymanın tapınağıda yıkıldı ...
gizli odaya gelince o tarz gizli bir odadan okuduğum kadarı ile bahsedilmemektedir fakat kutsal sandık odasına herkez giremiyor bildiğim kadarı ile girilmeyen yeri gizli oda olarak algılanması mümkün...
tanakhdaki kayıtlar çok ince ayrıntıya kadar girer tapınağın kapısının doğuya bakacağından tutunda bir çok konuyu miktar uzunluk vs.. belirtir okurken biraz sıkılmanız mümkün
sizin dediğiniz anlamda gizli bir oda olduğunu düşünmemekteyim (kutsal sandık odası hariç) eldeki en eski kaynağa göre bu böyle fakat siz farklı bir kaynak getirirsiniz o konuda bir yorum yapamam...
elde bulunan reel kaynak bu şekilde açıklıyor durumu , kutsal sandığın odası kastedilmekte ise öyle bir odadan bahsedilmekte yukarda anlattığım gibi...
bu kadar iddalı bir konuşma yapmanız beni şüpelendirdi açıkçası bildiğiniz tanakhdan eski kayıt varsa tapınaktan bahseden merakımızı giderirseniz memnun oluruz zira sizin kütüphaneniz geniş gayet...

Saygılarımla,
418

Temmuz 26, 2012, 09:04:44 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimseyi incitmemeye çalışarak önce şöyle bir anımsatmada bulunmak isterim:

Bu sitenin adı masonlar.org

Bu sitenin öncelikli konuları Masonluk ile bağlantılıdır.

Bu sitede başka bölümlerin de bulunuşu, o bölümler altındaki başlıkların da yer yer Masonluk ile bağlantısının kurulabildiğinden ötürüdür; başka bir nedenle değil.

Burada herkesin o diğer başlıklar altnda ilgili ilgisiz konular üzerine üretim ve paylaşımda bulunmasına göz yumulması, site yönetiminin benimsediği bir stratejiden ileri gelmektedir.

Benim bu deyişim kimseyi engeller ya da kısıtlar bir nitelik taşımaz. Buna karşın, Masonluk ile ilgilenmeyen kişlerin, bu siteye üye oluşlarını anlamsız bulduğumu da belirtmek isterim. Diğer konularda paylaşımda bulunulabilecek başka forumlar vardır. Burada ise öncelikli alanımız Masonluk ve onunla şu ya da bu şekilde bağlantısı olan konulardır. 

Nitekim Süleyman Tapınağı ile bağlantılı pek genel konular da burada bundan ötürü işlenmektedir. En azından benim ilgim o açıdandır. (Masonlar genellikle Tapınak yerine Mabet terimini kullanmayı yeğlemektedir.)

Tanakh, bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam düzeltiniz) Tevrat'ın bir bölümüdür. 
Süleyman Tapınağı'nın Tevrat'ta 1. Krallar ve 2. Tarihler bölümlerinde (sanırım o Tanakh denilen bu ikisini de içeriyor; ayrıca Hakimler falan da var) uzun uzun anlatılan nitelikleri vardır ama bu varsayımsal ya da imgesel  Tapınak ile bağlantılı anlatımlar, başka kaynaklarda da yer almaktadır. Bunlardan ikisinin yazarı Francis Bacon ile John Bunyan'dır. Nitekim bu Tapınak ile bağlantılı anlatımlar, Masonluğa, büyük olasılıkla onların yapıtlarından aktarım ile girmiştir. Öyle olduğu, o Masonluktaki anlatımların o yapıtlar ile daha çok uyum sağlarken Tevrattaki anlatımlar ile daha çok çelişkilerinin bulunmasıdır.

Burada bizi ilgilendiren anlatım Masonluktaki anlatım ve bunun üzerine yapılmış yorum ve değerlendirmelerdir, Tevrattaki ya da doğrudan onu izleyen bir başka kitaptaki değil. Yüzlerce dinsel (Yahudi ve Hıristiyan) kaynak var o tarzda bir anlatım içeren... Onlar bizi -en azından beni- birinci önem derecesinde ilgilendirmemektedir çünkü onların Masonluk ile doğrudan ilgisi yoktur, Masonluğun da onlarla bir ilgisi ya da bağlantısı yoktur çünkü Masonluğun dinlere ve inançlara karşı tutumu yansızdır..

Masonluktaki Süleyman Mabedi'nin bir ön bölmesi vardır hani yedi kollu şamdanın bulunduğu, kimi zaman Hikal olarak da anılan. Bir iç bölmesi vardır hani Ahit Sandığı'nın yerleştirilmiş olduğu, ve Debhir ya da Dehbir olarak da anılan. Bir de gizli bölme vardır bunların ötesinde bir yerde. Bunlardan ilki Locus Sanctum yani bir bakıma locadır, ikincisi Sanctum Sanctorum, üçüncüsü ise Locus Secretum'dur.

Tevrat'ta Locus Secretum karşılığı herhangi bir yerden söz edilmez çünkü bu varsayım, bu alegori, Yahudi dininin değil Masonluğun sadece Masonluğa özgü olan bir ürünüdür.

Bu başlık altındaki konumuz işte bu gizli bölmedir. Süleyman Tapınağı'nın dğer özelliklerini ve bölmelerini (avluyu, sunağı, kazanları, sütunları, terası, ön bölmeyi, iç bölmeyi) irdelemek isteyen katılımcılarımız ile bu konuyu bir başka başlık altında tartışalım lütfen.

Bakın orada bir de "orta bölme" var. O da Masonlukta geçer. O da Tevrat'ta yok. Orada Masonlukta veçen ve Tevrat'ta olmayan başka şeyler de var. Tevrat'ta değinilen ve Masonlukta yeri olmaya öğeler bulunduğu gibi...

Forum kurallarının 17. maddesi, bu konunun mason ritüellerinde nasıl işlenmekte olduğunu anlatmamıza engel. Merak eden, öğrenmek isteyen, benim yaptığımı yapar, başka kaynaklardan arar, bulur,  öğrenir. Forum kuralları engeldir ama bilinemez şeyler değildir bunlar. Birçok kitapta anlatılmıştır. İnternette bulunabilir. Sadece bu konuyu anlatan bir Türkçe kitap bile vardır. Ayrıca bu forumda bambaşka bir tarzda ilginç bir yaklaşımla o kitaptan esinlenmeyle yazılmış bir dizi yazı da vardır.   

Acaba tüm bu açıklamalardan sonra konunun ne olduğu anlaşılabildi mi?

« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2012, 09:09:45 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 26, 2012, 09:45:35 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

Alıntı
Tanakh, bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam düzeltiniz) Tevrat'ın bir bölümüdür.
Düzelteyim hemen, tanakh tevratıda kapsar yani tevrat tanakhın bir bölümüdür , ayrıca sizin verdiğiniz isimler 1600-1500 lerde doğmuş insanlar şu an ibrani takvimine göre 5772 yılındayız...
Süleymanı masonluğun içine katıyorsanız masonlukta direk yahudilikle ilgili ve tanakhla irintili bir konu olduğu anlaşılır , bilinen en eski kaynak tanakh verdiğiniz isimler tanakhdan eski değildir
masonluğunda süleyman dönemine dayandığı şeklinde görüşler var bu konuda belki bu tarz bir kayıt mevcut o şekilde bir idda ortaya atılmaktadır
yazdıklarım masonluğu doğrudan ilgilendiren yazılardır eğer tapınak hakkında konuşuyorsak masonluk üstünden masonluk dendiği zaman bir çok içerisinde gizem barındırıyor o yüzden ellerindeki kaynağı bilmeden bir yorum yapmak doğru olmaz
bu da farklı görüşler beyan edilemiyeceği anlamına gelmiyor sanırıım...
Alıntı
Süleyman Tapınağı'nın Tevrat'ta 1. Krallar ve 2. Tarihler bölümlerinde (sanırım o Tanakh denilen bu ikisini de içeriyor; ayrıca Hakimler falan da var) uzun uzun anlatılan nitelikleri vardır ama bu varsayımsal ya da imgesel  Tapınak ile bağlantılı anlatımlar,
tevrat Neviim'i kapsamaz Sn. ADAM
elma ile armudu karıştırıyorsunuz yazınızda ama sizi suçlamıyorum yaklaşık binlerce sayfalık yazılardan bahsediyoruz benim bitirmem bir kaç senemi almıştı bu kadar hata olabilir...
ayrıca tanakhın hepsine hakim olmadan bu tarz bir yorum yapmanızı şaşkınlık içinde karşılıyorum...
sitenin adıyla yada masonlukla bir problemim yok , sitenin yapısı farklı gayet, içerisine müzik güncel konularıda kapsayan bir site yönetime yazı yazın bu tarz bölümleri kaldırsın sadece masonlukla ilgili bölümler kalsın size bir önerim,
ben burda kimseyi kırma yada zor durumda bırakma gibi bir amaç içersinde değilim , diğer sitelere gelince en azından bu site diğer sitelere göre daha kaliteli o yüzden bu siteyi tercih ediyorum,
masonluğa bir düşmanlığım yada saldırı tutumum yok okuduğum kadarı ile masonluğun adalete ve iyi insan olmaya önem vermiş olduğunu gördüm , ellerindeki sır gizemi ben bilemem sadece belli bir yere kadar bilebiliriz elimizdeki en eski kayda göre bu konu böyle
bunu yazmayım mı ?

Saygılarımla,
418
« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2012, 09:48:30 öö Gönderen: 418 »

Temmuz 26, 2012, 10:30:27 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben polemiğe girmem, bunun gereği yok.

Tanakh denilen nesneyi okumadım, bilmiyorum. Bilmem de gerekmiyor; beni ilgilendirmiyor

Biz burada GİZLİ ODA diye çok özel bir konudan söz ediyoruz.

GİZLİ ODA Tanakh denilen kitapta anlatılmışsa, bilen bizi bilgilendirsin.

Anlatılmamışsa, demek ki GİZLİ ODA Tanakh denilen kitapla ilgili bir konu değildir.

Zaten Masonluk da o Tanakh denilen kitap ile ilgili değildir. O konular başka başlıklarda gündeme getirilmeli.